kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Математика п?ні " Микрокалькуляторды? к?мегімен есептеу" .

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:

Білімділік: Микрокалькулятор туралы  т?сінік беру.К?п та?балы  сандармен   орындалатын   амалдарды микрокалькуляторды? к?мегімен  орындау, есептеу ж?не есеп шы?ара алу  да?дыларын  жетілдіру.

Дамытушылы?:  О?ушыларды? а?ыл-ойын, бай?а?ышты? ?абілеттерін, есте са?тауын, математикалы? тілін, логикалы? ойлауын, ?з  бетінше  ж?мыс  істеу  да?дыларын  дамыту.

Т?рбиелік: О?ушыларды жылдам есептеуге  ж?не ?дептілікке, ??ыптылы??а, таза, сауатты жазу?а, тап?ырлы??а, шапша? есептеуге  т?рбиелеу.

?діс – т?сілдері: Хабарлау,с?ра? – жауап, т?сіндіру, салыстыру, практикалы?, талдау.

Саба?ты? т?рі: Жа?а  саба?                

 Саба?ты?  типі: Жарыс.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Математика п?ні " Микрокалькуляторды? к?мегімен есептеу" . »

«Сымбат» жеке мектебі

Бастауыш класс мұғалімі

Кайдакова Жанат Бекболатовна



Класы: 4

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Микрокалькулятордың көмегімен есептеу .

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Микрокалькулятор туралы түсінік беру.Көп таңбалы сандармен орындалатын амалдарды микрокалькулятордың көмегімен орындау, есептеу және есеп шығара алу дағдыларын жетілдіру.

Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын, байқағыштық қабілеттерін, есте сақтауын, математикалық тілін, логикалық ойлауын, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды жылдам есептеуге және әдептілікке, ұқыптылыққа, таза, сауатты жазуға, тапқырлыққа, шапшаң есептеуге тәрбиелеу.

Әдіс – тәсілдері: Хабарлау,сұрақ – жауап, түсіндіру, салыстыру, практикалық, талдау.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың типі: Жарыс.

Көрнекілігі: суреттер, кестелер, шот, микрокалькулятор.

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі

-Амандасу, сабаққа қатысымын тексеру;

- Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық

Қатар – қатар тізіліп,

Оқушыға лайық

Қолымызды жіберіп,

Түп – түзу болып тұрайық

Жақсы оқып сабақты
Әдеп сақтау сәніміз

Отыруға нақпа –нақ

Дайындалдық бәріміз.

1 – топ жай отыр,

2 – топ тез отыр,

3 – топ сен де отыр

Сабақ бастар кез боп тұр.

Класты 3 топқа бөлу:

1 топ: «Бірліктер» класы

2 топ: «Ондықтар» класы

3 топ: «Жүздіктер» класы

Жаңа сабақты түсіндіру. № 1 .

Көп таңбалы сандармен орындалатын амалдарды кейде микрокалькулятордың көмегімен орындаған ыңғайлы.


МИКРОКАЛЬКУЛЯТОР – жеке пайдалануға арналған электронды есептегіш машинаның ықшамдалған түрі. Қарапайым микрокалькулятор арифметикалық амалдардың және кейбір қарапайым есептеу амалдарының орындалуын қамтамасыз етеді. Ол ХХ ғасырдың 50 жылдарының ортасында пайда болған.






Қазіргі таңда калькулятор электрондық құрылғы болып табылады. Дербес компьютердегі, ұялы телефондағы және қол сағаттарындағы калькуляторлар көпшілікке мәлім.

Бұрын математикалық есептеулер үшін есептақта (абак) мен шоттар пайдаланылған. Есептақта қатарларға бөлінген және есептеу қатарда орналасқан тастар немесе соған ұқсас заттардың көмегімен жүзеге асырылды.


Шот – арифметикалық есептеулерді жүзеге асыруға арналған қарапайым механикалық құрылғы және есептегіш құралдардың алғашқысы болып табылады. Шоттың жақтауына 10 дана сүйек тізілген сым шабақ орнатылған.











Оқулықпен жұмыс. «Кім шапшаң?» ойыны. №2.

Микрокалькулятордың көмегімен есептеу

1 топқа: 6 798 * 6 592 = 44 812 416 8 787 + 187 461 871 = 187 470 658

2 топқа: 234 * 102 983 = 24 098 022 453 829 383 – 984 769 = 452 844 614

3 топқа: 2 083 374 : 5 646 = 369 986 969 698 – 656 534 761 = 330 434 937

Ұжымдық жұмыс.№3. Адамның ең бірінші ғарышқа ұшуы Байқоңыр ғарыш айлағында жүзеге асқаны саған белгілі. Тұңғыш ғарышкерлердің ұшуы туралы мәліметтер берілген кестеге қара. Ю.Гагарин Жердің айналасын бір рет 1 сағ 48 минутта айналып шығып, 41 000 км қашықтықты ұшып өтті . есепте және сұрақтарға жауап бер.


Экипаж

Ғарыш кемесінің атауы

Ұшу ұзақтығы

Айналым саны

Арақашық-тық

1 – ғарышкер – Гагарин Юрий Алексеевич

Восток

1 сағ 48 мин

(60 + 48 = 108 мин)

1

41 000 км

2 – ғарышкер – Титов Герман Степанович

Восток – 2

1 тәул.1 сағ

11 мин

(24 сағ + 1 сағ = 25 сағ

25 * 60 = 1500

1500 + 11 = 1511)

17

697 000 км

3 – ғарышкер – Николаев Андриян Григорьевич

Восток – 3

3 тәул.22 сағ

22 мин

24 * 3 = 72

72 + 22 = 94

94 * 60 = 5640

5640 + 22 = 5662

64

2 624 000 км

  • Әр ғарышкердің минуттық ұшу ұзақтығы қандай?

  • Әр ұшқан сайын ұшу ұзақтығы неше минутқа артып отырған?

  • Г.Титовтың, А.Николаевтың ұшып өткен арақашықтықтары қандай?

  • Әр ұшу кезінде арақашықтық неше километрге артып отырған?

697 000 км – 41 000 км = 656 000 км 1511 – 108 = 1403

2 624 000 км – 697 000 км = 1 927 000 5662 – 1511 = 4151

2 624 000 км – 41 000 км = 2 583 000 км 5662 – 108 = 5554


4. А) 1 ж – 5 рет ? т 30 т артық

Мөлшері бірдей

2 ж – 3 рет ? т

Ш: 30 : ( 5 – 3 ) = 30 : 2 = 15 15 * 5 = 75 15 * 3 = 45 75 – 45 = 30

Ж: 1 жүргізуші 75 т, 2 жүргізуші 45 т.

Ә) 1 м – t - 3 сағ s - ? км

U - бірдей

2 м – t - 5 сағ s - ? км 80 км артық

Ш: 80 : (5 – 3 ) = 80 : 2 = 40 3 * 40 = 120 5 * 40 = 200 200 – 120 = 80

Ж: 1 м – 120 км, 2 м – 200 км


Сергіту сәті.

5. 1 топқа:

5463 237956 589

х 54 2356 404

21852 2356

+ 27315 2356

295002 0

2 – топқа: 9089 32841 369

х 520 2952 89

181780 3321

+ 454450 3321

4726280 0


3 – топқа: 5690 1250625 625

х 4500 1250 2001

2845000 0625

+2276000 625

25605000 0

Кесте қағаздарымен жұмыс. Жоғалған цифрды тап.

6. 164  126 286 526 89 484 4987

1 684 371  436 541 9 743  013

7 846 786 1 657 485 1 987 345 915 874

Теңдеу құрастыру, шешу.

7. 102 * 80 – х = 456 * 14 651 * 20 – х = 1980 – 103 х – 5004 = 3021 * 30

8160 – х = 6384 13020 – х = 1877 х – 5004 = 90630

х = 8160 – 6384 х = 13020 – 1877 х = 90630 + 5004

х = 1776 х = 11143 х = 95634

8160 – 1776 = 6384 13020 –11143 = 1877 95634 – 5004 = 90630

8. Сандарды рим цифрымен жаз:

1 – топқа: 21 – ХХІ , 19 – ІХХ,54 – LІV.

2 – топқа: 24 – ХХ ІV, 15 – Х V, 25 – ХХV

3 – топқа:11 – ХІ ,14 – ХІV, 33 – ХХХІІІ7

Сандарды араб цифрымен жаз:

1 – топқа: ХХХІV – 34,ІХ – 9, МІ – 1001.

2 – топқа: ХVІІ – 17, LІХ – 59.

3 – топқа: ХХІІ – 22, СС – 200 .

Логикалық есеп. №9.

Лаураның калькуляторы дұрыс жұмыс істемейді, өйткені ондағы екі перненің орындары ауысып кеткен. Егер Лаура осы екі перненің бірін басса, онда экранға басқа сан шығады немесе керсінше. Лаура 8 * 45 деп енгізсе, онда нәтиже 360 болады. Егер 239 * 10 деп енгізсе, нәтиже – 2390. Егер 6 * 87 деп енгізсе, нәтиже 602 болады. Қандай пернелердің орны ауысқан?

8 * 45 = 360 239 * 10 = 2390 6 * 87 = 522 ( 7 * 86=602)

Үйге тапсырма.

7.

Бағалау.

Топты бағалау.

2” деген нашар баға,

Алады оны жаман бала.

3” дегенім орта баға,

Сапалы да, орта ғана.

4” дегенім жақсы баға,

Алады оны жақсы бала.

5” дегенім үздік баға,

Оқитын бол үздік қана.

Қорытынды.

Орнымыздан тұрайық,

Шеңберді біз құрайық

Көріскенше күн жақсы деп

Сау – саламат болайық.






























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Математика п?ні " Микрокалькуляторды? к?мегімен есептеу" .

Автор: ?айда?ова Жанат Бекболатовна

Дата: 11.05.2015

Номер свидетельства: 210070




ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства