І. ?йымдастыру: О?ушыларды партада отыру?а ?йрету,
мектеп т?ртібіне ?йрету.
ІІ. Ма?сат ?ою: та?ырыбын, ма?сатын хабарлау.
ІІІ. Жа?а саба?. 1. ?ліппе кітабы туралы ма?л?мат беру. 2. ?Р-ны? Президентіні? с?зімен таныстыру. Айналайын!
?олы?да?ы ?сем кітап «?ліппе?» - аяулы ана тілі?ні? м?лдір бастауы, білім шы?ына жол ашар а?ылшы?. Білім есігін аш?ан ал?аш?ы ?адамы? ??ттыы болсын! Е?бегі?мен ал?ан білімі? ?зі? ?шін де, елі? ?шін де таусылмас асыл ?азына болма?. Елін, жерін с?йетін, жаны ізгі жа?сы азамат болып ?сеті?іне сенемін.
І. Ұйымдастыру: Оқушыларды партада отыруға үйрету,
мектеп тәртібіне үйрету.
ІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ. 1. Әліппе кітабы туралы мағлұмат беру. 2. ҚР-ның Президентінің сөзімен таныстыру. Айналайын!
Қолыңдағы әсем кітап «Әліппең» - аяулы ана тіліңнің мөлдір бастауы, білім шыңына жол ашар ақылшың. Білім есігін ашқан алғашқы қадамың құттыы болсын! Еңбегіңмен алған білімің өзің үшін де, елің үшін де таусылмас асыл қазына болмақ. Елін, жерін сүйетін, жаны ізгі жақсы азамат болып өсетіңіне сенемін.
Қазақстан Республикасының президенті: Н.Ә.Назарбаев
ІV. Қорытындылау: Балалар, біз бүгінгі сабағымызда не жайында білдік? ҚР-ның рәміздерін атап көрейік. Әнұранның сөзімен таныстыру. Әнімен айтып беру.
2. Сабақтың тақырыбы: Мектеп. Сынып .
Сабақтың мақсаты: Білім күні. Айналамен таныстыру. Ынтымақ, достыққа,
үлкенді сыйлауға еңбек ете білуге өз отбасына, туған
Сабақтың көрнекілігі: Мектеп, сынып туралы суреттер.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Оқушыларды партада отыруға үйрету,
мектеп тәртібіне үйрету.
ІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ: 1. «Білім күні» мұғалімнің кіріспе әңгімесі
Оқушы білімін тиянақтау. - ҚР-ның президенті кім? - Қазақстан Республикасының астанасы қай қала? – ҚР-ның рәміздерін ата.
Әліппедегі шартты белгілермен таныстыру: дыбыс, дауысты дыбыс, дауыссыз дыбыс, сөз, сөздің буынға бөлінуі, сөйлем.
ІV. Жаңа сабақтан түсінгенін тексеру кезеңі: -Назарбаев кім? –Көрсете отырып, шартты белгілерді атату.
V. Бекіту кезеңі: Міне, балалар, біз сендермен бүгінгі сабақта білім күні туралы мағлұмат алдық, шартты белгілермен таныстық. Әліппе кітабымыздан нені үйренетінімізді білдік.
3. Сабақтың тақырыбы: Оқу құралдары. Сөйлем.
Сабақтың мақсаты: Оқу құралдарымен таныстыру. жыртпай таза ұстауға, яғни ұқыптылыққа баулу. Танымдылық қабілетін арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:
а) Оқу құралдарымен таныстыру.
1. Дәптер, қалам.
2. Сызғыш, өшіргіш.
3. Пенал портфель.
4. Бояу.
ә) Оқу құралдарын қалай пайдаланамыз.
б) Кезекші не істейді?
Сергіту сәті
ІV. Жаңа білімді түсінгенін тексеру.
- Балалар, кәне кім оқу құралдарын атап береді?
- Дәптер не үшін керек?
- Қандай дәптердің түрлерімен таныстық?
- Пенал деген не?
V. Білімді бекіту: Біз оқу құралдарына құрметтей қарауымыз керек екен. Біл олардың көмегі арқылы білім аламыз. Оқулықтарды жыртуға, құртуға болмайды.
Оқушы туралы өлең жаттау.
Күннің нұры шуақты,
Сергітеді денемді.
Құрдастарым сияқты,
Оқушымын мен енді.
VІ. Сабақты қорытындылау: Оқу құралдары сенің көмекшің. Сондықтан оқулығыңды ұқыпты ұста.
Сабақтың тақырыбы: Мектептің спорт алаңы. Сөйлем.
Сабақтың мақсаты: 1. Спорт түрлерімен таныстыру. Спорт зал, спорт ойын
өткізу тәртібімен таныстыру.
2. Салауаттылыққа баулу.
3. Спорт орындарына қызығушылығын арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: Доп, хоккей ойынына қажетті заттар.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру.
ІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:
а) Спорттың қандай түрлерін білесіңдер?
ә) Серуенге алып шығу (мектебімізде спорт алаңы, спорт залы).
Сергіту сәті:
б) Денені шынықтыру денсаулыққа пайдалы екеніне тоқталу.
Ерте тұрып ертеңгілік жаттығу жасау керек екенін айтып, дағдыға
айналдыру.
в) Өткен олимпиада жайында мағлұмат беру.
ІV. Жаңа білімді түсінгенін тексеру:
Біз қандай спорт түрлдерін білеміз?
Олар қандай жерлерде өтеді?
Спортпен шұғылданған адамның денсаулығы қандай болады?
V. Білімді тексеру. Балалар, бүгін біз сендермен спорт жайында танысып, білдік. Бұдан былай денсаулығымыз күшті болу үшін спорттың әр түрлерімен айналысуысыз керек.
VІ. Сабақты қорытындылау: Спорт алаңында өткізілетін қандай спорт ойындарын білесіңдер?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Күн режимі. Менің бос уақытым.
Сабақтың мақсаты: 1. Күн режимі. Тамақтану мерзімі туралы түсінік беру.
2. Салауаттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиетті бойына
сіңіру.
3. Сана сезімін ояту, ой-өрісін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткенді еске түсіру. Уақыт, мезгіл туралы.
ІІІ. Жаңа сабақ:
а) 12-беттегі сурет бойынша әңгіме.
ә) 13-бет. Қыз баланың бір күнгі іс-әрекеті туралы айтып беремін.
б) Жеке бас гигенанасына қажетті заттарды атату. Жеке бас
гигенанасына қажетті заттарды дұрыс пайдалануға үйрету. Таза
ауаның денсаулыққа пайдасы туралы түсінік беру.
в) Оқушыларды мектеп асханасымен таныстыру. Дастархан басында
өзін-өзі ұстау. Мәдениетті, тазалықты сақтау. Тағамдардың
құндылығы, оны талғаммен пайдалану туралы түсінік беремін.
г) (сурет бойынша әңгіме) – Балаларға ат қойғызу. – Айнұр, Асхат-Айнұр мен Асхат бос уақытында не істеді? - Әсем мен Айша не істеді? – Ернат ше? – Айбек бос уақытында немен айналысады екен?
Балалар, бүгін біз бос уақытымызды қалай өткізетінімізді айтып көрейікші. Өздерің бос уақыттарың жайлы айтып беріңдер?
Сергіту сәті:
Бір, екі үш, бір, екі үш
Бұлшық етте күш.
Мен ұшамын кептерше,
Еңкейемін жерге қолым жеткенше.
г) Әдептілік және әдемілік кітапшасынан «Дастархан басында»
ІV. Сабақты қорытындылау: Біз бүгін сендермен нені білдік?
Әңгімеміз не жайында болды?
Тексерілді
6. Сабақтың тақырыбы: Менің бос уақытым.
Сабақтың мақсаты: 1. Бос уақыт туралы түсіндіру.
2. Еңбекке баулу.
3. Оқу деген ынта жігерін арттыру, еңбекке деген
қызығушылығын ояту.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткенді еске түсіру.
Сендер мектепке қай уақытта келесіңдер?
Сабақ қашан бітеді?
Таңертең, түс, кеш сөздері арқылы біз нені білеміз?
ІІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа білімді меңгерту: - Енді бүгін бос уақытымыз жайлы әңгімелесіп көрейік. Сендер бос уақыттарында не істейсіңдер?
V. Оқулықпен жұмыс: (сурет бойынша әңгіме) – Балаларға ат қойғызу. – Айнұр, Асхат-Айнұр мен Асхат бос уақытында не істеді? - Әсем мен Айша не істеді? – Ернат ше? – Айбек бос уақытында немен айналысады екен?
VІ. Жаңа білімді түсінгенін тексеру. Балалар, бүгін біз бос уақытымызды қалай өткізетінімізді айтып көрейікші. Өздерің бос уақыттарың жайлы айтып беріңдер?
VІІ. Сабақты қорытындылау: Бүгінгі сабақта нені білдік?
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды мектеп кітапханасымен таныстыру.
2. Кітапханадағы оқу залындағы іс-әрекеттер туралы айта
отырып, балалардың кітапқа қызығушылығын арттыру.
3. Балаларды оқулықтарын таза, дұрыс ұстауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақта пайдаланылатын әдіс-тәсіл: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Балалармн амандасу, сыныпты сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
а) Өткен сабаққа шолу жасау.
ә) Менің жақсы көретін жемісім – суретін салу.
ІІІ. Өткен тақырып бойынша білімін пысықтау.
ІV. Жаңа сабақ:
- Балалар, бүгін біз сендермен кітапханаға саяхат жасаймыз.
- Балалар, кітапханада нелер бар?
- Кітаптың бізге қандай пайдасы бар?
- Оқулықпен жұмыс.
V Сабақты қорытындылау:
- Бүгінгі сабақта кітапханаға серуен ұнады ма?
- Біз кітапты қалай ұстауымыз керек екен?
- Кітапханашы апай бізге не туралы әңгімелеп берді?
- Сендерге ұнады ма?
VІ. Сабақты бекіту. Оқушылардың өздерін сөйлету.
VІІ. Үйге тапсырма.
VІІІ. Бағалау
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Отбасы. Отбасы мүшелері. Сөйлем.
Сабақтың мақсаты: 1.Менің отбасым туралы әңгімелеу.
2. Отбасы мүшелері туралы айта отырып, балалардың
ой-өрісін дамыту.
3. Үлкенді сыйлауға, кішіге қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсіл: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Балалармн амандасып, қажетті құрал жабдықтарын алғызып, сабаққа даярлау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Үйге берілген тапсырманы пысықтау.
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтау. Жалпы қосымша сұрақтар қою.
ІV. Жаңа сабақ:
- Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы: «Отбасы» деп аталады.
- Сенің отбасында қанша адам бар?
- Отбасында сен нешінші баласың?
-Бір-бірімен қарым –қатынас; үлкенге құрмет, көмек; кішіге қамқорлық; ұлттық тәлім-тәрбие, отбасы мүшелерінің орны, атқаратын міндеті, үлгі-өнеге, өсиет т.б. мағлұматтар беру. 28-беттегі жоғарыдағы суретте отбасы мүшелерінің дастарқан басында орналасуы; ата мен әже төрде, олардың арасында немересі, әкесі мен шешесінің ортасында қыз баланың отыруынан балалар өз ойларын айтады. Отбасындағы үлкен бала ата мен әже баласы болып, солардың бауырында өсетіндігі, ата-әже өсиетін тындап тағылым алудын өмірде пайдасы мол екендігін жайлы, қыз баланың бос уақытында анасынан, әжесінен көрген-білгенін түйіп өсетіні туралы әңгемелеу.
Сурет бойынша әңгіме құрату. Өз отбасы туралы әңгімелеу. Сөйлем
құрау, талдау. Дәптермен жұмыс, жазу үлгісі, дәптеріңе тапсырма беру.
Сергіту сәті, жаттығулар жасау.
V. Жаңа сабақты қорыту: «Менің отбасым тақырыбына әңгіме құрату»
VІ. Сабақты бекіту. «Менің отбасым» суретін салып бейнелеу, сипаттап айту.
VІІ. Үйге тапсырма. Үлкендерге көмек көрсету.
VІІІ. Бағалау
Тексерілді
14. Сабақтың тақырыбы: Төлдер. Сөйлем.
Сабақтың мақсаты: 1. Малдың төлдерінің аталуы туралы айту.
2. Балалардың малдар туралы түсініктерін дамыту.
3. Оқушыларды малды дұрыс күтуге, қастерлеуге үйрету.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақта пайдаланылатын әдіс-тәсіл:
Сұрақ-жауап, әңгімелеу. Көрнекілік төрт түлік мал төлдерінің суреті.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды сабаққа дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтау. Өтілген тапсырмалар бойынша алған білімдерін пысықтауда қосымша сұрақтар қою.
ІV. Жаңа сабақ:
- Бүгінгі өтетін тақырыбымыз: «Төлдер». Төлдер дегеніміз не?
- Малдар балаларын қалай шақырады??
- Төрт түлік мал туралы түсінік беру?
- Малдың пайдасы туралы айту.
Оқулықпен жұмыс: Сурет бойынша әңгімелеу, сұрақ-жауап, қандай
малдың төлін көріп тұрмыз, сиырдың төлі не? – бұзау
Дәптермен жұмыс: Жазу үлгісі бойынша жазу элементтерін жазу.
V. Сабақты бекіту: Ойын «Төлдердің енесін тап»
VІ. Сабақты қорыту: Сонымен біз бүгін не туралы өттік? Ойын сендерге ұнады ма? Несімен ұнады?
VІІ. Үйге тапсырма.
VІІІ. Бағалау
Сабақтың тақырыбы: А дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. А дыбысы және әрпімен таныстыру. А әрпі барлық
буындарда жазылатынын түсіндіру.
2. Ұқыптылыққа баулу.
3. Танымдылық қабілетін арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: А әрпінің баспа, жазба түрінің жазылу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, А-таныстыру.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа назарын аудару.
ІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:
а) Сурет бойынша әңгіме.
ә) А дыбысының артикуляциясын дұрыс қолданып, а дыбысын дұрыс
айтуға үйрету.
б) А дыбысының әріп таңбасымен таныстыру (баспа және жазба түрі).
А- бас әрпі, а – кіші әрпі.
в) Хормен дыбыстап айту.
г) Алма, алмұрт, анар сөздерін буынға бөлгізу.
ғ) Осы сөздерді айта отырып, а дыбысының сөздің қай жерінде естіліп
тұрғанын аңғарту.
ІV. Жаңа білімді түсінгенін тексеру:
- Балалар, А дыбысы қандай дыбыс?
- Сөздің қай жерінде келеді?
Сергіту сәті.
Дәптермен жұмыс.
А – ның бас әрпі. 1. Ауада жазып үйрену.
а – ның кіші әрпі. 2. Дәптерге жазу.
V. Білімді бекіту:
А - дауысты дыбыс. А - әрпі сөздің барлық буынында жазылады.
Оқушы туралы өлең жаттау.
Күннің нұры шуақты,
Сергітеді денемді.
Құрдастарым сияқты,
Оқушымын мен енді.
VІ. Сабақты қорытындылау: А әрпі және дыбысымен таныстық.
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: А дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларды А дыбысы мен әрпімен таныстыру.
А дыбысы бойынша алған білімдерін пысықтау.
2. Оқушылардың сөздерді дыбыстық талдау жасау
арқылы алған білімдерін дамыта түсу.
3. Оқушыларды реттілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақта пайдаланылатын әдіс-тәсіл: сұрақ-жауап, ойын.
Пайдаланылатын көрнекіліктер: түрлі суреттер, таблица.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларға қажетті құралдарын алғызып, кабинетті
сабаққа дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Үйге берілген тапсырманы пысықтау. Қосымша сұрақтар қою арқылы білімдерін пысықтау.
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтау: Ертегі кейпкерлері қонақта. Солардың әкелген сұрақтарына шолу жасап, жауап беріп көрейік.
ІV. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс: Суретте не көріп тұрмыз: Оларды жалпы не деп атауға болады? Жеміс-жидектер. Енді суреттерге қарай отырып, буынға бөліп көрейік.
V. Жаңа сабақты бекіту: Дәптермен жұмыс.
VІ. Сабақты қорыту: «Кім жылдам?» кәрзеңкенің біреуіне көкөніс, біріне жеміс-жидек саламыз. Кім шатаспай орындаса топ жеңіске жетеді.
VІІ. Үйге тапсырма.
VІІІ. Бағалау
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Т дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1.Тт дыбысы және әрпімен таныстыра отырып, білімдерін
қалыптастыру.
2. Зерек, байқағыш, алғырлыққа баулу.
3. Ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Т әрпінің баспа, жазба түрінің жазылу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, Тт-тану.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа назарын аудару.
ІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:
а) Сурет бойынша әңгіме. -Мына суреттен нені көріп тұрсыңдар? - Тау,
таға, тауық, торсық, тарақ. - Қане, осы сөздердің бірінші дыбысын
байқайық. - Қандай дыбыс естіліп тұр? - Хормен айтып көрелік. - Қандай
дыбыс? - Дауыссыз дыбыс. - Оны қайдан білдіңдер? - Созылмайды?
- Т дыбысының тағы да қандай ерекшілігі бар? - Т қатаң дыбыс?
V. Білімді бекіту, тиянақтау: -Біз қандай әріптерді білеміз? -А қандай дыбыс? П,т,н қандай дыбыс?
Дәптермен жұмыс: Н әрпіне берілгенді дәптеріне жазғызу. Сергіту сәті.
Жазу жазып өзіміз,
Шаршап кетті қолымыз.
Аздап демді аламыз,
Көркем етіп жазамыз.
VІ. Сабақты қорытындылау: Біз қандай әріпті танып, не істеуге үйрендік?
Тексерілді
23. Сабақтың тақырыбы: Ғ дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Ғ дыбысы мен әрпі туралы түсінік беру.
2. Сөздерді буынға бөлу арқылы білімдерін дамыта түсу.
3. Сурет бойынша дұрыс сөйлеуге үйрету арқылы сөздік қорын дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Ғ дыбысына байланысты суреттер.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақта пайдаланылатын әдіс-түрі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып қажетті құрал-жабдықтарын алғызып, сабаққа дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Үйге берілген тапсырманы талдап, сұрап, пысықтау. -Кеше қандай әріппен таныстық? Н әрпі дауысты ма әлде дауыссыз ба? Тізбектете оқыту.
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтау: Өтілген тақырыпты пысықтау.
ІV. Жаңа сабақ: Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы: Ғ дыбысы мен әрпі деп аталады.
а) Ғ дыбысын хормен айтқызу.
ә) Ғ дыбысы мен әрпі дауыссыз дыбыс.
б) Тізбектете оқыту.
в) Оқулықпен жұмыс. Ғарышкер туралы не білеміз? Ол кім?
Ға аға таға
На ана тана
Па апа пан
г) Буынға бөлдіріп оқыту.
V. Жаңа сабақты пысықтау: Өтілген тақырыптар бойынша алған білімдерін пысықтау.
VІ. Сабақты қорыту: Өтілген тапсырманы қосымша сұрақтар арқылы білімдерін пысықтау. Ұшты- ұшты ойынын ойнату.
VІІ. Үйге тапсырма.
VІІІ. Бағалау.
Тексерілді
24. Сабақтың тақырыбы: Ғ дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Ғ дыбысы бойынша алған білімдерін
пысықтау.
2. Оқушылардың сабақта сурет бойынша әңгіме
құрастыру.
3. Оқушыларды ұқыптылыққа, реттілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларымен амандасып қажетті құрал-жабдықтарын алғызу. Сыныпты сабаққа дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Үйге берілген тапсырманы тізбектей оқыта отырып, түсінгендерін сұрау.
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтау: - Біз осы уақытқа дейін қандай әріптермен таныстық. Дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажырату.
ІV. Жаңа сабақ: Ғ дыбысы мен әрпі қандай дыбыс? Суретке қарайық.
- Балалар, мына суретке қарайықшы. Бұлар біздің ұшқыш ағаларымыз. 1-сурет Тоқтар Аубакиров, Талғат Мұсабаев. Қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкер ағаларымыз. Оқулықпен жұмыс, буындап оқу.
Аға таға апта
Ана тана пана ТА ПА НА ҒА
V. Жаңа сабақты бекіту: Өтілген ғ дыбысы бойынша сөздерге мысалдар келтіріп, пысықтау.
Дәптермен жұмыс.
VІ. Сабақты қорыту: - Бүгін біз сендермен кімдермен таныс болдық. Қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкерлер туралы не айтамыз?
VІІ. Үйге тапсырма. Бағалау.
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Р дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Р дыбысы және әрпімен таныстыру.
V. Жаңа білімді бекіту: -Біз қандай дыбыс және әріппен таныстық? -Р қандай дыбыс? Сөздің қай жерінде жазылады?
Дәптермен жұмыс: Рр ра ара таға.
Диктант: аға, ана, ара өткен дыбыстардың әріп таңбаларын жазу. Сергіту сәтін өткізу. 1. Р дыбысына қатысты сөз ойлау. 2. Сөйлем құрату. 3. Сөздерді буынға бөлу. 4. Дауысты дыбыстардың санын анықтау.
VІ. Сабақты қорытындылау: Біз қандай әріпті танып, білдік?
Тексерілді
26. Сабақтың тақырыбы: Р дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға өтілген Р дыбысы бойынша алған
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларымен амандасып қажетті құрал-жабдықтарын алғызу. Сыныпты сабаққа дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Үйге берілген тапсырманы тізбектей оқыта отырып, түсінгендерін сұрау.
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтау: - Біз осы уақытқа дейін қандай әріптермен таныстық. Дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажырату.
ІV. Жаңа сабақ: Р дыбысы мен әрпі қандай дыбыс? Суретке қарайық.
- Балалар, мына суретке қарайықшы. Мұнда балалар, не істеп отыр? Оларға ат қояйық. Асан мен Үсен ағаш аралап жатыр. Жақсы. Ал, енді, екінші суретте не істеп жатыр? Бал аралары ұяларына бал жинап жатыр. Оқулықпен жұмыс. Пар та а нар А нар ар па ат тар Па нар Парта Апта Анар Аттар ТА ПА НА ҒА РА
V. Жаңа сабақты бекіту: Өтілген Р дыбысы бойынша сөздерге мысалдар келтіріп, пысықтау. Дәптермен жұмыс.
VІ. Сабақты қорыту: - Бүгін біз сендермен қандай әріппен таныс болдық? Қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкерлер туралы не айтамыз?
VІІ. Үйге тапсырма. Бағалау.
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Лл дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Лл дыбысы және әрпіне қатысты берілген сөздерді
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Өткен сабақта алған білімін еске түсіру: - Л дыбысы қандай дыбыс? Л дыбысы сөздің қай жерінде жазылады? -Л әрпіне берілген сөздерді оқыту. Ала сөзін қатыстырып сөйлем ойла.
ІV. Бекіту кезеңі:
а) Түсіндіру: Адамдар, жан-жануарлар, өсімдіктер немен тыныс алады?
-Ауамен. Ауа сөзіне буындық, дыбыстық талдау жасау. А-уа, а+у+а.
Ту, ау сөздерін салыстыра отырып, у дыбысының бірде дауысты, бірде
дауыссыз екенін түсіндіру. У-ту-дауысты, у-ау-дауыссыз. У-әріп таңба-
сымен таныстыру.
ә) Буындарды жаттату. Та па на ға ра ла уа.
V. Жаңа білімді бекіту:
Тау, бау, сау, су сөздеріне дыбыстық талдау жасату. Ту сөзіне түсінік
беру. Сурет бойынша шағын әңгіме құрату. Хормен оқыту. Тақтаға сөз
жазғызып үйрету. Ат, ата, тана, ара, ал, ала, таға, арал.
Сергіту сәтін өткізу. «Қай буынды жоғалттым» ойыны
На-..., ...-лап, ...нар, а-..., рал т.б.
Дәптермен жұмыс: Уу, ау, ту, ауа.
VІ. Сабақты қорытындылау:
Біз қандай әріпті танып білдік?
У дыбысы қандай дыбыс?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты: 1. А, Т, П, Н, Ғ, Л, У дыбыстары мен әріптерін қайталау.
2. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
3. Осы әріптерді қатыстыра отырып, сөз, сөйлем туралы
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларымен амандасып, қажетті құралдарын алғызу. Сыныпты сабаққа дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Үйге берілген тапсырманы тізбектей оқыта отырып, түсінгендерін сұрау.
ІІІ. Жан-жақты білімдерін пысықтау: Біз осы уақытқа дейін қандай әріптермен таныстық. Дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажырату. «Кім зерек?» ойыныны ойнату арқылы білімдерін пысықтау.
ІV. Жаңа сабақ:
Бүгінгі өтетініміз дауыссыз Й дыбысы мен әрпі. Й дыбысы мен әрпі қандай дыбыс? Суретке қарайық. Балалар, мына суретке қарайық. Қызға ат қояйық. Ол неге қарап отыр? Жақсы. Ал, енді мынау не? Оқулықпен жұмыс. А па а та а ға ай на. А пай а тай а ғай тай ай ран. Сөздерді буынға бөле отырып пысықтау.
V. Жаңа сабақты бекіту: Өтілген Й дыбысы бойынша сөздерге мысалдар келтіріп, пысықтау.
VІ. Сабақты қорыту: Бүгін біз сендермен қандай әріппен таныс болдық?
VІІ. Үйге тапсырма. Бағалау.
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Оо дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. О о дыбысы, әрпіне қатысты сөздерді дұрыс оқу
және жазу. О дыбысы жеке буын құрайтынын түсіндір.
2. Тазалыққа баули отырып, көркем етіп жазуға үйрету.
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Білімді тексеру:
1. Оо дыбысы қандай дыбыс?
2. Сөздерге буындық, дыбыстық талдау жаса. Отан, орамал, орман.
3. Сөйлемдердің жаңа түрімен таныстыру. Ол-Шолпан. Шолпан,
қуыршақ ал, ойна.
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа сабақ:
а) Мәтін туралы түсінік беру.
ә) Тақырыптан суретке сәйкес сөйлемдерді оқу.
б) Хормен оқыту. Сергіту сәті. Жаңылтпаш айтқызу. О әрпі бар
сөздерді атату. Олар Оралдан оралды, Омар Аралдан Оралды.
V. Жаңа білімді бекіту: 1. О қандай дыбыс? 2. Сөздің қай жерінде жазылады?
3) О дыбысына сөз ойлау. Сөзді буынға бөл, дыбыстық талдау жасау, кеспе буындарымен жұмыс жүргізу. Дәптермен жұмыс: Көшіріп жазуға үйрету. Буын диктантын алу. Тор, тар, тон, қол, он.
VІ. Сабақты қорытындылау: Бүгін сабақта қандай дыбыспен және әріппен таныстық?
Тексерілд
Сабақтың тақырыбы: Оо дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. О о дыбысы, әрпі туралы түсінік беру.
2. Тазалыққа баули отырып, адамгершілік тәрбие беру.
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ:
а) «Дала» сөзіне дыбыстық талдау жасау.
ә) Д дыбыстан үш рет айту (дауыссыз дыбыс екенін анықтау.).
б) Д дыбысының әріп таңбасымен таныстыру.
ІV. Жаңа білімді бекіту: Хормен оқыту. Қайда сұрағына жауап беретін сөйлемдердің интонациясын дұрыс қойып оқуға жаттықтыру. Дулат қайда? Айдар қайда? Сұрақтарына жауап бергізу. Жеке-жеке оқыту. Сергіту сәтін өткізу.
ғ) Сөзге буын жалға. Ой-..., мал-..., ақ қар..., ақ-..., ара..., ал... .
Сергіту сәті. ән: «Мысық»
д) Дәптермен жұмыс: М дыбысына қатысты берілгендерді жазу.
VІ. Сабақты қорытындылау: - Болар күнде алаң, Жаны ашыр кім саған.? -Мамам! – Болсаң егер жаман, Кейитің кім саған? –Мамам! – «Боташым» дер саған. Кім сүйікті адам? – Мамам! – М әрпі сөздің қай жерінде жазылады?
Тексерілді
43. Сабақтың тақырыбы: Бб дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Бб дыбысы, әрпімен таныстыру. Б дыбысына
қатысты сөздерді дұрыс оқуға, жазуға үйрету.
2. Шапшаңдыққа, тапқырлыққа, ұжымдық еңбекке
тәрбиелеу.
3. Сөздік қорын, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Кеспе әріп, сабаққа қатысты суреттер,
әріптің жазу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру:
а) - М дыбысы қандай дыбыс? Қай текшеге жатқызамыз?
- Сөздің қай буынында жазылады?
ә) Дауыстап тізбектей оқыту.
б) Тақтаға сөздер жазғызу.
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа сабақ:
а) – Балық, бақа, сөздеріне буындық, дыбыстық талдау жасау.
ә) Бб дауыссыз дыбыс екенін аңғарту.
б) Бб - әріп таңбасымен таныстыру. 3 рет дыбыстау. Баспа түрі - Бб
в) Хормен оқыту. Жазба түрі – тақтамен жұмыс: Бала, баба, бата, бота,
бор, бал.
г) Сөйлем құрату.
ғ) Буын құрамы: әртүрлі сөздерді оқи білуге жаттықтыру. Аман, нан,
Буындар: ма, та, па, ға, ра, ла, ша, қа, да, ма, ба.
2. Дәптермен жұмыс: Б әрпін жазып жаттығу. Көшіріп жазуға үйрену.
VІ. Сабақты қорытындылау:
Бб дыбысы қай буында жазылады?
Бб қандай дыбыс?
VІІ.Үйге тапсырма: 62 бет сөздерді оқу Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Бб дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Бб дыбысы, әрпі бойынша алған білімдерін пысықтау,
сөздер дұрыс оқуға, жазуға үйрету.
2. Шапшаңдыққа, тапқырлыққа, ұжымдық еңбекке
тәрбиелеу.
3. Сөздік қорын, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Кеспе әріп, сабаққа қатысты суреттер,
әріптің жазу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру:
а) - Б дыбысы қандай дыбыс? - Сөздің қай буынында жазылады?
ә) Дауыстап тізбектей оқыту.
б) Тақтаға сөздер жазғызу.
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа сабақ: Хормен оқыту. Жазба түрі – Б.
Бақ бақа бағбан балға
Бақша бақбақ балуан балта
Тақтамен жұмыс:
V. Білімді бекіту: Орман мәтінін оқу. Орманда ағаштар бар. Онда қарағай да,
тал да бар. Қарға, торғайлар да орманда. Балабақша. Онда кімдер тәрбиеленеді?
Сергіту сәті. Дәптермен жұмыс.
VІ. Сабақты қорытындылау: Орманда не бар? Қандай ағаш түрлері кездеседі? Қандай құс түрлері кездеседі? Балабақшада болғандарымыз бар ма?
VІ. Үйге тапсырма. 61 беттегі сөздерді оқу
VІІ. Бағалау.
Тексерілді
45. Сабақтың тақырыбы: С дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Сс дыбысы және әрпімен таныстыру. Қатаң дауыссыз
дыбыс екенін аңғарту.
2. Көркем етіп жазуға үйрету.
3. Буындап немесе тұтас оқу машығын дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Кеспе әріп, сабаққа қатысты суреттер,
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Білімді тексеру:
а) - Б дыбысы қандай дыбыс?
ә) Сөздерге буындық, дыбыстық талдау жаса. Бота, ботақан, балапан.
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа сабақ:
а) Сағат сөзіне буындық, дыбыстық талдау жасау.
ә) «С» дыбысын бөліп алып, хормен дыбыстату.
б) С - әріп таңбасымен таныстыру. Баспа түрі – Сс, жазба түрі – Сс.
V. Жаңа білімді тексеру:
1. Суреттен нелерді көріп тұрмыз? С дыбысының сөздің қай жерінде
жазылатынын айтқызу.
2. Хормен баған түрінде жазылған сөздерді оқыту.
Сана сағат самал бас
Саба сабақ маса дос
3. Бітеу буындарға ұқсас буындарды қосып оқыту.
Сап-сапта аш-ашпа сал-салма
Қап-қапта қаш-қашпа қой-қойма
V. Жаңа білімді бекіту: 1. Сұраулы сөйлем туралы мағлұмат беру, жауап беруге үйрету.
- Сара қайда? - Асан сағат қайда?
- Ол сабақта. - Сағат қалтамда.
Сергіту сәтін өткізу. 2. Дәптермен жұмыс. Үлгі бойынша С әрпін жазып үйрену. 3. Әріп диктантын жазғызу. Мм, Дд, Бб, Сс. 4. Буындарды көрсете отырып жазбаша жаттықтару. 5. Жұмбақ шешу.
Өзі кірден арылмас, Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да
Ізінен кір табылмас. Ұзындығы жазулы тұр бойында.
(сыпырғыш) (сызғыш)
VІ. Сабақты қорытындылау: Бүгін қандай әріппен таныстық?
Тексерілді
46. Сабақтың тақырыбы: С дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Сс дыбысы және әрпі туралы алған білімін тиянақтау.
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ: 1) – Мына суреттен нелерді көріп тұрсыңдар? – Ыдыс не үшін қажет? – Оларды неден жасайды? 2) –Ыдыс сөзіне буындық, дыбыстық талдац жасайық.
Ы-дыс
1-ші буыны – ы Ыдыс сөзінде 4 дыбыс бар.
1-ші буыны – дыс 2 дауысты, 2 дауыссыз дыбыс.
3) Ы дыбысын 3 рет айтқызу. – Ы қандай дыбыс? Сөздің қай буынында жазылады. 4) Ы дыбысының әріп таңбасымен таныстыру. Ы-бас әрпі, ы-кіші әрпі. 5) Сөздің өзгерту тәртібімен таныстыру. Қайық-қайығы. Қап-қабы. Тарақ-тарағы. Топ-тобы. 6) Ыдыстарды басқа бұйымнан ажырата білуді үйрету. Сергіту сәтін өткізу. хормен оқыту. жеке-жеке оқыту.
ІV. Жаңа білімді бекіту: Дәптермен жұмыс. Ыы әрпін жазып үйрену.
Сергіту сәті:
Жазу жазып өзіміз,
Шаршап кетті қолымыз.
Аздап демді аламыз,
Көркем етіп жазамыз.
V. Сабақты қорытындылау: Біз қандай әріпті танып, не істеуге үйрендік?
Тексерілді
49. Сабақтың тақырыбы: Ы дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Ы дыбысы және әрпі туралы білімін пысықтау,
V. Жаңа білімді бекіту: Кеспе әріптен сөз құрату. Бағандағы сөзді хормен оқыту. «Жусан» мәтінін оқытып, сөйлем санын анықтау. Дәптермен жұмыс. Ж әрпін жазу. Жұмбақ шешу.
Бөлінгенді табыстырып, Біріктірсе қабыстырып.
Жымдастырған жігің де, Байқаймысың түгін де. (желім)
Сергіту сәті.
VІ. Сабақты қорытындылау: Біз қандай әріпті танып, не істеуге үйрендік?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Ұұ дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Ұұ дыбысы және әрпі туралы түсінік беру. Дауысты
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру.
а) Буынды пысықтау.
ә) Сөз құрап оқу.
б) Әр оқушыны жеке оқып байқау.
ІV. Жаңа сабақ:
1. Суреттерді көрсете отырып, буындық, дыбыстық талдау арқылы Ы дыбысын сөз ішінен бөліп дұрыс айтқыза білу.
2.Ұ жуан дауысты дыбыс екенін аңғарту.
3. Сөйлем құрату.
4. Әріп таңбасымен таныстыру.
V. Жаңа білімді бекіту: Кеспе әріптен сөз құрату. Бағандағы сөзді хормен оқыту. Буындық талдау жасау. Ұн, ұршық, бұлақ, ұшқыш «Құстар» мәтінін оқи отырып, түсіндіру. Сөздерді тұтас оқуға жаттығу. Дәптермен жұмыс: Ұұ әрпін жазу. Сергіту сәті.
VІ. Сабақты қорытындылау: Біз қандай әріпті танып, не істеуге үйрендік?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Ұұ дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Ұұ дыбысына қатысты сөздерді дұрыс оқу. Сөйлем
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Өткен сабақта алған білімін тексеру. – ң, е, ұ, ж қандай дыбыс? Сөздің қай жерінде жазылады? Сөздік диктант: аң, шаң, шаңғы, таң, тон, ыс, қыс, ұн, ұқ.
ІV. Қайталау:
1. Әр дыбысқа қатысты сөз ойлау, сөйлем құрату.
2. Ынта, жарық, ұшақ, аң сөздеріне дыбыстық талдау жасау.
3. Кеспе әріптерден сөз құрату ыдыс, жаңа, ұста, қаңбақ.
4. Жұмбақ шешу:
Тамның үстіне тары жайдым.
(жұлдыз)
Атасы қисық ағаш,
Анасы жайма төсек.
Баласы шырын шекер,
Бір сабақта құж-құж жентек.
(жүзім)
5. Жаңылтпаш жаттату. Шапшаң, шапшаң, Бұрқырайды ақ шаң.
V. Сабақты қорытындылау: Бүгін қандай әріптерді танып білдік? Ң қандай дыбыс?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Е дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Е дыбысы, әрпі мен таныстыру. Е дыбысына қатысты
сөздер дұрыс оқуға, жазуға үйрету.
2. Ұжымдық еңбекке тәрбиелеу.
3. Сөздік қорын, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі:
Кеспе әріп, сабаққа қатысты суреттер, әріптің жазу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру.
а) – Ң дыбысы қандай дыбыс?
– Қай текшеге жатқызамыз?
– Сөздің қай жерінде жазылады?
ә) Тақтаға сөздер жазғызу.
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа сабақ: а) – Емен, ер сөздеріне буындық талдау жасау. Е дауысты дыбыс екенін аңғарту. б) - Әріп таңбасымен таныстыру. Үш рет дыбыстау. Баспа түрі – Ее. Хормен оқыту. Жазба түрі – Ее. Тақтамен жұмыс: емен, еден, ел, ер, жел, жер, бел, бес, немере. в) Сөйлем құрату. «Емен» мәтіні неше сөйлемнен құрылғанын аңғарту.
V. Білімді бекіту: 1. Е-мен, е-ден сөздеріндегі - мен, - ден буындарының тұйық буын екенін аңғарту. 2. Е дыбысынан басталатын киім атауын ата. 3. – Қарамында үш е дыбысы бар қай сөз? – Терезе, текемет, кереге. Көшіріп жазуға үйрену. Есен, Ерлан, Естай. Емен – мықты ағаш.
VІ. Сабақты қорытындылау: - Біз сендермен қандай әріп дыбыспен таныстық? – Е қандай дыбыс?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Е дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Өтілген Е дыбысы бойынша алған білімдерін
пысықтау.
2. Оқушылардың логикалық ойлау есте сақтауын дамыту.
3. Оқушыларға дұрыс таза жазуға үйрету.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақта пайдаланылатын әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап.
Сабақта пайдаланылатын көрнекіліктер: кеспе суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, қажетті құрал- жабдықтарын алғызу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Е дыбысы қандай дыбыс? Ол сөздің қай бөлігінде кездеседі?
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтау. Өтілген әріптерді пысықтау.
ІV. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс. Мен бес шешен ерте Ержан сен бесеу шебер ертең Ерлан суретке қарап әңгіме құрау. – Суретке қараңдаршы. Балалар не істеп жатыр? – сурет салып жатыр. Ненің суретін салып жатыр? – табиғаттың. – Оқушы не істеп отыр? – Оқушы хат жазып отыр. Ойнады сөзін жіктейік.
Мен ойнадым Мен оқыдым
Сен ойнадың Сен оқыдың
Ол ойнады Ол оқыды
V. Жаңа сабақты бекіту: Не? Неше? Нешеу? Бұл не? Неше алма? Алма нешеу? Бұл алма Алты алма Алма алтау.
VІ. Сабақты қорытындылау: Өтілген Е дыбысы мен әрпі бойынша білімдерін пысықтау.
VІІ. Үйге тапсырма.
VІІІ. Бағалау.
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: К дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. К дыбысы, әрпі туралы білім деңгейін кеңейту.
К дыбысына қатысты сөздер дұрыс оқуға, жазуға үйрету.
2. Салауаттылыққа баулу.
3. Ой-өрісін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты суреттер, әріптің жазу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақта пайдаланылатын көрнекіліктер: кеспе суреттер.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІV. Жаңа сабақ: а) Сөздерді хормен оқыту. ә) Мәтінді оқыту, мазмұнына түсінік беру. Мәтін қанша сөйлемнен құралған б) Спортпен шұғылдану, шынығу адамға пайдалы екенін айту. Отыр, жатыр сөздерііне түсінік беру.
V. Жаңа білімді тексеру: - Мектеп жанында не бар еді? – Онда нелер болды? - Жақында не болды?
VІ. Білімді бекіту. К дыбысына қатысты сөздер жазу: кел, кет, кек, кес, кесте. Сергіту сәті:
Бір, екі, үш
Бойға жинап күш.
Қолға қалам алайық,
Әдемі етіп жазайық.
Дәптермен жұмыс: Ее әрпін жазып жаттығу. Кебеже, кептер, текемет, еңбек.
VІІ. Сабақты қорытындылау: - Біз бүгінгі сабақта не істедік?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: К дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. К дыбысы, әрпі мен таныстыру. К дыбысының
дауыссыз дыбыс екенін аңғарту.
2. Ұқыптылыққа баулу.
3. Сөздік қорын, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты суреттер, әріптің жазу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақта пайдаланылатын көрнекіліктер: кеспе суреттер.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру.
а) – Е дыбысы қандай дыбыс?
– Сөздің қай жерінде жазылады?
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа сабаққа дайындық: а) Кел, балалар ойнайық, Ойнайық та ойлайық. Қандай жұмбақ болса да, Шешпей оны қоймайық!
1. Көреді бәрін өзгенің, 2. Дегендей ешкім тимесін,
Көре алмайды өздерін. Алыпты қадап инесін.
(көз) (кірпі)
3. Қызықтап күнде сен, Суретің көресің,
Оқисың одан сен. Әріптің төресін.
Ертегі, өлеңді. (кітап)
ә) «Кітап» өлең оқып беру.
Жақсылықты жақтаймыз, Елімізде атақты, Оқы, кітап
Әріптерді жаттаймыз. Ғалым ата не тапты, Оқы тыңда.
Кітаппен дос болып, Бәрін-бәрін білесің Шығарар ол,
Сенімдерді ақтаймыз. Оқи берсең кітапты. Биік шыңға.
V. Жаңа сабақ: а) - Кітап оқу үшін нені жақсы білуіміз керек? - Әріптерді. – Қандай әріптерді оқи білеміз? ә) Суреттегі заттардың атын атаңдар. б) Кітап, көйлек, көбелек, кие, кереге сөздеріне буындық, дыбыстық талдау жасау. в) К әрпін жеке дыбыстату. 4. К-нің дауыссыз екенін аңғарту.
Ойын: «Сөз ойла, тез ойла.»
VІ. Білімді бекіту. Баған түрінде берілген сөздерді хормен оқыту, жеке оқыту. Сөйлем құрату. Дәптермен жұмыс:
VІІ. Сабақты қорытындылау: - Біз сендермен қандай әріп дыбыспен таныстық?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: І дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. І дыбысын сөз ішінде дұрыс оқуға жаттықтыру.
Сөздерді тұтас оқуға машықтандыру.
2. Ұқыптылыққа баулу.
3. Ой-өрісін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты суреттер, әріптің жазу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақта пайдаланылатын көрнекіліктер: кеспе суреттер.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру. а) – І дыбысы қандай дыбыс? – Сөздің қай жерінде жазылады? Сөздік диктант жазғызу. І і іші, ішік, ін, іс, ыс, тыс, тіс, іні, ірі, ыдыс.
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа сабақ:
а) Кім? Сұрағына жауап беруге үйрету. (мамандығы бойынша) ә) Мәтінді оқыту, мазмұнына түсінік беру. «Ін» мәтін қанша сөйлемнен құралған?
б) Өлең жолдарын оқып беріп, сөз ішіндегі і әрпін тапқызу.
Іргебай інген іздеген,
Ілгері кетті ізбенен.
в) Іргебай, ілгері, інген сөздеріне дыбыстық талдау жасату.
V. Жаңа білімді тексеру: 1. – Аңдар қайда мекендейді? – Борсық пен суыр не істейді? – Қоректерін қайда сақтайды? 2. Ы, і дыбыстары бар сөздерді топтау.
Ыдыс ішік Тыс тіс
Ыс іс Ынта тіл
Ырыс ілгіш айырмашылығы қандай?
VІ. Білімді бекіту. І дыбысына қатысты сөздер жазу. Суретші, еткіші, мұғалім, кесіртке, кекілік, елік. Ойын: «Қай әріпті жоғалттым» т...л, т...с, т...к, ...р..., к...с..., ...н... . Сергіту сәті: Дәптермен жұмыс: тіл, тіс, із, ін, і, І.
VІІ. Сабақты қорытындылау: - Біз бүгінгі сабақта не істедік?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: І дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. І дыбысы, әрпімен таныстыру. І дыбысының дауысты
дыбыс екенін аңғарту.
2. Таза, көркем жазуға үйрету.
3. Білімін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты суреттер, әріптің жазу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру. а) – К дыбысы қандай дыбыс? – Сөздің қай жерінде жазылады? Кеше, кесте, береке, мереке сөздеріне дыбыстық таладу жасау.
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа сабақ: а) Құрамында І дыбысы бар сөздің суреттерін көрсете отырып, ішік, ілгіш сөздерінен і дыбысын айырып алу. ә) Бірнеше рет хормен айтқызу. І дыбысының жіңішке айтылатынына назар аударту. б) І дыбысының әріп таңбасымен таныстыру. Баспа түрі – Іі, жазбаша түрі –Іі. в) Мақал-мәтел айтқызу, мазмұнын талдау.
1. Бірлік түбі – тірлік.
2. Оқу білім бұлағы,
Білім өмір шырағы
3. Ақыл тозбайтын тон,
Білім таусылмайтын кен.
г) Қандай? сұрағына жауап болатын қарама-қарсы сөздер айту.
Ойын: «Сөз ойла, тез ойла.» Ауыр-жеңіл, аласа-биік, қара-ақ т.б.
V. Білімді тексеру: І дыбысы қандай дыбыс? Қай буындарда жазылады?
VІ. Білімді бекіту. Тақтамен жұмыс. Сөйлем жазып үйрену: Асан тісін тазалады. Іңкәр ілгішке киім ілді.
Дәптермен жұмыс: Із, ін іш, тірі, тіл, кіші, піл.
VІІ. Сабақты қорытындылау: - Біз сендермен қандай әріп дыбыспен таныстық?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты: 1. Бұрынғысабақтан алған мәліметтерді тереңдету.
2. Дауыссыз дыбыстардың астын сыз. Дәрі, адам, сағат, жинап, майлар,
шипалы, емдік, жұмбақ, сырмақ, текемет, әнші, дәптер. 3. Жеке оқушымен
жұмыс: Кеспе әріптерден буын, сөз құрау. Әдеби кітапшалар оқыту.
4. Дәптермен жұмыс:
ІV. Бекіту кезеңі: Дыбыс, буын дегеніміз не? Сөз, сөйлем, сөздегі буын саны қай дыбысқа байланысты?
V. Сабақты қорытындылау: Біз өткен сабақтан алған білімімізді тиянақтадық, енді ол туралы білгенімізді қорытындылаймыз.
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Ә дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Ә дыбысы және әрпі туралы түсінік беру. Жазылу
ерекшіліктеріне мән беру.
2. Ұқыптылыққа, зеректілікке баулу.
3. Оқушының білімін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты суреттер, әріптің жазу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру. Балалар, біз сендермен неше дауысты, неше дауыссыз дыбыс өттік? Мысал келтіріп көрейікші.
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
- Бүгінгі өтетініміз дауысты дыбыс, Ә әрпі.
ІV. Жаңа сабақ: - Ә әрпін хормен айтқызу. – Оқулықтағы суретке қарап әңгіме құрап көрейікші. – Тақырыбын не деп аламыз? - Әже мен немере. – жақсы. – Олар не істеп отыр? Әңгіме, ертегі айтып отыр. Мәтін. Әже. Оқып беру.
V. Жаңа сабақтан түсінгенін тексеру: Өздеріңнің әжелерің туралы әңгімелеп беріп көр.
VІ. Білімді бекіту. Дәптермен жұмыс: Әә әрпін жазып үйрену.
VІІ. Сабақты қорытындылау: Бүгінгі сабақта біз не істедік? Әже дегенде Ә дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?
Тексерілді
Сабақтың тақырыбы: Ә дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Өтілген Ә дыбысын сөз ішінде, жеке дұрыс дыбыстап,
дұрыс оқуға жаттықтыру.
ерекшіліктеріне мән беру.
2. Ұқыптылыққа, зеректілікке баулу.
3. Оқушының білімін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты суреттер, әріптің жазу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу. Сабаққа зейінін аудару.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру. - Ә дыбысы қандай дыбыс? - Сөздің қай жерінде жазылады? Сөздік диктант жазғызу.
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа сабақ: а) Хормен оқыту. Дәптер тәулік дәрі әріп әскер тәртіп жәшік мәсі әйнек әпке.
ә) Әліппе өлеңін жаттату.
Іші толы әріпке,
Мынау - әйбат Әліппе.
Барлық ілім-білімнің,
Әжесі – осы Әліппе.
б) Заттың жекеше, көпше түрімен таныстыру. Кім? Кімдер? Не? Нелер?