kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?озы. ?оша?ан. Жі?ішке дауыстылар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: ?озы. ?оша?ан. Жі?ішке дауыстылар                           

Саба?ты? ма?саты:

  1. Білімділігі:

О?ушылар?а Ж.Сма?ов туралы ?ыс?аша м?лімет беру.Т?лді? пайдасы туралы танымды? ?абілеттерін арттыру. ?ле?ді м?нерлеп о?у,мазм?ндау?а машы?тандыру.Жі?ішке дауыстыларды ме?герту.

  1. Дамытушылы?ы:

Жуан ж?не жі?ішке дауыстыларды ажырата білуге  ?йрету.?р ?ле? жолын мазм?ндай отырып, тілдік ?орын, танымды? белсенділігін дамыту.

  1. Т?рбиелігі:

Жалпы т?лдерге ?ам?орлы? жасау?а баулу.К?ркем, сауатты жазу?а,?з бетінше ж?мыс жасау?а да?дыландыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?озы. ?оша?ан. Жі?ішке дауыстылар »

Алматы облысы,Қарасай ауданы

М.Мәметова атындағы орта мектеп КММ

Бастауыш сынып мұғалімі:

Нуржауова Ләйла Құдайбергенқызы


Сабақтың тақырыбы: Қозы. Қошақан. Жіңішке дауыстылар

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділігі:

Оқушыларға Ж.Смақов туралы қысқаша мәлімет беру.Төлдің пайдасы туралы танымдық қабілеттерін арттыру. Өлеңді мәнерлеп оқу,мазмұндауға машықтандыру.Жіңішке дауыстыларды меңгерту.

  1. Дамытушылығы:

Жуан және жіңішке дауыстыларды ажырата білуге үйрету.Әр өлең жолын мазмұндай отырып, тілдік қорын, танымдық белсенділігін дамыту.

  1. Тәрбиелігі:

Жалпы төлдерге қамқорлық жасауға баулу.Көркем, сауатты жазуға,өз бетінше жұмыс жасауға дағдыландыру.

Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру,баяндау,талдау,сұрақ-жауап,сем.тест

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың көрнекілігі: слайд, парақшалар, семантикалық карта, тест

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сабаққа психологиялық даярлық

Бес болсын алған бағамыз

Білімнен бақыт табамыз,

Өнер,білім көп тоқып

Өсе берсін санамыз.

ІІ. Үй тапсырмасына шолу жасау.

  • Үйге қандай тапсырмалар берілді? Біз қандай үй жануарларын білеміз?

1-ші слайд.Төрт түлік мал иелерін атау.

Түсініктеме: Қазақ ежелден мал шаруашылығымен айналысқан халық.Малдың еті,сүті, терісі, жүні, сүйегіне дейін өз қажеттіліктеріне жарата білген. Қазақ халқының бар өмірі төрт түлік





малмен байланысты болған. Халық ұғымында әр малдың пірі, киесі болған.



2-слайд «Төлдерін тап»

3-4 слайд төлдер

Қандай жуан дауыстыларды білеміз? Мысал келтірейік.

  • Сиыр өлеңдерін жатқа айтқызу.

  • Сиырдың пайдасын әңгімелету. Тағы қандай төлдерді білесіңдер?

  • «Сиыр»- сөзінде неше дауысты дыбыс бар, буынға бөліңдер.Неше буынды сөз?

  • Балалардың жауабы.

  • Балалар, аналарың сендерді қалай еркелетеді?

  • «Ботақаным,қошақаным,қозым,құлыншағым,құлыным,лағым» - деп.

  • Дұрыс айтасыңдар.

  • Олай болса, біз де бүгін сол еркелетіп айтатын теңеу сөздерге байланысты сабағымызды топпен отырып, әр топқа атау берейік.

І-топ - Ботақандар

ІІ-топ – Құлыншақтар

ІІІ-топ – Қошақандар

Жаңа сабақтың тақырыбын баяндау.

ІІ. 5-ші слайд.

«Қозы» өлеңінің авторы Ж.Смақов туралы қысқаша мәлімет беру.

Жақан Смақов (1932-1974) Қарағанды облысы,Жаңаарқа ауданы, Ынталы колхозында дүниеге келген.Қазақ мемлекеттік университетінің журналистика факультетін бітірген.Еңбек жолын Талдықорған облыстық газетінде бастайды.Ол көптеген республикалық газеттерде жоғары лауазымды қызметтер атқара жүріп, балаларға арналған көптеген өлеңдер жазады. 1958 жылы қазақ теледидары ашылысымен сонда қызметке ауысады. Балаларға арнап түрлі көрсетілімдер ұйымдастырады. Оның «Құсбегі» телефильмі бүкіл одақтық экранға шыққан. Жақан ағамыздың

ІІІ. 6-ші слайд

«Қозы» өлеңімен танысайық.

  • Өлеңді мәнерлеп оқу, мағынасын ашу.

  • Оқушыларға кезекпен тізбектей оқыту.

  • Қозыға мінездеме беру.



  • «Қошақандар» өлеңін оқып, мазмұнын түсіндіру.

  • Сөздік жұмыс. «Момақан» - жуас, «Көкке тойып» - көк шөпке тойып

  • Жіңішке дауыстылармен таныстыру:

  • Ә, Е, Ө, І, Ү- мысалдар келтіру: әже, әйнек, ешкі, елік, өрмекші, ін, ішік,үй, үтік,үйрек.

  • Ережемен таныстыру: Сөздегі дауысты дыбыстар жіңішке болса айтылатын сөзде жіңішке болады.

  • Дыбыс дегеніміз не?

  • Әріп дегеніміз не?

ІҮ. Дәптермен жұмыс.

Күн ретін жазу. Көркем жазу минуты

Сөздік диктант: Ботақан, түйе, қошақан, ешкі

8-слайд Сергіту жаттығуы. «Қошақаным қайда екен» караоке

33-жаттығуды орындау

Ү. 9-слайд. Дыбыс туралы қайталау

Топтық жұмыс . Әр топқа парақша тапсырмаларын үлестіру.

Семантикалық картаны толтыру.

«Әріптер» сөйлейді. Адасқан әріптерден төлдердің аттарын тауып жаз. Берілген тапсырма бойынша талдау жұмысы.

ҮІ. 10-слайд «Кім тапқыр» ойыны

ҮІІ. Сәйкестік тест

ҮІІІ. Бекіту. «Кубизм» әдісімен

  1. Қозыны қалай шақырады?

  2. Лақты қалай шақырады?

  3. Құлынды қалай шақырады?

  4. Ботаны қалай шақырады?

  5. Бұзауды қалай шақырады?

  6. Төрт түлік иелерін ата

  7. Қозы ненің төлі?



Рефлексия жасау

ІХ. Бағалау. Үйге тапсырма: Қозы. Қошақан өлеңдерін мәнерлеп оқу. 34- жаттығу







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
?озы. ?оша?ан. Жі?ішке дауыстылар

Автор: Нуржауова Ляйла Кудайбергеновна

Дата: 12.03.2015

Номер свидетельства: 185006


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства