kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

М. М?жікеев "Болар бала жасынан"

Нажмите, чтобы узнать подробности

1.      М?тінді т?сініп о?у ар?ылы оны? идеясын ашу?а жа?дай ту?ызу.

2.      М?тінді ?з бетімен, топта ??растыру ар?ылы зерттеп, шы?армашылы? да?дылырын шы?дау, о?ушыны? белсенділігін арттыру.

3.      Білуге, зерттей о?у?а м?мкіндік бере отырып, айналасында?ыларды? пікірін ты?дап, о?ан ??рметпен ?арау?а, ??ыптылы??а ?йренуге талпындыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«М. М?жікеев "Болар бала жасынан" »

Қысқа мерзімді жоспар


Сыныбы: 4 «в»

Бастауыш сынып мұғалімі: В.М. Дюсембеева

Пәні:

Әдебиеттік оқу, І тоқсан

Сабақтың тақырыбы:


М. Мәжікеев «Болар бала жасынан»


Мақсаты:



  1. Мәтінді түсініп оқу арқылы оның идеясын ашуға жағдай туғызу.

  2. Мәтінді өз бетімен, топта құрастыру арқылы зерттеп, шығармашылық дағдылырын шыңдау, оқушының белсенділігін арттыру.

  3. Білуге, зерттей оқуға мүмкіндік бере отырып, айналасындағылардың пікірін тыңдап, оған құрметпен қарауға, ұқыптылыққа үйренуге талпындыру.


Күтілетін нәтижелер:

*Мәтінді оқып,мазмұнын түсіне алады;

*Мәтіннің негізгі идеясын аша алады;

*Оқығанын шынайы өмірмен байланыстыра алады.

Сабақта қолданылатын өзара байланысты модульдер

СТО, оқыту үшін бағалау, көшбасшылықты анықтау.

Керекті жбдықтар

топтау сызбасы, шығармашылық тапсырмалар.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе




Психологиялық дайындық

Топтасу

Батыр,ержүрек,шымыр,шыдамды сөздерін таңдап алады.



Топтасу

Тұсаукесер

Негізгі бөлім



























































Қорытынды




Үйге


Бағал

Рефлексия

Үй тапсырмасын тексеру

« Ыстық орындық »


ІІI.Қызығушылықты ояту.

Ә. Қастеев шығармасын тақтаға ілу.

- Суретке жақсылап қараңдар (1 минут).

- Бұл суретте не болып жатыр деп ойлайсыңдар?

- Олай деп айтатындай не көріп тұрсыңдар?

- Сурет ортасындағы ақбоз атты адам туралы не айтуға болады? ( Сипаттау, оқушыларды сөйлету)

- Бұл адам туралы тағы не айтуға болады?

Оқушылар суреттегі батырдың бейнесін танып, Амангелді Иманов туралы әңгімелейді.

Сурет бойынша қорытынды сөз.

IV. Жаңа сабақ

  • Балалар, батыр болсын, ақын, ғалым болсын – барлығы да бала болған. Оларда сендер сияқты ойнаған. Ал сендер бос уақыттарыңды қандай ойын ойнайсыңдар?

Оқушының еркін әңгімесін тыңдау, қорытындылау.

  • Ұлт азаттығы үшін күресен батыр Амангелді Иманбаевтың балаық шағы туралы білгілерің келсе, «Болар бала басынан» деген мәтінді құрастырып шығарыңдар.

Оқулық жабық тұралы. Оқушыларға мәтін бөліктері үшке бөлген түрінде таратылады. Ол үшін оқушылар 1, 2, 3-ке дейін санап, бірінші тобы – 1-топ, екіншілер – 2-топ, үшіншілер – 3-топ болып отырады.

Мәтінді топпен іштей оқып, бас-аяғын тауып, орналастырады. ( Мұғалім топ жұмысын бақылап жүреді, орналасуын байқайды)

1-топ өздері тапқан 1-бөлігін мәнерлеп оқып береді, 2-топ 2-бөлігін оқиды, 3-топ соңғы бөлігін оқиды.

Әр топ мәтін ретінің осылай қойылу себебін түсіндіреді.

  • Сонымен, мәтіндегі әңгіме кім туралы екен?

Амангелді Иманов – ұлт азаттығы үшін күрескен қазақ батыры... Қысқаша дерек беру. Енді әр бөлімге ат қою. Мысалы:

  1. Бала ойыны

  2. Асау құнан

  3. Құнан үіреті

  • Мәтінде Амангелдінің өмірімен байланысты қандай адамдар есмі аталады? (зерттеп іздену)

Мәтіннің 1-бөлімімен жұмыс:

  • 5 жастағы Амангелдінің ойынын автор қалай сипаттаған?

  • Әлжан қарттың әңгімесінде Байсақал байдың айылы неге аталды?

  • Таутабай неліктен мырза атанған?

Осы ретпен мәтін мазмұны арқылы идеясын ашуға негіз болатын сұраөтар талданады.

  • Құнанның мінезі немесе Амангелдінің батылдығы қалай суреттелген?

  • Амангелді бұл кезде неще жаста болуы мүмкін?

  • Баланы неліктен « жетімек» деді? ( Әкесі ауру еді...)

  • Амангелдіні менсінбеген Таутабай қалай ұялды?...

Қажет дерек

Асау үйрету- қазақ тұрмысындағы қызық кәсіп. Бір ауылда бір-екі немесе бірнеше адам ғана асау аттарды мініске үйрету шебері болған. Асау үйретушіге әдіс-тәсілмен қатар епкілік, күш –қайрат, жүректілік те керек.

  • Амангелді қандай бала? ( Тақтада топтау)

Хрестоматиядан Амангелді туралы қосымша мәтіндерді оқып, батырдың бейнесін топтау арқылы ары қарай толықтыру.

V. Қорытынды

Сыныптас немесе ерекше мінез-қылығы бар достарың жайлы (« Болар бала қандай болады?» атты эссе жазу.

VI. Үйге тапсырма.

Әңгімені түсініп оқу



Топтық жұмыс,топтық бағалау











Жаңа мәлімет алады

































Топтық талдау,болжау







Қосымша



Мәтінді оқиды


Топпен жұмыс жасайды


Сөздікті дәптерлеріне жазады


2 жұлдыз, 1 тілек айтады

Көшбасшылар өз топтарының бағаларын айтады.

Рефлексия жазады.

















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
М. М?жікеев "Болар бала жасынан"

Автор: Дюсембеева Валентина Муратовна

Дата: 29.01.2015

Номер свидетельства: 163554


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства