Қазақ тілі
Мерзімі Уақыты:10:10 | ||||||||||||||||||
Сабақтың тақыырыбы | Сөйлем және оның түрлері | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Жаңа технология элементтерін пайдалана отырып, қызығушылықтарын арттыру; сөйлем және оның түрлері туралы білімдерін еске түсіру және бекіту; сөйлемді айтылу мақсатына қарай ажырата білуге машықтандыру. | |||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже: | Шығармашылық қабілеттері дамиды және сөйлемдерді сауатты жазуға үйренеді. | |||||||||||||||||
Әдіс – тәсілдер: | Жеке, жұптық жұмыс, миға шабуыл, шығармашылық жұмыс, кері байланыс | |||||||||||||||||
Сабақ барысы: | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Көрнекіліктер | ||||||||||||||
Кіріспе | 5 минут 3 минут 5 минут | 1.Ұйымдастыру кезеңі а) Психологиялық дайындық қазақ тілім-өз тілім, ана тілім, Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім. Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені, Балалығым, бақытым, қазақ тілім. ә) «Жапырақ таңда» ойыны арқылы топқа бөліну (жасыл, қызыл, сары) 2. Үй тапсырмасын тексеру. 3-жаттығу(205 бет). Мәттіннің үш бөлімін анықта, әр бөлімін абзацтан көшіріп жаз (оқыту, талдау, түсіндіру) -Бұл мәтіннің қай түріне жатады? 3. «Қайталау- білім анасы» -Дыбыс деген не? Түсіндір. -Дыбыстарды айтылуына қарай неше топқа бөлеміз? -Дауысты дыбыстар туралы не білеміз? -Дауыссыз дыбыстар туралы не білдік? -Қатаң дауыссыздарды ата. -Ұяң дауыссыздарды ата. -Үнді дауыссыздарды ата. -Дыбыстардан не құралады? -Сөздерден не құралады? -Мәтін дегеніміз не? -Мәтіннің құрылымы туралы не айтар едің? -Мәтіннің тақырыбы дегеніміз не? | Өлеңді хормен айтады Сабақ алдында дайындық жүргізіп, ынта-жігерлерін ояту, топқа бөліну. Оқушылар үй жұмыстарын оқиды, түсіндіреді. Тірек сызбамен жұмыс жүргізеді. | |||||||||||||||
Негізгі бөлім | 2 минут 5 минут 1 минут 5 минут 4 минут 5 минут 5 минут | 1.«Мағынаны тану» кезең а) «Миға шабуыл» -Сөйлем туралы не білесіңдер?. Түсіндір. Хабарлы Лепті Сұраулы Сөзден Тиянақты құралады Сөйлем ойды білдіреді
Бас әірппен Соңында тыныс жазылады белгі қойылады ә) Ой тұжырымдамасы. Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай 3 түрі бар. Олар: хабарлы, сқраулы, лепті сөйлемдер. 1.Бірдеңе жайында хабарлау мақсатында айтылған сөйлемді хабарлы сөйлем дейміз. Хабарлы сөйлем соңына нүкте (.) қойылады. Мысалы: Олар қаладан келді. 2.Жауап алу мақсатында айтылған сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз. Сұраулы сөйлем соңына сұрау белгісі (?) қойылады. 3.Лепті сөйлем адамның көңіл-күйін, сезімін білдіреді. Олар көтеріңкі бауыспен айтылады. Лепті сөйлем соңына леп белгісі (!) қойылады. 2. Дәптермен жұмыс. Көркемжазу минуты: Ққ Қазақстан Менің Отаным – күн шұғылалы Қазақстан. Сөздік диктанты 1.Қауырсын, қалам, білім, кітап, ақылды. 2.Ертеде адамдар құстың қауырсынымен жазды. Көбінесе қаздың қауырсынын пайдаланады. Кейінірек құстың қауырсынын қаламұшпен ауыстырды. -Бірінші қатарда нелерді жаздың? -Екінші өатарда нелерді жаздың? -Олардың қандай айырмашылығы бар? 3.Оқулықпен жұмыс. 1-жаттығу. Сөйлемдерді тиісті дауыс ырғағымен оқы. Қандай сөйлем екенін айт. Сізге жеделхат келі. Сізге жеделхат келді? Сізге жеделхат келді ме? -Сөйлемдердің ұқсастығы мен айырмашылығын тап. Түсіндір. 2-жаттығу. Хабарлы сөйлемдерді сұраулы сөйлемдерге айналдырып жаз. -Сұраулы сөйлем жасауға қажетті ма, ме, ба, бе, па, пе қалай жазылады? 4.Шығармашылық жұмыс. 3-жаттығу. Сурет бойынша Жеңіс күні туралы лепті сөйлемдер құрастырып жаз. | Тапсырмаларды орындау арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттері дамиды. Ережені еске түсіреді Өз ойларын түсіндіреді Сауатты жазу дағдылары дамиды Шығармашылық қабілеттері дамиды | Оқулық Суреттер Слайд | ||||||||||||||
2 минут 2 минут | 5. Ой толғаныс. -Балалар, бүгінгі сабақта қандай тақырыппен таныстық? -Сөйлем туралы не білеміз? -Сөйлемнің айтылуына қарай неше түрі бар? -Хабарлы сөйлем деп қандай сөйлемді айтамыз? -Сұраулы сөйлем дегеніміз не? -Лепті сөйлем дегеніміз не? 6. Рефлексия. «БББ» | Ауызша жауаптар алынады | Бағдаршам | |||||||||||||||
1 минут | 7. Үйге тапсырма: 5 жаттығу (208бет) және ережені жаттауды тапсыру (77-88 бет) | |||||||||||||||||