kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Леонардо да Винчи. «Құмырсқа және бидай дәні.»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:

Леонардо да Винчи. «Құмырсқа және бидай дәні.»

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

2.1.6.1Кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау,мінезқұлқымен іс-әрекетін бағалау       

2.2.5.1 - мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау, үзіндісін мазмұндау,сахналау     .

2.3.3.1 - шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет, фотосуреттер арқылы ұсыну

Сабақ  нәтижесі:

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.  Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен  жұмыс жасайды.         

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау  критерийі

Жеке, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында  тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, сахналау,  көрнекілік.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі,дүниетану.

Тілдік құзіреттілік

Оқушылардың әдеби сауатты сөйлеу дағдысын дамытуға және өз іс-әрекетімен термин сөздердің анықтамаларын түсіндіру

Ертегі-сказка –tale, құмырсқа-муравей-ant, бидай-пшеница-weat

Халық ауыз әдебетінің түрі

Ертегі

Ертегінің түрі

Қиял-ғажайып

Негізгі мазмұны

қасиеттері

Батылдық, Ақылдылық, үнемділік, сабырлық, еңбекқорлық, сенімділік.

Адамға тән жақсы қасиеттер

Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Басталуы

5  минут

Ұйымдастыру кезеңі  2 минут

Дәнді дақылдар арпа, тары, бидай, күріштің қима суреттерімен топқа бөлемін.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:  3 минут

«Тренинг»   «Әнді жалғастыр!»

Мақсаты: қатысушылардың көңіл-күйін көтеру, жағымды эмоция туғызу.

Нұсқаулық: «Сіздерге бір өлеңнің 1 – жолын айтамын, ал сіздер келесі жолын айтасыз,   әр топ бір жолдан айтасыздар,   кейін жүргізуші басқа өлең бастағанда осылай жалғасады. Соңғы әнді барлық топ бірге айтамыз.

1. «Әрқашан күн сөнбесін» (4 жол)

2. «Пусть всегда будет солнце (4 жол)

3.   Дастархан    (4жол)

4. «Шілдехана» (4 жол)

1-топ: Бидай тобы

2-топ: Арпа тобы

3-топ: Күріш тобы

4-топ: Тары тобы

«Әнді жалғастыр»

Тренинг.

Жаңа білім

10 минут

Білу және түсіну. II.    Үй тапсырмасына шолу (Сақина ертегісі)

Сұрақ- жауап

 1.Ертегі қандай кейіпкерлерден тұрады?

 2.Шаруаға  Тауық қандай  өтініш айтты?

3. Шаруа сақинаны қайда апарды?

4. Зергердің арам пиғылы

5.Шаруа мен әйелінің әңгімесі

6.Шаруа қандай кісі ?

7.Ұмыт болған сақина

8. Шаруа бақытқа қалай жетті?

Ал енді балалар мәтінде не жеңді?

-Еңбек, сабырлық, шыдамдылық осы жақсы қасиеттің бәрі кедейдің бойынан табыла білді.

Оқулық,

Мәтіндер,

сұрақтар

III. Жаңа сабақ

Оқушылар негізгі тақырыппен танысады.

Миға шабуыл 

Еңбекқор жәндік нені айтамыз?

                                                                            (ҚҰМЫРСҚА

Аласа ғана бойы бар,

Қойнына тыққан наны бар.

                                                                           (БИДАЙ)

 

 Олай болса біздің бүгінгі тақырыбымыз

«Құмырсқа және бидай дәні»

Автор турал мәлімет беру

Леонардо Да Винчи (1452-1519 жж) – қайта өрлеу дәуіріндегі Италияның аса ірі қайраткері.  Леонардо да Винчи тек ұлы суретші ғана емес, ұлы математик, физик, астроном, архитектор және инженер болған. Леонардо да Винчи Анкиано елді мекенінде дүниеге келген. Әкесі – құжат куәландырушы, ал шешесі – қарапайым шаруа. 

Ортасы

10 минут

Оқулықпен жұмыс

Мәтінді оқу

Талдау

Ой қозғау

Балалар құмырсқаларды  қай кезде   кездестіреміз?

Бидай қандай дақыл?  Ол туралы не айта аласыңдар?

Мәтін бойынша  Құмырсқа мен бидай болып сахналық  көрініс   жасап  көрейікші.

Сергіту сәті

2 минут

Көңілді   күн

видеожазба

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Леонардо да Винчи. «Құмырсқа және бидай дәні.»»




Сабақтың тақырыбы:

Леонардо да Винчи. «Құмырсқа және бидай дәні.»

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

2.1.6.1Кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау,мінезқұлқымен іс-әрекетін бағалау

2.2.5.1 - мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау, үзіндісін мазмұндау,сахналау .

2.3.3.1 - шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет, фотосуреттер арқылы ұсыну

Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийі

Жеке, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, сахналау, көрнекілік .

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі ,дүниетану .

Тілдік құзіреттілік

Оқушылардың әдеби сауатты сөйлеу дағдысын дамытуға және өз іс-әрекетімен термин сөздердің анықтамаларын түсіндіру

Ертегі-сказка –tale, құмырсқа-муравей-ant, бидай-пшеница-weat

Халық ауыз әдебетінің түрі

Ертегі

Ертегінің түрі

Қиял-ғажайып

Негізгі мазмұны

қасиеттері

Батылдық, Ақылдылық, үнемділік, сабырлық, еңбекқорлық, сенімділік.

Адамға тән жақсы қасиеттер

Сабақтың жоспары


Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Басталуы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі 2 минут

Дәнді дақылдар арпа, тары, бидай, күріштің қима суреттерімен топқа бөлемін.

Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут

«Тренинг» «Әнді жалғастыр!»

Мақсаты: қатысушылардың көңіл-күйін көтеру, жағымды эмоция туғызу.

Нұсқаулық: «Сіздерге бір өлеңнің 1 – жолын айтамын, ал сіздер келесі жолын айтасыз, әр топ бір жолдан айтасыздар, кейін жүргізуші басқа өлең бастағанда осылай жалғасады. Соңғы әнді барлық топ бірге айтамыз.

1. «Әрқашан күн сөнбесін» (4 жол)

2. «Пусть всегда будет солнце (4 жол)

3. Дастархан (4жол)

4. «Шілдехана» (4 жол)

1-топ: Бидай тобы

2-топ: Арпа тобы

3-топ: Күріш тобы

4-топ: Тары тобы


«Әнді жалғастыр»

Тренинг.

Жаңа білім

10 минут







Білу және түсіну. II. Үй тапсырмасына шолу (Сақина ертегісі)

Сұрақ- жауап

1.Ертегі қандай кейіпкерлерден тұрады?

2.Шаруаға Тауық қандай өтініш айтты?

3. Шаруа сақинаны қайда апарды?

4. Зергердің арам пиғылы

5.Шаруа мен әйелінің әңгімесі

6.Шаруа қандай кісі ?

7.Ұмыт болған сақина

8. Шаруа бақытқа қалай жетті?


Ал енді балалар мәтінде не жеңді?

-Еңбек, сабырлық, шыдамдылық осы жақсы қасиеттің бәрі кедейдің бойынан табыла білді.


Оқулық,

Мәтіндер,

сұрақтар


III. Жаңа сабақ

Оқушылар негізгі тақырыппен танысады.

Миға шабуыл

Еңбекқор жәндік нені айтамыз?

(ҚҰМЫРСҚА

Аласа ғана бойы бар,

Қойнына тыққан наны бар.

(БИДАЙ)


Олай болса біздің бүгінгі тақырыбымыз

«Құмырсқа және бидай дәні»

Автор турал мәлімет беру

Леонардо Да Винчи (1452-1519 жж) – қайта өрлеу дәуіріндегі Италияның аса ірі қайраткері . Леонардо да Винчи тек ұлы суретші ғана емес, ұлы математик, физик, астроном, архитектор және инженер болған. Леонардо да Винчи Анкиано елді мекенінде дүниеге келген. Әкесі – құжат куәландырушы, ал шешесі – қарапайым шаруа.


Ортасы

10 минут







Оқулықпен жұмыс

Мәтінді оқу

Талдау

Ой қозғау

Балалар құмырсқаларды қай кезде кездестіреміз?

Бидай қандай дақыл? Ол туралы не айта аласыңдар?

Мәтін бойынша Құмырсқа мен бидай болып сахналық көрініс жасап көрейікші.



Сергіту сәті

2 минут

Көңілді күн

видеожазба


Топтық жұмыс

1-топ: Бидай

Мәтіндегі Құмырсқа мен бидайды сипатта

бидай

құмырсқа




2-топ: Арпа

Құмырсқаны сипаттау

3-топ:Күріш

Бидай пікірінің дұрыстығын дәлелде

4-топ:Тары

Осы ертегі қай топқа жатады, сызбаны толтыр

Ертегілер






Тұрмыс-салт ертегілері

Қиял-ғажайып ертегілер

Жан-жануарлар туралы ертегілер





Аяқталуы

Сабақты бекіту

10 минут

Кері байланыс 3 минут «Белгілер» әдісі




Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырма-

ны күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен өз жоспарыма

қандай түзетулер енгіздім жəне

неліктен?

Жетістік критерийлері арқылы



Құндылықтарды дарыту:

Дұрыс әрекет

Пәнаралық байланыс:

Дүниетану,музыка,қазақ тіл

АКТ-ны қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар интербелсенді тақтамен көрсетіледі

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:А,А+оқушылар мәтінді түсініп оқиды, әңгімелейді

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?










































Пәні:Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы:

Ұйықта,бөпем, жата ғой.

Ыбырай алтынсарин. Бұл кім?!

Мұғалімнің аты-жөні:Келдибаева А

Күні: 23.02.18ж

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

2.1.3.1 - шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау

2.2.6.1 - кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау2.3.4.1 - мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету

Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

































Тілегімді Нұр берсін!


Ақ тұз болмағанда ас бұзылар еді,

Хан болмағанда қазақ ыдырар еді.

Болар ма еді қазақтың қазіргі күні?!

Нұр бермегенде қазаққа төрені.

Ата тегін білмеген адам,

Қараңғыға барып тақалар.

Әй, балам! Білгенім осы ғой,

Сенде, хантөресін біліп қой!


Найзасына үкі таққан елге хан болып,

Бабаларың ақ киіз үстінде тұрып.

Тепкілетпеді жұртқа намыс пен жерін,

Ұрпағым , жаса соның бәрін біліп.

Иманды бол , шырағым!

Халқынмен бол , шырағым!

Елге қызметің сіңсін,

Сеннен де ұрпақ болсын!

Я,Құдай! Балаң болғай

Ел үшін шырақ болғай.

Хантөрелер көбейсін,

Тілегімді Нұр берсін!

Ақтау қаласы

Джанахметов Мырза Ахметұлы

Телефон: 87025167224


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Леонардо да Винчи. «Құмырсқа және бидай дәні.»

Автор: Келибаева Амангул Тулепбергеновна

Дата: 12.05.2018

Номер свидетельства: 469197


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства