-Олай болса, балалар, бізде ?азір ?аза? тілі саба?ы. Б?гінгі саба?ымыз ерекше. Б?гін бізге ?она??а ?стаздар келіп отыр. Б?ріміз б?гін жа?сы білім к?рсетейік.
-Саба?ты бастамас б?рын ?р топ?а ат берейік.
1-топ: ??гімелеу м?тіні
2-топ: сипаттау м?тіні
3-топ:пайымдау м?тіні
?р топ ?з аттарына мінездеме беріп, ережелерін айта кетеді.
??гімелеу м?тіні: О?и?аны ретімен баяндайтын м?тін ??гімелеу м?тіні деп аталады.
Сипаттау м?тіні: Зат немесе ??былысты суреттеп, сипаттайтын м?тін сипаттау м?тіні деп аталады.
Пайымдау м?тіні: О?и?а, ??былысты? себебін д?лелдейтін м?тін пайымдау м?тіні деп аталады.
?ызы?ушылы?ты ояту.
Ребус шешу.
-?андай с?з шы?ты? (С?ЙЛЕМ)
Ой б?лісу.
1.С?йлем дегеніміз не? (С?йлем ая?тал?ан ойды білдіреді.)
Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі С?раулы с?йлем 2 сынып»
Амрина Гүлмира Атамбайқызы
Ақмола облысы Атбасар қаласы
«№7 қазақ орта мектебі» КММ
бастауыш сынып мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Сұраулы сөйлем.
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:Сұраулы сөйлемнің айтылу мен жазылуын үйрете отырып, балалардың байланыстырып сөйлеуін жеңілдету, белсенділігін арттыру, жаттығу жұмыстарын орындау арқылы сызба бойынша сөйлем құруға үйрету.
2.Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайту, өз ойларын дұрыс жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру, оқушылардың байқампаз іскерлігін, шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту.
3.Тәрбиелілік: Оқушыларды ауызбіршілікке, ұстамдылыққа, адалдыққа, әділдікке, жылдам ойлауға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, ребус, ақ қағаз
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Ана тілің-арың бұл,
Ұятың боп тұр бетте.
Өзге тілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте!
-Біздің ана тіліміз қандай тіл? (қазақ тілі)
-Олай болса, балалар, бізде қазір қазақ тілі сабағы. Бүгінгі сабағымыз ерекше. Бүгін бізге қонаққа ұстаздар келіп отыр. Бәріміз бүгін жақсы білім көрсетейік.
-Сабақты бастамас бұрын әр топқа ат берейік.
1-топ: әңгімелеу мәтіні
2-топ: сипаттау мәтіні
3-топ:пайымдау мәтіні
Әр топ өз аттарына мінездеме беріп, ережелерін айта кетеді.
Әңгімелеу мәтіні: Оқиғаны ретімен баяндайтын мәтін әңгімелеу мәтіні деп аталады.
Сипаттау мәтіні: Зат немесе құбылысты суреттеп, сипаттайтын мәтін сипаттау мәтіні деп аталады.
Пайымдау мәтіні: Оқиға, құбылыстың себебін дәлелдейтін мәтін пайымдау мәтіні деп аталады.
Қызығушылықты ояту.
Ребус шешу.
-Қандай сөз шықты? (СӨЙЛЕМ)
Ой бөлісу.
1.Сөйлем дегеніміз не? (Сөйлем аяқталған ойды білдіреді.)
2.Сөйлем неден құралады? (сөздерден)
3.Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?
4.Сөйлем соңына не қойылады? (тыныс белгілері)
Сәйкестендір тестімен жұмыс.
Дәрігер сурет салады
Ақын бала емдейді
Суретші өлең жазады
-Сендер қандай сөйлем құрадыңдар? (хабарлы сөйлем) (ережесін айтқызу)
-Ал, енді осы сөйлемдерді қолдана отырып, менің сұрақтарыма жауап беріңдер: Дәрігер не істейді?
Суретші не істейді?
Ақын не істейді?(интерактивті тақтадан шығару)
-Бұлар қандай сөйлемдер? (Сұраулы сөйлемдер)
Мағынаны тану.
Тақтада үш мәтін жазылады. Мәтіндерді жеке топтарға оқыту.Мәтіннің қандай түрі екенін айтқызу.
Түлкі.
Түлкі- сұлу аң.Ол таулы жерде жүреді.Түлкі қызыл түсті болады. Оның терісі бағалы.
Әнші.
Маржан домбырамен ән айтты. Оның әні балаларға ұнады. Балалар қол шапалақтады. Маржан иіліп ризашылығын білдірді.
Кітап оқу.
Кітап оқу-өте пайдалы іс. Өйткені кітап –білім көзі. Кітапты көп оқыған адам көп біледі. Кітап оқу арқылы неше түрлі қызық оқиғаларды білуге болады.
-Балалар, мәтіндер неден құралып тұр? Қандай сөйлемдерден құралған?
-Енді осы мәтіндердің ішіндегі қара түске боялған сөйлемдерді табайық. Оларды сұраулы сөйлемдерге айналдырып айтайық.
Айтқан сөйлемдерін интерактивті тақтада шығарып отыру.
1.Оның терісі бағалы ма?
2.Балалар қол шапалақтады ма?
3.Кітапты көп оқыған көп біледі ме?
Ереже: Жауап алу мақсатында айтылған сөйлемді сұраулы сөйлем дейді.Сұраулы сөйлемнің соңына сұрақ белгісі қойылады.
Оқулықпен жұмыс.
Дәптерлеріңді ашып, күннің уақытын жазайық.
Көркем жазу минуты.
Оқулықтағы 2-жаттығуды тапсырмасын оқыту, түсіндіру. Әр топқа екі сөйлемнен бөліп беру. Жеке оқушыға оқыту.
Сергіту жаттығуын жасату.
4-жаттығуда сұрақтарға жауап жазу.жеке оқушыларға оқыту.
Ой толғаныс.
Қанатты сөз – қазына.
-Қазақ тарихында қандай шешен билерді білесіңдер?(Әйтеке, Қазыбек, Төле)
Бір күні Сырым батырға мынадай сұрақ қойыпты:
-Сөз анасы не?
-Су анасы не?
-Жол анасы не?-деп сұрайды.
-Бұлар қандай сөйлемдер? (Сұраулы сөйлемдер)
-Қандай мақсатпен айтылып тұр?
-Сөйлем соңына қандай тыныс белгісі қойылған?
Кім Сырым батырдың берген жауабын айтады?
Сөз анасы-құлақ.
Су анасы-бұлақ.
Жол анасы-тұяқ.
-Қандай сөйлеммен жауап бердіңдер?
«Ойын-ой ұштар»
Әр топқа сөздер беріп, сөйлемдер құрату.
1-топ: Кімнің?
2-топ:Қайда?
3-топ:Не істеді?
4-топ:Қанша?
Әр топ өздерінің жазған сөйлемдерін оқиды.
Бағалау. Әр топ жиналған ұпайларын санайды. Жеке оқушыларды бағалау.