Пәні: Әдебиеттік оқу | Сабақ №83 | Күні: 03.03.15 |
Сабақтың тақырыбы | М.Бекбосын.Бозторғай-дала сәні |
Сілтеме | 3сынып Әдебиеттік оқу,Б.А.Тұрғынбаева,З.Муфтибекова «Алматыкітап» 2014,аудиожазба «Құстардың даусы»,бейнетаспа «Бозторғай» |
Мақсаты | Әңгіменің мазмұнын түсіндіру.Әңгіменің идеясын ашып талдауға үйрету. |
Нәтиже | а) Бозторғайдың тіршілігі, дене тұрқы, наным - сенімдер туралы түсінік алады ә) Құстарға қатысты халық болжамдары, дәстүрлерді айта отырып, тілін, ой-қиялын ұштау. Құстар әлеміне деген қызығушылығы артады, еркін сөйлеуге дағдыланады б) Табиғаттың жаршысы – құстарды қорғауға, қамқорлық жасап күтуге тәрбиелеу. |
Қолданылатын әдістер, жұмыс формалары | Топтық жұмыс, жұптық жұмыс «Аквариум», «Эстафета», «Бес жолды өлең», «Әдеби үйірме» әдістері |
Керекті жабдықтар | Флипчарт,аудиожазба,бейнетаспа |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе 10мин | 1.Ұйымдастыру 2.Психологиялық ахуал туғызу «Көктем»бейнетаспа Қандай көңіл күй сыйлады? Қай мезгіл көздеріңнің алдына елестеді? Көктем келісімен табиғатта қандай өзгерістер болады? 3. Аудиожазба «Құстардың даусы» (аққу, көгершін,қарлығаш,тоқылдақ) 4. «Аквариум»әдісі | Оқушылардың жауаптары тыңдалады Құстардың дауыстары арқылы қай құс екенін табады. Құстардың суреттелі арқылы топқа бөлінеді. Топтар бір-біріне сұрақтар қояды |
Қызығушылы-ғын ояту 5мин | 1.Ребус(дарынды оқушы) 2. Бейнетаспа «Бозторғай» Бозторғайдың әнін тыңдату. | Оқушылар топта талқылап шешеді. |
Мағынаны тану | 1.Мәтінмен танысу «Эстафета»әдісі Мәтін үш бөлікке бөлініп, параққа жазылған 3. «Әдеби үйірме»әдісі Әр топқа тапсырма беріледі. 4. «Бес жолды өлең» стратегиясы (дарынды оқушы) | Әр топтан №1,2,3 оқушы шығады.. Әр оқушы мәтіннің өзіне тиісті бөлігін бөлігін оқып,топтағы хатшыға баяндап береді. 1-топ сілтеме табушы(қызықты жерін оқиды) 2-топ сипаттаушы(кейіпкерді сипаттайды) 3-топ дәнекер (өмірмен байланыстырады) 4-топ сұрақ құрастырушы «Бозторғай »тақырыбына өлең құрастырады |
Сергіту сәті | Бой жазу жаттығу | Караоке «Бозторғай» әнін орындайды |
Ойтолғаныс | Топтық жұмыс -Құстарға байланысты қандай ырымдар білесіңдер? -Бозторғай туралы не білдіңдер? Құстың зияны бар ма? -Құстардың атауымен аталған адам аттары -Құстардың пайдасы | Қауырсыннң ішінен біреуін таңдап,сұрақтарға жауап береді Ойларын айтады |
Қорытынды Рефлексия | Табиғат Ана, құшағын саялайық, Қорғау үшін күш-жігер аямайық. Ол болмаса, сен жоқсың,осыны ұқ! Адамзат! Табиғатты аялайық! | Өзін өзі бағалау Көк-белсенді Сары-ынта-зейініңмен тыңдасаң Жасыл- мәңгі есте ақталып қалды |
Үйге тапсырма | Мал, аң құс немесе жәндіктерге байланысты қандай ырымдар дайындау,5 сұрақ дайындау | Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
Қарлығаш жоғары ұшса,күн жылы болады,ал төмен ұшса жаңбыр жауады.
- Көктемде қаздар қайтқанда жоғары ұшса,су тасқыны болады.
- Жаңбыр жауарда қарғалар у-да шу болады.
- Құс жүнін үрпитсе,жаңбыржауады.
- Шымшық ұя салса, қыс қатты болады.
- Бозторғай ән салса, күн ашық болады.
- Құстар ертемен жем іздеуге асықса, күн жауын-шашынды болады деп күткен жөн.
1. Бозторғай
2. Әнші, әдемі, нәзік
3. Сайрайды, қонады, ұшады.
4. Бозторғай – даланың сәні
5. Құс.