Просмотр содержимого документа
«Ю-дыбысы ж?не ?рпі»
Әліппе 1 сынып
Тақырыбы: Ю-дыбысы және әрпі.
Мақсаты: 1) Ертегілер еліне саяхат жасай отырып аңдардың аттарымен таныстыру сөз, сөйлемді оқуды үйрету. «Жақсы көрем» өленің жаттау
2) Әдемі жазып, дұрыс оқуға машықтандыру, сөздік қорын молайту, логикалық қабілетін дамыту.
3)әдемілікке, білімділікке тәрбиелеу.
Түрі: ертегі еліне саяхат
Пәнаралық байланыс дүниетану
Әдісі: оқу, жазу, түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгіме, топтық, жеке талдау.
көрнекілік: дыбысты әліппе, кеспе-әріп, суреттер.
Сабақ барысы:
І. Үйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық. Балалармен сендер Ертегілер еліне барғыларын келе ме?
-Барғымыз келеді.
-Балалар ертегілер елі өте алыс, жолдакөптеген кедергілер кездеседі, содан сүрінбей етсек қана, ол елге тез жетеміз.
1.Дұрыс отыру, тез жауап беру, дұрыс оқу.
2.Ертегі еліне баруға біріншіден үй жұмысын орындауларыңды тексерем.
ІІ.4 топқа бөліну
1.3 мин Ю әрпінен тұратын Ю неше сөз жазасыңдар?
2.Сұр коян туралы тақпақ айту
3.Суреттерін жинап алу
ІІІ. Жаңа сабақ Сенімді аңдар ертегісіне саяхат. Баяғыда бір адам өмір сүріпті. Ақшасы шамалы болса да ол әлемді аралауға шықты. Бір ауылға келсе балалар шуылдап жатыр екен. Сендер не істеп жүрсіңдер деп сұрады. Ол бабалардан. Біз тышқанды ұстап алдық, оны билеуге үйретеміз дейді. Тышқанды аяған адам балаларға ақша беріп тышқанды құтқарады. (Біліммен құтқару)
-Сөздерді буындар оқу.
IV. Адам екінші ауылға келсе, балалар маймылды билетіп маза бермеді. Ол тағы да ақша беріп құтқарды. Ал біз Ою мәтінің оқысақ құтқарамыз
V.Үшінші ауылға келсе аю қамауда отыр екен ол соңғы ақшасына аоды сатып алып құтқарады. Ал біз білімімізбен құтқарайық
Жатқа айту-жақсы көрем
VI.Ақшасы біткен адам мынандай ойға келеді.Байдың біраз ақшасын алып жұмыс жасап қайта орнына қоямын деп ойлағанша оны нөкерлері ұстап алып жәшікке салып суға ағызып жібереді. Жәшікті тесеп адамға су мен бір үзім нан береді.
Бір мезгіл тарс-тұрс дыбыс естіледі. Адам қоқып кетеді. Жәшік ашылады.Алдында тышқан, маймыл, аю. Олар жақсылыққа жақсылық жасады.
Судан ақ тас алып шықты. Ол сиқырлы тас екен. Осы сиқырлы таспен өзіне байлық табады байдың үйін қаулап алады. Бірақ байлар алдап сулап сиқырлы тасты сатып алады.
Адам өз бақытынан айрылып кружке сумен бір үзім нанмен қалады. Біздің көмегіміз керек-тышқан, маймыл, аюды шақыру керек.
Олар адамның сиқырлы тасын жеп береді.
VII. Топпен жұмыс
Тышқан Маймыл Аю
жарыс Ю әрпі бар Буынға бөліп жазу
Мәнерлеп оқу Сөздерді теріп жазу а-ю, а-ю
VIII.Өздерінің мамасы келмегеннен бақаны шақырды
1.Сөйлем құрау. Аю-аң. Схемасын сыз
2.Минутқа оқу
3.Жарыс
4.Сөздік диктант аю, ою, үю, ую, аюды, аюға.
Дәптермен жұмыс
Жаңа сабақты бекіту
Сөйтіп бақа судан сиқырлы тасты алып шығады
1.Қатармен оқу суреттерден шашылған әріптерден сөз құру.
2.Тұтас жеке оқушы оқиды, үлестірмелі қима қағаз
Сергіту сәтті.
Тауға шықсам қалың қар
Сайға түссең қалың қар
Шырша үсті қалың қар
Байқаңдар қар астында
Үйықтап жатқан аю бар.
Шығармашылық жұмыс
Сөйтіп, олар сиқырлы тасты алып шығып, адамды ажалдан құтқарады. Сол уақыттан бері адам, тышқан, маймыл, аюмен тату тәтті өмір сүріпті.