Просмотр содержимого документа
«?ке мен бала.А-? ж?п дауыстылар »
Сабақтың тақырыбы: Әке мен бала . А-Ә жұп дауыстылар
Сабақтың мақсаты: 1) Әңгімен оқи отырып , алған білімдерін пысықтау. 2) Оқушылардың сабақ барысында есте сақтауын, сөздік қорын дамыту, логикалық ойлауын дамыту.
3) Үлкенді құрметтеуге сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар:оқулық, плакат
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер; сұрақ-жауап, түсіндіру.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, класс бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу,
II.Үй тапсырмасын сұрау. Ережені сұрау.
А-ә, о-ө, ы-і, ұ-ү – жуан және жұп дауыстылар. Олар өзара ұқсас дыбысталады.
«Ақсақалдың ақ батасы» өлеңін жатқа сұрау.
Мақал-мәтелдер айтқызу.
III.Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі. Сұрақ-жауап.
Қазақ алфавитінде неше әріп бар?
Дауысты дыбыстарды ата.
Дауыссыз дыбыстарды ата.
Жуан дауысты дыбыстарды ата.
Жіңішке дауысты дыбыстарды ата.
Қосарлы дыбыстарды ата.
IV. Мақсат қою кезеңі.
Балалар мәтін оқиық, мәтін Әке мен бала туралы болмақ.
V. Жаңа сабақ: Әке мен бала мәтінін оқып беремін.
1. Әңгімедегі әке мен баланың іс-әрекетін кім маған сипаттап береді?
2. Әкесі тағаны баласына неліктен алдырғысы келді?
3. Баласы тағаны неге алмады деп ойлайсыңдар?
4. Әкесі тағаны қалай пайдаға асыруды?
5. Әкесі баласына қандай ақыл айтты?
VI. Жаңа материалды пысықтау. 49-жаттығу 1. Сөздердің дыбысталуын салыстырып оқыңдар. Асқар-әскер тары-дәрі
Бары-бәрі сатты-сәтті
Сан-сән ар-әр
Ал-әл ақ-әк
Берілген сөздердегі а,ә дауысты дыбыстарының өзара ұқсас дыбысталуын байқаңдар. Қарамен жазылған сөздерді көшіріп жазыңдар.Олардың жуан және жіңішке айтылуы қай дыбысқа байланысты?
VII. Бекіту кезеңі:Балалар, Әке мен бала мәтіндері туралы түсініктерін талдау.Әке мен балаға сипаттама беру.