-
Сабақтың тақырыбы: Көктем. Сөйлем.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сөйлем туралы
білімділігі: меңгерген білімдерін тиянақтау,өлең-
ді түсініп, мәнерлеп оқуға үйрету,
табиғатпен байланыстыру.
дамытушылығы: Оқу-жазу дағдыларын, ойлауы мен сөй-
леу тілін дамыту, таным белсенділігін арт-
тыру, шығармашылық қиялын жүйелеу.
тәрбиелілігі: Оқушыларды табиғат әсемдігін сезіне
білуге, туған жерін, табиғатын аялай
білуге тәрбиелеу.
Әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап, құрастыру, ойын,
көрнекілік.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд, тірек-сызба,
сөзжұмбақ, шығармашылық тапсырма.
Сабақ түрі: қайталау сабақ
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.
Қонақ күту –салтымыз
Оқып-біліп жатырмыз.
Келген қонақ сіздерге,
Сәлем бердік жалпымыз.
Шаттық шеңберге тұра қояйық. (Күннің көзі ортада).
Күндей жадырап, Айдай арайлап,
Жұлдыздай жарқырап, Судай мөлдір таза көңілмен, Бүгінгі сабағымызды бастаймыз.
Мұғалім: -Қазақ тілім, өз тілім, ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дара тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Болашағым бақытым, дара тілім -деп ана тілі сабағымызды үй тапсырмасынан бастайық.
«Кемпірқосақ» мәтіні. «Сөйлем».
Үй тапсырмасын қорыту.
Жаңа сабақ: -Сөзжұмбақ шешу. 1-слайд. Ребус шешу.2-сл.
Интерактивті тақтамен жұмыс.
Суретпен жұмыс. Әңгіме жүргізу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. «Көктем». «Сөйлем».3-слайд.
-Ендеше, балалар, ойымызды жинақтап, көктем дегенде көз алдымызға не келеді топтастырайық.
(Магниттік тақтаға топтастыру жұмысы орындалады).
4-слайд. Суретпен жұмыс.
Сонымен, балалар! Көктем жыл мезгілдерінің бірі.
Көктемде күн жылынады, қар ериді, күн ұзарады, түн қысқарады. Малдар төлдейді.Табиғат оянады.
- «Көктем» туралы көптеген мәліметтер алдық. Бүгінгі өтетін тақырыбымыз Т.Айбергеновтың «Көктем» атты өлеңі.
- Өлеңге тоқтамас бұрын,автормен танысайық.
- 5-слайд.
- Т.Айбергенов 1937 жылы Қарағанды облысында
-
дүниеге келген. Ақын, жазушы, қоғам қайраткері.
Көптеген өлеңдер авторы.
Оқулықпен жұмыс. 1.Мәнерлеп оқимын.
2.Оқушылар іштей оқиды.
3. Дауыстап оқу.
-Балалар, мөлдір аспан ашылып, күннің көзі көрінді, демекші, өлең соңындағы сұрақтарға жауап берейік, күннің көзін бұлттан ашайық.
Осы өлеңдегі құс туралы не білесіңдер?
Шағала туралы мағлұмат беру.
Сызбамен жұмыс. «Шағала» сөзін қатыстырып, сұраулы, лепті, хабарлы сөйлем құрау. (Интерактивті тақта).
6-слайд. Шағаланың суреті.
Дәптермен жұмыс. – Көркем жазу. 7-слайд.
Барлығы: Қолға қалам алайық
Әдемі етіп жазайық.
Тақтамен жұмыс. 155-жаттығу.
Сергіту сәті. 8-слайд.
Біз кішкентай баламыз Қарлығаштай самғаймыз,
Өсіп-өніп толамыз. Бір отырып,
Күнге қарап табынып, Бір тұрып,
Көкке қолды созамыз. Жаттығулар жасаймыз.
«Кел, ойнайық» ойыны. 9-слайд. Сөйлем түрлерін айту.
Шығармашылық диктант. 10-слайд.
Орнын ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрау.
1.Табиғат, қуанып, көктемгі, тұр.
2. Әдемі, қандай, көктем, гүлдері!
Ырым-тыйым сөздер. 11-слайд.
Жұмбақ шешу. Күн күледі, Жер түледі. ( Көктем).
12-слайд. Жұрттың бәрін сүйеді,
Бірақ қарай алмайды. (Күн).
-Балалар, көктемде жер бетіне күн шуағын мол төккендіктен жер бетіне тіршілік еніп, табиғат оянып, ең алғашқы көктем гүлдері де шыға бастапты, ол қандай гүлдер екен?- кім айтады? -Жақсы,қызғалдақ,бәйшешек гүлдері екен.-Ендеше, гүл теруге барамыз ба?
«Гүл терейік» ойыны. 14-слайд.
Тақтаның алдындағы суреттегі өсіп тұрған қызғалдақ,бәйшешек гүлдерін теріп,тапсырмаларын орындап, құмыраларға салу.
Сабақты қорыту. 15-слайд.
Сұрақ-жауап әдісі.
Сызбамен жұмыс.16-слайд.
Бағалау.
Үйге тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқу. «Сөйлем» тақырыбына 3 сөйлем құрау. 98-бет