Д. Павличко «Розмова», «Гном».
Мета: розкрити людяність змісту віршів, їхню казковість; поглибити знання учнів про поезії-діалоги, небилиці-безконечники; вправляти у виразності читання віршів, їх правильному інтонуванні: запитання — відповідь; розвивати творчі здібності учнів; уміння створювати продовження казки, зіставляти вірш із малюнком.
Обладнання: портрет письменника, виставка його книг.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Вправи для розвитку читацьких навичок
1. Читання скоромовки.
Як дзвінок задзеленчить —
Дзвінко джмелик задзижчить.
2. Відгадування загадки.
Хто з хвостиком і вушками,
В кого лапки з подушками?
Як ступа, ніхто не чує,
Тихо крадучись, полює.
І маленькі сірі мишки
Утікають геть від... (кішки).
3. Розбіглися склади, як мишенята. Потрібно котику їх позбирати та швиденько прочитати найулюбленіші слова.
Мо лас ми ку ко ло ші лоч теп
— Ось що полюбляє киця!
Багато письменників, спостерігаючи за тваринами, відкривали щось нове й цікаве, а потім писали про них вірші, оповідання, казки.
III. Розповідь про письменника
— Милували Дмитрові Павличку око його рідні Карпати — високі, вкриті буковими й смерековими лісами гори. Велика любов до рідного краю жила в його серці й надихала до творчості.
Народився Дмитро Васильович Павличко 28 серпня 1926 року в селі Стопчатові на Івано-Франківщині в сім'ї селянина-бідняка. Батьки змушені були працювати з ранку до ночі, щоб прогодувати маленьких діточок.
Ще в дитинстві Д. Павличко почав писати невеличкі поезії. Перша книжка його поезій «Любов і ненависть» побачила світ 1953 року.
Дітям дошкільного й молодшого шкільного віку давно полюбилися Павличкові поезії, що друкувалися в журналі «Барвінок», у календарі «Дванадцять місяців», виходили окремими книжками IV. Опрацювання статті «Дмитро Павличко»
Самостійне читання. Перевірка усвідомлення змісту прочитаного.
— Де народився поет? Що знайшло відображення у віршах Д. Павличка? Як поет передає у віршах свої спостереження? Що нового ви дізналися про твори Д. Павличка?
V. Робота над віршем Д. Павличка «Розмова»
1. Читання тексту «ланцюжком».
2. Словникова робота. Жолоб — дерев'яна посудина. Онуча — тут: шматок тканини.
3. Повторне самостійне читання. Відтворення змісту прочитаного.
— Між ким відбувається розмова? Який вірш за настроєм?
4. Вправи для розвитку техніки читання.
1) Читання за особами.
2) Читання слів швидко.
Шовкова лиха
тучі гляділа
корова колихала
онучі сиділа
3) Продовжте речення. Цей вірш не лише небувалиця, а й... (діалог).
VI. Опрацювання вірша Д. Павличка «Гном»
1. Читання вірша вчителем.
— Про кого тут йдеться? Куди мчала машина гномів? Хто їх зупинив?
2. Самостійне читання вірша учнями.
3. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Прочитайте опис гнома. Якою чародійною силою володіє гном?
VII. Підсумок уроку
— Із творчістю якого поета ми сьогодні ознайомилися? Чи сподобались вам його вірші? Чим саме?
VIII. Домашнє завдання с. 43 – 46 Виразно читати вірші.