Г. Бойко «Сашко»,«Веселинки», «Скоромовки, «Загадки».
Мета: формувати уміння помічати й оцінювати дотепне слово та користуватися ним; удосконалювати навички читання поетичних скоромовок, відгадування загадок; виховувати морально-етичні норми поведінки.
Обладнання: картки зі словами.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Розминка перед читанням
— Що ж таке сміхота? —
Кіт пита у кота.
— Що ж таке сміхота?
Кіт коту відповіде:
— Штука це непроста.
Це коли у кота
Мишки украдуть хвоста.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сміх людський — чудесна штука. Він — мистецтво і наука. Сьогодні ми маємо таку нагоду переконатись, що гумор — це мистецтво і наука.
IV. Опрацювання вірша Г. Бойка «Сашко»
1. Самостійне читання. Відповіді на питання.
— Де відбувалися події? Як поводився Сашко?
2. Вибіркове читання.
— З якими словами пасажири звернулися до Сашка? Яку дав відповідь Сашко?
3. Читання за особами.
V. Опрацювання веселинок
1. Самостійне читання.
2. Читання веселинок за особами.
3. Вправи для вдосконалення техніки читання.
Змагатись знали
роздягались пірнали
купались запитав
розкричались поламав
VI. Опрацювання скоромовок
— Грицько Бойко створив дуже цікаві скоромовки-спотиканки. Їх цікаво читати й весело скоромовити. А щоб ротик був слухняним, скоромовки треба вимовляти вголос.
Учитель читає скоромовку, а учні повторюють її.
Скоро мовлю скоромовку.
Скоро, скоро мовить Ганка
Скоромовки-спотиканки,
Слово в слово, слово ловко,
Скоро мовить скоромовку.
Діти читають скоромовки Г. Бойка самостійно (мовчки). Потім проводиться голосне колективне читання (спочатку — повільно, потім — у нормальному й швидкому темпі.)
VII. Опрацювання загадок
— Цікавий світ загадок пропонує нам автор. Отож, часу не гаймо, загадки відгадаймо.
За якими характерними ознаками тварин та явищ природи ви шукатимете відгадки?
Самостійне читання загадок. Обмін думками в парах.
VIII. Підсумок уроку
— Ось і закінчився наш урок. Що цікавого й нового ви дізналися? Чим збагатили свої знання?
— Звичайно, ми багато почули, ви дуже гарно всі працювали, але ще чимало залишилося прочитати, бо творчість Грицька Бойка ще до кінця не досліджена й, мабуть, чекає на таких дослідників, як ви.
Отож, у добру путь!
IX. Домашнє завдання с. 40 – 43 Виразно читати вірші Грицька Бойка; один з них (за вибором) вивчити напам'ять.