Сыныбы | 3«А» |
| |
Сабақтың тақырыбы | Ыбырай Алтынсарин .Баланың айласы |
Сабақтың мақсаты | Ы. Алтынсариннің өмірі мен және шығармаларын талдау.Мәтін кейіпкерлеріне мінездеме беру, өз ойларын білдіру. |
Күтілетін нәтиже | Ы. Алтынсариннің шығармаларын талдайды. Мәтін кейіпкерлеріне мінездеме береді, өз ойларын білдіреді. |
Оқыту әдістері | «Суретпен болжау» әдісі, «Жигсо», «Ассосация», «Топтық, жұптық жұмыс»,«Автор орындығы»,Эссе |
Қолданылатын ресурстар | маркерлер, портрет, тақта, стикерлер,қима суреттер,постер |
Сабақтың барысы | |
Сабақ кезіңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Білу | 1.Психологиялық хал-ахуал туғызу Арайлап шықты жаңа күн. Шуағын шашып баршаға. Қана достым күлімде, Шаттық орнасын жүзіңде 2. Топқа бөлу Стикерлер арқылы 3 топқа бөлу 3.«Алтын ережені» еске түсіру 4.Мақал сөздермен түйін сөздерге сүйене отырып сабақтың мақсатын айқындау. 5. Сергіту сәті Кел, балалар ойнайық, Ойнайық та ойлайық, Ынтымақ, жақсылық , достықпен Алға қарай самғайық, Жаман баға алмайық | Шаттық шеңберін жасау арқылы сыныпта тұлға аралық байланыс орнатады. Стикерлерді алып «Ынтымақ»,«Достық»,«Жақсылық» топтарына бөлінеді,өз топбасшыларын сайлайды. Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады. Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады. Мақал сөздермен түйін сөздерді сәйкестендіреді. Түйін сөзге сүйене отырып сабақтың мақсатын, мазмұнын айқындайды. І,ІІ,ІІІ топ сергіту сәтін жасайды | Формативті |
ІІ. Түсіну | І,ІІ, ІІІ топ. Мәтін мазмұнымен таныса отырып постер жасау | І,ІІ,ІІІ топ . Мәтін мазмұнымен таныса отырып постер жасайды. Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап ортаға топтан оқушы шығып, тапсырманы постер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді, тақырыпты ашады | Формативті |
ІІІ. Қолдану | 1. Жаңа сөздерге түсінік береді.(дәптермен жұмыс жасайды) 2.«Суретпен болжау» әдісі Әңгіменің авторы кім? Ол туралы не білесің? | Жаңа сөздерге түсінік жүргізіп , дәптермен жұмыс жасайды. Оқушылар портретке қарап Ыбырай Алтынсарин туралы не білетіндерін айтады. Ы. Алтынсарин – 1841 -1889 жылдар аралығында өмір сүрген. Ы. Алтынсарин - жазушы, ақын, ағартушы, ұстаз, оқулық авторы, ғұлама, шағын әңгіме шебері. Шығармалары: «Өнер, білім бар жұрттар», «Бір уыс мақта» « Мейірімді бала», «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш» т.б. | Формативті |
ІҮ. Талдау | І топ | ІІ топ | ІІІ топ | Жақсылыққа жамандық бар | Жақсылыққа тек жақсылық бар | Екі жақтың пікіріне сараптама береді | | Топтар диалогқа түсе отырып пікір талас жүргізеді. | Формативті |
Ү. Жинақтау | І,ІІ,ІІІ топ Егер сен көшеде сандықша тауып алсаң не істер едің? | І,ІІ,ІІІ топ өз ойларын айтады. | Формативті |
ҮІ. Бағалау | «Жақсылыққа жақсылық»эссе жазу | Эссені екі- үш оқушы «Автор орындығында» оқиды. | Формативті |
ҮІІ. Бағалау | Критерий арқылы бағалау | Әр топбасшысы бағалау парақшасын оқып шығады | Формативті |
Рефлексия | «Бағдаршам» кері байланыс жасату | «Бағдаршам» кері байланыс жасайды | |
Үйге тапсырма | Мәтінді түсініп оқып , Ы. Алтынсарин туралы мәлімет жинақтау | | |
| |
| |