Саба?ты? ма?саты: Геометриялы? фигураларды салыстыра отырып к?лемін табу?а ?йрету. Есептерді сурет бойынша ??растыру?а баулу.О?ушыларды? логикалы? ойлау, танымды? ?абілеттерін арттыру, шы?армашылы?пен ж?мыс істей білу да?дысын ?алыптастыру.
К?рнекілігі: арнайы суреттер, ?лестірмелер.
?дісі: т?сіндіру, с?ра?-жауап, іздену, ?зіндік
Саба?ты? барысы:
І.?йымдастыру кезе?і: Амандасу,т?гендеу,назарын саба??а аудару.
ІІ. ?й тапсырмасын тексеру: № 6 (26-бет)
Тірек білімдерін белсендіру.
1.Кез келген санды бірге к?бейткенде, ?андай сан шы?ады?
(сол санны? ?зі шы?ады)
2. Санды сол санны? ?зіне б?лсе, неше шы?ады?(1 шы?ады)
3. Н?лді сан?а б?лгенде, неше шы?ады?(0 шы?ады)
4. Санды н?лге б?луге бола ма?(болмайды)
5. 2-ге ?алды?сыз б?лінетін сандар ?алай аталады? (Ж?п)
6. 2-ге ?алды?сыз б?лінбейтін сандар ?алай аталады? (та?)
7. Егер есепте ?осу мен к?бейту амалы келсе, алдымен ?андай амалды орындаймыз? (к?бейту)
Просмотр содержимого документа
«Кубты? (текшені?) к?лемін ?лшеу »
Пәні: Математика
Сыныбы: 3-сынып
Сабақтың тақырыбы: Кубтың (текшенің) көлемін өлшеу
Сабақтың мақсаты: Геометриялық фигураларды салыстыра отырып көлемін табуға үйрету. Есептерді сурет бойынша құрастыруға баулу.Оқушылардың логикалық ойлау, танымдық қабілеттерін арттыру, шығармашылықпен жұмыс істей білу дағдысын қалыптастыру.
Көрнекілігі: арнайы суреттер, үлестірмелер.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, өзіндік
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгендеу,назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 6 (26-бет)
Тірек білімдерін белсендіру.
1.Кез келген санды бірге көбейткенде, қандай сан шығады?
(сол санның өзі шығады)
2. Санды сол санның өзіне бөлсе, неше шығады?(1 шығады)
3. Нөлді санға бөлгенде, неше шығады?(0 шығады)
4. Санды нөлге бөлуге бола ма?(болмайды)
5. 2-ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай аталады? (Жұп)
6. 2-ге қалдықсыз бөлінбейтін сандар қалай аталады? (тақ)
7. Егер есепте қосу мен көбейту амалы келсе, алдымен қандай амалды орындаймыз? (көбейту)
III. Жаңа сабақ.
№1. Түсіндіру.
Шамалар әр түрлі болғандықтан олардың өлшем бірліктері де әр түрлі болады.
Ұзындықтың бір өлшемі,ауданның екі өлшемі, көлемнің үш өлшемі бар.
ә) а= 4см а=1см
в=2см в=2см V= 1*2*4=
S=? с=4см
S=4*2= V=?
№2. Фигуралар неше текшеден құрастырылған?
4 текше 2) 6 текше 3) 8 текше
*4= * 6= *8=
№3. Ыдыстардың әрқайсысына неше литр сұйық құюға болады?
Олардың әрқайсысының көлемі неше куб сантиметр?
V= 10 см*10см*10см=1000 =1л
V=10см*10см*20см=2000=2л
V=10см*10см*30см=3000=3л
№4. Есепті шығар.
1 л майдың бағасы-360 тг х2 ?
1 л айранның бағасы-250 тг х2
Ш: 360*2+250*2=720+500=1220
Ж: Айдос барлығы 1220 тг төледі.
№5. Амалдарды орында.
8*8+6*5=94 (8+6):2=7 (86-50):9=4 (13+77)*4=360
9*9-7*6=39 (37-9):4=7 (37+19):8=7 (89-80)*7=63
70*5-40:2=330 (48-13):5=7 (125+235):6=60 (117-83)*9=306
№6. Теңдеулерді шеш.
с*5=400 400:а=50 х:5=80
с=80 а=8 х=400
№7.
6*3=18 16*3=48 26*3=78
18:3=6 48:3=16 78:3=26
Сабақты қорыту. Бағалау.
Үйге тапсырма: №6 (28- бет)