kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?аза? тілі п?нінен ашы? саба? ?лгісі "Негізгі ж?не туынды зат есім"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Негізгі ж?не туынды зат есім туралы берілген т?сінікті бекіту;о?ушыларды? с?з ??рамын талдау да?дысын жетілдіру; сауатты жазу?а ?йрету; байланыстырып с?йлеу ?абілетін  дамыту.

Негізгі ж?не туынды зат есім туралы берілген т?сінікті бекітеді; с?з ??рамын талдау да?дысы ?алыптасады; сауатты жазу?а ?йренеді; байланыстырып с?йлеу ?абілеті дамиды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі п?нінен ашы? саба? ?лгісі "Негізгі ж?не туынды зат есім" »

Пәні: Қазақ тілі

Сабақ №21

Күні: 16.02.2015

Сабақтың тақырыбы

Негізгі және туынды зат есім.

Сілтеме

3сынып Қазақ тілі «Атамұра» 2014 Г.И.Уайсова, Ә.Е.Жұмабаева

Мақсаты

Негізгі және туынды зат есім туралы берілген түсінікті бекіту;оқушылардың сөз құрамын талдау дағдысын жетілдіру; сауатты жазуға үйрету; байланыстырып сөйлеу қабілетін дамыту.

Нәтиже

Негізгі және туынды зат есім туралы берілген түсінікті бекітеді; сөз құрамын талдау дағдысы қалыптасады; сауатты жазуға үйренеді; байланыстырып сөйлеу қабілеті дамиды.

Қолданылатын әдістер

Түсіндіру,сұрақ-жауап, жинақтау ,топтау, рефлексия. «Сұрағын тап» «Жаңылмай жауап бер» «Ойлан тап» «Допты қағып ал, жауабын тез тауып ал»ойыны,тест.

Қолданылған модульдер

«Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Дарынды және талантты балаларды оқыту», « Көшбасшылық» «Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу» «Диалогтік оқыту»



Оқулық ,тірек-сызба,доп,плакат, маркер,үлестірмелі кеспелер,геометриялық фигуралар,смайлик.

Сабақтың түрі

Дәстүрлі емес сабақ

Сабақтың типі

Аралас сабақ

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе




Ұйымдастыру.

Шаттық шеңбер құру.

Топқа бөлу.

Қызығушылығын ояту. Қазақ тілім- өз тілім анам тілім

Абай,Мұхтар сөйлеген дана тілім.

Қастерлейді үл-қызың мәңгі сені,

Болашағым, бақытым дара тілім.


Психологиялық дайындық

Досының атынан басталатын әріпке тілек айту

3-топқа бөлінеді.Орындарын тауып отырады.

Топбасшысы геометриялық фигуралармен бағалап отырады.



Жақсы оқып сабақты,

Әдеп сақтау сәніміз.

Сәлем бердік сіздерге,

Басымызды иіп бәріміз

Тұсаукесер

18 -жаттығу

Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.

«Допты қағып ал, жауабын тез тауып ал» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді

1.Сөз таптарының неше түрін білесіңдер?

2.Зат есім дегеніміз не? Сұрақтары.

3.Етістік дегеніміз не? Сұрақтары.

4.Сын есім дегеніміз не?Сұрақтары.

5.Сан есім дегеніміз не? Сұрақтары.

6.Жалқы есім дегеніміз не?

7.Жалпы есім дегеніміз не?

Негізгі бөлім



Жұмбақ шешу.Зат есім.

Жаңа сабақты түсіндіру. Ережемен таныстыру.

Зат есім негізгі және туынды болып бөлінеді.

Негізгі түбірден болған зат есімді негізгі зат есім дейміз:

М:кітап, күй, ән.

Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімді туынды зат есім дейміз:М:Кітапхана, күйші, әнші.

Сөз табының ең басында тұрамын

Білесіңдер Кім? Не? деген сұрағым.

Сөйлемде ой иесі болатын

Етістікпен көркейемін толамын.

(Зат есім)

Білу

Грамматикалық-тілдік жаттығу. 19-жаттығу

Сөздерді салыстырып оқу.Олардың әрқайсысына сұрақ қою,

айырмашылығын байқау. Қосымшалы сөздерді көшіріп жазу.Сөз құрамына талдау

Түсіну

(Постер жасау)











Қолдану

(Постер қорғау)


Топтық тапсырма.

1-топқа 20- жаттығу.

Өлеңді мәнерлеп-оқу.Туынды зат есімдерді теріп жазу,олардың түбірін табу.

2-топқа 21-жаттығу Жаңылтпашты оқып,жатқа жазу.Туынды зат есімдерді тауып, сөз құрамына талдау

3-топқа 22-жаттығу Төмендегі негізгі зат есімдерге-шы,-ші жүрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасау.Негізгі зат есімдерді бірінші бағанға, туынды зат есімдерді екінші бағанға жазу


1-топқа 20- жаттығу.

Кенші ,достық, елші, аспаз, малшы.

2-топқа 21-жаттығу

Шын еңбекшіл-өрмекші,

Өрмекші-шын өрнекші.

3-топқа 22-жаттығу

1-бағанға 2-бағанға

Мүсін Мүсінші

Дойбы Дойбышы

Сауын Сауыншы

Егін Егінші

Мал Малшы

Би Биші

Жылқы Жылқышы

Күй Күйші

Сиқыр Сиқыршы

Сергіту сәті.

Бой жазу жаттығулары.

Бой жазу жаттығулары

Орнымыздан тұрамыз

Екі қолды ұрамыз

Бір отырып ,бір тұрып,

Орнымызды табамыз.

Жинақтау.


«Ойтолғаныс» кезеңі .

Өз бетінше жұмыс .

Тест

1.Негізгі зат есімдер тобын анықта.

2.Туынды зат есімдер қатарын тап.

3.Жалқы есімдер қатарын белгіле.

4.Жалпы есімдердің қатарын тап.

5.Зат есімдер қатарын анықта


«Жаңылмай жауап бер» ойыны.

Кластер мен жұмыс және оны қорғау.

1

А.Құлыншақ,үйшік, сазгер

Ә.Кітап, парта, қалам.

Б.Ақтөс,Бөрібасар,Құлагер.

2

А.Әнші ,сазгер, жазушы.

Ә.Алматы,Шымкент,Ақтау.

Б.Гүлдер,балалар,дәптерлер.

3

А.Балқаш.Алакөл,Ертіс.

Ә.Мекеме,сарай, шеберхана.

Б.Биші, күйші, әнші.

4

А.Жетіген,Ащыбұлақ,Казцик

Ә.Малшы,сазгер,суретші.

Б.Арай,Мөлдір,Ринат.

5

А.Сымбатты,ұзын,салмақты.

Ә.Күн, ай, жұлдыз.

БКүлді, оқыды, сөйледі


Үйге тапсырма


151-бет 23-жаттығу.Сурет бойынша әңгіме құрау.

.Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Рефлексия

Стикерлер таратылады.

Біз нені үйрендік?

Стикерге сабақтан алған әсерлерін жазады.


Бағалау

Баға жиынтығын қою

Топбасшының бағалауын негізге алады .



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
?аза? тілі п?нінен ашы? саба? ?лгісі "Негізгі ж?не туынды зат есім"

Автор: Шимирова Нуржамал Калдановна

Дата: 11.03.2015

Номер свидетельства: 184653


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства