kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қосындыны санға көбейту қысқа мерзімді жоспар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қосындыны санға көбейту тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Тиімді тәсілмен есептеуге үйрету. Сабақта алған білімдерін жүйелеу, пысықтау. Оқушылардың  логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.  Ой - өрісін, сана - сезімі мен тілін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр істі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Оқытудың өмірімен байланасын нығайту, өзбетінше жұмыс жасауға төселдіру.Қосындыны санға көбейту тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Тиімді тәсілмен есептеуге үйрету. Сабақта алған білімдерін жүйелеу, пысықтау. Оқушылардың  логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.  Ой - өрісін, сана - сезімі мен тілін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр істі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Оқытудың өмірімен байланасын нығайту, өзбетінше жұмыс жасауға төселдіру.Қосындыны санға көбейту тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Тиімді тәсілмен есептеуге үйрету. Сабақта алған білімдерін жүйелеу, пысықтау. Оқушылардың  логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.  Ой - өрісін, сана - сезімі мен тілін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр істі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Оқытудың өмірімен байланасын нығайту, өзбетінше жұмыс жасауға төселдіру.Қосындыны санға көбейту тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Тиімді тәсілмен есептеуге үйрету. Сабақта алған білімдерін жүйелеу, пысықтау. Оқушылардың  логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.  Ой - өрісін, сана - сезімі мен тілін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр істі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Оқытудың өмірімен байланасын нығайту, өзбетінше жұмыс жасауға төселдіру.Қосындыны санға көбейту тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Тиімді тәсілмен есептеуге үйрету. Сабақта алған білімдерін жүйелеу, пысықтау. Оқушылардың  логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.  Ой - өрісін, сана - сезімі мен тілін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр істі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Оқытудың өмірімен байланасын нығайту, өзбетінше жұмыс жасауға төселдіру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қосындыны санға көбейту қысқа мерзімді жоспар»

Математика пәні бойынша қысқа мерзімді жоспары

1

Мерзімі


Күні 6.02.2017


Сабақта 7 модульдің қамтылуы

2

Сынып

3 «А»



3

Пәні

Математика



4

Тақырыбы

Қосындыны санға көбейту



5

Мақсаты



Қосындыны санға көбейту тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Тиімді тәсілмен есептеуге үйрету. Сабақта алған білімдерін жүйелеу, пысықтау. Оқушылардың  логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Ой - өрісін, сана - сезімі мен тілін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр істі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Оқытудың өмірімен байланасын нығайту, өзбетінше жұмыс жасауға төселдіру.



6

Күтілетін нәтиже

  • Қосындыны санға көбейте алады;

  • Көбейтудің қасиеттерін ажыратады;

  • Топпен бірлесіп жұмыс жүргізе алады;

  • Функционалдық сауаттылығы артады.



7

Сабақтың типі

Жаңа сабақ



8

Сабақтың түрі

Топ сайыс



9

Әдістері

 Миға шабуыл, ыстық орындық,аукцион, постер қорғау, атом-молекуласы, кезбе тілші, мозайка, сыйқырлы кесінді.

Алтын ережені сақтайды


10

Ресурстар

АКТ, «Аукцион» әдісіне қажетті суреттер,постер, карточкалар, маркер, стикерлер, бағалау бетшесі ,сабақ кезеңдері жазылған парақшалар, білім шыңы, мадақтау қағаздары, тік төртбұрыш, т.б.



11

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті


12

Ұйымдастыру кезеңі

(2 минут)

Психологиялық дайындық. Қонақтармен сәлемдесу

Жақсы оқып сабақты                  
Әдеп сақтау сәніміз                    
Сәлем беріп сіздерге                   
Бас иеміз бәріміз        

Түстері арқылы мозайка құрастырып, 4 топқа бөлінеді.

«Бірліктер», «Ондықтар», «Жүздіктер» тобымен аталды.

Жаңа сабақ «Білім шыңы» баспалдағы бойынша өтіледі. Оқушыларды кезеңдермен таныстыру.

СЫЙҚЫРЛЫ

КЕСІНДІ


КІМЖЫЛДАМ?


«АУКЦИОН» ОЙЫНЫ


ПОСТЕР

ҚОРҒАУ




БОС ТОР КӨЗ


ЫСТЫҚ ОРЫНДЫҚ


Топқа бөліне білуді дағдыға айналдырады.




АКТ

13

Үй тапсырмасын

тексеру

(7 минут)

«Ыстық орындық» әдісі

35-беттегі №6 Теңдеуді шешу. Әр топтан екі оқушыдан сұрау.

Белгісіз компонентті табу.

Белгісіз компонентті қалай табамыЗ?

с * 4 = 280 280 : а = 40 х : 4 = 70

с = 280 : 4 а = 280 : 40 х = 70 * 4

с = 70 а = 7 х = 280

70 * 4 = 280 280 : 7 = 40 280 : 4 = 70

280 = 280 40 = 40 70 = 70


с * 4 = 240 240 : а = 40 х : 4 = 60

с = 240 : 4а = 240: 40 х = 60 * 4

с = 60 а = 6 х = 240

60 * 4 = 240240 : 6 = 40240 : 4 = 60

240 = 24040 = 40 60 = 60

Анықтаманы тұжырымдау

  • Егер көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің біріне бөлсе, онда екінші көбейткіш шығады.

  • Егер бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлсе, онда бөлгіш шығады.

  • Егер бөлгішті бөліндінің мәніне көбейтсе, онда бөлінгіш шығады



Ыстық орындықта отырып үйде шешіп келген теңдеуді оқиды. Белгісіз компонентін табады.

Ыстық орындық

Талантты және дарынды балаларды оқыту

14

Үй тапсырмасын бекіту (3минут)

«Аукцион» әдісі. Түрлі заттарды сатып алу үшін сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтары:

1.Теңдеу дегеніміз не?

(құрамында белгісіз компоненті бар өрнек)

2.Периметрді қалай табамыз?

(төртбұрыштың ұзындығы мен енінің қосындысы)

3. 2 - ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай аталады?
4. 2 - ге қалдықсыз бөлінбейтін сандар қалай аталады?
5. Егер есепте қосу мен көбейту амалы келсе, алдымен қандай амалды орындаймыз?

6. Төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? ( ұзындығы мен енін көбейтеміз)

7. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз?

8. Көбейтудің терімділік қасиеті дегеніміз?
9. Көбейтудің үлестірімділік қасиеті дегеніміз?


Оқушылар ұтымды жауап беруге талпынады. Өз ойларын ашық айтуға үйренеді.

Сатып алатын заттар:

СТО

15

Жаңа сабаққа дайындық

(2 минут)

Миға шабуыл.

- Көбейту деген сөзге қатысты не білеміз, қане парақшаларыңа осы туралы жазамыз.

(Көбейту амалы,көбейтудің компоненттері,көбейтудің қасиеттері т.с.с)

Балалардың жазған пікірлерін тақтаға жапсырып, пысықтау.

Өте дұрыс,біз көбейту амалының компоненттерін, көбейтудің қасиеттерін оқып үйрендік. Сонымен бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Қосындыны санға көбейту». Яғни бүгін біз қосындыны саға көбейтудің екі түрлі тәсілімен танысып, есептер шығарамыз.


Талантты және дарынды балаларды оқыту.



Көшбасшылық

СТО

16

Жаңа сабақ

(20 минут)


Мағынаны тану. Мұғалімнің түсіндіруі. Көрнекілік арқылы көрсетіледі.






№1 АВDЕ тік төртбұрышының ауданын әр түрлі тәсілмен есептеп шығар.

  • Қосындыны санға көбейтудің бірінші тәсілі.

Бір қатардыа неше көк шаршы бар? Бір қатарды неше қызыл шаршы бар? Бір қатарда барлығы неше көк және неше қызыл шаршы бар? Осындай неше қатар бар? Тік төртбұрышта барлығы неше шаршы бар екенін жазып көрсет.

  • ( 3 + 4) * 2 жазылуындағы амалдардың орындалу ретін түсіндір. Өрнектің мәнін табу.

  • Қосындыны санға көбейтудің екінші тәсілі.

Бір қатарда неше көк шаршы бар? Барлығы неше көк шаршы? Жазып көрсету. Бір қатарда неше қызыл шаршы бар? Барлығы неше қызыл шаршы? Жазып көрсету.

  • 3 * 2 + 4 * 2 жазуындағы амалдардың орындалу ретін түсіндіру.

Өрнектің мәнін табамыз. Екі тәсілмен есептегенде де АВDЕ тік төртбұрышының ауданы 14 см2 болды. Ендеше,

  • ( 3 + 4 ) * 2 = 3 * 2 + 4 * 2. Бұл теңдік амалдың қандай қасиетін білдіреді?

Көбейтудің терімділік және көбейтудің үлестірімділік қасиеті

Ереже: Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты осы санға көбейтіп, нәтижелерін қосуға, немесе қосындының мәнін тауып, осы санға көбейтуге болады

Оқулықпен жұмыс. «Кім жылдам?» ойыны. Тақтада орындайды.

1-топ. №2 а) Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.

Ш: 1-түптеуші 1 сағ. – 5 кітап

2-түптеуші 1 сағ. – 4 кітап

С: Екеуі 6 сағ - ? кітап

Ш: ( 5 + 4 ) * 6 = 54 ( 1-тәсіл )

5 * 6 + 4 * 6 = 54 ( 2-тәсіл )

Ж: Екеуі бірігіп 54 кітіп түптейді.

2-топ. ә) Тік төртбұрыштың ұзындығы 6 см , ал ені одан 2 см қысқа. Тік төртбұрыштың периметрін және ауданын тап.

а = 6 см

в = ? см 2 см қысқа

Р = ? см S = ? см 2

в = 6 – 4 = 2 (см)

Р = ( 6 + 2) * 2 = 16 см

S = 6 * 2 = см 2

3-топ. №3 а) Қима – қағаздармен жұмыс. Әр топқа үш есептен беріледі. Оқушылар өрнектердің мәнін тауып, математикалық тілде оқиды.

(14 + 36) * 5 = 250(10 + 70) * 4 =320

(27 + 73) * 8 = 800 (10 + 20) * 6 =180

(46 + 24) * 7 = 490(48 + 22) * 3 = 210

(17 + 33) * 9 = 450 89 + 11 *2 = 200

Әр топтан бір оқушы шығып, екі есптен орындайды.

ә) Қосындыны көбейтінді түрінде жазып көрсет

5 * 2 + 5 * 3 = (2+ 3) * 5 = 25 7 * 3 + 7 * 4 = (3 + 4) * 7 = 49 2 * 0 + 2 * 5 = (0 + 5) * 2 = 10 6 * 4 + 5 * 6 = (4 + 5) * 6 = 56 8 * 4 + 4 * 8 = (4 + 4) * 8 = 64 3 * 1 + 1 * 3 = (1 + 1) * 3 = 6

Сергіту сәті.«Атом-молекулалары» әдісі бойынша сергіту сәтін жасау.
№4. Сыйқырлы кесінділер. Топпен жұмыс, постерге орындайды.

Үштен бір бөлігінің ұзындығы 5 см болатын кесіндіні сызып көрсет. Осы кесіндінің бестен бір бөлігі неше сантиметр болады?

6.Тақтамен жұмыс. Бос тор көзге тиісті санды тауып қояды.

1 дм 2 см = см 1 дм 3 см = см

93 дм = м дм 71 дм = м см


17 см = дм см 10 см = дм


68 см = дм см 3 м 60 см = см


2 м 4 дм = дм 5 дм 40 см = см


7. Постер қорғау

а) Бірліктерін 4-ке көбейткенде 7 * 4 = 28 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз.

ә) Бірліктерін 4-ке бөлгенде 28 : 4 = 7 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз.


Шығармашылық тапсырма. Суретте неше үшбұрыш бар?

Мұғалімнің түсіндіру сөзін

мұқият тыңдайды.



Қосындыны санға көбейтудің бірінші және екінші тәсілімен танысады.





Көрнекіліктер арқылы түсінеді, талдау  жасайды, мағынаны таниды.



Қосындыны санға көбейтуге қатысты ережені айтады, қорытынды ой түйеді.












Екі оқушы есепті тақтаға шығарады. Оны қалған оқушылар салыстырады.


Есептің шартын құрады. Шешуін табады. Оқулықпен жұмыс  жүргізеді.
Оқушы алдымен оқып, талдайды. Топпен бірлесе ортырып жұмыс жасайды.

Тақтада тік төртбұрыштың енін, периметрін, ауданын табады.








Қима- қағаздармен жұмыс жүргізеді .

Өрнектердің мәнін тауып, математикалық тілде оқиды.





Сергіту сәтін жасайды.


«Сыйқырлы кесінділер» кезеңі бойынша кесіндінің үштен бір бөлігі 5 см болатын кесіндіні сызады. Осы кесіндінің бестен бір бөлігі неше сантиметрге тең екенін табады.

Бос тор көзге тиісті сандарды тауып жазады.







Постер қорғайды. Топпен бірлесіп орындайды.





Суретте неше үшбұрыш бар екенін санайды.


Диалогтік оқыту








Талантты және дарынды балаларды оқыту.









Көшбасшылық

СТО







АКТ



Талантты және дарынды балаларды оқыту.



Көшбасшылық








Диалогтік оқыту


17

Жаңа сабақты жинақтау

(6 минут)

«Кезбе тілші» әдісі бойынша сыныптан бір оқушы тілші рөліне еніп, сұрақтар қояды. Қалған ойыншылар өзін таныстырып, жауап береді.

Тілші рөлінде ойнайды

Талантты және дарынды балаларды оқыту.

18

Рефлексия

(2 минут)

Тақтадағы «Блоб» ағашына стикерлер жапсыру арқылы бүгін сабақта не түсінгенін, қай әдіс-тәсілдің ұнағанын, нені түсінбегенін, келесі сабаққа өз ұсыныстарын жазады.

Оқушылар сабақтығы жақсы кезеңдерді, келесі сабаққа деген ұсыныстарын жазады.


19

Бағалау

(2 минут)

Критериалды бағалау. Жеңімпаз топты марапаттау.

Мақтау қағазын ұсыну.

«5» - бәрекелді, «4» - шіркін, «3» - әттең 

Оқушылар өздерін бағалауды үйренеді. Бір-біріне деген сенімділік артады.

ОҮБ, формативті бағалау

20

Қосымша білім

(1 минут)

№5 38 – бет

Қосындыны санға көбейту.
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Қосындыны санға көбейту қысқа мерзімді жоспар

Автор: Ыбышева Сауле Түзелбаевна

Дата: 10.05.2017

Номер свидетельства: 414053
