Українське читання
Тема. «З думкою про канікули. Ходить, ходить зима гаєм…»
Мета. Розширити , поглибити й узагальнити знання дітей про новорічні свята, вчити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з використанням відповідної інтонації, тону й темпу, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.
Обладнання. Малюнки, загадки , деформовані речення, скоромовки(картки), сніжинки-відгадки, грамзапис П.І. Чайковського «Пори року», кросворд.
Хід уроку.
- Організація класу
- На початок хочу
- Побажати вам цікавого уроку,
- Щоб було всім легко працювати,
- Щоб вам хотілося відповідати.
- Хай допомагає вміння міркувати
- Та дванадцять балів заробляти.
- А міркуванню, розуму, мудрості навчає книга.
- Доповніть прислів’я.
Хто багато читає,…(той багато знає)
Хто швидко читає,…(той багато зробити встигає)
- Як розумієте ці прислів’я?
- Актуалізація опорних знань.
- Мовленнєва розминка. Дихальні вправи.
- Почнемо урок із гімнастики, яка допоможе підготувати наші мовні органи до роботи впродовж уроку:
- що просить показати лікар, коли дивиться горло;
- дмухніть на кульбабку;
- загасіть свічку;
- як цокає годинник.
- Робота над скоромовкою. Учні повторюють скоромовку з різним темпом:
Їхав грудень возом,
Віз мішок морозу,
До морозу криги,
А до криги снігу.
- Розчитанка.
а) прочитати на одному диханні:
сніг, зима, хмара, холодна, сніжинка, метелиця
б) фотооко.
- Подивіться на таблицю, скажіть одне слово, яке ви запам’ятали, два слова. Яке слово написано першим? Останнім?
лід, сніг, зима, мороз, сніжок, холодок, снігопад
- Повідомлення теми уроку.
Відгадування загадки.
Трійка, трійка прилетіла, скакуни в тій трійці білі.
В санях тих сидить дівиця-
Білокоса, білолиця,
Рукавом махає -
Сріблом все вкриває.
- Хто ця красуня? На якій трійці вона прилетіла?
- Отже, тема нашого уроку :
«Ходить, ходить зима гаєм…»
- Основна частина уроку.
- «Гронування». Складання «павутинки».
- Складіть «павутинку» до слова зима
(На дошці - плакати «сніжинки». Учні відгадують загадки і прикріплюють до кожного промінчика «сніжинки» - відгадки)
- Без ніг біжить, без крил летить. (вітер)
- Білий пух порозсипала.
- Він на землю міцно ліг,
- Називають його…. (сніг)
- Росте вона зимою
- Донизу головою
- Біло-голубою. (бурулька)
- У зимову веселу пору
Ми кращі друзі дітвори.
Вивозять діти нас на гору,
А ми веземо їх з гори. (сані)
- Без пилки, без сокири, а мости будує.
- В нас зимою білим цвітом
- Сад зацвів, неначе літом. (іній)
- Сріблясті та легкі
- Казковою зимою.
- Що за малі метелики
- Кружляють над тобою? (сніжинки)
- Гра «Додай прикметник»
- За допомогою вірша ви відповісте на запитання: яка зима?
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така….(чудова)
Міста чистенькі, білі села-
- зима і радісна, й … (весела).
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і …(білосніжна).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна,й …(морозна).
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму …(красива).
А вранці іній – то обнова!
Яка зима у нас …(казкова).
Гілок од інею не видно,
Тоді вона, звичайно, ….(срібна).
Зима буває вередлива,
То часом добра, то … (сварлива).
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і … (сумна).
- Робота з деформованим текстом.
- Зима заморозила речення, вони розірвалися.
Складіть і прочитайте їх.
- біла Зима чарівниця красуня
- дива й краси В стільки ній дивного
(Зима-красуня, біла чарівниця.
В ній стільки дива дивного й краси.)
- Доповніть речення.
- Читання віршів про зиму.
- Прочитайте один з віршів, які ви вивчили на уроках читання, позакласного читання.
- Яку зиму ви любите? Опишіть.
- Як розумієте вислів «люта зима»?
- Які кольори можна зустріти у зимовій природі?
- Які прикмети знаєте, за якими визначають погоду взимку?
- Творча робота. Поетична хвилинка.
- Багато творів присвячено зимі. Не тільки письменники й поети описували своє враження про зиму. Художники малювали картини, композитори складали музику. Ви читали багато віршів, чули пісні про зиму. А хто з вас пробував писати про зиму? Зараз ми всі спробуємо себе в ролі поетів. Працювати ми будемо під музику П. І. Чайковського « Пори року».
- Хвилинка-цікавинка.
- Відгадайте загадку:
У міста і села
Прийшла зима весела.
Всі танцюють круг ялинки,
Не звести розвагам лік..
Незабаром яке свято?
Відгадайте!..(Новий рік)
- Що ви уявляєте, коли чуєте слова «Новий рік»?
Що це за свято?
- Відгадайте кросворд.
1) Коло нашої бабусі
Сидить звір у кожусі,
Проти печі гріється, без водички миється. (Котик)
2) Біжить чимчик по долинці
У сіренькій кожушинці. (Зайчик)
3) Що то за кабанок, що наносив
У грядках купинок. (Кріт)
4) Тварина рогата і рогів багато. (Олень)
5) Котиться клубочок
Зовсім без ниточок-
Триста голочок. (Їжачок)
6) Взимку ляже спати
Дядько волохатий.
Лиш тоді устане,
Як весна настане. (Ведмідь)
7) Я веселенький звірок:
Плиг з ялинки на дубок. (Білка)
8) В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її ? (Лисиця)
- Яке слово утворилося у нас по вертикалі? (Карнавал)
- Що означає це слово?
- Які ще зимові свята знаєте?
- Художня галерея.
- Намалюйте зимові розваги, які вам найбільш подобаються.
- Виставка малюнків.
- Підсумок уроку.
Цікава робота вийшла в нас,
Дуже добро попрацював наш клас!
- Що нового дізналися на уроці?
- Що найбільш сподобалось?
- Домашнє завдання.
- Скласти казку «Чому ялинка вічно зелена?»