kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Літературне читання Вступ до теми «Прозові твори». Людина красна не словами, а добрими ділами.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета. Учити давати характеристики годовним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів. Емоційно підготовувати учнів до сприймання творів розділу. Збагачення уявлення про вияви почуттів добра, розуміння стану іншої людини. Формувати вміння висловлювати морально-оцінні судження. Удосконалювати вміння виділяти головну думку твору. Розвивати звязне мовлення, творче мислення. Виховувати доброту, чуйність, взаємодопомогу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Літературне читання Вступ до теми «Прозові твори». Людина красна не словами, а добрими ділами. »

Літературне читання 3клас

Тема Вступ до теми «Прозові твори».

Людина красна не словами, а добрими ділами.

Матеріал до уроку. Оповідання В. О. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло».

Мета: учити давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів. Емоційно підготувати учнів до сприймання творів розділу. Збагачувати уявлення про вияви почуттів добра, розуміння стану іншої людини. Формувати вміння висловлювати морально-оцінні судження. Удосконалювати вміння виділяти головну думку твору. Розвивати зв’язне мовлення, творче мислення. Виховувати доброту, чуйність, взаємодопомогу.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма роботи: урок-подорож.

Ключові поняття: доброта, доброзичливість,красиві слова, красиве діло.

Очікувані результати:

  • Навчаться реалізовувати свої навчально-пізнавальні здібності.

  • Сформують вміння визначати тему та головну думку твору.

  • Навчаться використовувати знання, які здобули раніше.

  • З’явиться бажання творити добро.

  • З’явиться інтерес до вивченої теми.

Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, карта з планом подорожі, картки-квітки з буквами, карта подорожі.

Хід уроку

І. Організаційна частина

(Створюю позитивний настрій, активізую дітей)

Гра «Збери слово»

– Вам потрібно відповісти на питання: «Яким я хочу бути сьогодні на уроці?»

Для цього вам потрібно вибрати собі одну із квіток, на якій записана буква. Слово повинне починатися з букви, яка записана у вас на квітці. («Р», «А», «Д», «І», «С», «Т», крім «Ь». Ь – уже записаний на дошці).

Презентація. Назвати спочатку відповіді на букву «Р, потім на «А» і т.д.»

Наприклад, радісним, активним, доброзичливим, ініціативним, сміливим, толерантним і т.д.

Отже, наш сьогоднішній урок буде пронизаний почуттям радості.

Проблемна ситуація

(Створюю ситуацію, яку діти повинні розв’язати протягом уроку. Для цього їм потрібно працювати самостійно, уміти аналізувати, порівнювати, співставляти)

– Сьогодні ми з вами вирушаємо в космічну подорож на планету Добрих вчинків. Наша подорож буде тривати 5 уроків. Ми зможемо відвідати 4 найбільших космоміст на цій планеті. Які саме ми відвідаємо космоміста, ви назвете самі. Це буде ваше завдання. У кінці кожного уроку-подорожі ви повинні будете зробити висновок, яке місто ми відвідали.

1 урок - 1 зупинка ?

2 урок - 2 зупинка ?

3 урок - 3 зупинка ?

4 урок - 4 зупинка ?

5 урок - підсумковий.

Жителі планети Добрих вчинків у гостях учнів 3 класу Кудрявцівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Карта подорожі




1 зупинка 2 зупинка



Планета




4 зупинка 3 зупинка


Отже, ми розпочинаємо нашу подорож. Прошу зайняти свої місця у фантастичному космічному кораблі (Діти заплющують очі і починають подорожувати).

Розпочинаємо нашу подорож по планеті Добрих вчинків з міста «Доброта»

ІІ. Актуалізація знань

  1. Мовна розминка

а) гра «Здогадайтеся: про кого або про що я розповідаю»

(Використовую метод навчальної гри. Плануючи це завдання, передбачаю розвиток логічного та асоціативного мислення. Гра забезпечує зацікавленість учнів до виучуваного матеріалу)

Учень, школяр. Черговий, третьокласник, син , онук, племінник, пустун - …

(хлопчик).

Чекає, зустрічає, запитує, годує, читає, готує, прибирає, посміхається, піклується, стомлюється - …(мама).

Іде, капає, ллє, мочить, закінчується -… (дощ).

Мрійник, вигадник, казкар, поет, фантазер - … (письменник).

б) гра «Закінчи речення»

Байки пише …(байкар).

Вірші складає … (поет).

Казки вигадує …(казкар).

Прозу створює …(прозаїк).

в) вікторина «З якого це оповідання?»

(За допомогою цієї вправи я намагаюся активізувати пізнавальну діяльність учнів)

– Прочитайте «ланцюжки» слів. Пригадайте, у яких оповідання вам траплялися ці персонажі і предмети.

  • Яринка, мама, маленька сорочечка … («Як же це все було без мене?») .

  • Бабуся Марія, онук Петрик, маленька пташка … («По волосинці»).

  • Марійка, Миколка, Лариса, підмурки …(«Про що думала Марійка»).

  • Сергійко, Петро, Максим, Гриць, квітка …(«Сергійкова квітка»).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Тема і завдання уроку.

Проблемна ситуація

– Що на вашу думку об’єднує усі ці оповідання?

Як ви гадаєте, про кого буде йти мова на сьогоднішньому уроці.

Отже, ми будемо під час нашої подорожі говорити про видатного педагога, прекрасного письменника В.О.Сухомлинського, про його твори, які відкривають наш новий розділ “Оповідання про справи твоїх ровесників”.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Побудова асоціативного куща.

- Ким був В.О. Сухомлинський?


В.О.Сухомлинський






(Використання асоціативного куща спонукає до вільного і відкритого мислення)

2. Розповідь про життєвий і творчий шлях В.О.Сухомлинського дітьми

(Дітям з високим та достатнім рівнем навчання домашнім завданням було підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях В.О.Сухомлинського. Такий підхід дозволяє розвивати самостійність у дітей, уміння займатися пошуковою діяльністю)

– Народився В.О. Сухомлинський 28 вересня 1918 року в с. Василівці на Кіровоградщині в родині бідного селянина. У 1933 році Василь закін­чив семирічну школу. Однокласники згадували, що у Василя був чудовий характер. Він був енергійним, життєрадісним хлопчиком, дуже любив читати твори Т. Шевченка, П. Мирного.

Закінчив Кременчуцький педінститут і працював учителем українсь­кої мови і літератури, був заступником директора.

У 1941 році, коли розпочалася війна, Василь Олександрович пішов на фронт. Але довелося воювати недовго, бо був двічі поранений і довго лікувався.

У 1948 р. Василь Олександрович стає директором Павлиської школи.

Понад 35 років працював Василь Олександрович учителем і директором школи. Тридцять два роки вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою дітей. А потім його роздуми виливалися на папір, ставали книгами, статтями. Всього він написав по­над 70 томів цікавих розповідей для дітей: мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел. У цьому розділі познайомимося із кількома з них.

3. Робота з підручником

Ознайомлення із статтею ‘’Василь Сухомлинський’’ (про нього) (с.66)

4. Метод ’’ Ключових запитань ’’

– Кому Сухомлинський присвятив усе своє життя?

– Ким він працював у Павлиській школі?

– Що намагався відобразити у своїх творах?

(Допомагає активізувати творчу думку, розвинути гнучкість мислення)

Фізхвилинка

Вправа "Зморшки"

(Допоможе зняти емоційне напруження, сприятиме зняттю м’язових затискань та сформує вміння розслаблятися й відпочивати, а також зосереджуватися)

Я пропонує учням кілька разів вдихнути й видихнути, узяти в руки "дзеркало", подивитися в нього й широко всміхнутися своєму відображенню.

За моєю командою, усім зморщити обличчя: спочатку чоло, потім брови, ніс, щоки.

Підняти й опустити плечі...

Розслабити м’язи шиї і плечей...

Розслабити всі м’язи обличчя...

Якщо хтось відчуває напруження, треба собі сказати: "Я спокійний..." - і ще раз спробувати розслабитись.

(Працюю над розвитком правильного, виразного, свідомого читання)

6. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського "Красиві слова і красиве діло".

1) Робота над заголовком твору.

Міркування дітей

- Як ви розумієте назву твору?

2) Виразне читання оповідання вчителем.

- Коли і де відбуваються описані події?

- Чому діти були в хатинці серед поля?

3) Словникова робота.

(Працюю над збагаченням активного словника)

Вправа на миттєве сприйняття слів.

Слова на картках-блискавках: її, в цей, суху, мокру, гарні, красиві, него­да, хатина, хатинка.

– Яке слово найменше з прочитаних? Які запам'ятали слова-антоніми? А синоніми? Продовжіть їх ряд. (Чудові, прекрасні)

– Що означає слово негода! Які спільнокореневі слова прочитали? Доберіть ще кілька споріднених слів.

4) Аналіз змісту твору

(Робота над аналізом твору спонукає дітей до аналізу, зіставлення, порівняння, вміння робити висновки)

Вправа ’’ Добре – погано ’’

(Клас поділяється на дві команди «Добре» і « Погано»)

– Проаналізуємо слово дощ, оскільки одним із героїв нашого оповідання є дощ.

  • Добре, що пішов дощ. Це означає прихід весни

  • Добре, що дощ змиває пил з вулиць.

  • Добре, що почне рости травичка.

  • Погано, що він холодний.

  • Погано, що розмокне земля.

  • Погано, що не йдеш на прогулянку.

Вправа «Мозкова атака»

– Що це за маленька хатинка стояла серед поля? Прочитайте.

– Чому хлопці опинилися у ній? Що вони побачили?

– Чи знали друзі четвертого хлопчика?

– Прочитайте, який у нього був вигляд.

– Що йому сказав перший хлопчик? Що промовив другий? Прочи­тайте ці слова.

– Чи можна сказати, що слова цих двох хлопчиків — красиві?

5 )Гра «Розвідник»

(Умови гри вимагають від дітей пошукової роботи)

– Знайдіть у тексті порівняння. Що автор хотів ними підкреслити?

6) Читання в особах (робота в парах).

(Діти ролі розподіляють самостійно. Особливу увагу звертаємо на виразність читання: інтонування речень, логічний наголос. Вчу взаємооцінюванню)

7) Розвиток зв’язного мовлення. Творча робота (робота в парах)

– Складіть власну розповідь, яка підтверджувала б головну думку прочитаного.

(Пропонуючи дітям це завдання, передбачаю формування творчого та нестандартного мислення, використання набутих знань на уроці і в житті)

8) Робота з ілюстрацією до оповідання (робота в парах)

– Розгляньте малюнок до твору. Знайдіть і зачитайте уривок оповідання, до якого зобразив художник свій малюнок.

V. Підсумок уроку

Вправа «Перестав склади»

– Переставте склади і прочитайте прислів’я.

диЛюна накрас не васломи, а бридоти миділа.

Дореб лоді биро лосмі.

Вправа «Інтерв’ю»

  1. Призначення дітей на ролі кореспондента та хлопчика, який допоміг іншому, змоклому під дощем.

2) Змалювання уявної ситуації

– Уявіть собі, що до школи, де вчиться хлопчик, який допоміг змоклому хлопчику не словом, а ділом, приїхав кореспон­дент, щоб написати статтю про життя сільських школярів. І діти розповіли йому про подію, що сталася в класі.

3) Кореспондент бере інтерв'ю в нашого хлопчика.

Орієнтовні запитання:

– Як тебе звуть?

– Хто твої батьки?

– Як ти живеш?

– Як склалися твої стосунки з дітьми в класі?

– Чи є правдою те, що ти допоміг хлопчику, який змок під час дощу не словами, а ділом?

– Що ти зараз відчуваєш?

– Чи вважаєш ти себе героєм?

– Чи є ще у кого запитання?

(Використовую метод емпатії. Розвиток мислення і зв’язного мовлення)

Учитель. Діти, чого навчив вас прочитаний твір?

Отже, я думаю, що ви вже готові відповісти на питання, яке було поставлене на початку уроку? Наша подорож відбувалася у якому космомісті?

– Ви молодці. Змогли на основі твору В.О.Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло» зробити висновок, що наша подорож відбувалася у космомісті «Доброта». Ви побачили, як далеко ми помандрували і побачили, що і в космосі є таке чудове слово, як доброта.

Дякую вам за роботу. На вашу думку, що нам вдалося на уроці, а що — ні?

VІ. Домашнє завдання

1.Читати оповідання В.Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло»

2.Скласти до прочитаного твору план і за складеним планом переказувати текст.

3. Переглянути літературу і відшукати твори про доброту інших авторів.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Лутовинова Наталія Андріївна

Дата: 03.03.2015

Номер свидетельства: 181865


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства