kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспек урокажаратылыстану по обновленной программе

Нажмите, чтобы узнать подробности

разработка урока жаратылыстану по обновленной программе в 1 классе 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспек урокажаратылыстану по обновленной программе»

Күні: 16.02.2017 Сынып: 1 «А»

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметкалиева Гульнар Ернесовна

Мектеп: «М. Әуезов атындағы орта мектебі»КММ

Қатысқандар: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

Жер ғаламшарының көрінісі.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау

1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру

Жетістік критерийлері:

Тірек сөздерді есте сақтайды.

Оқушылар жер ғаламшарының шарға ұқсайтынын біледі;


Тілдік мақсаттар


Жер ғаламшары;

Глобус;

шар.

Ресурстар

Презентация

Кеме, парта, үлкен шар.

Парақтар, қарапайым қарындаш

ермексаз, таяқша, қолшамы, ақ бет;

табақ немесе жайдақ тәлеңке, доп, ұсақ адамдардың фигуралары;

ойыншықтар( доп, кітап, машина), үстел шамы, ақ бет.

плакаттар

видео

зымыранның суреті

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған уақыты





уақыты кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс - әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы



4 мин





1 мин

(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

  • Балалар, мен сендерді көргеніме қуаныштымын!

«Ғарышта» ойынын ойнау.

Ойын барысында оқушылар айдың, жұлдыздың және күнді бейнелеп көрсетеді.

Топқа бөлу: үстел үстіндегі суреттерді алып Ай,Жұлдыз, Күн деген топтарына бөлінеді.

(Ұ)Сабақтың тақырыбын ашу :

Балалар ай , жұлдыз, күн нелер? Аспан денелері.

Аспан дегеніміз не? Ғарыш.

- Қалай ойлайсыңдар, бүгін сабақта біз не туралы айтамыз?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Бүгінгі сабақта біз Жер ғаламшарының көрінісі туралы айтамыз.










Ай, жұлдыз, күн суреттері






Сабақтың ортасы

3 мин






































3 мин
















5мин

















2мин





20мин


























4мин







2 мин

Мына суреттерге назар аударайық

1 слайд. Ежелгі гректер біздің ғаламшарды жауынгер қалқаны сияқты дөңес деп есептеген. Ал оның шетін Мұхит шайып тұрады деп ойлаған.


2 слайд. Ежелгі Қытайда Жерді тегіс тіктөртбұрыш ретінде қабылдаған. Оның үстінде бағандар тіреп тұрған дөңес келген дөңгелек аспан орналасқан деп ойлаған. Аласұрған айдаһар дәл ортада орналасқан бағанды бұзып тастағаннан кейін Жер шығысқа қарай қисайған деп есептеп, осыған байланысты өзендер шығысқа қарай ағады деп ойлаған.


3 слайд. Ежелгі Үндістан халқы Жерді үш піл көтеріп тұрған жартылай сфера ретінде елестеткен. Ал пілдер үлкен тасбақаның үстінде, тасбақа жыланның үстінде орналасқан деп ойлаған, ал жылан шексіз сүтті мұхитта жүзіп келе жатыр деген тұжырым болған. Жылан сақина тәріздес жерді айналып жүреді деп ойлаған.

-Қалай ойлайсыңдар жердің пішіні неге ұқсайды?

-Неге олай ойлайсыңдар?

«Зерттейік!» Тәжірибе жасау.

Бізде екі тұжырым бар:

  1. тұжырым - Жер тегіс.

  2. тұжырым – Жер шар тәрізді.

Алдымен ойыншық немесе қағаздан жасалған кемені партаның(тегіс жер) үстімен жүргізіп көремін

( Оқушылардың партаның бойымен қарағаны дұрыс).

-Кеме қозғалғанда, оны тұтас көруге болады ма?» (Тұтас)

-Кеме партаның шетіне жеткенде не болады?

(оқушылардың жауабы)

Енді сол кемені доптың (жердің) үстімен жүргіземін

Оқушылар алдымен кеменің жоғары жағы (төбесі) көрінгенін айтады.

Доппен кемені жүргізе берсек шыққан жеріне қайта оралады екен.

-Бұл ненің дәлелі деп ойлайсыңдар?

Бұл Жердің шар тәрізді екенінің дәлелі.

(Ж) Шарға ұқсас заттарды ата.

Бұл тапсырманы жұппен орындауды ұсынамын. Ол үшін шар пішінді бірнеше дөңгелектің кескіні салынған парақтарды таратып беремін. Оқушылар жұбымен ақылдаса отырып, дөңгелектерді қандай да бір заттың немесе нысанның суретіне айналдырады, яғни суретті аяқтайды. Мысалы, ол сағат немесе доптың суреті болуы мүмкін.

Бағалау. Бірін-бірі бағалайды.

Егер 5 дөңгелек салынса онда қоямыз

4 дөңгелек салынса-

3 дөңгелек- .

Сергіту сәті.

Ойын «Қарлы кесек».

Қыс мезгілінің соңғы айында қар атысып ойнайық. Қарлы кесек атысып болғаннан кейін, қағазды ашып ішіндегі сөздерді оқиды.

Топтық жұмыс. Зерттеу жұмысы:

1 топ – ермексаз, таяқша, қолшамы, ақ бет

Ермексазды дөңгелектеп таяқшаға кигізіп, қолшам мен парақ қағаздың ортасына орналастыруды ұсынамын

Дөңгелектердің көлеңкесі неге ұқсайды?

2 топ- кітап немесе төртбұрыш қораптың беті, доп, ұсақ адамдардың фигуралары.

Қолдарына жалпақ табақ алып, үстіне ұсақ адамдар мен жан-жануарлардың макеттерін орналастыруды ұсыныңыз.

Егер Жер осындай пішінді болса, қалай болар еді? — деген жетелеу сұрағын қоямын.

3 топ- ойыншықтар( доп, кітап, машина), үстел шамы, ақ бет.

Үстел шамы (Күн) мен бір парақ қағаздың (Ай) ортасына кезекпен пішіні әртүрлі заттарды: доп, қалам, кітап, өшіргішті қояды.

-Қай заттың көлеңкесі домалақ болды? (Доп.)

Оқушылар Жер шарға ұқсас деп қорытынды жасайды.

Бағалау: әр топ өз қорытындыларын ортаға шығып айтады. Бағдаршам әдісімен бағалайды.

Жердің шар тәрізді екенінін дәлелі- ғарыштан түсірілген жер ғаламшарының фотоларын көрсетемін.

«Иә», «Жоқ», «Білмеймін» ойыны

Сыныптың үш бұрышына осы сөздер жазылған парақтарды орналастырамын.

Сұрақ қойғанда, осы сөздер жазылған бұрыштарға барып тұрады.

  • Жер ғаламшары шарға ұқсайды.( Иә)

  • Жер ғаламшары теп- тегіс. (Жоқ)

  • Жердің шеті бар. (Жоқ)

  • Тоқтар Аубакиров ғарышқа ұшты.(Иә)

  • Аспан мен жердің түйіскен жері көкжиек сызығы(Иә)

Бағалау: өзін- өзі бағалау.

(МК)Жер ғаламшары жайлы видео көрсету( 1.43)

Видеоматериалды тамашалап, мазмұнын талқылау.Оқушыларға сұрақтар қою.

-Балалар, Жер ғаламшары жайлы не білдіңдер?

презентация























































Кеме, парта, үлкен шар.





















Парақтар, қарапайым қарындаш



























ермексаз, таяқша, қолшамы, ақ бет;



кітап немесе төртбұрыш қораптың беті, доп, ұсақ адамдардың фигуралары;


ойыншықтар

( доп, кітап, қалам, өшіргіш),

үстел шамы,

ақ бет.





фотосуреттер





парақтар













видео

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия

Зымыран

- Егер сабақта бәрі түсінікті болса, қызыл зымыранмен ғарышқа ұшамын.

-Егер сабақ түсініксіз болса, онда жасыл зымыранмен ғарышқа ұшамын.

-Егер сізге көмек керек болса, онда сары зымыранмен ғарышқа ұшамын

Ғарыштың суреті, зымырандар.

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Денсаулық пен қауіпсіздік сақтау шаралары
АКТ
Құндылықтар

Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырма беріледі.

Оқушылар өздігінен «Суретті боя» тапсырмасын орындайды.


Оқушылар өздері өмір сүріп жатқан ғаламшардың

атауын біледі.

Оқушы жер ғаламшарының шарға ұқсайтынын

білуі бағаланады.

Өнер. Жер ғаламшарындағы құрлық пен сулы

жерлерді көрсете отырып, суретін салады.

Математика. Шардың физикалық қасиеті

қарастырылады. Геометриялық шар


Сабақты талдау қорытындысын осында жазыңыз. Өткізген сабағыңызға байланысты сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз


Қорытынды бағалау


Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.



1:Топпен зерттеу жұмысын жасау

2: Рефлексия

Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт



1: жер ғаламшары туралы видео, презентация

2: ойындар





















«М. Әуезов атындағы орта мектебі» КММ















Сабақтың тақырыбы:

«Жер ғаламшарының көрінісі»

(жаратылыстану сабағының жоспары)







Бастауыш сынып мұғалімі: Ахметкалиева ГульнарЕрнесовна

1 сынып































2016-2017 оқу жылы


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Конспек урокажаратылыстану по обновленной программе

Автор: Ахметкалиева Гульнар Ернесовна

Дата: 21.02.2017

Номер свидетельства: 394343


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства