kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?ыс?а мерзімді жоспар Б.Баймаханов "Атша к?кек"

Нажмите, чтобы узнать подробности

?ыс?а мерзімді жоспар ?дебиеттік о?у 4 сынып  Б.Баймаханов "Атша к?кек"

Ма?саты:А?ыз мазм?ны мен идеясын ашу?а м?мкіндік беру

К?тілетін н?тиже:О?ушыларды? іс-?рекетін белсенді ету ма?сатында берілген с?ра?-жауап,топты? ж?мыстар негізінде м?тінді салыстырмалы талдау;шы?армашылы? ж?мыстар негізіндегі іс-?рекетке баулу;Отанды с?ю сезімдерін ба?алай білу;туысты? ?арым-?атынас пен адами ?асиеттеріді? аражігін ажырату

Ж?мыс формалары:Топты?,ж?пты? ж?мыс, «?ар атысу»ойыны, «Д?рыс,б?рыс» кестесі,    «Fishbone» стратегиясы, «Бес жолды ?ле?»   

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?ыс?а мерзімді жоспар Б.Баймаханов "Атша к?кек"»

«Бекітемін» «Келісемін»

Мектеп директоры: М.М:Ахметжанова МДӘІЖО: Р.М.Құрмамбаева



Әдебиеттік оқу

18.12.15

4 «А» сынып

Омарова Салтанат Казимовна

Сабақтың тақырыбы

Б.Баймаханов Атша көкек

Мақсаты

Аңыз мазмұны мен идеясын ашуға мүмкіндік беру


Күтілетін нәтиже

Оқушылардың іс-әрекетін белсенді ету мақсатында берілген сұрақ-жауап,топтық жұмыстар негізінде мәтінді салыстырмалы талдау;шығармашылық жұмыстар негізіндегі іс-әрекетке баулу;Отанды сүю сезімдерін бағалай білу;туыстық қарым-қатынас пен адами қасиеттерідің аражігін ажырату

Сілтеме

4сынып Әдебиеттік оқу, Б.А.Тұрғынбаева,З.Муфтибекова «Алматыкітап» 2015

www.imektep.kz сайты

интернет желісі

Қолданатын әдістер,

жұмыс формалары


Топтық,жұптық жұмыс, «Қар атысу»ойыны, «Дұрыс,бұрыс» кестесі, «Fishbone» стратегиясы, «Бес жолды өлең»

Ұйымдастыру кезеңі


Амандасу

Үлкенге де сіз, кішіге де сіз,

Сәлем бердік сіздерге құрметпенен біз.


Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Топқа бөлу

Үш түс(қызыл,сары,жасыл) таратылады

Өзінің таңдаған түсі бойынша топқа бөлініп отырады

Психологиялық ахуал

Әрбір адам?-
- Әрбір сабақ?
- Әрбір ісің?-
- Әрбір сөзің?

Туысым, досым, жұрағат. Үйрену, ұғу, ұлағат. Тірлік, тірек, адамдық. Шындық, бірлік, адалдық.

Бағалау

«Жеміс ағашы» бағалауы

Сабақта өз-өздерін бағалауды ұсынамын

Әр сұраққа жауап берген сайын,дұрыс жауабына алманың суретін салып отырады.

Үй тапсырмасын тексеру



Балалар,қазір қай мезгіл?Қыс несімен қызықты? Біз де қазір сыныпта «Қар атысу» ойын ойнаймыз.Оқушылар бір біріне қарлы кесекті лақтырады.Қарлы кесек лақтырған оқушы сұрақ жолдайды.Қарлы кесек қолына түскен оқушы сұраққа жауап береді. Сұрақтарды Ә.Тәжібаевтың «Толағай»шығармасы бойынша қояды.

Білімдерін жан-жақты тексеру мақсатында Aktivote көмегімен тест аламын.Нәтижесімен бірден таныстырамын

Қызығушылықты ояту

Әр топқа ребус шешуді ұсынамын.(қарлығаш,көгершін,тоқылдақ) Аудиожазбадан құстардың дыбыстарын естіртіп,өздерінің құстарының дыбысын табуды ұсынамын. Балалар,құстар туралы тағы мәлімет алғыларың келе ме? www.imektep.kz сайтынан «Құстар» тақырыбын көреді.

Құстардың ішінде ерекше,іс-әрекеті басқа құстарға ұқсмайтын қандай құс туралы айтылған?(көкек)

Көкек құсын сендер жақсы білсеңдер,онда «Дейін,кейін» кестесін толтырып жіберіңдер.

Тұжырымдар

Дейін

Кейін



Мәтінді оқу

1. Көкек те қарлығаш сияқты мамырда ұшып келеді.



2. Көкекті аңыздарда мадақтаған.



3. Көкекке арнап ән шығарған.



4.



5.



6.



Ескерту. Кесте артық бөлімдермен сызылуы керек. Барлық оқушыларға алдын ала таратылады.
Осы тұжырымдар бойынша « Дұрыс-бұрын тұжырымдар» кестесімен жұмыс жасау.
Егер оқушы кестедегі тұжырымдарды дұрыс деп тапса, «Дейін» бөліміне «+» таңбасын, ал егер келіспесе, « -» таңбасын қояды.

Мағынаны тану

Дарынды оқушы рефератын оқиды

Ал көкек туралы білгерің келсе, оқулықта берілген «Атша көкек» деген аңызбен танысалық.Аудиожазбаны тыңдайды
1- тапсырма

Әр топ мәтіннің басынан бастап, «... қарындасы бойжеткен қыз болды» деген сөйлемді қоса аяқтап оқу.
Оқушылар іштей оқып, мәтінмен танысуды бастар алдында, мұғалім кестедегі тұжырымдаға мәтін мазмұны бойынша баға беруді ( бұл жерде пікірін айту) және кестенің «Кейін» бөлігін толтыруды сұрайды. (Оқушы мәтінмен танысқаннан кейін өз тұжырымының өзгергеніне немесе өзгермегеніне куә болады. Ал тұжырымдарының дәлелі үшін мәтіннен үзінділер оқып беруге тура келеді. Бала өз пікірінің дұрыс- бұрыстығын дәлелдейді)
Бір оқушы мазмұнын әңгімелеп шығады.
Сұрақтар:
- «Ат жоқ, көке!»-деп, жігіттің қарындасы неше рет айтты?
- Егер сен жігіттің орнында болсаң, не істер едің?
- Аңыз ары қалай дамиды деп ойлайсыңдар? Болжау.
- Осы бөлімге көкектің қандай қатысы болуы мүмкін? (Көкек үшін, ойландыру үшін: « Көке! Көке!» деген сөзге мән беру.).
- Балалар, оқиғаның ары қарай қалай өрбігенін оқығымыз келе ме?
Аңызды осы жерге дейін оқығанда қандай сезімдер пайда болды?
Мысалы:
- Жігітті аяу;
- Қарындасының бейқамдығына өкіну;
- Сасқалақтау;
- Көмектесуге ниет, т.т.
Ары қарай аңызды аяғына дейін оқу тапсырылады. Тағы да бір оқушы мазмұнын әңгімелеп шығады.
- Балалар, мәтін бойынша сендерде тағы қандай сезімдер туды?
Мысалы:
- Өкініш,
- Сүйсіну ( жалғыз болса да жасауға қарсы кеткеніне);
- Мақтаныш ету (ерлікті, батырлықты);
- Аяшылық ( ағасын жауға жіберуге қимай жүрген қарындасына).
Әрине, оқушылар ол сезімдерді түсіндіріп береді. Осы жұмыстарды талдау арқылы оқушылар мұғалімге, бір-біріне сұрақтар қоя отырып, өздерінің сөйлеу тілдерін де дамытады.
Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қойылады.
Тұжырымдар бойынша кестеге тағы жауап беру. Яғни, мәтін аяқталғаннан кейін кестенің «Кейін» бөлігін толтыру.
Өз тұжырымың дұрыс болды ма?Қай тұжырым өзгерді? Неліктен өзгерді?

Сергіту сәті

Бой жазу жаттығулары

Ой толғаныс

«Fishbone» стратегиясы

Кестені толтырады.Ол үшін бала мәтінге қайта үңіледі. Балықтың басы-проблеманы айқындайды.Қарындасы неліктен көкекке айналды?

Балықтың үстіңгі,астыңғы қанаттары-себептері мен дәлелдерін жазады.

Балықтың құйрығы-қорытындысы:
- Ағайынды адамдар бір-бірін кешіреді.
- Жігіт те аузынан шыққан сөзіне өкінеді.

Үйге тапсырма

Оқиғаның осылай аянышты аяқталуына көңілсіздік тудыратындықтан, балалардан батыр жігіттің қарындасын құтқаруға сендер көмектескілерің келеме деп сұрап, аңыздың жақсылықпен аяқталуына тапсырма беру.

Күнделіктеріне жазады

Бағалау

Жиынтық баға қойылады

«Жеміс ағашы».

Кері байланыс

«SMS хат » жолдау

Ұялы телефонның макетын таратып беремін

Оқушылар достарына хат жолдайды.

Сабақта не ұнады?

Не ұнамады?Не үйрендім?

Кімге рақмет айтамын?(оқушы)




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
?ыс?а мерзімді жоспар Б.Баймаханов "Атша к?кек"

Автор: Омарова Салтанат Казимовна

Дата: 29.12.2015

Номер свидетельства: 271033


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства