Просмотр содержимого документа
«қазақ тілінен сабақ жоспарлары»
Күні: Бекітемін: _____________________ Сыныбы: 3
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы:Тіл және сөйлеу. Сөйлеу мәнерлігі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға сөйлеудің қажеттілігін түсіндіру. Сөйлеу тіл арқылы жүзеге асатынын ұғындыру. Сөйлеу және оның түрлері туралы берілген ұғымды кеңейту;
Дамытушылығы: Сөздік қорын, байланыстырып сөйлеу тілдерін дамыту;
Тәрбиелігі: Адамгершілік, еңбек тәрбиелеріне баулу.
Қазақ тілі оқулығымен, авторларымен, шыққан баспасымен таныстырып кету. Кітапты күтіп ұстау, қаптап жүру керек екендігін айтып өту. Кітап шығаруға көп адам еңбек еткені, кісі еңбегін сыйлау керектігін, өзінен кейін тағы кіші достары ұстайтынын ескерте кету.
3-беттегі сурет бойынша әңгіме құратып, Нұрхан Жанаевтың «Біліміңмен көктедім» өлеңін оқыту. Өлең мазмұнын ашу.
І. Бағдарлау – мотивациялық кезең.
Негеш – өздерің сияқты 3-сынып оқушысы. Ол – көңілді, мейірімді, білімқұмар бала. Негеш үнемі «Кім? Не? Қайда? Неге?» сұрақтарын көп қояды. Сол себепті оны Негеш деп атайды.
Негеш мына сұрақтардың жауабын білгісі келеді:
- Сөйлеу не үшін қажет?
- Сөйлеу не арқылы жүзеге асады?
Білгішбек «Тіл мен сөйлеудің не үшін қажет екенін мына сызбадан білуге болады»,- дейді.
сөйлеседі
хабар береді
Тіл арқылы пікірлеседі
білмегенін сұрайды
кеңеседі
Сендер бұған не дейсіңдер? /оқушылар өз ойларын айтады/
Сөйлеу адамға ғана тән нәрсе. Тіл арқылы сөйлеседі, хабар береді, пікірлеседі, білмегенін сұрайды, кеңеседі. Сөйлеудің екі түрі бар: ауызша және жазбаша.
ІІ. Операциялық – орындаушылық кезең.
Жаттығу жұмыстары
Оқулықпен жұмыс
1-жаттығу/ауызша/
Суретпен жұмыс. Ауызекі сөйлеу мен жазбаша сөйлеудің қайсысы бұрын пайда болды? Жазбаша сөйлеуді қай кезде қолданады деп ойлайсың? Ауызекі сөйлеуді ше?
Мархабат етіңіз, өтінемін, ренжімесеңіз деген сөздерді қатыстырып сөйлем құрау.
Жаңа сабақты түсіндіру
Шақырту қағазы, құттықтау қағаздары да жазбаша сөйлеуге жатады. Құттықтау қағазының қаратпа сөз бөлігі, құттықтаймын бөлігі, тілек бөлімі болады. Шақырту қағазында қаратпа сөз бөлігі, негізгі бөлігі және кімнен екені жазылады.
ІІ. Операциялық – орындаушылық кезең.
Дәптермен жұмыс
Күн жадын жазу.
Көркем жазу минуты
бақыт болашақ
Бейнетің қатты болса,
Татқаның тәтті болар.
9-жаттығу. /жазбаша/
Үлгі бойынша «Алтын күз» кешіне шақырту қағазын дайындау.
Оқулықпен жұмыс.
10-жаттығу /ауызша/
Суретпен жұмыс
Жарысқа қатысушыларды жеңістерімен шын жүректен құттықтаймыз.
Сергіту сәті
11-жаттығу /ауызша/
Құттықтау мәтінінің зымыран түріндегі сызбасына зер салып қарап, талдау жасау.
12-жаттығу /ауызша/
Мәтінге талдау жасау
ІІІ. Рефлексиялық бағалау кезеңі.
Шығармашылық тапсырма
Зымыран түріндегі сызбаны пайдаланып, досына құттықтау жазғызу.
Үйге тапсырма:
13-жаттығу, 11-бет.
Өздеріне ұнаған тілек сөздерді пайдаланып, әжелеріне ашық хат дайындау.
Бағалау
Күні: Бекітемін: _____________________ Сыныбы: 3
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы:Дыбыс және әріп. Дыбыс туралы қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:Оқушыларды сөздерді дұрыс айтып, дұрыс жазу дағдыларын одан әрі жетілдіре түсу; 2-сыныпта өткен дыбыс және әріп туралы берілген ұғымды еске түсіру.
Дамытушылығы: Оқушылардың сөз байлығын арттыру, сауатты жазу дағдыларын жетілдіру,сөйлеу дағдыларын дамыту;
Тәрбиелігі: Ақыл-ой, адамгершілік тәрбиелеріне баулу, тазалыққа тәрбиелеу.
Ерте-ерте ертеде, ешкі жүні бөртеде, керемет ғажап әлемде үлкен «Қазақ тілі» деген ел болыпты. Бұл елдегі барлық тұрғындар тату тәтті тұрыпты. Күндердің күнінде орманнан әртүрлі дыбыстар шығады екен.
- А-а, о-о, у-у, ы-ы – деп әртүрлі дыбыстар шығарады. Сөйтсе, Жалмауыз кемпір дыбыстар мен әріптердің барлығын ұстап алып жібермей жатыр екен.
Әріптер өздері дыбыс шығара алмайтындықтан, дыбыстардан өтініпті. Сендер бізге көмектесіп жазылған сөздерді дыбыстап беріңдерші өтінеміз: «Көмектесіңдер».
Бұл сөзді естіген дыбыстардың қайратты ұлдары екен. Дыбыстардың екі ұлы болыпты, бірі дауысты, бірі дауыссыз. Дауысты дыбыстан тараған балалары: жуан және жіңішке. Дауыссыз дыбыстың үш ұлы бар екен, олар: қатаң, ұян, үнді. Осы ұл балалары аталарының қауіп - қатерге түскендігін естіп көмекке барады.
- Сонда жуан дауысты даусын жуан шығарып:
- Ой, Жалмауыз біздің аталарымызды шығар!- деп, дауысын жуан қылып шығарып айтады.
Жіңішке дауысты:
- Иә, тезірек шығар, - деп үлкен ағасын қоштап отырады екен.Қатаң өте қатаңдықпен:
- Қазір сен оларды босатпасаң мына жердегі барлық заттарынды алып кетеміз. Солай ғой ұяң.
Ұяң дауыссыз үндемей тұрып қалды. Үнді дауыссыз ең кенже болғандықтан шыдамай үн шығарып жылап жібереді.Жуан дауысты дыбыс шыдамай:
- Ой, кемпіржан сен де бізден құраласың ғой. Кемпір деп жазсақ сен әріптерден, ал егер оқысақ дыбыстардан құралғансың.Ал егер дыбыстық талдау жасасақ, онда алдыңдағы тұрған біздер де шыға келеміз.
- Жалмауыз кемпір ойланып тұрып:
- Жарайды, мен сендердің аталарыңды жіберемін, бірақ сендер мені қандай дыбыстардан тұратынымды, мен қалай жазылатындығымды жазып беріңдер. Әйтпесе мен әріптерді танымаймын ғой. Ал аталарынды үйретсін деп алсам, біз үйрете алмаймыз деп айтты. Енді мен түсіндім, үйрету үшін сендердің барлықтарын қажет екен ғой.
- Ал, дыбыстар барлығымыз кемпірге көмектесейік, жарайды ма?
- Алақай! - деп қуанды кемпір.
- Балалар, бізде көмегімізді аямайық. Кемпір сөзін талдап көрсетейік.
/Кемпір сөздіне дыбыстық талдау жасату/
- Ал, балалар енді ой түйіп, қорытынды жасайық.
ІІ. Операциялық – орындаушылық кезең.
Өткенді қайталау
- Дыбыс дегеніміз не?
- Әріптің дыбыстан қандай айырмашылығы бар?
Дәптермен жұмыс. Күн жадын жазу.
Көркем жазу минуты
Қоңыздар ызыңдаса, ауаның бұзылуына көрінеді.
1-жаттығу /жазбаша/
Сөздерді дыбыс санына қарай топтап жазу
Отан, ар, ана, ақыл, дана, ұят, намыс, ес, жер, ер, қоян, фильм, ою.
Оқулықта берілген буындардан ең көп сөз құраған топ жеңеді.
Үйге тапсырма: 6, 9-жаттығулар, 13-бет.
Бағалау
Күні: Бекітемін: _____________________ Сыныбы: 3
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы:Дауысты және дауыссыз дыбыстар
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:Оқушыларды сөздерді дұрыс айтып, дұрыс жазу дағдыларын одан әрі жетілдіре түсу; 2-сыныпта өткен дыбыс және әріп туралы берілген ұғымды еске түсіру. Дауысты, дауыссыз дыбыстар жөнінде алған білімдерін бекіту.
Дамытушылығы: Оқушылардың сөз байлығын арттыру, сауатты жазу дағдыларын жетілдіру,сөйлеу дағдыларын дамыту;
Тәрбиелігі: Ақыл-ой, адамгершілік тәрбиелеріне баулу, тазалыққа тәрбиелеу.
Тұз астың дәмін келтірсе, мақал сөздің сәнін келтіреді.
ІІІ. Бағдарлау – мотивациялық кезең
18-жаттығу /ауызша/ топтық жұмыс
Оқулықта берілген нұсқаулық бойынша сөзжұмбақ құрастыру.
Үйге тапсырма: 15-жаттығу, 15-бет.
Бағалау
Күні: Бекітемін: _____________________ Сыныбы: 3
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Э дыбысы
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Э дыбысы және әріп жайында түсініктерін еске түсіріп, пысықтау, дұрыс жазу дағдыларын одан әрі жетілдіре түсу; Э дыбысын ажырата білуге үйрету. Э дыбысының дыбысталу ерекшелігін таныту; э дыбысының қандай сөздерде кездесетінін байқату;
Дамытушылығы: Оқушылардың сөз байлығын арттыру, э арқылы жазылатын сөздердің мағынасын түсіндіріп, дұрыс жазуға жаттықтыру, сөйлеу дағдыларын дамыту;
Тәрбиелігі: Ақыл-ой, дәптермен, тақтамен жұмыс жасағанда әдемілікке, тазалыққа тәрбиелеу;
Сабақтың тақырыбы: Э дыбысы мен Е дыбысының ерекшеліктері
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Э дыбысы және әріп жайында түсініктерін еске түсіріп, пысықтау, дұрыс жазу дағдыларын одан әрі жетілдіре түсу; Э дыбысын ажырата білуге үйрету. Э дыбысының дыбысталу ерекшелігін таныту; э дыбысының қандай сөздерде кездесетінін байқату;
Дамытушылығы: Оқушылардың сөз байлығын арттыру, э арқылы жазылатын сөздердің мағынасын түсіндіріп, дұрыс жазуға жаттықтыру, сөйлеу дағдыларын дамыту;
Тәрбиелігі: Ақыл-ой, дәптермен, тақтамен жұмыс жасағанда әдемілікке, тазалыққа тәрбиелеу;
Алыста электр шамы жарқырайды. Төреш элеваторға астық тасиды. Көмірді экскаватормен тиеді. Бірнеше эшелон көмір жөнелтілді. Ұшақтың экипажында төрт адам бар.
Білімділігі: Э дыбысы және әріп жайында білімдерін тексеру, пысықтау, дұрыс жазу дағдыларын одан әрі жетілдіре түсу;
Дамытушылығы: Диктант жаздыру арқылы оқушылардың жазу сауаттылығын арттыру;
Тәрбиелігі: Ақыл-ой, дәптермен, жұмыс жасағанда әдемілікке, тазалыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: білімді тексеру сабағы.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: баяндау.
Сабақтың көрнекіліктері: Диктанттар жинағы.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу, оқушыларды түгендеу, сабаққа даярлық.
І. Бағдарлау – мотивациялық кезең
Диктант дәптерлерін таратып, жазба жұмысына дайындық жасау.
ІІ. Операциялық – орындаушылық кезең.
Дәптермен жұмыс.
Үсеннің күшігі
Үсен үшінші сыныпта оқиды. Оның Жолбарыс деген күшігі бар. Ол күшігін өте жақсы көреді. Оған кішкентай үйшік жасады. Үсен сабақтан келгенде ол есік алдында күтіп отырады. Күшігін үй күзетуге үйретіп жүр. Бөтен адамға Жолбарыс қатты үреді. (36 сөз)
Жазылуы қиын сөздер: күзетуге, бөтен.
ІІІ. Рефлексиялық – бағалау кезеңі
Бесінші сөйлемде неше сөз бар? Сөз санын жақша ішіне цифрмен көрсетіп жаз.
Ұрды – үрді сөздерін салыстыр. Дыбыстық талдау жаса.
/өлеңді жатқа айтып, в дыбысының айтылуына назар аударту./
Есіңе сақта! айдары
В – ұяң дауыссыз дыбыс. Ол сөздің барлық буынында кездесе береді.
2-жаттығу./жазбаша/
/ Мәтінді көшіріп жазып, в әрпі бар сөздердің астын сызу./
Дүние жүзіндегі ең биік ағаш – эквалипт. Ол Австралияда өседі. Биіктігі 100-110 метрге жетеді. Баяғыда бір кедей адам осы ағаштың әбден қурап, құлап қалған біреуінің түбін ойып, өзіне үй жасапты. Түбірдің ішіндегі қуыстың кең болғаны сондай, тіпті ат қорасын да соның ішінен жасапты дейді.
3-жаттығу./жазбаша/
Үй ішінде – бөлме,
Бөлме іші – көлде.
Түрлі ұсақ балық
Жүзді сайран салып. (аквариум)
/жұмбақтың шешуін қатыстырып сөйлем құрау/
Сергіту сәті
Топ бойынша э және в дыбысы бар сөздер айтып жарысу.
4-жаттығу /жазбаша/
/Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, көшіріп жазу./
Қазақстанда трамвай 1937 жылдан бастап жүре бастады. Мен мектепке троллейбуспен барамын. Қыздар волейбол ойнады. Ұлдар футбол ойнады. Олар вальс биледі.
6-жаттығу /жазбаша/
/Мәтінді оқып шығып, в әрпі бар сөздерді көшіріп жазып, дыбыстық талдау жасау./
Білімділігі: Дыбыстар мен әріптер жайында білімдерін тексеру, пысықтау, дұрыс жазу дағдыларын одан әрі жетілдіре түсу;
Дамытушылығы: Диктант жаздыру арқылы оқушылардың жазу сауаттылығын арттыру;
Тәрбиелігі: Ақыл-ой, дәптермен, жұмыс жасағанда әдемілікке, тазалыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: білімді тексеру сабағы.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: баяндау.
Сабақтың көрнекіліктері: Диктанттар жинағы.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу, оқушыларды түгендеу, сабаққа даярлық.
І. Бағдарлау – мотивациялық кезең
Диктант дәптерлерін таратып, жазба жұмысына дайындық жасау.
ІІ. Операциялық – орындаушылық кезең.
Дәптермен жұмыс.
Менің досым
Біздің сыныпқа Раушан деген қыз келді. Екеуміз жұбымыз жазылмайтын дос болдық. Оның қолынан келмейтін іс жоқ. Би билейді. Ән айтады. Домбырада ойнайды. Өзі үздік оқиды. Бос уақытында пайдалы іспен айналысқанды ұнатады. Раушан өте ілтипатты қыз. Ол достарынан көмегін аямайды. (40 сөз)
Жазылуы қиын сөздер: жұбымыз, ілтипатты.
ІІІ. Рефлексиялық – бағалау кезеңі
Бірінші сөйлемдегі жіңішке айтылатын сөздердің астын сызыңдар.