Просмотр содержимого документа
«??дайы ?она?. Аян Нысаналин»
Сабақтың тақырыбы: Құдайы қонақ. Аян Нысаналин
Сабақтың мақсаты:
1. Мәтіннің мазмұнын ашуға, негізгі ойды ұғына білуге жағдай туғызу, мәтіннің авторы туралы және құдайы қонақ, қонақасы, ет асату туралы жалпы мағлұмат беру.
2. Оқушылардың мәтін бойынша талдау жұмыстарын, сөздік жұмысын өз бетімен, жұпта, топта жүргізе білу қабілеттерінің дамуына ықпал ету. 3. Қонақжайлыққа,, қонақты сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, ізденушілік, топтық жұмыс, ой толғаныс, талдау-жинақтау,сөздік.
Түрі: шығармашылық ізденіс сабағы
Көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер, видео.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі.
-Қуан,шаттан,алақай!
Қуанатын күн бүгін.
Қайырлы таң, қайырлы күн
Күліп шықты күн бүгін.
Бәріміз дос болайық,
Бәріміз тату болайық!
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
«Қораптағы сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереміз.
1) «Ырысты өлке» сөзінің мағынасы қандай?
2) Мәтіндегі ең өкінішті сәт?
3) Мәтіндегі нақыл сөздерді айтып бер.
4) Сыр елінен шығып, күріш жинауда рекорд жасаған диқан ата кім?
5) Мәтіннің негізгі идеясы қандай?
6) Еңбек туралы мақал-мәтелдер айтып бер.
7) Қарт диқанның арманы орындалды ма? Қалай?
8) Мәтінді өткен қай шығармамен байланыстыруға болады?
9) «Бәтуаласу» сөзінің мағынасы қандай?
ІІІ. Қызығушылықты ояту
1.Интерактивті тақтадан «Қазақ пен қонақ» тақырыбында шағын видео көрсетіледі.
Көрсетілген видео бойынша оқушылардың пікірлері тыңдалады.
-Олай болса, балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар?
-Қонақ туралы.
ІV. Мағынаны тану
Қонақ – бұл арнайы шақырылатын жора – жолдас, туған – туыс, үйге келген кісілер. Шақырмай да алыстан ағайын – туыстар келеді. Келген қонаққа үйдің төрін, астың дәмдісін ұсыну – ертеден келе жатқан салтымыз. Кез – келген отбасына сырттан қонақ келмей тұрмайды. Қонақ шақырудың дәстүрі әр түрлі. Қонақшыл кісінің әдетте, жора - жолдастары, дос - жораны көп болады. Қонақ күту дәстүрі ел – жұрт арасындағы ізгі қарым – қатынасты нығайтады. Әр халықтың қонақ күту дәстүрі бар. Олардың өзіне тән ерекшеліктері болады. “Қазақ қонақсыз болмайды” деген сөз бекер айтылмаған.
V.Топпен жұмыс
-Оқушылар, мәтінді үш бөлікке бөліп оқимыз, содан соң топтағы бір-бір оқушыдан басқа топқа қонаққа барып түсіндіреді, түсінгенімізді, қосымша алып келген мәліметтерімізді постер бетіне түсіреміз. Топ болып жұмыс жасаймыз.
VI. Сергіту сәті «Қара жорға» әнімен
VII.Шығармашылық жұмыс
Балалар топ болып жұмыстанады, әр топ өз жұмысын қорғайды.
Қосымша жаңа мәліметтер әкелген оқушы өз жұмысын көрсетеді.
VІІІ.Сабақты қорытындылау.
1. “Қонақ” деген кім? 2.”Қонақжай” дегенді қалай түсінесіңдер? 3. Қонақ түрлерін ата.
4.”Қонақасы, қонақ кәде” деген не? 5. Қонақ келгенде немесе қонаққа барғанда өздеріңді қалай ұстайсыңдар? 6. Дастарқан басында қандай әдеттерді сақтау керек?