Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: оқушыларға Әуелбек Қоңыратбаевтың өмірінен қысқаша түсінік беру. Мәтіннің мазмұнын түсіндіре отырып,аң мен жануарлардың сақтанатын айла-тәсілдерін әңгімелеу.
2.Дамытушылығы: оқушылардың сөздік қорларын молайту, ауыз-екі сөйлеу дағдылары мен жазба тілдерін дамыту. Оқушылардың мақал- мәтел, сөзжұмбақ арқылы жылдамдық, тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Тәрбиелілігі: оқушылардың табиғаттқа деген қызығушылықтарын оята отырып, жануарларды қорғап, аялай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,ойын
Көрнекілігі: Ақынның суреті, сөзжұмбақ, сандар, әріптер, компьютер, жануарлардың суреттері.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, математика, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқушыларды топқа бөлу.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
М. Сүндетовтің «Қайырымдылық» әңгімесін мазмұндау.Дәптер бойынша берілген тапсырмаларды тексеру.
Сұрақтар:
1. Мұғалима Мұхтарды не үшін мақтады?
2. Мектептен келе жатып қандай оқиғаға тап болды?
3. Мұхтар не үшін қуанды?
4. Мұхтарға анасы не үшін ұрыспады?
5. Әңгіменің «Қайырымдылық» деп аталу себебі не?
Қорғау Ізгілікті іс
Жақсылық жасау Қайырымдылық Көмектесу
Тақтада цифрлар мен әріптер шашыратып берілген. Цифрларды өз орындарына қойсақ, жаңа тақырыптың аты шығады. (Киіктің айласы)
III. Жаңа сабақ.
Автор туралы мағұлмат беру.
Ә. Қоңыратбаев 1905 жылы 10 қыркүйекте Қызылорда облысы, Шиелі ауданы, Қызылту колхозында дүниеге келген. Ол қазақ совет әдебиет зерттеушісі, сыншы, филология ғылымының докторы. Жас кезінде ауыл мектебінен сауатын ашқан. Еңбектері: «Сұр көжек», «Қозы Көрпеш» жыры туралы, т.б. еңбектері бар.
1. Мәтінді оқып, мазмұнын түсіндіремін.
Қосымша мәлімет: Киік- жұптұяқты жануар. Киікке байланысты аңыз-әңгімелер, теңеулер жиі кездеседі. Мыс: «Киіктің киесі бар» деген ұғымдар халық арасында кеңінен таралған. Киік деп халық көбінесе, ақбөкен мен қарақұйырықты айтады.
2.Оқушыларға бөліп оқытамын.
1 топқа- оқытамын.
2-топқа- мазмұнын айтқызамын.
1 топқа тапсырма: Мәтінге сүйеніп, аң менг жануарлардың жауларынан сақтанатын қару-құралын, айла-тәсілін ата.
2 топқа тапсырма: «Таяқ сілтем жер» тіркесіндегі «таяқ сілтем» сөзін басқаша айтып көр.
Суретпен жұмыс.
Мәтінге сүйеніп, сурет бойынша әңгіме құрау.
(Екі топқа бірдей тапсырма беру)
Сергіту сәті. (Би арқылы)
Дәптермен жұмыс. аңәдемі
Киік
құралайжүйрік
Мақал- мәтелдер (Екі топқа тапсырма беру аң туралы мақал-мәтелдер айту)
1.Балығы болмаған көл құрсын,
Киігі болмаған шөл құрсын.
2. Бір киікті бір тау аш қылмайды.
3. Тауда жүрген киіктің
Көзінен өзге айыбы жоқ.
4. Қасқырдың ойлағаны- арамдық,
Қойдың ойлағаны- амандық.
6. Қасқыр тойғанына емес, қырғанына мәз.
IV. Сабақты бекіту. Сөзжұмбақ шешу.
V. Білімдерін бағалау, мадақтау. Смайликтер арқылы.