Просмотр содержимого документа
«"К?рші атам" ашы? саба? »
Сабақтың тақырыбы: Көрші атам. Жуан және жіңішке жұп дауыстылар. Сабақтың мақсаты: Білімділік: дауысты дыбыстардың жұп дауыстылар болып айтылу себебін мысалдар арқылы түсіндіру, «Көрші атам» өлеңімен таныстырып, «сәлем - сөздің анасы» туралы түсінік қалыптастыру. Дамытушылық: жылдам ойлау, дұрыс сөйлеу арқылы сөздік қорларын арттыру, шығармашылық қабілетін дамыту. Тәрбиелік: үлкенді сыйлауға, үлкендерді көргенде амандасуға, көркем жазу арқылы ұқыптылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру, көрнекілік, дидактикалық ойын. Көрнекілігі: М. Жаманбалинов суреті, суреттер, кестелер, слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушыларды сабаққа дайындау
ә) психологиялық дайындық Ойға толып санамыз, Бестік болып бағамыз. Баласындай әр үйдің, Тату болсын арамыз.
ІІ. Үй тапсырмасы:
а) «О, қорқайын мен неге?» өлеңін мәнерлеп және рөлге бөліп оқу
Өткенді қорыту.
Жуан және жіңішке жұп дауыстылар - Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? 2 жуан және жіңішке - Жуан дауыстыларды ата. А, о, ы, ұ - Жіңішке дауыстыларды ата. Ә, ө, і, ү, е
Ойын «Кім жылдам?».
Суретке қарап сөзді табу, дыбыстық талдау жасау. Үйрек, бұзау. Күрек, ұлу.
Үйрек – 5 әріп, 5 дыбыс, 2 дауысты, 3 дауыссыз, 2 буын бар.
Бұзау – 5 әріп, 5 дыбыс, 2 дауысты, 3 дауыссыз, 2 буын бар.
Күрек – 5 әріп, 5 дыбыс, 2 дауысты, 3 дауыссыз, 2 буын бар.
Ұлу – 3 әріп, 2 дауысты, 1 дауыссыз, 2 буын
- Жұп дауысты дыбыстарды ата? Ұ-ү
ІІІ. Жаңа сабақ. Ү-ұ жұп дауыстылар
- Көркем жазу
- Күннің жадын жазу
- Дәптермен жұмыс
«Нағашы ата» туралы әңгіме жазыңдар.
55-жаттығу.
1.Сөздерді салыстырып оқу.
Ұн-үн
Ұш-үш
Ұю-үю
Тұс-түс
Сұр-сүр
Ұғу-үгу
Құз-күз
Тұр-түр
Құн-күн
2. ұ-ү дыбыстарының ұқсас дыбысталуын байқа.
3. Сөздерді жуан және жіңішке етіп тұрған дыбыстарды атаңдар.
56-жаттығу.
1. Өлеңді оқып, көшіріп жазыңдар.
Жаңбыр жауар себелеп,
Жолға шығар ебелек.
Гүлге қонар көбелек,
Атқа қонар бөгелек.
- Ө. Тұрманжанов туралы мәлімет беру.
- Сөздік жұмыс.
Көбелек – гүлден-гүлге қонып жүретін жәндік.
Бөгелек – қос қанаттылар отрядына жататын жоғары сатыда дамыған жәндіктер.
ІҮ. Сергіту сәті.
Ү.Оқулықпен жұмыс
«Сәлем –сөздің анасы»
«Көрші атам» мәнерлеп оқу.
- Көрші ата бізге кім?
- Үлкен адамдарды көргенде ең алғаш не істеуіміз керек?
- М.Жаманбалинов туралы мәлімет беру.
- Әр елдің сәлемдесу салттары.
Қазақ және Өзбек халқы Асалаумағалайкум! Уағалейкүмассалам!
Жапон халқы және қытай халқы сәлемдесу рәсіміне аса мән береді. Бір-бірін көрген кезде олар иіледі. Кенияға сапар шеккен жандар масаи тайпасын кездестіреді. Масаи тайпасының халқы бір-бірін көргенде, билей бастайды. Тай елінің амандасу рәсімі "вай" деп аталады. Бір-бірлерін көрген жандар алақандарын біріктіріп, бастарына қояды. Содан кейін иіліп, "савадди" деп айтады.
Тапсырма.
Сәлемдесуге байланысты тағы қандай сөздерді білесіңдер?
- Сәлем, қалайсын, сәлембердік т.б. Қазақ салтында тәуліктің мезгіліне қарай "Қайырлы таң","Қайырлы күн","Кеш жарық" деп те амандасады. - Ал, балалар, кім бірінші болып амандасуы керек? - Кіші адам үлкен адаммен, ер бала қыздармен бірінші болып амандасады.
- Оқулықпен жұмыс.
«Біздер сәлем береміз» өлеңін мәнерлеп оқу.
- Е.Өтетілеуұлы туралы мәлімет беру.
ҮІ. Сабақты бекіту. Көп нүктенің орнына керекті әріпті қойып, мақалдарды айту.