Просмотр содержимого документа
«М.?уезов «Біржан сал Абай ауылында» »
М.Әуезов «Біржан сал Абай ауылында».
С.Буйрабасова, Сам орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті
пәні мүғалімі. Маңғыстау облысы Бейнеу ауданы
Күні: 20.12.14ж
Сыныбы:6-класс Әдебиет Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Біржан сал Абай ауылында». Қорытынды сабақ. Сабақтың мақсаты: оқушыларға мәтінге әдеби талдау жасап меңгерту. Мәтін кейіпкерлері мен авторлары туралы мәлімет беру. 1. Білімдік: Көркем шығарманың мазмұнын меңгерту, шығарманы оқып - үйретудің әдіс-тәсілдерін дұрыс қолданып, талдай білуге баулу; 2. Дамытушылық: Теориялық білімдерін практикамен ұштастыру, шығармашылық ізденістерге баулу; 3. Тәрбиелік: Қазақтың салт-дәстүрін білуге, ұлттық құндылықтарымызды қастерлеуге, қарапайымдылыққа, адамгершілікке, қонақжайлылыққа, сыйластыққа тәрбиелеу;
Сабақтың әдіс-тәсілдері: СТО стратегиялары, СКТ, сұрақ-жауап, баяндау, түсіндіру, іздендіру, т.б. Сабақтың түрі: аралас Пәнаралық байланыс: музыка, тарих Көрнекіліктер: Абай, Біржан портреттері. Бүктемелер.
Сабақтың барысы
I.Ұйымдастыру бөлімі. Амандасу. Сыныпты түгендеу
Сыныпты топқа бөлу. Ұрандарын айтқызу.
1.Қайталау-оқу анасы
2.Жаңа сабақ құпиясы
3.Кітап-досың, ақылшың
4.Өнерлі-өрге жүзер
5.Біліміңді сынап көр.
Қайталау – оқу анасы бөлімінде өткен сабақтар бойынша қайталаймыз. Біз өткен сабақтарда әңгіменің мазмұнымен танысқанбыз. Олай болса соған байланысты бірнеше сұрақтар қойылады.
Сабақтың мақсатын, өтілу жоспарын оқушыларға айтып өту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1.Шығарма қай романнан алынған үзінді?
2.Біржан сал қай жылы дүниеге келген?
3.Біржанның шәкірті кім?
4.Абай дегеніміз кім?
5.Абайдың жары кім?
6.Айгерім өнерді қалай бағалады?
7.Шығармадағы кейіркерлерді ата?
Сонымен үй тапсырмасын бекітеміз. «Топтастыру» стратегиясы
Ақын сал
Біржан
са
өнерпаз
сазгер
Ұстаз күйші
Өткен сабақтарда шығарманың мазмұнымен толық таныстық. Ішіндегі кейіпкерлерін талдадық, мінездеме бердік. Бүгінгі сабағымыз қортынды бекіту сабағы болмақ.
III.Жаңа сабақ құпиясы
Мақсатын айтып өтем: мәтінге әдеби талдау жасап меңгеруіміз керек. Мәтін кейіпкерлері мен авторлары туралы мәлімет аламыз. Өзіміздің үйренгендерімізді көрсетіп шығармашылық жұмыс жасаймыз.
Бейнеролик көрсетем. Кейін сұрақтар қойылады. Бұл қай кино? Не көрдік? Қандай сәт бейнеленген? Біржан тарихта болған ба? Абай Біржан, Мұхтар
IV.«Кітап-досың ақылшың» бөлімі
Мәтінмен жұмыс:
1-топ Шығармадағы кездесетін салт-дәстүрлерді тауып оқы
2-топ. Шығармадағы теңеу сөздерді тап
3-топ. Шығармадан портреттерді тауып оқы
VI.Мәтінді композициялық құрылысына талдату. Дәптерімізге ілесіп жазып отырамыз.
1. Оқиғаның басталуы — ауыл жастары, ойын – сауық.
2. Абай ауылына Арқаға аты шыққан, асыл сөз, әсем үнімен ұйытқан Біржан салдың келуі.
3. Оқиғаның дамуы—Біржанның ән айтуы.
4. Шиеленісуі – Жастардың әнге деген құлшынысы.
5. Шарықтау шегі—Ұлжаннан бата алып Біржанның еліне аттануы,қайтуы.
6. Шешімі—Біржанның әнін тыңдауы, қорытындысы ретінде әннің шығуы.
V. «Өнерлі өрге жүзер»
Ал жақсы енді Біржанның өнерін мына көрініс арқылы көре аламыз.
Біздің тұратын облысымызда, ауданымызда күйші, айтыскер ақындарымыз сазгерлер барма?
(Меліс Қосымбаев. Сазгер К.Іңірбай Өнер мектебі )
Қазіргі заманғы айтыскер ақындарымыздан кімдерді білесіңдер?
Жандарбек Бұлғақов, Б.Имашев, С.Тоқтамысова
Ән аттары
Әнді орындаушы жастар
Жанбота
Біржан сал
Абай Құнанбаев «Желсіз түнде жарық ай»
VIII. Біліміңді байқап көр. Венн диаграммасы
Ортақ қасиет
Абай
Біржан
jjааА
IV.Сабақты бекіту
(Сұрақ-жауап)
Абайға бала кезінде жеңгелері еркелетіп қойған аты? (Телғара) 2. Абай: «Бар, көр. Шын өнерлі, қызықты болса, елге әкел. Жас буын өнер үйренсін, үлгі алсын. Мен де көмекші болармын»,- деп, Біржанға кімді жұмсады? (Әмір) 3. «Шіркін, айтушы мен болғанда, үнемі ұқтырушы сен болсайшы!» Кімнің сөзі? (Біржан) 4. «Өнерпаз болсаң, өр бол! Жалқы бол, жарлы бол, ол –кемшілік емес!» Кімнің сөзі? (Абай) 5. «Кісісін бір болыстың біреу сабап, Бар ма еді статьяда көрген жерің?...»- деген жолдар кімнің, қай өлеңінен үзінді? (Біржан «Жанбота») 6. Шығармадағы типтік образды ата. (Абай) 7. Әңгімеде қандай қазақы салт-дәстүр көрініс тапқан? (қонақжайлылық, бата беру) 8. Әңгімеде Біржанға өз үйінен дәм татқызып, бата беріп, оң сапар тілеген кім? (Ұлжан)
Бүгінгі сабақ ұнады ма? Сонымен сабағымыз аяқталды.