ІІ бөлім. Киіну. Сән.Талғам. Мерзімі 26.09.2018 Сабақтың тақырыбы: Киім стильдері | Мектеп «Жаркент орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім Досжанова Жадра | ||
Сынып: 5 қазақ тілі | Қатысқандар- Қатыспағандар- | ||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5.Ж2 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама құрастырып жазу 5.Ж6 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау | ||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқи алады, киімдер туралы пікірлеседі, бас киімдерді атап бере алады. | ||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты ажыратады. Құрылымға сай тіркестерді жаза алады. | |||
Кейбір оқушылар орындай алады: Жанрлық ерекшеліктеріне сай жарнама мәтінін құрастырып жаза алады; | |||
Бағалау критерийлері |
| ||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқи алады, ұлттық киімдер туралы пікірлеседі, баскиімдерді атап бере алады. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты ажыратады. Құрылымға сай тіркестерді жаза алады. | ||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: шәлі, қарқара, сәукеле, жалбағай, бөрік, тымақ, құлақшын, кепеш, тақия, қалпақ, кимешек, күндік, қасаба, бүркеніш, шылауыш. | |||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Ер жігіттің киімі, қыз баланың киімі, ұлттық киімдер, Кәмшат бөрік, дөңгелек тақия, жібек, барқыт, мақпал мата. | |||
Талқылауға арналған сұрақтар: | |||
| |||
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары | |||
Құндылықтарға баулу | Ұлттық құндылықтар | ||
Пәнаралық байланыс | Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы | ||
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Әр ұлттың амандасуы туралы ақпараттар жинау | ||
Жоспар | |||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурс тар | |
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Логикалық жұмбақ Бірлік, алтыбақан, жетіген, бесаспап, Мыңжасар, кекілік, Тон Осы сөздерде ұқсас ұғымдар бар ма немесе не біріктіріп тұр? Сабақ мақсатын, орындалатын тапсырмаларлы, орындау сипатын түсіндіру | 1.2.6.7.5.1000.10 деген сан есімдер біріктіріп тұр | ||
Ортасы 30минут 5-тапсырма 5минут 6-тапсырма 5 минут
7-тапсырма, 10 минут
8-тапсырма 10 минут
| 5-тапсырма, 25-бет Мәтінді оқып, не жайында екенін бір-біріңе сұрақ қою арқылы анықтаңдар. Баскиімге қатысты қанша сөз үйрендің? 6-тапсырма, 25-бет Оқылым мәтініндегі баскиімдердің қайсысын білетіндеріңді айт. Бүгінгі күні сенің отбасыңдағы адамдар баскиімнің қандай түрлерін киеді. Ой бөлісіңдер. 7-тапсырма, 25-бет 3-тапсырма, 24-бет Оқылым мәтініндегі заттың атауын білдіретін сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат. Түбірдің соңғы дыбысы мен қосымшаның бастапқы дыбысының үндесіп тұрғанын парталасыңа түсіндір. 8-тапсырма, 26-бет Сөздерді орнына дұрыс орналастырып, сөйлем құра. | Мәтінді мұқият оқиды, бір-біріңе сұрақ қояды. Сұрақтарға жауап береді. Баскиімдер туралы пікір алмасады. Заттың атауын білдіретін сөздерді анықтайды. Түбірі мен қосымшасына ауызша талдау жасайды. Сөздерді орнына дұрыс орналастырып, сөйлем құрап жазады. | Оқулық 17-бет |
Соңы 5 минут
Үйге тапсырма | «Менің көңіл-күйім» баспалдағы Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы!», «жаман емес!», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «нашар» деп аталады. 10-тапсырма, 26-бет | Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне жабыстырады. Мәтінге сүйеніп, ұзатылған қыздың ерте кездегі киімі мен өзің білетін қазіргі кездегі киімін салыстыр. Қайсысы ұнайтынын жаз. | кесте |
Қосымша ақпарат | |||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс | |
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. | қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. | «Логикалық жұмбақ» | |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | |||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: |