Сабақ тақырыбы:
Қосу кестесімен шығарамыз
Мектеп: Мұхит ат.ЖОББМ:
Күні : 18.11.16 ж.
Мұғалімнің есімі: Тойшыбаева Бакиза Нурлыбаевна
СЫНЫП: 1-сынып
Қатысқандар саны: 14
Қатыспағандар саны:
Оқу мақсаты:
бір таңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін біледі, құрады және қолданады;
“+”, “–”, “=” таңбасын қолданады.
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
Ресурстар:
Шаршы кестесі, суреттер
Тірек сөздер
Қосу кестесі
Сабақтың мақсаты:
1.2.1.1 Сандық өрнектерді құру, оқу, жазу, тану
1.5.2.2 + - ═ белгілерін пайдалану
Жоспарланған уақыт.
Жоспарланған іс-әрекет.
Сабақтың басы.
2 мин
2 мин
5мин
Сабақтың ортасы.
Психологиялық дайындық
1, 2,3
Ал, қанеки, ұш
4, 5, 6
Мынау ауыл шеті
8, 9, 10
Ал, қанеки, қон
Асықпа да, саспа
Бірден қайта баста
1, 2,3,4,5,6,7,8,9,10
Орысша, ағылшынша санау
Один,два,три,четыре,пять,шесть,сем,восемь,девят,десять
Уан,ту,сри,фо,файф,сикс,севн,ейт,найн,тень.
Үй тапсырмасын тексеру.Ламинатталған бетке жазу
5+3=8
8-5=3
8-3=5
Кіріспе тапсырма. (Ресурспен жұмыс)
3+2=5
2+3=5
4+1=5
1+4=5
-Біз қандай кесте құрастырдық?
-Балалар,біз қосу кестесін құрастырдық.
-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қосу кестесінің көмегімен сандарды қосып азайтып,үйренеміз.
Қосу-плюс-Plus (плас)
Азайту-минус-minus (Маинэс)
Тең-Равны-Equal (Икуэл)
Топтық жұмыс.
1-топ:
Ойын: Ненің іздері?
Мысалдарды қосу кестесінің көмегімен шығар. Жауаптардағы сандарды өсу ретімен орналастыр. Сонда іздердің иесін табасын.
Жауабы:
10 – 9 = 1 (Б);
7 – 4 = 3 (A);
2 + 3 = 5 (Р);
3 + 6 = 9 (Ы);
6 + 4 = 10 (C).
Барыс деген сөз шығады.
Барыс- Леопард-Leopard. (лепад)
Барыс – мысық тұқымдас, сақина тәрізді дөңгелек қара дақтары бар, шұбар түсті аң салмағы отыз – қырық килограмдай. Оның ең көп жүретін жері – басын мәңгі қар басқан тасты тік беткейлер мен қиялар. Барыс тұяқты жануарларды, әсіресе, арқарды, тау текені, тау ешкілерін, еліктерді, ал құстардан ұлар мен кекіліктерді ұстап жейді. Қорегін негізінен іңірде, түнде аулайды
Барыс Алматы, Астана қалаларының төлтаңбаларында бейнеленген.
2-топ
Төбешіктің ар жағында не жасырынып отыр?
Бұл тапсырмада мысалдарды шешіп, жауаптарын кему ретімен жаз.
Жауабы:
1 + 9 = 10 (Қ);
3 + 6 = 9 (О);
9 – 3 = 6 (Я);
5 – 3 = 2 (Н). Қоян сөзі шығады.
Қоян-Заяц-rabbit- (ребит)
3-топ. Шығарып көр
Суретші мысалдарға абайсызда бояу төгіп алды. Қандай сандарға бояу тигенін анықта.
Жауабы:1, 2, 3, 5, 4.
Сергіту сәті.
Ну орманға барайық,
Алма теріп алайық,
Алмаларды бір-бірлеп,
Ағылшынша санайық.
Уан,ту,сри,фо,файф,сикс,севн,ейт,найн,тень.
Ну орманға барайық,
Алма теріп алайық,
Алмаларды бір-бірлеп,
Орысша санайық.
Один,два,три,четыре,пять,шесть,сем,восемь,девят,десять
Математикалық есеп
1)Пеш үстінде 4 мысық
Пеш қасында 4 мысық
Айтшы сонда барлығы
Болады неше мысық? (8) 4+4
2)Он қолымда 5 саусақ,
Сол қолымда 4 саусақ
Алақанды ашамыз,
Бесті төртке қосамыз.
Кел санайық ал мұны,
Нешеу болды барлығы? (9) 5+4
3)Суда алты қаз,
Төбеде төрт қаз
Судың маңында
Айтшы неше қаз? (10) 6+4
4)Сегіз қарындаштың төртеуін
Досың сұрап алады
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолыңда қалады? (4) 8-4
5)Тал басында тізіліп,
9 жапырақ тұр еді
Жел тұрды да үзіліп,
Ұшып кетті төртеуі.
Тұр әлі де ілініп
Жапырақтың нешеуі? (5) 9-4
6)Болып еді 10 торғай
Ұшып кетті төрт торғай
Енді талдың басында
Торғай нешеу балақай? (6) 10-4
Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру
Қосымша тапсырмалар
Сабақ барысында оқушылардың өз сөздерінде математикалық терминдерді дұрыс айтып және орынды қолдану.Топпен немесе жұппен талқылау кезінде оқушылардың коммуникативті дағдысы дамиды (бірін-бірі тыңдай білуі, өз көзқарасын дәлелдеп айта білуі, сұрақтарға негіздеп жауап беруі).
Дәптермен жұмыс.
Сурет бойынша мысал құрастыр.
Оларды шығарып жауабын кестеге жаз.
1+5=6 2+5=7 2+6=8 2+7=9 3+1=4
Қалыптастырушы бағалау.
1.5.2.2. 47-бет.
Кері байланыс
Кемені бояу
Бағалау
Оқушылар сабақ соңында:
10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту үшін бір таңбалы сандарды қосу кестесін қолдануды;
қосу кестесіне сүйеніп, мысалдар құрастыра алуды меңгереді.
Оқушылардың сабақтан алған білім деңгейін тексеру мақсатында мынадай сұрақтар қою:
— Қосумен берілген мысалдардың нәтижесін табу үшін қосу кестесін қалай пайдаланамыз?
— 6-ға 3-ті қосқанда қанша болады?
— Қандай бір таңбалы сандарды қосқанда 6 шығады?
— 10 саны шығу үшін 7-ге қай санды қосуға болады?
— 7-ден 2-ні азайтса қай сан шығады? Оқушылармен жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалауға байланысты жұмыс өткізу