Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку "Птахи навесні"»
Урок природознавства 2 клас
Тема: Птахи навесні
Мета: - уточнити знання дітей про розмаїття перелітних птахів;
вчити встановлювати зв’язки між живою і неживою природою;
виховувати любов до природи .
Методи, прийоми, форми роботи:
ситуація успіху
метод «прес»
мозковий штурм
робота в парах.
Хід уроку
І. Організація класу.
Учитель: - Посміхніться один одному, подаруйте посмішку мені і скажіть; «Я сьогодні найкращий!». Ось з таким настроєм і покрокуємо в наш урок.
ІІ. Фенологічні спостереження.
Учитель: - В нашому класі світло і затишно від ваших посмішок, а надворі погода перемінлива: сніг то піде, то розтане, сонечко то визирне, то знову сховається.
- Якій порі року притаманні такі зміни? ( Весні)
Хвилинка синоптика
який місяць, число, день тижня;
стан неба;
вітер;
опади.
ІІІ. Актуалізація знань.
Перевірка домашнього завдання.
Учитель: - Які явища відбуваються в неживій природі навесні?
Діти: - Збільшується тривалість дня.
Значне потепління.
Танення снігу.
Учитель: А які зміни в неживій природі впливають на об’єкти живої природи?
Учитель: - Яких комах можна побачити ранньою весною?
- Де знаходились взимку метелики?
- За якими ознаками ми познаємо комах? (6 лапок)
Демонстрація слайдів.
Метелик Павлине око.
Адмірал.
Муха.
Джміль.
Мурашка.
Бджола.
Комар.
Основна ознака комах – 6 лапок.
ІV. Мотивація.
Прилетіли гості,
Сіли на помості.
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати.
Учитель: Тема уроку «Птахи навесні». Кожен, хто буде уважним на уроці, зможе дізнатись багато цікавого і нового. А чи знаєте як називається людина, що вивчає життя і поведінку птахів? Це орнітолог.
Демонстрація слайдів.
Орнітолог – це спеціаліст, що вивчає життя і поведінку птахів.
Прочитаємо про себе і хором значення цього слова. Отже ми сьогодні з вами – юні орнітологи.
Учитель: - Основну ознаку комах ви знаєте. Яка ж основна ознака птахів?
Діти: Тіло птахів вкрите пір’ям.
Демонстрація слайдів.
Пташка синичка.
V. Вивчення нового матеріалу.
Учитель: Доведіть, що птахи відносяться до об’єктів живої природи. Допоможіть собі символами.
Метод «прес» - + символи
Діти: Я вважаю, що птахи – об’єкти живої природи…
Тому що об’єкти живої природи
народжуються;
живляться;
дають потомство;
вмирають.
Птахи також народжуються, живляться. дають потомство, вмирають. Таким чином, птахи – об’єкт живої природи.
Мозковий штурм.
Яких птахів називають перелітними?
Яких осілими?
Від чого залежить відліт птахів?
Від чого залежить приліт птахів?
3. Розповідь учителя.
Із 700 видів птахів 600 летять в теплі краї. Багато з них пролітають відстань до 12 тисяч кілометрів. Що ж гонить птахів в теплі краї? На які дві групи можна поділити птахів?
Учитель: А як же дізнатись, які птахи прилітають спочатку, які пізніше. В цьому нам поможуть орнітологи.
Демонстрація слайдів.
12. Орнітологія.
13. Жайворонок.
Орнітолог1. Щойно з’являються перші проталини, вже можна зустріти жайворонка. Прилітають жайворонки в середині березня, а на півдні України навіть в кінці лютого. Розливаються стодзвонно десь у високій блакиті на висоті 100-150 м. Гніздечка в’ють у ямках, прикриваючи травинками.
Демонстрація слайдів.
14. Шпаки.
Орнітолог2. В кінці березня прилітають шпаки. Вони за день можуть з’їсти стільки комах, скільки важать самі. В травні у шпаків з’являються пташенята. Батьки через кожні 20 хвилин приносять пташенятам комах, хробаків. Сім’я шпаків, що живе в саду, може очистити від шкідників 40 дерев.
Демонстрація слайдів.
15. Журавлі.
Орнітолог3. Як тільки сходить лід, в небі можна почути курликання журавлів. Журавлі створюють пари на все життя.
Демонстрація слайдів.
16. Зозуля.
Орнітолог4. Довжина тіла зозулі 9 см. За літо зозуля з’їдає до 270 тисяч великих гусениць та хрущів. А от своїх дитинчат не висиджує. Підкладає яєчка в чужі гнізда. За сезон несе 8 -10 яєць.
Демонстрація слайдів.
17. Ластівка.
Орнітолог5. Ластівку вважають найрозумнішою пернатою. Гнізда вона будує під стріхою, захищаючи своє житло від непогоди. Зимує в Африці. Одна ластівка за літо з’їдає до 1 млн. дрібних комашок, комарів, тлі.
Ця пташка не в’є гнізда, а підкладає свої яйця в чужі гнізда. (Зозуля)
Ця пташка лише на третьому році життя стає справжнім співаком. В Курську є навіть музей цієї пташки. (Соловей)
Ця пташка дуже не любить, коли її домівку займають горобці. (Шпак)
Ця пташка будує гніздо під стріхою людей, з’їдає до 1 млн. дрібних шкідників. (Ластівка)
Довгі ноги, довгий ніс. Прилетів – обід приніс: Смачних жабенят Для своїх малят. (Журавель)
Найвищий птах на Україні – сірий журавель. Його зріст 1 м 20 см. Занесений до Червоної книги.
А чому зникаючих птахів і рослини заносять до Червоної книги? (Відповіді)
Учитель: Перший закон про охорону птахів видав у 1328 році Людвиг Баварський, у якому зазначено: «Тяжкий штраф чекає на того, хто впіймає синицю – кропіткого ловця комах. Порушник закону повинен:
заплатити королівську подать у розмірі 60 шилінгів;
віддати красиву руду курку і 12 курчат як відшкодування»
VІІ. Підсумки
За урок ви багато чого дізнались, а тепер попрацюємо в групах. Як поводитись в природі, щоб не зашкодити птахам.
Робота в парах.
Демонстрація слайдів.
Поводься тихо.
Не руйнуй гнізда.
Не бери пташенят до рук.
Будуйте шпаківні.
Учень:
Ніколи не зробимо шкоди Ми пташці у ріднім краю. Нехай звеселяють природу - Співають для нас у гаю. Ми друзі і вірні, і щирі, Бо ми бережем повсякчас Пташок , що літають у вирій І тих, що зимують у нас.
VІІІ. Д/з. с. 100-102. Спостерігати за поведінкою птахів, підготувати доповідь про перелітного птаха.
Рефлексія
Оцініть, який настрій залишив пособі цей урок за допомогою смайликів: