ВСЕ ДОБРЕ ПЕРЕЙМАЙ, А ЗЛОГО УНИКАЙ. Є. Гуцало «Перебите крило».
Мета: сприяти засвоєнню змісту оповідання, його головної думки; формувати вміння структурувати текст на частини, добирати до них заголовки; удосконалювати навички виразного читання прозового твору та стислого переказу частин за планом; виховувати відповідальність за довкілля.
Обладнання: портрет Є. Гуцала, картки зі словами.
ХІД УРОКУ
Частина І
I. Організація класу
Добрими зростайте, діти!
Змалечку привчайтеся любити
І травинку, і пташинку. Пам'ятайте:
Не залежить доброта від зросту,
Не залежить доброта від віку.
Доброта з роками не старіє, .
Доброта, як сонце, завжди гріє.
— Тож нехай ваші серця гріє завжди сонечко, і нехай ніколи до нього не підступить крижина, яка зможе остудити його, перетворити на холодне й черстве.
І пам'ятайте, що тільки добре, лагідне серце вміє любити, співчувати та допомагати, тільки добре серце вміє бачити красу й творити її.
II. Мовно-логічні вправи
— За стрілками прочитайте слова та об'єднайте їх у речення.
(Поведінка — це дзеркало, в якому кожен показує своє обличчя.)
2. Прочитайте колонки слів. До слів лівої колонки доберіть слова з правої колонки.
Птахи пробуджує
люди літають
весна допомагають
сонце болить
серце гріє
3. На хвильках прочитайте ім'я та прізвище письменника, якого з дитинства приваблювала краса рідного краю.
— Закоханий у свій рідний край, чарівне Поділля Євген Гуцало часто звертається у власній творчості і до поезії. Так він писав в одному із віршів про місця свого дитинства:
Там встають усміхнені світанки,
На схід сонця стеляться стежки,
Там співають пісню подолянки,
І веселка воду п'є з ріки.
III. Відомості про автора
Народився Євген Гуцало 14 січня 1937 року в селі Старому Животові на Вінничині в сім'ї вчителів. Малий Євген із дитинства надивився подільської розмаїтої природи, наслухався співучих і щиросердних подолян. Писати почав ще в дитинстві.
Художня творчість цілковито захопила Є. Гуцала. Збірки оповідань та повістей виходять з-плід його пера одна за одною — нині їх вже понад п'ятнадцять!
IV. Опрацювання статті «Євген Гуцало»
Самостійне читання статті. Відповіді на питання.
— Де народився письменник? Коли почав писати твори?
— Хто захоплюється творчістю письменника?
V. Опрацювання оповідання Є. Гуцала «Перебите крило»
1. Робота над заголовком.
— Прочитайте назву оповідання. Як ви вважаєте, про кого йтиметься в цьому творі? (Про птаха)
— А який це птах, нам підкаже загадка.
2. Відгадування загадки.
Які ноги заввишки,
Такий ніс завдовжки.
Хату на хаті має,
Всім жабкам рахунок знає. (Лелека)
— Це текст великий за обсягом, тому працювати ми будемо за логічно завершеними частинами.
3. Початок тексту читає вчитель до слів: «Денис ускочив до хати...». Далі — читання «ланцюжком». Відповіді на питання.
— Коли й де відбувалися події? Про що розмірковував хлопчик? Чому радів Дениско?
4. Читання учнями другої частини мовчки.
5. Словникова робота.
Читання колонок слів зверху донизу й навпаки.
Стежити полетіти лелеки гніздо
вигрівати перелетіти клопіт лелека
сидіти отямити боцюни гребені
Либонь — мабуть. Гребінь — тут: верхівка даху.
6. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Який клопіт з'явився в Дениска? Що ви можете сказати про цього хлопчика?
— Хто прийшов дивитися на Денискових боцюнів?
— Зачитайте розмову Дениска з Олегом. З якою інтонацією цотрібно читати слова Олега і слова Дениска?
7. Творчі завдання.
1) Дібрати заголовки до логічно завершених частин.
2) Розказати про почуття хлопчика.
3) Вибірковий переказ.
VI. Підсумок І частини уроку
— Що ви можете розповісти про автора твору «Перебите крило»? Про що дізналися із двох перших частин? Хто з героїв найбільше сподобався і чому, а хто — не дуже?
Частина II
I. Робота зі скоромовкою
Глянь, у лелечій оселі
В білих льолях милі лелі.
Лелі, леленьки малі
У кубельці, у теплі.
Читання прислів'я: «Де лелека водиться, там щастя родиться».
II. Повідомлення теми й мети уроку
— Дорогі дітки, сьогодні ми знову маємо змогу простежити, як будуть розвиватися події оповідання далі.
А щоб про це дізнатись, потрібно прочитати 3, 4, 5 частини.
III. Робота над оповіданням
1. Читання «ланцюжком» 3-ї частини. Яку звістку приніс тато?
2. Робота над 4 і 5 частинами. Читання по частинах (по абзацах).
3. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Про що запитав Олег у Дениса? Зачитайте розмову, яка відбулася між хлопчиками.
— Чому Дениско передумав порахувати лельок? Прочитайте, як автор описує лелеченят, які навчалися літати. Які почуття охопили Дениска? Як до цього ставився Олег?
— Що заподіяв Олег лелеченяті і як це сталося? Зачитайте ці рядки. Чому Дениско прогнав Олега?
4. Вправи для розвитку швидкості читання. Читання слів у колонках.
Поглядав вилупились драбина малеча
бачив попадають причілка дрючок
не втримався перебив стрісі кепсько
похвалився вагався очицями дружно
— Зачитайте, як по-різному автор називає птахів. Придумайте заголовок до кожної частини.
5. Вправи для розуміння прочитаного.
1) До іменників дібрати дієслова з тексту. Лелеки, лельки, Дениско.
2) Вправа «Доповніть речення». А потім Малеча... Але ж не перевернулось... Зненацька спохмурнів...
6. Робота над 6-9 частинами.
1) Робота над скоромовками.
Летів лелека — ти бачиш далеко. Летів лелека — заклекотів до лелеченят.
2) Словникова робота. Читання слів на одному диханні.
Переступив повернувся
вирій негодою
запитав помирився
крило лихо
перебив хутенько
— До слів повернувся, помирився доберіть слова-антоніми.
3) Читання «ланцюжком» 6-ї частини.
Які думки промайнули в голові Денсика? 3 яким питанням звернувся Олег до Дениска? ?
Чому Дениско прогнав Олега? Як ви оцінюєте поведінку Дениска?
7. Самостійне читання 7, 8 частин.
8. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
- Чому Олег знову повернувся? Зачитайте слова, з якими Олег звернувся до Дениска.
— Як зимувалось птахам?
— Чи вдалося хлопчикам помиритись, і хто зробив перші кроки?
— Чи змінилось ваше ставлення до Олега?
Читання «ланцюжком» 9-ї частини.
— Чому птахи нікуди не полетіли й залишилися у Дениска?
9. Творча робота.
— Хто із героїв вам найбільше сподобався? Чому?
• Скласти характеристику Дениска (І варіант).
• Скласти характеристику Олега (2 варіант).
• Продовжити оповідання. Записати роздуми та спогади птахів «А лелеки походжали та згадували...».
IV. Підсумок уроку
— Чому саме так поводилися птахи? А вам би було спокійно, поряд із таким другом, як Дениско?
— Яке ваше враження від прочитаного твору?
V. Домашнє завдання с. 71 – 75, 76 – 80 Скласти план для стислого переказу.