kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока по познанию мира на тему "Ертедегі тамақтану"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ тақырыбы:

Ертеде  қалай тамақтанған?

Мектеп: ЖББ Ж. Досмұхамедов атындағы ОМББК

Күні : 

13.04.2017жыл.

Мұғалімнің есімі: Коптлеуова  Аккенже Гадилкановна

СЫНЫП: 1 «А»сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты:

     1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру

1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру

Оқу мақсаты:

  • Барлық оқушылар: eкі өзен тоғысындағы өркениеттің бастауы ежелгі Месопотамия елді мекенімен танысy;
  • Оқушылардың басым бөлігі: алғашқы өркениет пайда болған кездегі өзендердің маңызын анықтаy;
  • Кейбір оқушылар: картадан ежелгі мемлекетті табуға үйренy.

Тірек сөздер:

өркениет – цивилизация – civilization; жарма – крупа – grains;

Ресурстар:

Ежелгі Месопотамия елді мекенінің тарихи картасы, тақырып бойынша көркем суреттер, әр топқа А3 көлеміндегі қағаз парақтары, стикерлер, «Ежелгі Месопотамия» тапсырмасы үшін тұқым салынған қалта, әртүрлі жармалар, «Орындап көр» тапсырмасына арналған гуашь, құрма (1 қорап).

Алдыңғы оқу:

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған

 іс-әрекет

Ресурстар

Басы

Шаттық шеңбері

«Дирижердың таяқшасы» ойыны

Әкелді анам базардан,

Барлығынан тазарған:

Бұрыш,бұршақ, картоп, қызылша,

Сәбіз  ұзынша.

Ас қылатын мен асты,

Деп өзара таласты:

Бұрыш,  бұршақ, картоп, қызылша,

Сәбіз  ұзынша.

Пышақ – өткір құралды,

Бірі қалмай туралды:

Бұрыш, бұршақ, картоп, қызылша,

Сәбіз  ұзынша.

Қазанға кеп түсті де,

Қайнап-қайнап пісті де:

Бұрыш,  бұршақ, картоп, қызылша,

Сәбіз  ұзынша.

Айналды бір дәмді асқа,

Амалың жоқ нанбасқа

Бұрыш, бұршақ, қызылша,  картоп,

Сәбіз суреттері.

Ортасы

  • Балалар, сіздер саяхатқа шыққанды жақсы көресіңдер ме?
  • Бүгін менімен бірге саяхатқа барғыларың келеді ме?
  •  Бұрынғы өткен заманға, Месопотамия деп аталатын елді мекенге саяхаттауды ұсынамын. Мен сендерге саяхат жетекшісі боламын. Сендер саяхат барысында туындайтын сұрақтардың  жауаптарын табасыңдар.
  • Алдымен тамақтанып алайық.
  • Сендер қандай тағамды таңдайсыңдар? (Алдарына ұн, бидай және нанды ұсынамын)
  • Бұл тағамды қандай топтарға бөлуге болады?
  • Ежелгі адам тамағы мен қазіргі адам тамағы.

«Ерден атаның әңгімесі» мультфильмін тамашалату арқылы Ұлы Жібек жолының тарихын тамашалату.

Тигр мен Евфрат өзендерінің ортасын Месопотамия деп атаған. Месопотамия тарихы 4 мың жыл бұрын басталған. Өз уақытында Месопотамия тұрғындары жазуды меңгеріп, сурет өнері мен архитектураның керемет үлгісін жасады. Месопотамияда астық, көкөніс, жемістер өсіру үшін жер суарып, құнарландыруды үйренді. Месопотамия сөзі «Өзен аралығындағы жер» деп аударылады. Тигр және Евфрат құнарлы алқаптарында  (мол өнім беретін жерді құнарлы деп атайды) ежелгі Месопотамия елдерінің тамақтану негізін құрайтын бидай, арпа, бұршақ, түйе бұршақ, аскөк, пияз, шалқан, алма, анар, інжір, жүзім, шабдалы, айва өсірді.

Месопотамия тұрғындары кендір өсіруді үйренді. Одан киім тігетін мата тоқыды және емдеуге арналған емдік майлар алды.

  Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіргеннен басқа үй жануарлары мен үй құстарын асырады: сиыр, жылқы, түйе, есек, қой, шошқа, үйрек, қаз, тауық. Месопотамия елді мекенінің дамығаны соншалықты тұрғындары өздерін қажетті заттармен қамтамасыз етіп қана қоймай, шетелдіктермен сауда жасап, олардан елде кездеспейтін тас, металл, ағаш алатын.

  • Месопотамияны неліктен екі өзен тоғысындағы өркениет деп атаған? Мына картаға қарай отырып осы сұрақтың жауабын табайық.

Жауабы: Себебі Месопотамия Тигр және Евфрат өзендерінің аралығында орналасқан.

өркениет – цивилизация – civilization

Сергіту сәті

«Жер телімі» ойыны

Оқушылар бір-бірінің арқаларына жер телімінің картасын сызу арқылы массаж жасайды.

Дәптермен жұмыс

Таңғы ас

Бесін ас

Түскі ас

Кешкі ас

Отбасының тамақтану режимін жасау

 

  • Месопатамия елінде қандай шаруашылық жақсы дамыды деп ойлайсыңдар?
  • Оған не себеп?

Практикалық жұмыс

  • «Месопотамиядан әкелінген» дәнді дақыл тұқымы салынған қалташаны көрейік

(арпа, бидай, тары, қарақұмық, бұршақ, күріш)

Дәнді дақылдардан композиция жасау.

Соңы

  •  «Алғашқы ежелгі өркениет қайда пайда болды?» (Месопотамияда),
  • «Месопотамия» халқы немен айналысты? (Жер өңдеумен)
  • «Шөл даланың наны» деп нені атайды?» (Құрма).
  • Біздің мемлекетіміз қарқынды даму үстінде.
  • Алайда, біз ертеңімізді ойлай отырып, кешегімізді ұмытпауымыз үшін Елбасымыз Ұлы Жібек жолын қайта жандандыру үстінде.

 

«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау

Оқушылар сәйкес түсті көтереді.

Жасыл - барлығын түсіндім, басқа адамдарға түсіндіре аламын.

Қызыл – түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын.

Сары – етшеңеге түсінген жоқпын

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по познанию мира на тему "Ертедегі тамақтану"»

Сабақ тақырыбы:

Ертеде қалай тамақтанған?

Мектеп: ЖББ Ж. Досмұхамедов атындағы ОМББК

Күні :

13.04.2017жыл.

Мұғалімнің есімі: Коптлеуова Аккенже Гадилкановна

СЫНЫП: 1 «А»сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты:


1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру

1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру

Оқу мақсаты:


  • Барлық оқушылар: eкі өзен тоғысындағы өркениеттің бастауы ежелгі Месопотамия елді мекенімен танысy;

  • Оқушылардың басым бөлігі: алғашқы өркениет пайда болған кездегі өзендердің маңызын анықтаy;

  • Кейбір оқушылар: картадан ежелгі мемлекетті табуға үйренy.

Тірек сөздер:

өркениет – цивилизация – civilization; жарма – крупа – grains;



Ресурстар:

Ежелгі Месопотамия елді мекенінің тарихи картасы, тақырып бойынша көркем суреттер, әр топқа А3 көлеміндегі қағаз парақтары, стикерлер, «Ежелгі Месопотамия» тапсырмасы үшін тұқым салынған қалта, әртүрлі жармалар, «Орындап көр» тапсырмасына арналған гуашь, құрма (1 қорап).

Алдыңғы оқу:


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған

іс-әрекет

Ресурстар

Басы

Шаттық шеңбері

«Дирижердың таяқшасы» ойыны

Әкелді анам базардан,

Барлығынан тазарған:

Бұрыш,бұршақ, картоп, қызылша,

Сәбіз ұзынша.

Ас қылатын мен асты,

Деп өзара таласты:

Бұрыш, бұршақ , картоп, қызылша,

Сәбіз ұзынша.

Пышақ – өткір құралды,

Бірі қалмай туралды:

Бұрыш, бұршақ, картоп, қызылша,

Сәбіз ұзынша.

Қазанға кеп түсті де,

Қайнап-қайнап пісті де:

Бұрыш, бұршақ , картоп, қызылша,

Сәбіз ұзынша.

Айналды бір дәмді асқа,

Амалың жоқ нанбасқа

Бұрыш, бұршақ, қызылша, картоп,

Сәбіз суреттері.

Ортасы

  • Балалар, сіздер саяхатқа шыққанды жақсы көресіңдер ме?

  • Бүгін менімен бірге саяхатқа барғыларың келеді ме?

  • Бұрынғы өткен заманға, Месопотамия деп аталатын елді мекенге саяхаттауды ұсынамын. Мен сендерге саяхат жетекшісі боламын. Сендер саяхат барысында туындайтын сұрақтардың жауаптарын табасыңдар.

  • Алдымен тамақтанып алайық.

  • Сендер қандай тағамды таңдайсыңдар? (Алдарына ұн, бидай және нанды ұсынамын)

  • Бұл тағамды қандай топтарға бөлуге болады?

  • Ежелгі адам тамағы мен қазіргі адам тамағы.

«Ерден атаның әңгімесі» мультфильмін тамашалату арқылы Ұлы Жібек жолының тарихын тамашалату.

Тигр мен Евфрат өзендерінің ортасын Месопотамия деп атаған. Месопотамия тарихы 4 мың жыл бұрын басталған. Өз уақытында Месопотамия тұрғындары жазуды меңгеріп, сурет өнері мен архитектураның керемет үлгісін жасады. Месопотамияда астық, көкөніс, жемістер өсіру үшін жер суарып, құнарландыруды үйренді. Месопотамия сөзі «Өзен аралығындағы жер» деп аударылады. Тигр және Евфрат құнарлы алқаптарында (мол өнім беретін жерді құнарлы деп атайды) ежелгі Месопотамия елдерінің тамақтану негізін құрайтын бидай, арпа, бұршақ, түйе бұршақ, аскөк, пияз, шалқан, алма, анар, інжір, жүзім, шабдалы, айва өсірді.


Месопотамия тұрғындары кендір өсіруді үйренді. Одан киім тігетін мата тоқыды және емдеуге арналған емдік майлар алды.


Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіргеннен басқа үй жануарлары мен үй құстарын асырады: сиыр, жылқы, түйе, есек, қой, шошқа, үйрек, қаз, тауық. Месопотамия елді мекенінің дамығаны соншалықты тұрғындары өздерін қажетті заттармен қамтамасыз етіп қана қоймай, шетелдіктермен сауда жасап, олардан елде кездеспейтін тас, металл, ағаш алатын.

  • Месопотамияны неліктен екі өзен тоғысындағы өркениет деп атаған? Мына картаға қарай отырып осы сұрақтың жауабын табайық.

Жауабы: Себебі Месопотамия Тигр және Евфрат өзендерінің аралығында орналасқан.

өркениет – цивилизация – civilization























Сергіту сәті

«Жер телімі» ойыны

Оқушылар бір-бірінің арқаларына жер телімінің картасын сызу арқылы массаж жасайды.



Дәптермен жұмыс

Таңғы ас

Бесін ас

Түскі ас

Кешкі ас

Отбасының тамақтану режимін жасау



  • Месопатамия елінде қандай шаруашылық жақсы дамыды деп ойлайсыңдар?

  • Оған не себеп?



Практикалық жұмыс







  • «Месопотамиядан әкелінген» дәнді дақыл тұқымы салынған қалташаны көрейік

(арпа, бидай, тары, қарақұмық, бұршақ, күріш)

Дәнді дақылдардан композиция жасау.





Соңы

  • «Алғашқы ежелгі өркениет қайда пайда болды?» (Месопотамияда),

  • «Месопотамия» халқы немен айналысты? (Жер өңдеумен)

  • «Шөл даланың наны» деп нені атайды?» (Құрма).

  • Біздің мемлекетіміз қарқынды даму үстінде.

  • Алайда, біз ертеңімізді ойлай отырып, кешегімізді ұмытпауымыз үшін Елбасымыз Ұлы Жібек жолын қайта жандандыру үстінде.





«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау

Оқушылар сәйкес түсті көтереді.

Жасыл - барлығын түсіндім, басқа адамдарға түсіндіре аламын.

Қызыл – түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын.

Сары – етшеңеге түсінген жоқпын



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Конспект урока по познанию мира на тему "Ертедегі тамақтану"

Автор: Коптлеуова Аккенже Гадилкановна

Дата: 06.11.2017

Номер свидетельства: 437237


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства