ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ВАСИЛЯ СУХОМЛИНСЬКОГО
Матеріал до уроку: В. Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло».
Мета: допомогти учням усвідомити головну думку твору; розвивати творчі здібності: уміння складати усну зв'язну розповідь про цікаву подію на морально-етичну тему та уміння співвідносити текст із малюнком.
Обладнання: портрет В. Сухомлинського, картки зі словами.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Щедрий сонячний промінь
Вклоняється людям до ніг,
Зустрічає з походів та далеких доріг,
Зігріває серце і душі,
Тішить, ніжить, голубить усіх,
Зерно мудрості прогріває
І одного лише від людей благає:
Щоб кожен з них любов, повагу та добро зберіг
І щоб проніс через віки
Найкращі почуття святі.
ІІ. Вправи для вдосконалення читацьких навичок
1. Читання вірша з відповідною інтонацією. Запис на дошці:
Сказав Мудрець:
— Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай!
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
2. Читання елів на картках « блискавках ». Повага, чемність, порядність, вихованість, щедрість, гідність, милосердя. (Поясніть значення цих слів.)
3. Ясне сонячне проміння освітило нам ім'я величної людини.
Журавлі весело в небі знов кружляють
І на крилах спадщину дорогу несуть,
Спадщину В. О. Сухомлинського.
ІІІ. Ознайомлення з життєвим творчим шляхом В. О. Сухомлинського
— 15 серпня 1918 року в с Васильківці на Полтавщині у селянській народився В. О. Сухомлинський. У сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою й не карали своїх дітей. Усі діти в сім'ї Сухомлинських обрали професію вчителя. В. О. Сухомлинський — найвідоміший педагог і письменник. Він працював 3б років у школі. Василь Сухомлинський — заслужений вчитель України, якого любили й батьки, й діти. Василь Олександрович теж любив дітей і написав для них безліч цікавих оповідань, казок. У його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою родину, домівку і нашу велику, прекрасну Батьківщину. Твори В. О. Сухомлинського мають виховний характер, тому що це був письменник та педагог за покликанням, який усім своїм талантом, роботящим умом, всім серцем бажав зробити світ і людей у ньому добрішими.
IV. Робота над оповіданням В. О. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло»
1. Колективне опрацювання оповідання. Читання «ланцюжком».
— Про кого йдеться в оповіданні?
2. Словникова робота. Читання слів на одному диханні.
3. Самостійне читання («бджілкою»).
4. Аналіз змісту прочитаного.
— Коли відбувалися події? Скільки хлопчиків було в хатині?
— Чи знали друзі четвертого хлопчика?
5. Вибіркове читання.
— Зачитайте, у якому вигляді хлопчик завітав до кімнати?
— З якими словами звернувся перший хлопчик? Що промовив другий хлопчик?
— Зачитайте рядки, в яких автор висловив головну думку твору.
6. Вправи для розвитку читацьких навичок.
1) Читання вправою «Доповни речення».
2) Вправи для розуміння прочитаного.
До іменника дібрати прикметники з тексту.
Хатинка (маленька)
одежа (мокра)
хлопчик (незнайомий)
слова (красиві, жалісливі)
діла (красиві)
7. Творча робота.
Складіть власну розповідь, яка б підтверджувала головну думку цього оповідання.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Чи хвилює вас поведінка двох хлопчиків? Що б ви їм порадили?
VI. Домашнє завдання с. 66 – 67 Виразно читати і переказувати оповідання.
Просмотр содержимого документа
«читання»
ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ВАСИЛЯ СУХОМЛИНСЬКОГО
Матеріал до уроку: В. Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло».
Мета: допомогти учням усвідомити головну думку твору; розвивати творчі здібності: уміння складати усну зв'язну розповідь про цікаву подію на морально-етичну тему та уміння співвідносити текст із малюнком.
Обладнання: портрет В. Сухомлинського, картки зі словами.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Щедрий сонячний промінь
Вклоняється людям до ніг,
Зустрічає з походів та далеких доріг,
Зігріває серце і душі,
Тішить, ніжить, голубить усіх,
Зерно мудрості прогріває
І одного лише від людей благає:
Щоб кожен з них любов, повагу та добро зберіг
І щоб проніс через віки
Найкращі почуття святі.
ІІ. Вправи для вдосконалення читацьких навичок
1. Читання вірша з відповідною інтонацією. Запис на дошці:
Сказав Мудрець:
— Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай!
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
2. Читання елів на картках « блискавках ». Повага, чемність, порядність, вихованість, щедрість, гідність, милосердя. (Поясніть значення цих слів.)
3. Ясне сонячне проміння освітило нам ім'я величної людини.
Журавлі весело в небі знов кружляють
І на крилах спадщину дорогу несуть,
Спадщину В. О. Сухомлинського.
ІІІ. Ознайомлення з життєвим творчим шляхом В. О. Сухомлинського
— 15 серпня 1918 року в с Васильківці на Полтавщині у селянській народився В. О. Сухомлинський. У сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою й не карали своїх дітей. Усі діти в сім'ї Сухомлинських обрали професію вчителя. В. О. Сухомлинський — найвідоміший педагог і письменник. Він працював 3б років у школі. Василь Сухомлинський — заслужений вчитель України, якого любили й батьки, й діти. Василь Олександрович теж любив дітей і написав для них безліч цікавих оповідань, казок. У його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою родину, домівку і нашу велику, прекрасну Батьківщину. Твори В. О. Сухомлинського мають виховний характер, тому що це був письменник та педагог за покликанням, який усім своїм талантом, роботящим умом, всім серцем бажав зробити світ і людей у ньому добрішими.
IV. Робота над оповіданням В. О. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло»
1. Колективне опрацювання оповідання. Читання «ланцюжком».
— Про кого йдеться в оповіданні?
2. Словникова робота. Читання слів на одному диханні.
3. Самостійне читання («бджілкою»).
4. Аналіз змісту прочитаного.
— Коли відбувалися події? Скільки хлопчиків було в хатині?
— Чи знали друзі четвертого хлопчика?
5. Вибіркове читання.
— Зачитайте, у якому вигляді хлопчик завітав до кімнати?
— З якими словами звернувся перший хлопчик? Що промовив другий хлопчик?
— Зачитайте рядки, в яких автор висловив головну думку твору.
6. Вправи для розвитку читацьких навичок.
1) Читання вправою «Доповни речення».
2) Вправи для розуміння прочитаного.
До іменника дібрати прикметники з тексту.
Хатинка (маленька)
одежа (мокра)
хлопчик (незнайомий)
слова (красиві, жалісливі)
діла (красиві)
7. Творча робота.
Складіть власну розповідь, яка б підтверджувала головну думку цього оповідання.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Чи хвилює вас поведінка двох хлопчиків? Що б ви їм порадили?
VI. Домашнє завдання с. 66 – 67 Виразно читати і переказувати оповідання.
Просмотр содержимого презентации
«читання»
ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ВАСИЛЯ СУХОМЛИНСЬКОГО
Вклоняється людям до ніг,
Зустрічає з походів та далеких доріг,
Зігріває серце і душі,
Тішить, ніжить, голубить усіх,
Зерно мудрості прогріває
І одного лише від людей благає:
Щоб кожен з них любов, повагу та добро зберіг
І щоб проніс через віки
Найкращі почуття святі.
Сказав Мудрець:
— Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай!
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
порядність
вихованість
щедрість
гідність
Повага
чемність
милосердя
Ясне сонячне проміння освітило нам ім'я
величної людини.
а
н
и
и
ь
у
л
ь
о
Й
к
с
м
и
х
с
В
л
с
Журавлі весело в небі знов кружляють
І на крилах спадщину дорогу несуть,
Спадщину В. О. Сухомлинського.
15 серпня 1918 року в с Васильківці на Полтавщині у селянській народився В. О. Сухомлинський. У сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою й не карали своїх дітей. Усі діти в сім'ї Сухомлинських обрали професію вчителя. В. О. Сухомлинський — найвідоміший педагог і письменник. Він працював 3б років у школі. Василь Сухомлинський — заслужений вчитель України, якого любили й батьки, й діти. Василь Олександрович теж любив дітей і написав для них безліч цікавих оповідань, казок. У його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою родину, домівку і нашу велику, прекрасну Батьківщину. Твори В. О. Сухомлинського мають виховний характер, тому що це був письменник та педагог за покликанням, який усім своїм талантом, роботящим умом, всім серцем бажав зробити світ і людей у ньому добрішими.
До іменника дібрати прикметники з тексту.
Хатинка
одежа
хлопчик
слова
діла
(маленька)
(мокра)
(незнайомий)
(красиві, жалісливі)
(красиві)
Домашнє завдання
с. 66 – 67
Виразно читати і переказувати оповідання.