Сабақ:Мәтін.Сөйлем.1-5 жаттығулар | |
КҮНІ: | Мұғалім: Усенкулова Жамила Болатқызы |
СЫНЫП:3 | Қатысқандар саны:19 | Қатыспағандар саны:0 |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: мәтін түрін білу; сауатты көркем жазу |
Оқушылардың басым бөлігі: мәтін түрлерін ажырата білу |
Кейбір оқушылар: сөйлемді түсіндіріп оған бірнеше мысалдар келтіру арқылы дәлелдей білу |
Тілдік мақсат | Оқушылар: мәтін туралы түсінік бере алады |
Негізгі сөздер мен тіркестер: сан есім |
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1)мәтін деген не? 2) әңгімелеу мәтіні деген не? |
Талқылауға арналған тармақтар: Қайсысы сөйлем,қайсысы мәтін? |
Сіз неліктен бұл мәтін екенін айта аласыз ба? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: мәтінге ат қой |
Алдыңғы оқу | Өзіңді-өзің тексер |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы(Кіріспе) 10мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі а) Оқушылармен сәлемдесу; б) оқушыларды түгендеу; в) жұмыс орнының сабаққа дайындығын тексеру; г) оқушылардың көңілін сабаққа аудару. 2. Қызығушылықты ояту: «Сөз құра» ойыны арқылы Берілген сандарды өсу ретімен қойғанда «Жазғытұры» сөзі шығады. Ол сөз туралы не білетіндерін сұрап өту Абайдың «Жазғытұры» өлеңін хормен оқиды. Жазғытұры ќалмайды ќыстың сызы, Масатыдай ќұлпырар жердің жүзі. Жан-жануар, адамзат анталаса, Ата-анадай елжірер күннің көзі Осы өлең жолдарын оқыту арқылы көктем мезгілін еске түсіру. Көктем мезгілінде тулған балалар бар ма? Егер бар болса, онда бүгін оларды құттықтайтын боламыз. Және көктем мезгіліне саяхат жасайтын боламыз. Олай болса қазір сендермен 3. «Гүл таңда » ойынын ойнап өткен сабақтарды қайталаймыз.
мәтін дегеніміз не? мәтін түрлерін ата? сөйлем дегеніміз не? сөйлеммен мәтіннің айырмашылығы не? 4. Үй жұмысын тексеру 28-жаттығу -Кәне, тексеріп өтейік.(оқушылар кезекпен оқып шығады) -Жарайсыңдар! | |
| -Біз нені еске түсірдік? -Бүгінгі сабағымыз «Мәтін.Сөйлем» деп аталады | |
Негізгі бөлім 25мин | Жаңа сабақ Мұғалім түсіндірмесі 1-жаттығу Мәтінді түсініп оқы және көшіріп жаз Мәтін не туралы? Мәтін екенін дәлелде Қарамен жазылған сөздің түбірін тап 2- жаттығу Әр бөлікті оқы.Қайсысы сөйлем,қайсысы мәтін?Өз жуабыңды дәлелдеп бер.Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып,мәтінді көшіріп жаз. 3-жаттығуМәтінді оқы .Ол не туралы? Мәтінде неше сөйлем бар? Мәтінге ат қой. Мәтіндегі сөйлемдер жігін ажыратып,көшіріп жаз Берілген сөйлемдерің хабарлы сөйлем екенін дәлелде. Сергіту сәті Орманда кірпі келеді, Саңырауқұлақ тереді. Кездесті, міне, керегі: Екеуі қайың астынан. Біреуі терек қасынан. Қанша олар болмақ есепте, Тоқылған салса себетке 4- жаттығу Мына сызба бойынша әңгімелеу мәтінін құрастыр аяқталуы дамуы басталуы | |
Қорытынды 8 мин | 7.Сабақты қорытындылау мақсатында тест жұмыс мен Венн диограммасымен жұмыс жүргізу 8.Кері байланыс: Оқушылар білімін кері байланыс арқылы қорытынды жасалды. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды. Оқушылардын кері байланысты "Нені білемін"?, "Нені білдім" , "Нені білгім келеді ? " | |
Қосымша ақпарат: 55 сабақ тест жұмысы, |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және қорғау ережелері АКТ –мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Семантикалық картамен жұмыс. Шығармашылық жұмыспен шұғылдану арқылы оқушы жан-жақты ізденісте болады. Оқулықтан тыс жаңа дүниемен таныса отырып, шығармашылық қабілеті артады | Топтық бағалау. Өзін-өзі бағалау. | Интербелсенді тақта. |
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз? |
Сабақта мақсатыма жеттім. Оқушылар туынды сөздің жасалу жолдарын меңгерді. Сыныптағы ахуал көңілді болды. Жоспарланған саралау шаралары тиімді болы. Берілген уақыт ішінде жоспар толық орындалды |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылар топта жұмыс жасау арқылы туынды сөзді жақсы меңгерді 2: Жаңа сабақты қортындылау кезінде қолданған тест және Венн диограммасы табысты болды Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Ойын арқылы оқушыларға тапсырмаларды орындау қызықты, әрі көңілді болды 2: Жұптық жұмыс сәтті шықты Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Оқушылармен кері байланыс жасау арқылы мен келесі сабақта туынды сөздердің сұрақтарға жауап беруіне байланысты қай сөз табына жататынын толықтыру керек екенін білдім. |
Сабақ:Сөз.21-28 жаттығулар | |
КҮНІ:10.05.2017ж | Мұғалім: Усенкулова Жамила |
СЫНЫП:3ж | Қатысқандар саны:19 | Қатыспағандар саны:0 |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | Сөз құрамына талдауды түсінеді Мағынасы мәндес сөздерді түсінеді Қарама-қарсы сөздер туралы түсінеді |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: мағынасы мәндес сөздер туралы білу; сауатты көркем жазу |
|
Кейбір оқушылар: сөйлемді түсіндіріп оған бірнеше мысалдар келтіру арқылы дәлелдей білу |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Қарама-қарсы сөздер туралы түсінік бере алады |
Негізгі сөздер мен тіркестер: сан есім |
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1) сөз деген не? 2) қарама-қарсы сөздер деген не? |
Талқылауға арналған тармақтар: Жазылуы бірдей,мағыналары әр басқа сөздерге мысалдар келтір |
Сіз неліктен бұл мағынасы мәндес сөз екенін айта аласыз ба? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: сөз құрамына талда |
Алдыңғы оқу | Өзіңді-өзің тексер |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы(Кіріспе) 10мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі а) Оқушылармен сәлемдесу; б) оқушыларды түгендеу; в) жұмыс орнының сабаққа дайындығын тексеру; г) оқушылардың көңілін сабаққа аудару. 2. Қызығушылықты ояту: «Сөз құра» ойыны арқылы Берілген сандарды өсу ретімен қойғанда «Жазғытұры» сөзі шығады. Ол сөз туралы не білетіндерін сұрап өту Өткенді қайталау мәтін түрлерін ата? сөйлем дегеніміз не? сөйлеммен мәтіннің айырмашылығы не? 4. Үй жұмысын тексеру 20-жаттығу -Кәне, тексеріп өтейік.(оқушылар кезекпен оқып шығады) -Жарайсыңдар! | |
| -Біз нені еске түсірдік? -Бүгінгі сабағымыз «Мәтін.Сөйлем» деп аталады | |
Негізгі бөлім 25мин | Жаңа сабақ Мұғалім түсіндірмесі 21-жаттығу Өлеңді көшіріп жаз.Сөз құрамына талда.Түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгіле 22-жаттығу Сөздерді оқы,түбірін тап. Жұрнақтар сөз мағыналарын қалай өзгерткенін түсіндір. 24-жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды қойып,мәтінді көшіріп жаз. Қазақстандағы мемлекеттік тіл-қазақ тілі.Мұнда бірнеше ұлт өкілдері тұрады.Олар бір-бірімен тату. 25-жаттығу сөздерді сөз құрамына талдап,кестеге түсір. Сөз құрамы Сөз | Түбір- | Жұрнақ | Жалғау | Кезекші | Кезек | ші | ні | 25-жаттығу Өлеңді түсініп оқы.Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап,сол сөздерге түбірлес сөздерді ата. Сергіту сәті Орманда кірпі келеді, Саңырауқұлақ тереді. Кездесті, міне, керегі: Екеуі қайың астынан. Біреуі терек қасынан. Қанша олар болмақ есепте, Тоқылған салса себетке 26-жаттығу Мәтінді түсініп оқы.Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда Түбір мен қосымшаның жазылуын түсіндір.Алдымен жуан қосымшалы сөздерді,содан кейін жіңішке қосымшалы сөздерді көшіріп жаз | |
Қорытынды 8 мин | 7.Сабақты қорытындылау «Желпуіш» әдісі бойынша 8.Кері байланыс: Оқушылар білімін кері байланыс арқылы қорытынды жасалды. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды. Оқушылардын кері байланысты "Нені білемін"?, "Нені білдім" , "Нені білгім келеді ? " | |
Қосымша ақпарат: 55 сабақ тест жұмысы, |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және қорғау ережелері АКТ –мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Семантикалық картамен жұмыс. Шығармашылық жұмыспен шұғылдану арқылы оқушы жан-жақты ізденісте болады. Оқулықтан тыс жаңа дүниемен таныса отырып, шығармашылық қабілеті артады | Топтық бағалау. Өзін-өзі бағалау. | Интербелсенді тақта. |
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз? |
Сабақта мақсатыма жеттім. Оқушылар туынды сөздің жасалу жолдарын меңгерді. Сыныптағы ахуал көңілді болды. Жоспарланған саралау шаралары тиімді болы. Берілген уақыт ішінде жоспар толық орындалды |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылар топта жұмыс жасау арқылы туынды сөзді жақсы меңгерді 2: Жаңа сабақты қортындылау кезінде қолданған тест және Венн диограммасы табысты болды Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Ойын арқылы оқушыларға тапсырмаларды орындау қызықты, әрі көңілді болды 2: Жұптық жұмыс сәтті шықты Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Оқушылармен кері байланыс жасау арқылы мен келесі сабақта туынды сөздердің сұрақтарға жауап беруіне байланысты қай сөз табына жататынын толықтыру керек екенін білдім. |