Сабақтық тақырыбы: | Қазақтың ұлттық тағамдары |
Сабақтың мақсаттары: | оқушыларды жаңа сабақтың лексикасымен таныстыру: мәтінмен, жаңа сөздермен; сұрақ-жауап жүргізу арқылы өз бетінше диалог құруға үйрету; тәуелдеу, жіктеу формаларын қайталау, қазақтың ұлттық тағамдары туралы білімдерін дамыту, сөздік қорларын байыту; ұлтаралық достыққа баулу. |
Ресурстар: | Интербелсенді тақта, карточкалар, сценкаға арналған киімдер, оқушылардың дәптерлері, бағалау парақтары, сыйлықтар, фишкалар. |
Сабақтың түрі: | жаңа сабақ |
Оқыту әдісі | жеті модуль |
Жұмыс формалары: | топтық, жұптық, жеке, ұжымдық |
Сабақтың жоспары | ұйымдастыру кезеңі – шаттық шеңбері топтарға бөліну – тренинг өткенді қайталау-деңгейлік тапсырмалар кіріспе – тақырыпты ашу, мақсаттарды қою жаңа сабақ – сөздермен және мәтінмен жұмыс бекіту топтық жұмыс жұптық жұмыс жеке жұмыс Қорытынды Бағалау Үй жұмысы |
Сабақ барысы: | Модуль идеялары |
Ұйымдастыру кезеңі: 5 мин 1-слайд 2-слайд Топтың ережесі мен таныстыру | 1. Сәлемдесу. - Сәлеметсіңдер ме, балалар! 2. Кезекшімен сұхбат жүргізу. - Бүгін сыныпта кім кезекші? - Үйге қандай тапсырма берілді (Диалог құру, көрініс –жасау деңгейлік тапсырма) - Жақсы балалар, сабақты жақсы ұгу үшін «Шаттық шеңберін» құрып бір-біріне жылы сөз айтайық 3. Шаттық шеңбері (3 мин) Ортақ мекен жер шары, Төбемізде бір аспан, Барлық елдің баласы Достығымыз жарасқан. «Жылы сөз» сыйлау 4. Топтарға бөліну (2 мин) - Екі топ болып шықты: бірінші топ – «Дастархан», екінші топ – «Тағамдар». (2 мин.) - Балалар, топта қалай жұмыс істейміз? | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер ИКТ |
Үй жұмысын тексеру Деңгейлік тапсырма 5 мин | Диалогқа көрініс жасау -Кім көрініс жасап келді солар ортаға шығып көрсетеді Мейрамханада Жәрменкеде | Дарынды балалар |
Кіріспе 3 минут Тақырыпты ашу, мақсаттарды қою 3-слайд 4-слайд | - Балалар суретте нелер бейнеленген? - Бұл қандай тағамдар? - Бұл қай ұлттың тағамдары? - Қалай ойлайсыңдар сабақтың тақырыбы қандай? - Сабаққа қандай мақсаттарды қоямыз? | Ми шабуылы |
Жаңа сабақ 7 минут 5-слайд | Сөздік жұмыс: қуыру – жарить жасау – готовить жеу – кушать, есть ішу – пить - сөздерді қайталау - тізілеп оқу - сөз тіркестерді құрастыру, сөйлем құрастыру Мәтінмен жұмыс. Мұғалім оқиды. Қазақтың ұлттық тағамдары Қазақтың ұлттық тағамдары еттен,сүттен, ұннан жасалады. Ет тағамдары: қазы, қарта, қуырдақ, бесбармақ. Сүт тағамдары: қымыз, шұбат, айран, қаймақ, ірімшік, құрт. Нан тағамдары: бауырсақ, таба нан, шелпек. Шұбат түйе сүтінен жасалады, ал қымыз – бие сүтінен. Қазақ ұлттық тағамдары өте дәмді және денсаулыққа пайдалы. | |
Топтық жұмыс | Оқушылар тізілеп оқиды және аударады «Дастархан» 1, 2, 3 сөйлем «Тағамдар» 4, 5, 6. | |
Ойын «Сиқырлы төбетей» 5 минут | Қазақтың ұлттық тағамдары неден жасалады? Қазақтың ұлттық ет тағамдары қандай? Қазақтың ұлттық нан тағамдары қандай? Қазақтың ұлттық сүт тағамдары қандай? Шұбат және қымыз неден жасалады? Ұлттық тағамдардың пайдасы бар ма? | Блум түймедағы Диалог |
Дәптерде жұмыс Дәптермен алмасу, тексеру | - Балалар, дәптерлерді ашып бүгінгі күнді жазамыз. - Ал енді тапсырма орындау алдында бағалау критерийлерді қоямыз. Бағалау критерийлері: Таза жазу. Қателерді байқау. Уақытында орындау. Әділ бағалау Бағалау парағы | Критерийлер | № | Оқушы: | Тазалық Чистота | Қателер Ошибки | Уақытында Вовремя | Мұғалім қойған баға | 1. | | | | | | 2. | | | | | | 3. | | | | | | 4. | | | | | | 5. | | | | | | 6. | | | | | | 1-тапсырма. Әріпті қойып жаз. «Дастархан»: Бау...рсақ, бие с...ті, қ...мыз, ұл...тық, қу...рдақ, ірімш...к. «Тағамдар»: Ш...лпек, ш...бат, т...йе сүті, қ...рт, қаза..., д...мді. 2 тапсырма. Тәуелде. Жікте. «Дастархан» Мен ішемін, жеймін Сен іше........ , жей........ Сіз іше.........., жей......... Ол іше.........., жей...... | «Тағамдар» Менің тағамым, сүт.............. Сенің тағам......., сүт............. Сіздің тағам......, сүт............. Оның тағам......., сүт............. | | Бағалау |
Бекіту | Постерге жасау «Дастарқан» тобы 1-тапсырма. Венн диаграммасын құрастыру «Тағамдар» тобы 1-тапсырма. Синкуейн құрастыру Не? Қандай? Қандай? Не істейді? Не істейді? Не істейді? Сөйлем. Не? | Дарынды балалар |
Қорытынды Смайлик арқылы көрсету | | |
Үй жұмысы | Деңгейлік тапсырма Мәтінді оқу-аудару, Мәтінің сұрақтарына жауап беру Мәтінің мазмұнын айту | |