Білімдік: М?тін туралы ал?аш?ы ма?л?мат беру, м?тінді т?сініп о?у?а ?йрету, мазм?нын ашу, м?тін мен с?йлемні? айырмашылы?тарына то?талу, оларды айыра білуге ?йрету.
Дамытушылы?. О?ушыларды? шы?армашылы?пен ж?мыс істеуіне ы?пал ету. Ойлау шеберлігін, с?йлеу м?дениетін жетілдіру. Пайдалы ?сімдік туралы т?сінік беру, адам ?міріндегі ма?ызын т?сіндіру.
Т?рбиелілік. ?сімдікті? пайдасы жайлы айтып, оны к?туге, жалпы ту?ан жерді? таби?атын ?ор?ау?а баулу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по родному языку "М?тін" »
Сынып: 1
Пәні: ана тілі
Сабақтың тақырыбы: Мәтін.
Мақсаты:
Білімдік: Мәтін туралы алғашқы мағлұмат беру, мәтінді түсініп оқуға үйрету, мазмұнын ашу, мәтін мен сөйлемнің айырмашылықтарына тоқталу, оларды айыра білуге үйрету.
Дамытушылық. Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету. Ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін жетілдіру. Пайдалы өсімдік туралы түсінік беру, адам өміріндегі маңызын түсіндіру.
Тәрбиелілік. Өсімдіктің пайдасы жайлы айтып, оны күтуге, жалпы туған жердің табиғатын қорғауға баулу.
Сабақтың түрі: ойын сабақ.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
- Балалар, қазір қай жыл мезгілі? Қыс.
-Қыс мезгілінен кейін қандай жыл мезгілі келеді?
- Көктем.
-Көктемде жердегі барлық тіршілікке жан бітеді. Осы табиғаттағы тіршілік иелерінің барлығымен сәлемдесіп алайық!
-Көктемде болатын қандай мерекелерді білесіңдер? 8 наурыз, 22 наурыз
ІІ. Жаңа сабақ.
- Дайын болсақ, орнымызға отыра қояйық.
- Балалар, тыңдап қарайықшы, бұл ненің суреті?
(су ағысы, құстар .)
- Қайда болатын құстар? (орманда)
- Ал орманға барғыларың келе ме?
- Ал біздің Қостанайда орман бар ма?
Жоқ, балалар. Орман Қазақстанның солтүстігі мен шығыс өңірлерінде бар.
- Жақсы, балалар, олай болса, ормандағы аңдардың тапсырмаларын орындау арқылы орманға саяхат жасаймыз. Сабаққа өте жақсы қатысқан оқушыларға аңдардың сыйлығы да бар екен.
1. Тиіннің тапсырмасы.
- Сурет бойынша не айта аласыңдар?
Оқушылардың жауабын тыңдау. Бір оқушы жинақтап толық айтып шығады.
- Бұл сендердің құрағандарың мәтін. Ол бірнеше сөзден құралады.
- Балалар, өздерің бұл мәтінге қандай ат қояр едіңдер?
- Сонда балалар, мәтінге ат қоюға болады екен.
- Олай болса, бүгінгі біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы «Мәтін».
Балалар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күннің жадын жаза қойыңдар.
Көркем жазу: Жалбыз, қонжық, орман.
Кеуделеріңді көтеріп, тіке отырып жазыңдар.
2. Қасқырдың тапсырмасы.
Ребус шешу.
3. Қоянның тапсырмасы.
164 – жаттығу. Ауызша орындаймыз.Жаттығудың шартын кім оқып жібереді? карточка сөйлемді ретімен құру.
Оқушыларға мәтіндегі сөйлемдерді бір – бірден оқыту.
- Осы мәтінде неше сөйлем бар? (5)
- Әр сөйлемде неше сөз бар?
ҚҰС ФЕРМАСЫ ДЕГЕН НЕ?
-Үй құстары туралы не білесіңдер? суреттерін көрсету.
Демек балалар мәтіннің құрамындағы сөйлемдердің де өз орны болады екен.Бір - бірімен байланысқан сөйлемдер ғана мәтінді құрайды
- Жақсы, балалар, бәрекелді! Жарайсыңдар!
4. Аюдың тапсырмасы.
119 – жаттығу.
Мәтінді бір жақсы оқитын балаға оқыту.
- Ал, балалар, осы мәтінде кім жайында әңгімеленген, бұрын кездеспеген сөздер бар ма?
-Өз анамыз туралы айтайық. ассоциация АНА: мейірімді, жақсы, сұлу, кешірімді т.б.
- Шаршаған жоқсыңдар ма? Олай болса сергіп алайық.