1. Адамны? ішкі жан д?ниесі мен арман-тілегіне жетудегі жолда таби?атты? алатын орны мен адам бойында?ы табандылы? касиеттеріні? арасында?ы байланысты ??у?а жол салу.
2. Сыни т?р?ыда ойлау стратегияларын пайдалана отырып, ?з бетімен шешім ?абылдай білу, ?орытынды жасау, ?з ойларын ж?йелі жеткізе білу, тілдерін дамыта т?су.
3. Топта, ж?пта ж?мыс жасау ар?ылы досты? к?мек, ту?ан-туыс?ан?а деген бауырмашылдык сезімдерін ояту.
Саба?ты? к?рнекілігі: автор портреті, К?н бейнесі.
Саба?ты? барысы:
?йымдастыру кезе?і.
?й тапсырмасын ?орытындылау.
«?зін-?зі тану» п?ніні? элементтерін пайдалана отырып, жа?а саба?пен байланыс к?пірін ??ру. Шаттык ше?беріне т?рып, «?й?ыашар» ?ткізу.
К?к аспанда К?н к?лсін!
Бірге к?лсін б?лдіршін.
К?к аспанда К?н к?лсін,
Жерге ?дайы н?р ??йсын!
I. ?ызы?ушылы?ты ояту.
- Осы ?ле? жолдарын естігенде, к?з алдары?а не елестейді? «Топтастыру» ?ткізу. (Мысалы: К?н - бейбітшілікті? нышаны, жылулы? пен ананы? жылы ??ша?ыны? белгісі, т.б.)
- ?алай ойлайсы?дар, м?тінді ?андай дауыс ыр?а?ымен о?ы?ан д?рыс болады?
- Неліктен?
М?тінні? шары?тау шы?ы неде болды?
- О?ан не жетеледі?
- Таби?ат-Ананы? біз ?ркашан перзенті болып ?аламыз, ол бізді ?з ??ша?ына алып, ?ам?оршы болады. Сол ?ам?орлы?ты біз тек сезіне білуіміз керек. Оны? ?ор?аушысы, са?шысы болып, болаша? ?рпа??а аманат етуіміз керек.
- Бала ?з ма?сатына жету жолында ?андай табандылы? к?рсетті?
Сабақтың тақырыбы: Күн құшағында. Аветик Исаакян. Аударған Әубәкір Нілібаев
Сабақтың мақсаты:
1. Адамның ішкі жан дүниесі мен арман-тілегіне жетудегі жолда табиғаттың алатын орны мен адам бойындағы табандылық касиеттерінің арасындағы байланысты ұғуға жол салу.
2. Сыни тұрғыда ойлау стратегияларын пайдалана отырып, өз бетімен шешім қабылдай білу, қорытынды жасау, өз ойларын жүйелі жеткізе білу, тілдерін дамыта түсу.
3. Топта, жұпта жұмыс жасау арқылы достық көмек, туған-туысқанға деген бауырмашылдык сезімдерін ояту.
Сабақтың көрнекілігі: автор портреті, Күн бейнесі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын қорытындылау.
«Өзін-өзі тану» пәнінің элементтерін пайдалана отырып, жаңа сабақпен байланыс көпірін құру. Шаттык шеңберіне тұрып, «ұйқыашар» өткізу.
Көк аспанда Күн күлсін!
Бірге күлсін бүлдіршін.
Көк аспанда Күн күлсін,
Жерге ұдайы нұр құйсын!
I. Қызығушылықты ояту.
- Осы өлең жолдарын естігенде, көз алдарыңа не елестейді? «Топтастыру» өткізу. (Мысалы: Күн - бейбітшіліктің нышаны, жылулық пен ананың жылы құшағының белгісі, т.б.)
Аталған орайластырулар (ассоциация) арқылы топтарға бөліну.
Әр топ өздерінше өлең жолдарындағы Күн көзінің суретін салады.
Енді бұл Күн көзі сабағымыз біткенше бізді өзінің жылуымен жылытып, жаңа сабағымыздың мағынасын ашуға жолсерік болып тұрады.
II. Мағынаны тану.
Жаңа сабақпен таныстыру.
Автор мен аудармашы туралы қысқаша мәлімет беру.
Мәтінді оқу.
- Мәтін саған қандай әсер қалдырды? Жеке, жұпта, топта шешімін ортаға салу.
Сөздік жұмысы.
- Қалай ойлайсыңдар, мәтінді қандай дауыс ырғағымен оқыған дұрыс болады?
- Неліктен?
Мәтіннің шарықтау шыңы неде болды?
- Оған не жетеледі?
- Табиғат-Ананың біз әркашан перзенті болып қаламыз, ол бізді өз құшағына алып, қамқоршы болады. Сол қамқорлықты біз тек сезіне білуіміз керек. Оның қорғаушысы, сақшысы болып, болашақ ұрпаққа аманат етуіміз керек.
- Бала өз мақсатына жету жолында қандай табандылық көрсетті?
«Т кестесі» бойынша дәптерлеріне жазып алу.
«Әдеби үйірме» стратегиясы.
«Кубизм» стратегиясы арқылы тапсырманы анықтап беру.
І-топ. Сілтеме табушылар. (Мәтіндегі негізгі ойды анықтап тұрған, оқиғаның ең қызықты жерін тауып оқиды.)