kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект уроку української мови з елементами народознавства для 1 класу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета:
Навчальна: Продовжити ознайомлення з святкуванням в Україні свята Святого Миколая, викликати у дітей почуття причетності до історії нашого народу, до його духовних здібностей; мотивувати навчальну діяльність учнів.
Розвивальна: Розвивати усне зв’язне мовлення, творчі здібності дітей.
Виховна: Виховувати шанобливе ставлення до традицій українського народу.
Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво, народознавство.
Тип уроку: комбінований.

Наочність: мапа України, фотокартка міста Миколаєва, ікона Святого Миколая, енциклопедія українознавства, глиняний полумисок, музичний супровід.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Я хочу розпочати наш урок такими словами:

Забілів від снігу гай…
Гляди! Святий Миколай
Їде з ангелом ясненьким,
Усміхається миленько.


За нас в Бога ласки просить.
Він про всіх нас пам’ятає:
Нагороди зготовляє,
Нам даруночки приносить.

─ Так про яке весела народне свято нагадали вам ці слова? (День Святого Миколая)
Розкрийте підручники на сторінці з малюнками до цього свята, подивіться уважно і згадайте, в яку пору року ми його відзначаємо. (Взимку)

─ А в який саме зимовий місяць? (У грудні)
─ Нагадайте, а чого народ дав першому місяцю зими саме таку назву? (Земля стає грудочками)
Ви вже чули легенду про Святого Миколая, а зараз вам її нагадає перша творча група наших учнів.

Жив колись давно на світі

Десь у Азії юнак,

Роздавав дарунки дітям

Той багатий одинак.

Бідним дітям у потребі

Дарувати він любив,

Аж Господь Вседобрий в небі

Миколая полюбив

Став єпископом всезнаним

Миколай і чемно жив.

Особливої пошани

Він у Бога заслужив.

Запитав Господь: "Що хочеш

За свої заслуги ти?"

Хочу, Господи, я хочу

Раз на рік на Землю йти.

Завітати в кожну хату,

Всіх вітати знов і знов,

Чемним дітям роздавати

Подарунки за любов.

І отак щоразу, діти,

Вам щороку Бог дає:

Миколай мандрує світом –

Подарунки роздає.

Він за них не хоче плати.

Лиш ─ як то велить Господь ─

Батька, матір шанувати,

Рідну землю і народ.

─ Отже, давайте згадаємо:
- Яким хлопчиком зростав Миколка? (Добрим,чемним, гарним)
- Які добрі справи робив Миколка у дитинстві? (Роздавав одяг, їжу, іграшки дітям, особливо бідним)
- Чекав він подяки від людей чи робив добро таємно? (Так, таємно, залишав біля дверей)
- А ким став Миколай, коли став дорослим? ( Священником, єпископом)
- Як же за легендою Святий Миколай потрапляє на Землю, в кожну домівку? (Їде на чарівних санчатах)
-А що чують діти уночі, коли Миколай під’їжджає? (Срібні дзвони)
- А чи всім дітям однакові даруночки приносить? ( Ні, тільки слухняним, старанним, доброзичливим, чемним)
- А що залишає неслухняним? (Різочки)

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми продовжимо знайомство з цим народним святом. Ви дізнаєтесь, як український народ шанує Святого Миколая.

ІІІ. Сприймання та усвідомлення нових знань

Подивіться уважно на малюночки в підручнику і скажіть, де залишив Миколай свій даруночок хлопчику, що спить. (Під подушкою)

А ще Миколай  може залишити подаруночки у черевичках, тому на підвіконні намалювали черевички. Діти залишали свої черевички біля порогу, а вранці їх там чекали подарунки.
         А ще, бувало, Миколай залишав дарунки у глиняному полумиску (ось у такому). Діти такі полумиски залишали перед сном на підвіконні у хаті. А ми залишимо цей полумисок у класі на підвіконні і будемо чекати.

Ім’я Миколай в перекладі з грецької мови означає «переможець народів». У нашому класі є хлопчик з таким ім’ям.

─ Так що ж воно означає?

Ще за життя Миколая називали батьком сиріт, вдів та бідних, а після смерті його стали вважати святим, бо він дістав від Бога силу творити дива.
Тоді народ до імені Микола став додавати слово Чудотворець. Його обличчя стали зображати на іконах. Подивіться, вона перед вашими очима. (Демонструється ікона)

Не було в Україні жодної хати, де не було б ікони Святого Миколая. Люди завжди просили у нього допомоги, так народилася народна пісня «Ой, хто, хто Миколая любить?». Послухайте перший куплет, а потім будемо співати разом!(Вчитель співає)

Ой, хто, хто Миколая любить,

Ой, хто, хто Миколаю служить,

Тому святий Миколай,

На всякий час помагай,

Миколай!

Музична фізкультхвилинка

Робота в зошиті з друкованою основою (ст. 40 № 6). Спробуйте розфарбувати зображення Святого Миколая так, щоб було схоже на справжню ікону. (Діти розфарбовують)
А поки ви будете розфарбовувати, я вам прочитаю з енциклопедії українознавства про почитання Святого Миколая: « У численних народних переказах Миколай боронить людей від стихійного лиха; Найбільш опікується він тими, хто перебував у плаванні, тому рибалки, виходячи у море на промисел, брали з собою образ Миколая.»

На честь Святого Миколая назване велике місто в нашій країні. Воно так і називається : Миколаїв. Стоїть воно неподалік від нашого міста і має такий вигляд.(Демонструється фотокартка)

Влітку цього року місту Миколаєву виповнилося 220 років.

Музична фізкультхвилинка

Діти співають пісню «Морозець» (Слова Г. Бойка, музика Б. Фільц)і виконують відповідні імітаційні рухи.

        Морозець, морозець

Пощипав нам щічки.

Теплі валянки у нас,

Шубки й рукавички.

Теплі валянки у нас,

Шубки й рукавички.

Морозець, морозець

Плещемо в долоні.

У дівчаток і хлоп'яток

Носики червоні.

У дівчаток і хлоп'яток

Носики червоні.

ІV. Закріплення та усвідомлення знань.

Ми всі у доброму настрої, давайте послухаємо наших дітей, що б вони хотіли попросити у Святого Миколая. Запрошую до дошки другу творчу групу дітей.

Я ляльок багато маю,

Але прошу Миколая,

Щоб приніс мені новеньку,

Кучеряву і гарненьку.

Я хотів би дві машини

І солодкі мандарини.

Але що це? Що я бачу?

Чому наш Володя плаче?

- Мені сумно, як згадаю

Бліду дівчинку з трамваю.

В неї дуже хворі ніжки

І вона не ходить пішки.

Я не хочу ні машинок,

Ні солодких мандаринок.

Я прошу у Миколая:

Хай ту дівчинку знайде

І на ніжки підведе.

- Я також собі згадала,

Як цукерки купувала.

Біля нас живе бабуся,

Що просити хліба мусить,

Бо не може вже ходити,

І ніхто у цілім світі

Про старесеньку не дбає

І нічим не помагає.

Прошу я у Миколая -

Хай про неї він згадає.

Все, що він мені готує, -

Хай бабусі подарує.

- Я у Бога завжди прошу

Не цукерок і не грошей,

А здоров'я мамі й тату,

Миру, щастя в нашу хату,

Миру, щастя всій родині,

Усій нашій Україні.

Послухайте віршик про подаруночки з нашого підручника (стр. 133). (Діти слухають, повторюють)

─ Кому сподобався віршик? Ви можете вдома його вивчити з батьками, тоді обов’язково Миколай принесе вам даруночки.

V. Підсумок уроку.

─ Так хто полюбив це народне свято? Найбільш активних на уроці дітей прошу підійти та отримати наліпки.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку української мови з елементами народознавства для 1 класу»

Тема уроку: Свято Миколая. Ганна  Черінь «Святий Миколай», Степан Жупанин «Святий, добрий Миколай…»
Мета:

Навчальна: Продовжити ознайомлення з святкуванням в Україні свята Святого Миколая, викликати у дітей почуття причетності до історії нашого народу, до його духовних здібностей; мотивувати навчальну діяльність учнів.
Розвивальна: Розвивати усне зв’язне мовлення, творчі здібності дітей.
Виховна: Виховувати шанобливе ставлення до традицій українського народу.
Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво, народознавство.
Тип уроку: комбінований.

Наочність: мапа України, фотокартка міста Миколаєва, ікона Святого Миколая, енциклопедія українознавства, глиняний полумисок, музичний супровід.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Я хочу розпочати наш урок такими словами:

Забілів від снігу гай…
Гляди! Святий Миколай
Їде з ангелом ясненьким,
Усміхається миленько.


За нас в Бога ласки просить.
Він про всіх нас пам’ятає:
Нагороди зготовляє,
Нам даруночки приносить.

─ Так про яке весела народне свято нагадали вам ці слова? (День Святого Миколая)
Розкрийте підручники на сторінці з малюнками до цього свята, подивіться уважно і згадайте, в яку пору року ми його відзначаємо. (Взимку)

─ А в який саме зимовий місяць? (У грудні)
─ Нагадайте, а чого народ дав першому місяцю зими саме таку назву? (Земля стає грудочками)
Ви вже чули легенду про Святого Миколая, а зараз вам її нагадає перша творча група наших учнів.

Жив колись давно на світі

Десь у Азії юнак,

Роздавав дарунки дітям

Той багатий одинак.

Бідним дітям у потребі

Дарувати він любив,

Аж Господь Вседобрий в небі

Миколая полюбив

Став єпископом всезнаним

Миколай і чемно жив.

Особливої пошани

Він у Бога заслужив.

Запитав Господь: "Що хочеш

За свої заслуги ти?"

Хочу, Господи, я хочу

Раз на рік на Землю йти.

Завітати в кожну хату,

Всіх вітати знов і знов,

Чемним дітям роздавати

Подарунки за любов.

І отак щоразу, діти,

Вам щороку Бог дає:

Миколай мандрує світом –

Подарунки роздає.

Він за них не хоче плати.

Лиш ─ як то велить Господь ─

Батька, матір шанувати,

Рідну землю і народ.

─ Отже, давайте згадаємо:
- Яким хлопчиком зростав Миколка? (Добрим,чемним, гарним)
- Які добрі справи робив Миколка у дитинстві? (Роздавав одяг, їжу, іграшки дітям, особливо бідним)
- Чекав він подяки від людей чи робив добро таємно? (Так, таємно, залишав біля дверей)
- А ким став Миколай, коли став дорослим? ( Священником, єпископом)
- Як же за легендою Святий Миколай потрапляє на Землю, в кожну домівку? (Їде на чарівних санчатах)
-А що чують діти уночі, коли Миколай під’їжджає? (Срібні дзвони)
- А чи всім дітям однакові даруночки приносить? ( Ні, тільки слухняним, старанним, доброзичливим, чемним)
- А що залишає неслухняним? (Різочки)

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми продовжимо знайомство з цим народним святом. Ви дізнаєтесь, як український народ шанує Святого Миколая.

ІІІ. Сприймання та усвідомлення нових знань

Подивіться уважно на малюночки в підручнику і скажіть, де залишив Миколай свій даруночок хлопчику, що спить. (Під подушкою)

А ще Миколай може залишити подаруночки у черевичках, тому на підвіконні намалювали черевички. Діти залишали свої черевички біля порогу, а вранці їх там чекали подарунки.
А ще, бувало, Миколай залишав дарунки у глиняному полумиску (ось у такому). Діти такі полумиски залишали перед сном на підвіконні у хаті. А ми залишимо цей полумисок у класі на підвіконні і будемо чекати.

Ім’я Миколай в перекладі з грецької мови означає «переможець народів». У нашому класі є хлопчик з таким ім’ям .

─ Так що ж воно означає?

Ще за життя Миколая називали батьком сиріт, вдів та бідних, а після смерті його стали вважати святим, бо він дістав від Бога силу творити дива.
Тоді народ до імені Микола став додавати слово Чудотворець. Його обличчя стали зображати на іконах. Подивіться, вона перед вашими очима. (Демонструється ікона)

Не було в Україні жодної хати, де не було б ікони Святого Миколая. Люди завжди просили у нього допомоги, так народилася народна пісня «Ой, хто, хто Миколая любить?». Послухайте перший куплет, а потім будемо співати разом!(Вчитель співає)

Ой, хто, хто Миколая любить,

Ой, хто, хто Миколаю служить,

Тому святий Миколай,

На всякий час помагай,

Миколай!

Музична фізкультхвилинка

Робота в зошиті з друкованою основою (ст. 40 № 6). Спробуйте розфарбувати зображення Святого Миколая так, щоб було схоже на справжню ікону. (Діти розфарбовують)
А поки ви будете розфарбовувати, я вам прочитаю з енциклопедії українознавства про почитання Святого Миколая: « У численних народних переказах Миколай боронить людей від стихійного лиха; Найбільш опікується він тими, хто перебував у плаванні, тому рибалки, виходячи у море на промисел, брали з собою образ Миколая.»

На честь Святого Миколая назване велике місто в нашій країні. Воно так і називається : Миколаїв. Стоїть воно неподалік від нашого міста і має такий вигляд.(Демонструється фотокартка)

Влітку цього року місту Миколаєву виповнилося 220 років.

Музична фізкультхвилинка

Діти співають пісню «Морозець» (Слова Г. Бойка, музика Б. Фільц)і виконують відповідні імітаційні рухи.

Морозець, морозець

Пощипав нам щічки.

Теплі валянки у нас,

Шубки й рукавички.

Теплі валянки у нас,

Шубки й рукавички.

Морозець, морозець

Плещемо в долоні.

У дівчаток і хлоп'яток

Носики червоні.

У дівчаток і хлоп'яток

Носики червоні.

ІV. Закріплення та усвідомлення знань.

Ми всі у доброму настрої, давайте послухаємо наших дітей, що б вони хотіли попросити у Святого Миколая. Запрошую до дошки другу творчу групу дітей.

Я ляльок багато маю,

Але прошу Миколая,

Щоб приніс мені новеньку,

Кучеряву і гарненьку.

Я хотів би дві машини

І солодкі мандарини.

Але що це? Що я бачу?

Чому наш Володя плаче?

- Мені сумно, як згадаю

Бліду дівчинку з трамваю.

В неї дуже хворі ніжки

І вона не ходить пішки.

Я не хочу ні машинок,

Ні солодких мандаринок.

Я прошу у Миколая:

Хай ту дівчинку знайде

І на ніжки підведе.

- Я також собі згадала,

Як цукерки купувала...

Біля нас живе бабуся,

Що просити хліба мусить,

Бо не може вже ходити,

І ніхто у цілім світі

Про старесеньку не дбає

І нічим не помагає.

Прошу я у Миколая -

Хай про неї він згадає.

Все, що він мені готує, -

Хай бабусі подарує.

- Я у Бога завжди прошу

Не цукерок і не грошей,

А здоров'я мамі й тату,

Миру, щастя в нашу хату,

Миру, щастя всій родині,

Усій нашій Україні.

Послухайте віршик про подаруночки з нашого підручника (стр. 133). (Діти слухають, повторюють)

─ Кому сподобався віршик? Ви можете вдома його вивчити з батьками, тоді обов’язково Миколай принесе вам даруночки.

V. Підсумок уроку.

─ Так хто полюбив це народне свято? Найбільш активних на уроці дітей прошу підійти та отримати наліпки .











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Конспект уроку української мови з елементами народознавства для 1 класу

Автор: Мюллер Марина Игоревна

Дата: 06.11.2017

Номер свидетельства: 437282


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства