Конспект урока на тему "Тік т?ртб?рышты? ,шаршыны? периметрі мен ауданын табу"
Конспект урока на тему "Тік т?ртб?рышты? ,шаршыны? периметрі мен ауданын табу"
Саба?ты? та?ырыбы: Тік т?ртб?рышты? (шаршыны? ) периметрі ж?не ауданы
Саба?ты? ма?саты: О?ушыларды? тік т?ртб?рыш туралы ал?ан білімдерін еске т?сіру, тік т?ртб?рыш пен шаршыны? периметрін ж?не ауданын ?р т?рлі т?сілмен табуды т?сіндіру.
1. Білімділік: О?ушылар?а тік т?ртб?рыш пен шаршыны? ?асиеттеріне с?йене отырып оларды? периметрі мен ауданын табуды? т?сілдерімен таныстыра отырып, есептер шы?ару?а жатты?тыру.
2. Дамытушылы?: О?ушыларды? есептеу да?дыларын, логикалы? ойлауын,шы?армашылы? ?абілеттерін,математикалы? тілін дамыта отырып,?з беттерімен ж?мыс жасай білуге ?йрету.
3. Т?рбиелік: Адамгершілікке, досты??а, бір-біріне к?мектесуге, ізгілікке т?рбиелеу.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему "Тік т?ртб?рышты? ,шаршыны? периметрі мен ауданын табу"»
Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыштың (шаршының ) периметрі және ауданы
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың тік төртбұрыш туралы алған білімдерін еске түсіру, тік төртбұрыш пен шаршының периметрін және ауданын әр түрлі тәсілмен табуды түсіндіру. 1. Білімділік: Оқушыларға тік төртбұрыш пен шаршының қасиеттеріне сүйене отырып олардың периметрі мен ауданын табудың тәсілдерімен таныстыра отырып, есептер шығаруға жаттықтыру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есептеу дағдыларын, логикалық ойлауын,шығармашылық қабілеттерін,математикалық тілін дамыта отырып,өз беттерімен жұмыс жасай білуге үйрету.
3. Тәрбиелік: Адамгершілікке, достыққа, бір-біріне көмектесуге , ізгілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, оқулықпен жұмыс, көрнекілік,жұппен жұмыс, топпен,өз беттерімен жұмыс, ойын т.б. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру: Оқушы назарын сабаққа аудару. 2. Психологиялық дайындық:
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік,жарық,мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
-Міне жүргіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.
Ал бүгінгі жұмысымыздың ұраны:
«Білгенімізді қайталаймыз,
Білмегенімізді үйренеміз!»
2.Үй жұмысын тексеру:92-бет №7
3.Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу.
1-топ «Үшбұрыштар»
2-топ «Шаршылар»
3-топ «Төртбұрыштар»
ә) әр топ өздеріне тиген геометриялық фигураларын сипаттайды.(постер қорғайды)
4.Миға шабуыл 1-слайд
1. Ауызша есептеуге жаттықтыру.
1-топ 2-топ 3-топ
(24+16) :8 36:6*8 25:5*9
8*5:4 (16+34):4 (23+17):5
27:3*9 18:6*8 45:9*7
1-топ Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? Периметр деген не? Периметрді қалай табамыз?
2-топ Көпбұрыштардың дөңгелектерден айырмашылығы неде? Аудан деген не? Ауданды қалай табамыз?Фигураның ауданы қандай өлшем бірлігімен өлшенеді?
3-топ Геометриялық фигураларды өлшеу үшін қандай бірліктер қажет? Қандай геометриялық фигуралардың периметрін табуға болмайды?
5. Оқулықпен, дәптермен, тақтамен жұмыс:
№ 1 а) Ауызша талдау. ә) Тік төртбұрыштардың қабырғаларының ұзындықтарын өлшеу. Олардың аудандары мен периметрлерін табу. б)Өзіндік жұмыс (өлшеу, сызу, ауданын, периметрін табу)
6. «Қарша борату » Топаралық сайыс:
1-топ 2-топ 3-топ
9-дың квадратына 9-ды қос 8-дің квадратына 26-ны қос 7-кв-на 1-ді қос
Күнтізбенің ұзындығы - 10 см Ені – 7 см Күнтізбе беті -? кв см – ге бөлуге болады Ш: S = 10 см * 7 см = 70 кв см Ұжымдық жұмыс: №3.
Есепті оқытып, талдау,дәптерге шығару.
Шиелі-Телікөл каналы-90км
Шиелі-Шіркейлі каналы-?,одан 49км ұзын.
Екі каналдың ұзындығы-?
Шешуі:( 90+49)+90=229км.
Жауабы: екі каналдың ұзындығы 229 километр.
7. Сергіту сәті
«Көңілді күн»биі
№4 Ұжымдық жұмыс: Біздің ауылдың үстімен Жайық өзені өтеді. Осы Жайық өзені түрлі түрлі балықтарға бай.Қандай балықтың түрлерін білесіңдер? Ең үлкен балық –бекіре балығы.-Иа оқушылар бұл бекіре балығы өте бағалы балық. Ол етті –балық. Балықтың еті,уылдырығы адам ағзасына пайдалы. Бекіре балығының массасы - 80 кг Қара уылдырық - ? кг төрттен бір бөлігі Ш: 80: 4 = 20 ( кг ) Ж: бекіренің қара уылдырығы 20 кг.