kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока на тему "Жеміс суреті салынған текстураларды басып шығару "

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока на тему Жеміс суреті салынған текстураларды бачсып шығару

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему "Жеміс суреті салынған текстураларды басып шығару "»

Сабақ жоспары


САБАҚ: Жеміс суреті салынған текстураларды басып шығару

Мектеп: Жылыбұлақ орта мектебі

Күні:

Оқытушының аты-жөні: Ү.С.Жандилова

СЫНЫП: 1 сынып

Қатысушылар саны: 12

Қатыспағандар:0

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

1.1.6.1 Өзінің тәжірибесі негізінде шығармашылық идеяларды тұжырымдау

1.2.4.1 Материалдар мен құралдарды қолдану үшін қауіпсіз тәсілдерді анықтау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

• Сурет, баспа сурет салуда материалдармен жұмыс жасай алады;

• Көкөністер мен жемістерден фигуралар жасай отырып, мата бетіне баспа тәсілін қолданады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Көкөністер мен жеміс-жидектерді және баспада қолданылатын материалдармен мақсатты түрде жұмыс жасай алды;

  • Нысандар мен беттердің сапасын ескеріп, шығармашылықпен таңдау жасап, формалар, үлгілер мен текстураларды ажыратады және пайдаланады.

Кейбір оқушылар:

  • Таңдағанын түсіндіре отырып, сурет салу және баспа кезінде материалдармен мақсатты түрде жұмыс жасай алады;

  • Нысандар мен беттердің сапасын ескеріп, шығармашылықпен таңдау жасап, формалар, үлгілер мен текстураларды ажыратады және пайдаланады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

• тоқыма заттардың ерекшеліктері мен сапасын және олар жемістер мен көкөністердің текстурасын қалай бейнелейтіндігін сипаттай алады.


Негізгі сөздер мен тіркестер: текстура, фактура, тегіс, қатты, жұмсақ, кедір-бұдыр, баспа, қайталау, дайындау форма, түс, бояу, сұйық, қою, өлшем, үлкен, кішкентай, таңдап алу.


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған сұрақтар:

• Қандай материалдарды білесіздер?

• Бұл неге ұқсайды?

• Өзіңіз жасаған үлгіні сипаттап бере аласыз ба?

• Сізге ол несімен ұнайды?

  • Неліктен екенін айта аласыз ба?

• … Сіз бұл үлгіні неге таңдадыңыз?

Жазылым бойынша:

Сіз … неліктен екендігін айта аласыз ба?

Сіз осы тапсырманы қалай орындадыңыз?

… үлгілер мен текстураларды басу үшін басқасына қарағанда осы нысанның беті жақсы ма?

Алдыңғы оқу

Жеміс-жидектер мен көкөністерден формаларды жасау, матада сурет салу, қозғалыстар және абстрактілік өнер.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

0-2 минут

3-5 минут


Оқушылар ұқсас жеміс-жидектер мен көкөністер бейнеленген карточкаларды алу арқылы жұп сан болатындай (4 немесе 6) топтарға бөлінеді.

Оқушыларға олардың жемістер мен көкөністерді басу арқылы тоқыма үлгілерін жасайтындықтарын түсіндіреді.

Жеміс-жидектер мен көкөністер бейнеленген карточкалар

Ортасы

6-9 минут







10-14 минут


15 минут

16-23 минут






















24-25 минут

26-33 минут























34-37 минут














38-40 минут



40-43 минут


Миға шабул. Жетелеуші сұрақтар қою арқылы оқушыларды жаңа тақырыпты меңгертуге жетелейді:

  • Баспа дегеніміз не?

  • Ол не үшін керек?

  • Оларды қалай жасайды?

  • Жеміс-жидектер мен көкөністерден жасалған баспалармен жұмыс жасап көрдіңіздер ме?

  • «Текстура» деген сөз нені білдіреді?

Оқу материалын мұғалімнің қосымша ресурстар арқылы түсіндіреді.

Рефлексия: Бармақ әдісі

Сарамандық жұмыс. Маталардың текстурасын зерттейді. Текстуралардың маңызын және түрлі жемістер, көкөністердің әртүрлі және/немесе ұқсас текстуралары (жапырақты көкөністер мен цитрустік) болатындығын жұппен талқылайды. Оларды ортасынан кесіп, ішкі текстурасын сыртқы қабығымен салыстыра отырып зерттейді, оларды қалай басып, үлгілерді қайталауға болатындығын көру үшін оларды сия толтырылған подносқа бетін төмен қаратып орналастырады. Олардың түрлі басып шығаруға болатын әдістер мен түрлі үлгілерін, сонымен қатар текстураларды бір өрнекке қалай біріктіруге болатыны туралы ойлауын сұрайды:

• қатармен сол бір жемісті басу;

• беттегі жемістерді түрлі формалар жасау үшін айналдыру, мысалы шеңбер;

• беттің диагональ бойымен жемістерді басып шығу;

• екі жемісті кезекпен пайдалану;

• бір ғана немесе әртүрлі жемістермен баспаларды жасау.

Жұмыс барысында мұғалім жекелеген оқушыларға қолдау көрсетіп, бағыт-бағдар беріп отырады.

Рефлексия: «Плюс-минус-қызықты» әдісі

Шеберлер ауылы. Оқушылар алдарындағы жемістер мен көкөністер жиынтығы бар үстелдердің айналасында жұмыс істейді. Олар жемістер мен көкөністерді қағазға басу экспериментін өткізеді.

Кейбір оқушыларға матаның кішігірім квадратында қайталанған өрнектерді орналастырып басып шығаруды ұсынып, мұғалім форма мен мата, бояу таңдауда көмектесе алады (Оқушыларға олардың алдыңғы бөлімдегі орындаған басып шығару туралы орындаған тапсырмаларын естеріне салуға болады).

Бұл оқушылардың көрмей тұрып, жемістерді/көкөністерді сипап сезу арқылы табуды, және олардың текстураға сипаттама ойлап табуларын сұрайды (мысалы, қатты, жұмсақ, қатаң).

Оқушыларға мұғалім жемісті/көкөністі бояумен қалай басып шығуға болатындығын көрсетеді. Егер сияны көп қолданып, немесе жемістерді беттің үстімен ауыстырса онда баспа жан-жағына жағылып қалуы мүмкін. Мүмкіндігінше оқушыларға тәжірибелік жұмыста көмектесіп, кішігірім топтарда жұмыс жасауға қолдау көрсетеді (Визуалдық мысалдар мен көрсетулердің болуы оқушылардың идеяларын дамытады және дербестігін ұлғайтады).

Критериалды бағалау.

Критерий

Дискриптр

1

Идея

-идея ұсынады;

-идеяға сәйкес таңба ұсынады;

-түстерді ажыратады;

2

Орындау техникасы

-техника қауіпсіздік ережесін сақтайды;

-түрлі формалар жасай алады;

- реттілікті сақтай отырып жұмысты орындайды;

3

Тақырыптың ашылуы

- формалар мен түстердің үйлесімді қолданады;

-идеяны шығармашылықпен жеткізе алады.

Көрме. Оқушылар жасаған жұмыстарын қабырғаға ілу арқылы көрме ұйымдастырады. Барлық оқушылар достарының жұмыстарымен танысады.

Рефлексия: Екі жұлдыз, бір тілек әдісі. Оқушылар қолдарындарындағы стикерлерге жұмыстарға қатысты пікірлері мен ұсыныстарын жазып, сол жұмыстын тұсына жапсырады.


баспалар (печать), суреттер






Мата каталогы, таныстырылым, жеміс-жидектер, көкөністер, бояулар






















Алдыңғы бөлімде пайдаланылған құрал-жабдықтар,

бұйымдарды кептіру үшін және дайын жұмыстардың көрме дайындайтын орын (баған немесе көлденең сырық).

Қауіпсіздік ережесі













Бағалау парақтары













Скоч,оқушылардың дайындаған жұмыстары


Стикерлер

Аяқталуы

44-45 минут


Мұғалім жалпы сабақ барысына, оқушылардың жұмыстарына талдау жасайды, жұмыс орыны жинастарлады


Қосымша ақпарат

Саралау – Көбірек қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Анағұрлым қабілетті

оқушыларға

жаттығуларды

күрделендіруді қалай

Ашық , жабық сұрақтар арқылы.

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКT байланыстары

Құндылықтардағы

байланыс


Дифференциялды оқыту өз бетінше жаттығулар кезінде мұғалім қолдауының алмасуы, арқылы іске асады.


Жетістік критерийлеріне сәйкес тапсырманы орындап мақсатқа жетуіне байланысты жетті немесе талпынды деп бағаланады

Дүниетану, музыкамен (музыкалық сүйемелдеу), ғылыммен (материалдарды зерттеу) пәндерімен пәнаралық байланыс бар. Таныстырылым қолданылады, Интерактивті тақтаны 20 - 25 минуттан артық қолдануға болмайды. Практикалық жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережесі сақталады.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне

неліктен?

Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға

жазыңыз. Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың

арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Текстура деген не екенін білді.Жоспарлаған саралау сәтті болды. Түзетулер енгізбедім.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Жұппен жұмыс

2. Топпен жұмыс

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Деңгейлік тапсырмалар арқылы.

2. Сыни тұрғыдан оқушылар бір-біріне сұрақтар қою.


28.11.2017 ж.1 сыныппен өткізілген «Жеміс суреті салынған текстураларды басып шығару » тақырыбында сабақ өткіздім. Сабақта оқушылар ұқсас жеміс-жидектер мен көкөністер бейнеленген карточкаларды алу арқылы жұп сан болатындай топтарға бөлдім. Бұл сыныптағы оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай бөлу мақсатында қолданылды.

Сыныппен психологиялық ахуалды туғызу үшін, мен оқушылардан «Бүгін аптаның қай күні?» деп сұрадым, олар: «жұма» деп жауап берді. Жұма күнге бір бірімізге тілектер айттық , оқушылар шын жүрегімен тілектер айтып жатты. Осы стратегиямен сыныптағы психологиялық ахуал өте жақсы орнады деп есептейді.

Миға шабул. Жетелеуші сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпты аштық. Сабаққа байланысты қызықты ақпараттармен бөлісу арқылы оқушылардың тақырыпқа деген қызығушылықтары артты деп ойлаймын.Сабақты қосымша ресурстар арқылы түсіндірдім. Осыдан кейін бармақ әдісін пайдаландым

Сарамандық жұмысын жүргіздім. Текстуралардың маңызын және түрлі жемістер, көкөністердің әртүрлі және/немесе ұқсас текстуралары болатындығын жұппен талқылады. Жұмыс барысында мен жұппен отырған оқушыларға қолдау көрсетіп, бағыт-бағдар беріп отырадым.

Сабақ ортасында мен «Плюс-минус-қызықты» әдісін пайдаландым

Шеберлер ауылы. Бұл тапсырмада біз жемістер мен көкөністерді қағазға басу экспериментін өткізеді. Осы тапсырманы орындай отырып оқушылар олардың алдыңғы сабақта орындаған басып шығару туралы тапсырмалары естеріне түсті. Бұл оқушылардың көрмей тұрып, жемістерді сипап сезу арқылы табуды сұрадым. Топтағы оқушылар жұмыла жұмыс жасады . Жұмыс уақыты аяқталғанда жұмыстар талқыланып критерийлермен бағаланды. Бұдан оқушылардың өзінен гөрі басқаның кемшіліктерін қатты мойындайтыны көрінді.

Сабақты қорытуда екі жұлдыз, бір тілек әдісін пайдаландым. Оқушылар қолдарындарындағы стикерлерге жұмыстарға қатысты пікірлері мен ұсыныстарын жазып, сол жұмыстын тұсына жапсырады .

Сабақ соңында топ басшыларының бағалауын ескере отырып жиынтық баға қойылды.

Бұл сабақта жеткен жетістігім: Себебі оқушылар алға қойған мақсаттарына жете білді. Тақырыптың негізгі түйінін ашты, шығармашылық жұмыс жасауда теорияны практикамен өздері ұштастыра алды.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Конспект урока на тему "Жеміс суреті салынған текстураларды басып шығару "

Автор: Жандилова Үміт Серикбековна

Дата: 15.05.2017

Номер свидетельства: 415566


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства