Сыныбы: 2 Пәні: Әдебиеттік оқу | Уақыты:31.01.2017 | Мұғалім:Абишева М.Б. |
Сабақ тақырыбы: М.Мақатаев Қарттарды сүйем |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларды қазақтың ақиық ақыны М. Мақатаевтың өмірі және шығармашылығымен таныстыру. Оқушылардың тілін дамыту, сөздік қорын молайту; шығармашылық қабілетін жетілдіру;Ата - ананы құрметтеуге, қарт адамдарды қадірлеп, сыйлауға тәрбиелеу; |
Әдіс -тәсілдер | Сыни тұрғыдан ойлау, пікір айту, ой белсенділігін арттыру.сұрақ-жауап,түсіндіру, әңгімелеу,баяндау, оқу, талдау-жинақтау, тіл дамыту, шығармашылық – ізденушілік әдістері.Проблемалық сұрақ-жауап. Топтық жұмыс, «Өзіндік жұмыс», «Түртіп алу».Пікірлесу,ой-толғаныс,формативті бағалау әдістері: табыс критерийлері, «Бас бармақ», «Бағдаршам»,ұжымдық шапалақ. |
Күтілетін нәтиже | Өлең мазмұнын өмірмен байланыстыра түсінуге мүмкіндік беру. Жүйелі іс - әрекет нәтижесі: оқушылардың өз ойларын қорытындылай білуіне жағдай жасау, тіл белсенділігін арттыру, есте сақтау қабілеттері мен оқу және жазу мәдениетін дамыту. Әдет-ғұрыптар мен салт - дәстүрлердің пайдасын түсіну, бар ақпаратты пайдаланып жұмыс істеуге, шапшаңдыққа, бір - бірін тыңдауға, өз-өздерін бағалау. |
Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Ресурстар, көрнекі құралдар |
Психология-лық ахуал | Оқушыларды топқа бөлу. Топ басшысын сайлау.
Психологиялық дайындық. Жағымды ахуал туғызу. | Әр түрлі түстегі фигуралар арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар билеп, көтеріңкі көңіл-күймен сабақты бастайды. | Қызыл, жасыл,сары түстегі фигуралар. «Бағдаршам»
«Көңілді күн» бейнебаяны |
Ой ашар
Қызығушы-лықты ояту («көпір жасау», ой қозғау)
Мағынаны тану (мағынаны ажырату) | Үйге берілген тапсырма Ыбырый Алтынсарин «Шеше мен бала» 1. Әңгімені рөлге бөліп сахналау. 2. Өткен сабақты пысықтау «Жедел» тест Тест 5 сұрақтан құралады.Оқушылар бағалау өлшемімен танысады.Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі. Оқушылар дәптерлеріне бағандап 1-ден 5-ке дейін сандар жазып қояды.Мұғалім әр тапсырманы оқып тұрғанда оқушылар сәйкес санның қасына бір ғана сөзбен жауабын жазады.. 1.Қазақ даласына алғаш білім жарығын алып келген адам? (Ы.Алтынсарин) 2.Шығармадағы екі немесе бірнеше адамның сөйлесуі не деп аталады? (Диалог) 3.Тентек деген сөзді қалай түсінесің? (Бұзақы) 4.Шеше,шеше, Неше кесе Сынды...? (кеше) 5.Ы.Алтынсарин қай жылы дүниеге келіп,қай жылы дүниеден өтті? (1841-1889) «Ең зерек»-жеке жұмыс Жаңа сабақты суреттер арқылы ашады -Сендерді дүниеге әкелген кім? -Әке-шешеміздің ата-анасы бізге кім болады? -Ата-әжемізді басқаша қалай айтуға болады? Олай болса «Қадірлі әкелерім,мейірлі аналарым»тарауының соңғы,қорытынды тақырыбымен танысамыз.Алдымен экранға назар аударып,мына өлең шумақтарын оқып шығайықшы. Ақ сүт берген ананың Балада хақы көп болар. Ана деген мейірлі, Сыйлай гөр балам анаңды. Ата деген қадірлі, Сыйлай гөр балам атаңды. (Мұғалімнің осы өлең туралы түсіндірмесі) Сөздік жұмысы Хақы-еңбегі Олай болса бүгін М.Мақатаевтың «Қарттарды сүйем» өлеңімен таныс боламыз. |
Оқушылар мәтінді диалогқұрып,сахна-лайды.
Топпен тест орындайды.
Тапсырма орындалып болған соң, оқушылар жауабын тексереді.. Оқушылар алдарындағы жұмысты бағалау өлшеміне сәйкес бағалайды.
«Басбармақ» арқылы бағалайды.
Үлкенді сыйлау т.б әдепті болу үлкенді құрметтеу, ананы сыйлау, қарттарға қамқорлық жасау т,б оқушы өз ойын айтады.
Оқушылар сұраққа жауап береді.
Дәптерге күннің жадын және жаңа тақырыпты жазу. |
Тест жазылған
Тест жауабы тақтаға жазылады
. |
| Жаңа сабақ. 1.М.Мақатаев жайлы жаңа ақпарат беру. 2.Ақынның өз даусын тыңдату. 3.Оқулықпен жұмыс. Өлеңді мәнерлеп оқу. Бұл өлең «Алпысқа келдіңіздер» деген 10 шумақ өлеңнен үзінді | Жаңа сабақпен танысады.
Аудиожазбадан тыңдайды. | Слайдтар
Аудиожазба
Оқулық |
Сергіту сәті | Сергіту сәті болады | Қимылды бимен орындайды. | Бейнебаян |
Ой толғаныс ( рефлексия, жаңа білім құрастырыла-ды) | 4. Мәтінді өз беттерінше оқиды. 5.Сөздікпен жұмыс Хақы-еңбегі Керім-көркем Баба - атаның әкесі Шежіре - бір руға тән ұрпақтардың таралу жолдары, рулық, туыстық кесте Шежіреші - шежіре айтқыш, жинаушы Мұрагер - мұраға ие болу, белгілі бір істі жалғастырушы. 6.Өлеңді жек оқыту. 7.Топтық әңгіме жасау(өз ойын айту) Басбармақ арқылы бағалау (3шумақты 3 топқа бөліп беремін) 8.Өлеңді түсіндіру(мұғалім) 9. Топпен жұмыс. «Бес жолды өлең» 1-топ: 1.Зат есім (1 сөз) Қарт 2. Сын есім (2 сөз) 3. Етістік ( 3 сөз ) 4. Қорытынды ой (4 сөз ) 5. Зат есімге жуық мәндес сөз (1 сөз) Баба
2-топ: Қарт ұғымына мағынасы жуық сөздерді теріп жазу. «Күн шұғыласына»орналастыру. (Баба, қария,шежіре, ата) 3-топ: «Жалғасын тап» Бұрынғы біздің…….. (бабалар) Қасиетті………(даналар) Бабалардан бата………(алған) Қазіргі біздің………(аталар).
Топтық,тапсырмалар 1. Семантикалық карта 2.⦁Шағын эссе жазу 1-топ:«Қарттарым асыл қазынам» 2-топ:«Атам менің қорғаным» 3-топ:«Әжемдей адам бар ма екен?» | Түртіп алу» Түсінбеген сөздерін түртіп алып отырады.
3 қатар 1 шумақтан оқиды. Әр топ оқығандары арқылы өз топтарын қорғайды.жеке-жеке айтып шығады. Автор орындығына отырып айтады.
Әр топтан 1оқушы шығып оқиды.
Тапсырманы орындап, шапалақтау арқылы бағалап отырады.
Әр топтан 1 оқушыдан оқиды Жәй әуен тыңдап отырып эссе жазады. |
Сөздік тақтада жазылады
Смайликтер
Кесте
Семантикалық карта |
Қорытынды. «Ой жинақтау» | Сақалыңнан айналдым қарт бабалар Ұрпағыңа не айтарсың артта қалар Сенімдерді ақтаймыз, ақтаймын да Сендердің мұрагерің атанамын. деп ақын айтқандай сендер де аталарыңның сенімін ақтайтын мұрагері болыңыздар. «Бағдаршам» арқылы қорытынды жасау. | Бүгінгі сабақтан маған не ұнады? Сабақ барысында мен не жасай алдым?
Бағдаршам түстерін көтереді |
Бағдаршам |
Үйге тапсырма | М.Мақатаев «Қарттарды сүйем» | Өлеңді мәнерлеп оқу Ақынның кез - келген өлеңін жаттап келу. | Күнделік |
Бағалау | Топ басшысы смайликтер бойынша ұпай санын анықтайды | Оқушылар смайликтер арқылы өз ойларын ауызша білдіреді. | Смайлик |