kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока на тему "Ойнай білу де - өнер"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәннің аты:

Өзін-өзі тану

Уақыты:  03.12.2016

Сыныбы: 3 «Д»

Мұғалім: Тлекова  Р.

Сабақтың  тақырыбы

Ойнай білу де – өнер. (ашық сабақ)

Мақсаты

  • Шыдамдылық, сабырлық,ақылдылық адами қасиеттердің өмірдегі маңыздылығын түсіндіру;

Күтілетін нәтиже

  • Көпшілдікке,әділдікке, жағымды қарым-қатынас жасау іскерліктері дамиды; балалардың «сыйластық», «достық» құндылықтары туралы түсініктері кеңейді;

кешірімділікке тәрбиеленеді.

Ресурстар

.  Акт, үнтаспа, оқулық, дәптер,  суреттер.

Әдіс-тәсілдері

Сұрақ-жауап,түсіндіру, оқыту.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің  іс - әрекеті

Оқушының  іс - әрекеті

Ұйымдастыру

  Шаттық  шеңбері

             Сәлемдесу.

Үлкенге де «Сіз»

Кішіге де «Сіз»

Бар адамға құретпен,

Бас иеміз біз.             

(қимылмен орындау)

Балалармен бірге щеңбер құрып тұрады, сәлемдеседі. Бәрі бірге қосылып «Айгөлек» әнін шырқайды.

Балалар шеңбер құрып, қол ұстасып тұрады, Амандасады.
Бәрі бірге қосылып «Айгөлек» әнін шырқайды.

Тұсау кесер

Топқа бөлу

        Әңгімелесу

а) «Өзара сыйластық» дегенді қалай түсінесіңдер?
ә) Сендер қандай жағдайда, кімдерге көмек көрсетесіңдер?
Мәтінмен жұмыс
Оқушыларға Е. Өтетілеуовтің «Бірлік» әңгімесін оқып беру, мазмұнын түсіндіру, сұрақтарға жауап алу.
1) «Бірлік» дегенді қалай түсінесіңдер?
2) Жалғыз боп істеген жұмыстан, көп болып жасаған істің қандай айырмашылығы бар?
3) Сендер достарыңмен бірлесіп жұмыс істегенде қандай сезімге бөлендіңдер?

Балалар, достарымызбен болған әрбір күн бізге қуаныш, жақсылық сыйлайды. Достар қашанда бір — біріне жақсы тілек білдіріп, жылы сөздерін арнайды. Біз де достарымызбен бірге қуанып тек жақсылық тілеп жүрейік.

Балалар қазір сіздерге бір-бір конверт ұсынамын сол конвертте  шашылған әріптер берілген, сол әріптерден сөз құрастыруымыз қажет. Сол сөздер арқылы сіздердің тобыңыздың аты шығады.

Мейірімділік,  сүйіспеншілік, қамқорлық

Өтілген тақырыпты пысықтап, қорытындылайды. Балалардың жауаптары тыңдалады. 
Негізгі бөлім

 Тапсырма.   

.  Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Ойнай білу де-өнер». Өткен сабақта бірлесе жұмыс істеу кезеңідегі адами қарым-қатынастарымен танысқан болатынбыз. Ал бүгін ойнау кезіңдегі адами қарым-қатынастар туралы әңгімелесеміз.

  • Сендер қандай ойын ойнағанды қалайсыңдар?
  • Ойын кезіндегі басты нәрсе не деп санайсыңдар?

Тапсырма

  • Ойын кезінде  достарыңмен әр түрлі келіспеушілік жағдайлар реніштер болып жатады. Сондай сәттерде қандай шешім қабылдайсыңдар?

Балалар екі топқа бөлініп, әр топқа бір жағдаяттан бөліп беріп. Жеке қағазға жазылған мәтінді оқып, мазмұнын топ болып талдайды.

 I-топ  «Аяқталмаған ойын»

II-топ «Кім ақылды»

III –топ «Ойнамаймын»       

2 тапсырма.   Достық, сыйластық туралы мақал айту

                              Жарысы

3 тапсырма    Ситуациялық сұрақтар.
1. Бір күні көптен бері кездеспеген досыңмен жолығып кездесіп қалдыңдар. Әңгіме – дүкен құрып дәмханада отырғанда кенет анаңның “тез қайт”- деп бұйырғаны есіңе түсе кетті. Сен осы кезде не істер едің?
2. Достарыңмен табиғат аясында демалып отыр едің, қасыңда енді ғана таныса бастаған әдемі қыз (жігіт) отыр. Кенет сенің 10 жыл бірге оқыған сыныптас досың көрші елді - мекенге барып келу керектігін сенен өтініп сұрап телефон шалды. Сенің осы кездегі әрекетің қандай болар еді?
3. Поезд жүріп келеді. Сен алып ұшып, сағынып туған ауылыңа 7 - 8 жылдан кейін келе жатырсың. Көптен бері көрмеген сыныптастар мен дос - жарандарыңды болашақ жарыңа мақтан етіп келе жатқаныңда алдарыңа бір қайыр сұраған мүсәпір кейпіндегі ұсқынсыз бір адам келе қалды. Бұл сенімен бірге оқыған, бірге ойнаған, бір нанды бөлісіп жеген ажырамастай боламыз деп кішкене күндеріңде бір – біріңе уәде берген қимас досың болып шықты. Сенің оны көргеннен кейінгі әрекетің қандай болады деп ойлайсың?

Сергіту сәті: 

     Мәтінмен жұмыс

Сабақ тақырыбын кеңінен меңгерту мақсатында мәтінмен жұмыс жүргізіледі. Г. Әзімбаеваның «Қызғаныштың кесірі» мәтіні оқылады, соңынан сұрақ-жауап арқылы балалар талдайды.

  • Назым мен Шынар неге ренжісіп қалды?
  • Достар ойын кезінде өздерін қалай ұстау керек деп ойлайсыңдар?
  • Сендерде сондай жағдай кездесті ме? Естеріңе түсіріп айтып беріңдер.

     Дәйексөз.     

     «Бәрінен күшті адам-өзіне-өзі ие болатын адам».

                                                                               Сенека

Адам ойын кезінде де,өмірде де өзінің ашуын,ызасын көрсетпей,ұстамды болуы тиіс. Ашуды ақылға жеңдіре білу-адам бойындағы жақсы қасиет. Ойын кезінде досының жіберген қателігі мен кемшілігін кешіре білу-адамдық белгісі.

Осы дәйексөзді дәптерлеріңе жазып алыңдар

Дәптермен  жұмыс.

Балалардың алған білімдерін бекіте түсу үшін мынандай тапсырма беріледі.

Тапсырма : ойын кезінде достарыңның арасындағы ұнамды және ұнамсыз әрекеттер туралы өз ойларыңды бос жолдарға  түсіріңдер.

Оқушылар мұқият тыңдайды.

Түсінгендері бойынша

өз сөздерімен жалғастырып отырады.

Тапсырманы орындап,

Балалар екі топқа бөлініп, әр топқа бір жағдаяттан бөліп беріп. Жеке қағазға жазылған мәтінді оқып, мазмұнын топ болып талдайды, бір шешімге келеді.Топ арасында орындалып біткен соң әр топ атынан өздеріне берілген  мәтінді бір оқушы шығып оқиды,сол топтың тағы бір оқушысы ол бойынша қабылдаған шешімдерін жария етеді

Достық  сыйластық мақал айтады.

Ситуациялық сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар  ой сергітеді.

мәтінді тізбектей оқиды. Мазмұнын талдап, түсінеді. Балалардан сұраққа жауап алынады.

Дәйексөзді оқып, мағынасын түсінеді. Ойын ойнау барысында ұғынады.

Жұмыс дәптерде берілген тапсырмаларды орындайды.

Қорытынды

Ойын-еңбекке бейімделудің белгісі, дене шынықтыру мен сергітудің құралы және ұжымдық,ұйымдық әрекет. Бірге ойнау кезінде әдептілікпен қатар,әділеттілік те қажет. Дөрекі сөз айтып даурығу, бірін-бірі мазақтау-мәдениетсіздік,әдепсіздік болып табылады. Кешірімді болу, әділетті болу, дос көңілін  қалдырмау-нағыз адам болуға жетелейді.

          Жүректен  жүрекке      

Достықты қадірлей білейік!
- Әділетті болайық!
- Мәдениетті болайық!
- Әдепті болайық!
- Ойын бәрімізге қуаныш сыйласын!
- Ойнайық та, тойлайық!

Сабақ соңында балалар жақсылық тұрғысынан  бір-біріне деген жылы тілектерін айтады.

Оқушылар бір-біріне жүректен шыққан жылы тілектерін айтады.

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Қол шапалақтау.

Кері байланыс         

көңілін көтеру үшін, жылы, мейірімді сөздер айтады: 
өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему "Ойнай білу де - өнер"»

Бекітемін: ДОІЖО: Қозыбағарова Ж

Пәннің аты:

Өзін-өзі тану

Уақыты: 03.12.2016

Сыныбы: 3 «Д»


Мұғалім: Тлекова Р.

Сабақтың тақырыбы

Ойнай білу де – өнер. (ашық сабақ)


Мақсаты

  • Шыдамдылық, сабырлық ,ақылдылық адами қасиеттердің өмірдегі маңыздылығын түсіндіру;

Күтілетін нәтиже


  • Көпшілдікке ,әділдікке , жағымды қарым-қатынас жасау іскерліктері дамиды; балалардың «сыйластық», «достық» құндылықтары туралы түсініктері кеңейді;

кешірімділікке тәрбиеленеді.

Ресурстар

.  Акт, үнтаспа, оқулық, дәптер, суреттер.

Әдіс-тәсілдері

Сұрақ-жауап,түсіндіру, оқыту.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Ұйымдастыру

  Шаттық шеңбері

Сәлемдесу.

Үлкенге де «Сіз»

Кішіге де «Сіз»

Бар адамға құретпен,

Бас иеміз біз.

(қимылмен орындау)

Балалармен бірге щеңбер құрып тұрады, сәлемдеседі. Бәрі бірге қосылып «Айгөлек» әнін шырқайды.

Балалар шеңбер құрып, қол ұстасып тұрады, Амандасады.


Бәрі бірге қосылып «Айгөлек» әнін шырқайды.

Тұсау кесер




















Топқа бөлу



Әңгімелесу

а) «Өзара сыйластық» дегенді қалай түсінесіңдер?
ә) Сендер қандай жағдайда, кімдерге көмек көрсетесіңдер?
Мәтінмен жұмыс
Оқушыларға Е. Өтетілеуовтің «Бірлік» әңгімесін оқып беру, мазмұнын түсіндіру, сұрақтарға жауап алу.
1) «Бірлік» дегенді қалай түсінесіңдер?
2) Жалғыз боп істеген жұмыстан, көп болып жасаған істің қандай айырмашылығы бар?
3) Сендер достарыңмен бірлесіп жұмыс істегенде қандай сезімге бөлендіңдер?

Балалар, достарымызбен болған әрбір күн бізге қуаныш, жақсылық сыйлайды. Достар қашанда бір — біріне жақсы тілек білдіріп, жылы сөздерін арнайды. Біз де достарымызбен бірге қуанып тек жақсылық тілеп жүрейік.

Балалар қазір сіздерге бір-бір конверт ұсынамын сол конвертте  шашылған әріптер берілген, сол әріптерден сөз құрастыруымыз қажет. Сол сөздер арқылы сіздердің тобыңыздың аты шығады.

Мейірімділік,  сүйіспеншілік, қамқорлық


Өтілген тақырыпты пысықтап, қорытындылайды. Балалардың жауаптары тыңдалады. 

Негізгі бөлім


Тапсырма.

. Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Ойнай білу де-өнер». Өткен сабақта бірлесе жұмыс істеу кезеңідегі адами қарым-қатынастарымен танысқан болатынбыз. Ал бүгін ойнау кезіңдегі адами қарым-қатынастар туралы әңгімелесеміз.

  • Сендер қандай ойын ойнағанды қалайсыңдар?

  • Ойын кезіндегі басты нәрсе не деп санайсыңдар?

Тапсырма

  • Ойын кезінде достарыңмен әр түрлі келіспеушілік жағдайлар реніштер болып жатады. Сондай сәттерде қандай шешім қабылдайсыңдар?

Балалар екі топқа бөлініп , әр топқа бір жағдаяттан бөліп беріп. Жеке қағазға жазылған мәтінді оқып, мазмұнын топ болып талдайды.


I-топ «Аяқталмаған ойын»

II-топ «Кім ақылды»

III –топ «Ойнамаймын»


2 тапсырма. Достық, сыйластық туралы мақал айту

Жарысы

3 тапсырма Ситуациялық сұрақтар.


1. Бір күні көптен бері кездеспеген досыңмен жолығып кездесіп қалдыңдар. Әңгіме – дүкен құрып дәмханада отырғанда кенет анаңның “тез қайт”- деп бұйырғаны есіңе түсе кетті. Сен осы кезде не істер едің?
2. Достарыңмен табиғат аясында демалып отыр едің, қасыңда енді ғана таныса бастаған әдемі қыз (жігіт) отыр. Кенет сенің 10 жыл бірге оқыған сыныптас досың көрші елді - мекенге барып келу керектігін сенен өтініп сұрап телефон шалды. Сенің осы кездегі әрекетің қандай болар еді?
3. Поезд жүріп келеді. Сен алып ұшып, сағынып туған ауылыңа 7 - 8 жылдан кейін келе жатырсың. Көптен бері көрмеген сыныптастар мен дос - жарандарыңды болашақ жарыңа мақтан етіп келе жатқаныңда алдарыңа бір қайыр сұраған мүсәпір кейпіндегі ұсқынсыз бір адам келе қалды. Бұл сенімен бірге оқыған, бірге ойнаған, бір нанды бөлісіп жеген ажырамастай боламыз деп кішкене күндеріңде бір – біріңе уәде берген қимас досың болып шықты. Сенің оны көргеннен кейінгі әрекетің қандай болады деп ойлайсың?


Сергіту сәті:

Мәтінмен жұмыс

Сабақ тақырыбын кеңінен меңгерту мақсатында мәтінмен жұмыс жүргізіледі. Г. Әзімбаеваның «Қызғаныштың кесірі» мәтіні оқылады, соңынан сұрақ-жауап арқылы балалар талдайды.

  • Назым мен Шынар неге ренжісіп қалды?

  • Достар ойын кезінде өздерін қалай ұстау керек деп ойлайсыңдар?

  • Сендерде сондай жағдай кездесті ме? Естеріңе түсіріп айтып беріңдер.

Дәйексөз.

«Бәрінен күшті адам-өзіне-өзі ие болатын адам».

Сенека

Адам ойын кезінде де,өмірде де өзінің ашуын,ызасын көрсетпей ,ұстамды болуы тиіс. Ашуды ақылға жеңдіре білу-адам бойындағы жақсы қасиет. Ойын кезінде досының жіберген қателігі мен кемшілігін кешіре білу-адамдық белгісі.

Осы дәйексөзді дәптерлеріңе жазып алыңдар

Дәптермен жұмыс.

Балалардың алған білімдерін бекіте түсу үшін мынандай тапсырма беріледі.

Тапсырма : ойын кезінде достарыңның арасындағы ұнамды және ұнамсыз әрекеттер туралы өз ойларыңды бос жолдарға түсіріңдер.


Оқушылар мұқият тыңдайды.

Түсінгендері бойынша

өз сөздерімен жалғастырып отырады.




Тапсырманы орындап,

Балалар екі топқа бөлініп , әр топқа бір жағдаяттан бөліп беріп. Жеке қағазға жазылған мәтінді оқып, мазмұнын топ болып талдайды, бір шешімге келеді.Топ арасында орындалып біткен соң әр топ атынан өздеріне берілген мәтінді бір оқушы шығып оқиды,сол топтың тағы бір оқушысы ол бойынша қабылдаған шешімдерін жария етеді



Достық сыйластық мақал айтады.



Ситуациялық сұрақтарға жауап береді.



















Оқушылар ой сергітеді.





Мәтінді тізбектей оқиды. Мазмұнын талдап, түсінеді. Балалардан сұраққа жауап алынады.









Дәйексөзді оқып, мағынасын түсінеді. Ойын ойнау барысында ұғынады.










Жұмыс дәптерде берілген тапсырмаларды орындайды.


Қорытынды

Ойын-еңбекке бейімделудің белгісі, дене шынықтыру мен сергітудің құралы және ұжымдық,ұйымдық әрекет. Бірге ойнау кезінде әдептілікпен қатар,әділеттілік те қажет. Дөрекі сөз айтып даурығу, бірін-бірі мазақтау-мәдениетсіздік,әдепсіздік болып табылады. Кешірімді болу, әділетті болу, дос көңілін қалдырмау-нағыз адам болуға жетелейді.

Жүректен жүрекке

Достықты қадірлей білейік!
- Әділетті болайық!
- Мәдениетті болайық!
- Әдепті болайық!
- Ойын бәрімізге қуаныш сыйласын!
- Ойнайық та, тойлайық!

Сабақ соңында балалар жақсылық тұрғысынан бір-біріне деген жылы тілектерін айтады.







Оқушылар бір-біріне жүректен шыққан жылы тілектерін айтады.


Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Қол шапалақтау.

Кері байланыс

көңілін көтеру үшін, жылы, мейірімді сөздер айтады: 
өзі қалаған нұсқаға жабыстырады




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Конспект урока на тему "Ойнай білу де - өнер"

Автор: Тлекова Райхан Айлаковна

Дата: 16.05.2017

Номер свидетельства: 415721
