Просмотр содержимого документа
«Математика п?ні ?осындыны сан?а б?лу »
Сабақтың тақырыбы :Қосындыны санға бөлу
Мақсаты: Оқушыларды қосындыны бөлудің жолдарымен
таныстыру
Сабақтың түрі:теориялық;ойын сабақ
Әдіс- тәсілдері : сұрақ-жауап әңгімелесу үйрету,баяндау,көрсету,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі:интербелсенді тақта,цифрлар,
I. Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық.
Қайырлы таң достым.
Қайырлы күн болсын.
Сәрсенбінің әр кезі,
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз,
Кілең бестік болсын.
2.Үй тапсырмасы
Үйге берілген №12 тапсырманы ауызша оқу арқылы тексеру
«Ой ашар»
Гүл теру ойны.
- Балалар қыстан соң қай мезгіл келеді?
-Көктем келеді.
-Көктемде табиғатта қандай өзгерістер болады?
Күн жылынады,қар ериді,жан-жануарлар ұйқысынан оянады,....
Әне қар астынан алғашқы бәйшешектер көрінуде . Олай болса «Бәйшешек теру» ойынын ойнайық.Әр гүлдің артында тапсырмалар берілген. Сол тапсырманы дұрыс орындасақ табиғатың әсем сыйын өзіңе тарту етеді,және сол гүлдердің артында жаңа сабақтың аты шығады.
1.Көбейтудің компаненттерін ата
2.Бөлудің компонентерін ата
3.1 дм неше см бар?
4. 1 тәулікте неше сағат бар?
5.1сағатта неше минут бар?
6.Көлемді қалай табамыз?
7.2-нің кубы нешеге тең?
Демек бүгінгі сабағымыздың тақырыбы.
«Қосындыны санға бөлу»
Түсіндіру итнербелсенді тақтадағы өрнекті оқу
(6+9);3 *6:3+9:3өрнекті салыстырамыз.Нәтижесінде өрнектің оң және сол жағы тең.Демек өрнек тең.
Қосындыны санға бөлудің екі тәсілі бар
1-тәсіл Бірінші қосылғыш 6-ны 3-ке бөлеміз,екінші қошылғыш 9-ды 3-кебөлеміз.Нәтижелерін қосамыз.6:3+9:3=2+3=5
2-тәсіл Ең алдымен жақшаның ішін орындаймыз.Шыққан нәтижені санға бөлеміз
(6+9):3=15:3=5
Демек,қоосындыны санға бөлу үшін,әр қосылғышты осы санға бөліп,нәтижелерін қосуға;қосындының мәнін тауып,оны осы санға бөлуге болады.
Тақтамен жұмыс.Бөлу қалай орындалған?Жоғарыда көрсетілген тәсілдерді падаланып түсіндіру
1)(10+6):2=16:2=8
2)(10+6):2=10:2+6:2=8
№3.Әр өрнектің мәнін екі тәсілмен тап
(14+16):2 (25+15):5 (36+18):6
(24+12):4 (40+16):8 (21+9):3
№4.Интербелсенді тақтамен жұмыс.
Теңдік тура ма ,тексер:
Тақтадан оқу,ауызша орындау
4=4*4*4 2=2*2*3 3=2*2 1=1*1
№5.Интербелсенді тақтадан мына фигуралардың көлемін тап
№6 «Сиқырлы сөз» ойыны.
Ойынның шарты:мына өрнектің мәнін тауып сол санға сәйкес әріптерді кестеге орналастыру
Океанариумның көрме залында 14 натюрморт,одан 3 есе артық пейзаждар және натюрморттар мен пейзаждардың жалпы санының жетіден бір бөлігіндей портреттер қойылған.Көрмеге неше портрет қойылған?
Шарты:Натюрморт-14 ?1/7 портрет
Пейзаж-? 3 есе арт.
Портрет-?
Ш:14+14*3=56 56:7=8(п)
Ж:8 портрет
№9 тапсырма.Салыстыру
Өз бетінше жұмыс
30дм 2см=302cм 1 сағ 10мин 80мин
5м 5см
32см203см
«Миға шабуыл
Сынық сызық үш буыннан тұрады.Бірінші буынның ұзындығы 15см.Екінші буын біріншісіне
Қарағанда 3 есе ұзын,ал үшінші буын ұзындығы бірінші мен екінші буындардың ұзындықтарының қосындысының мәнінің бестен бір бөлігіндей.Сынық сызықтың ұзындығын тап.
Шешуі:1 15*3=45(см) 3) 60:5=12 (cм)
2) 45+15=60(см) 15+45+12=72(cм)
Жауабы:72см
Жаңа сабақты бекіту
-Сонымен балалар, қосындыны санға қалай бөлеміз?
1-тәсіл Қосындының мәнін тауып,оны сол санға бөлеміз.
2-тәсіл Әр қосылғышты санға бөліп,нәтижелерін қосамыз.