В. Сухомлинський «Гвинтик».
Мета: домогтися, щоб учні усвідомили зміст та головну думку оповідання; формувати уміння висловлювати власне оцінне міркування про розуміння морально-етичних проблем; виховувати почуття відповідальності, любові до праці.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
Любі друзі, час настав,
Кличе нас до нових справ.
Отож часу не гаймо,
Добрі справи починаймо.
II. Мовно-лексична розминка
1. Заучування скоромовки зі слів вчителя.
У бобра добра багато:
І на дворі, і в оборі, і в коморі,
Бо охоче дні і ночі він робив;
Він і сіяв, він і віяв,
І косив, і молотив.
2. Гра «Утворіть слово».
Учитель прикріплює на дошці картки зі складами у вигляді трикутників. Учні утворюють слова.
1) Складіть із цих слів речення. Поширте його іншими словами.
2) Назвіть протилежне за значенням слово до слова будує.
— Коли трапляється так, що людина руйнує свої справи, а інколи й шкодить іншим?
— Часом недбале ставлення призводить до тяжких втрат. А все починається з малого.
Про це й розповість нам оповідання В. О. Сухомлинського «Гвинтик».
III. Робота над оповіданням
1. Самостійне читання оповідання.
— Чому Юрко не закінчив роботу? Як поставився до цього тато Юрка?
2. Словникова робота.
Гвинт — стрижень, що. має різьбу.
Аеродром — місце стоянки, зльоту і посадки літаків.
Віраж — поворот.
Рейс — шлях за маршрутом.
3. Повторне читання оповідання. Читання «ланцюжком».
4. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Коли батько перевірив зошити?— Яку відповідь дав Юрко на батькове запитання?
— Чому така відповідь схвилювала батька? Зачитайте, яку історію розповів батько синові.
5. Вправи для розвитку техніки читання.
1) Прочитайте колонки слів мовчки повільно, потім — уголос і швидко.
Готував завдання
поспішав м'яча
переписав гаразд
помітив зошит
згорнув літак
побіг гвинтик
не закінчив крилом
упав люди
розбився аеродром
2) Гра «Земля — небо».
— Прочитайте речення, роз'єднавши його.
Назаводізбудуваливеликийлітак.
3) Ідучи за цифровими підказками, прочитайте прислів'я. Поясніть його значення.
З великого 5 почати
6 з 4 треба 2 досягти
7 малого 1 щоб
IV. Підсумок уроку
— Чого навчає нас це оповідання, від чого застерігає? Читання вірша.
Хто про інших добре дбає,
Той ніколи не вмирає.
Намагайтесь так рости,
Щоб добро у світ нести.
V. Домашнє завдання с. 69 Читати оповідання. За бажанням проілюструвати його.