Пәні: қазақ тілі | Күні: 30,09.2014ж | Сыныбы: 3 | 19 сабақ | Қызылгулова М. |
Сабақтың тақырыбы | Х, һ дыбыстары» |
Сілтеме | Қазақ тілі 3-класс |
Мақсаты | білімділік:. оқушыларды х, һ дыбыстары бар сөздерді дұрыс жазуға, олардың айта білуге мүмкіндік жасау дамытушылық: сөздік қорларын, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту; тәрбиелік: ; кітапқа деген сүйіспеншіліктерін арттыру, адамгершілік тәрбиесіне баулу |
Күтілетін нәтижелер | Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға, мәтіндегі негізгі ойды баяндаға,АКТ құралдарын тиімді кез келген сәтте пайдалануды үйренеді. |
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгерту |
Пәнаралық байланыс | Музыка, өзін-өзі тану, бейнелеу өнері |
Қолданылатын әдістер | « Жоба қорғау технологиясы», Диалогтық оқыту, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарындылығын анықтауға сюжетті ойындар, |
Керекті жабдықтар | Оқулық, интербелсенді тақта, түрлі маман иелерінің суреттері, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер,ұялы телефон,ноутбук т.б. |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе
| 1 мин
3 мин | Ұйымдастыру Топқа бөлу Психологиялық ахуал туғызу .
| Оқушылар топта тұрып «Мен қандаймын?.......» сұрақтары бойынша тренингке қатысады.Мысалы : Мен гүлге ұқсаймын өйткені жан жағымдағы достарыма қуаныш сыйлаймын |
Тұсаукесер
| 2 мин | «Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізу. Өзіміздің тобымыздағы атауларға байланысты не білеміз? | |
Негізгі бөлім Білу
Бағалау үрдісі «Үлкен жүрек» әдісі бойынша жүргізіледі. Оқушылар тақтада ілінулі тұрған жүрекке өздерінің білгендері туралы стикерге жазып жапсыра береді. | 5 минут | Жаңа материалмен жұмыс: а) оқулықпен жұмыс.1-жаттығудағы сөздерді оқи отырып х мен һ дыбыстарының айтылудағы ерекшеліктерін байқату, әр сөздің мағынасын ашу. Ережені оқу, талдау, есте сақтау. ә) дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Көркем жазу 2-жаттығудағы өлеңді мәнерлеп оқу, мағынасын түсіну, дәптерге көшіру тапсырмаларды орындау. Кітапқұмар деп қандай баланы айтамыз? Өздерін кітап оқығанды ұнатасыңдар ма? Неліктен? 3-жаттығудағы суретпен жұмыс. Кітапхана дегеніміз не?Берілген сөздерден сөз тіркестерін құрау, мағынасын түсіндіру.Жеке кітапхана деп қандай кітапхананы айтамыз? Өзінде кітаптар бар ма? Балалар кітапханасы қайда орналасқан? Оған жазылдыңдар ма? |
. |
Түсіну
| 5 мин
| 4-жаттығудағы сөздерді оқу, мағынасын ашу, жазу, сөздерге дыбыстық талдау жасау. Қалаған, ұнаған сөздерін қатыстырып сөйлем құрау. Һ, қ, х дыбыстарының айтылу ерекшелігін айт. Олар қандай дыбыстар? . | Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Әр топтан бір оқушы өз тобына шығарманың мазмұнын түсіндіреді. Оқушылар сөздікпен талдау жасайды. Егер түсінбеген жерлері болса сырттан көмек аламыз. |
Қолдану Бағалау Не үйренгендерін стикерге жазып жүрекке жапсырып отыру |
5 мин
| 5-жаттығу Шеңберлердің ішіндегі әріптерден кім ең көп сөз құрастырар екен? Ауызша айту, мағынасын түсіндіру, көшіру | І топ –Дәрігер мамандығының бір күні (сахналау) ІІ топ- суретте қандай жұмыс түрлері көрсетілген . оларды басшылыққа ала отырып әңгіме құрастыр. ІІІ топ- Өздеріңнің қалаған маман иелеріне әңгіме жазу. |
Сергіту сәті
Талдау
| 7мин | 6-жаттығуда кітапхана каталогімен дұрыс жұмыс жасауға үйрету мақсатымен суретпен жұмыс. Абайдың «Өлеңдерін» табу үшін қандай дыбысты каталогті қарау керек? Суреттегі бала нені қарады? Оған кітапты табуға көмектесейік. в) сергіту жаттығуы | Оқушылар аталған маман иелері бойынша өз ата –аналарына немесе достарына қоңырау шалу арқылы мәлімет алады.
|
Жинақтау
Бағалау: Журекке алған жаңалықтары туралы стикерге жазып жапсырады. | 8 мин | Мақсаты: алған білімдерін өмірмен байланыстыру Тапсырма: Терме диктантын ұйымдастыру. Сөздердің ішінен Һ дыбысы бар сөздерді жаз. Кітапхана, хоккей, жиһаз, хат, қаһарман, гауһар,қырман. Барлығы неше өз жаздыңдар? Осы сөздерге дыбыстық талдау жаса. | Өз ойларын айтады. |
Қорытынды Рефлексия | 6 мин | 2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді? Не білдім? | Не ұнады? | Сабақтан алған әсерім | | | |
|
2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.
|
Үйге тапсырма | 1мин | 7-жаттығу, 53-бет.
| Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
Бағалау | 2 мин | Балалар, мана біздер сабақтың басында тақтаға үлкен жүрек ілген болатынбыз міне қараңдаршы біз сол журекке қалай жан бітірдік. Біз өз жүрегімізбен қаласақ қана таңдаған мамандығымыздың шебер иесі боламыз . | |