Інтегрований урок: Позакласного читання і малювання «Золота осінь»
Інтегрований урок: Позакласного читання і малювання «Золота осінь»
Тема: Позакласне читання і малювання «Золота осінь»
Мета.Вчитидітейбачити красу рідноїземлі, вмітимилуватися нею. Удосконалювативміннязв'язно і послідовновикладати думку, збагачуватисловниковий запас учнів. Розвиватиувагу, пам'ять, уяву, логічнемислення, спостережливість. Виховуватилюбов до природи.
Обладнання.Ілюстрації до теми «Осінь», репродукціякартини І. Левітана «Золота осінь», грамзапис, осінні листочки, малюнкиучнів про осінь, корзинка з дарами осені.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Інтегрований урок: Позакласного читання і малювання «Золота осінь»»
Тема: Позакласне читання і малювання «Золота осінь»
Мета.Вчитидітейбачити красу рідноїземлі, вмітимилуватися нею. Удосконалювативміннязв'язно і послідовновикладати думку, збагачуватисловниковий запас учнів. Розвиватиувагу, пам'ять, уяву, логічнемислення, спостережливість. Виховуватилюбов до природи.
Обладнання.Ілюстрації до теми «Осінь», репродукціякартини І. Левітана «Золота осінь», грамзапис, осінні листочки, малюнкиучнів про осінь, корзинка з дарами осені.
Хід уроку
І. Мотиваціянавчальноїдіяльності:
Вжедзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми' часу не гаймо,
Всітрудитисьпочинаймо.
Діти, прочитайте слово, записане на цьому листочку
(осінь).
Загадка.
Коли з дерев всі листочки злітають,
Коли вже на південь птахи відлітають,
Коли небо сіре, холоднийдощллється,
Оця пора як зветься? (Осінь)
Отже, діти, ційпорі року і присвячується наш урок, тема якогозвучить так: «Заходь у гості,щедраосінь». Осіньхазяйнуєскрізь, куди не глянь. Прибрала золотом сади, парки, ліси, струшуєдодолужовтелистя. Отожвирушаймо в подорож, у світ прекрасного, у світприроди. А допоможе нам у цьомумистецтво: музика, поезія, живопис.
Музикустворює композитор, красу форм і кольоріввідтворюєживописець, картинипише художник. Про цеможнарозповістихудожнімизасобами та поетичними словами.
Осіньнаша, осінь —
Золота господиня,
Неба яснапросінь,
Пісняжуравлина.
Бабиного літа
Довгі білі коси...
І дорослі й діти
Люблять тебе, осінь.
М. Познанська
Нехай ці рядки будуть і девізом до нашого уроку.
— Діти, а чи нехочетевизустрітися з самою господинею — золотою, щедрою та багатою порою року.
(Підмузику входить дівчинка — Осінь).
Осінь.Добрий день вам, любідітки!
Я рада, щови мене запросили до себе на урок. Знаю, вигарнозакінчили 3-й клас, тожбажаю вам гарнихуспіхів у цьомунавчальномуроці.
Не сама до вас прийшла, я дарунки принесла. В ційзолотійкорзинціждуть на вас смачнігостинці. Але спочатку порадуйте мене гарнимивідповідями.
Вчитель. І ми радізустрічі з тобою, гадаю, щодітки тебе не підведуть і покажуть все те, чого вони навчилися у школі.
Еврістичнабесіда про осінь.
Коли до нас приходить осінь за календарем?
Назвітьосіннімісяці.
Яка буваєосінь?
А звідки в осеністільки золота?
Існуєлегенда про осінь.
Легенда
За народним переказом осінь — старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:
— Забирай усемоєбагатство. Я віддаютобі все своє золото. Будь щедрою, і люди полюблять тебе. І осінь, як вибачите, виконує наказ Сонця, і кожного року дарує нам щедрідарункиплодів і садів, і чарує нас своїмосіннім золотом.
II. Перевіркадомашньогозавдання.
А зараз ми перевіримо, як ви, діти, приготувалися до зустрічі з Осінню. Кожнагрупаотрималаконкретнезавдання.
1-а група — поезія.
2-а група — фольклор.
(І група «Поезія» читаєвірші).
Ще недавно внебісинім
Проліталижуравлі,
А сьогодні в безгомінні
Ходить осінь по землі.
І від краю і до краю,
Від двора і до двора
Золотого урожаю
Знов до нас прийшла пора.
Вересень
У серпанкупавутини
Білі ниточки снуються,
Вже тумани по долині
У ранкову пору в'ються.
В лісі верес розкриває
Свої келишки бузкові,
І багрянець покриває.
Пишні грона калинові.
Жовтень
Листяжовте та червоне
Легко з дерева злітає,
Мовметелик на долоні,
З тихим шелестом сідає.
Пахне свіжістю й морозом
Килим з листя осокорів,
А на річці верболози
Зустрічають ранні зорі.
Сяють золотом берези,
Жовтень ним вінчаєосінь,
Журавлиний клин мережить
Висотихолоднупросінь.
Листопад
Зниклибіленькіхмаринки,
Небо не синє,свинцеве,
Звідкиснуютьсясніжинки
В цепередденнягрудневе
. Хмарна не радуєднина,
Вітервисвистує в кронах
Лише молода горобина
Світиться в гронахчервоних.
(2-а група «Фольклор» розповідаєнародніприслів'я та прикмети).
Восени птахи летятьвисоко — натеплу зиму, низько — на сувору.
Швидкоприйшов листопад — сувора буде зима.
Осінь ясна — зима холодна.
Пізній листопад — затяжна зима.
Якщо у вереснігримитьгрім, осінь буде ясною і теплою.
Коли до Покровилистя з берези і дуба спаде і дерева будутьголі — очікується легка зима, якщотримається — слідчекатисувору зиму.
III. Робота за картиною.
Золота осінь — ценадзвичайна пора. По-різномуїїсприймають люди.
Краса осінньоїприродинадихаєтакожхудожників.
Перед вами репродукція (копія)картини І. Левітана «Золота осінь».
Художник ІсакІллічЛевітан за все життястворив дужебагатокрасивих і цікавихтворівживопису, втомучислікартини, в якихвідтворенакраса осінньоїприроди. Одним ізкращих полотен є «Золота осінь». Ось вона перед вами.
Якийперіодосенізобразив художник (ранню, золоту, пізню)!Чомуви так вважаєте?
Який стан осінньоїприроди, передав художник? (Спокій)
Якікольоривикористав?
Якібарвиголовні? Яке небо? Погода? Вода в річці?
Якийнастрійвикликала у вас ця картина?
А серед вас, можливо, в майбутньомутакожбудуть художники. Якоюуявляєтьсяосінь, визобразили в своїхмалюнках. (Виставкадитячихобіт).
Вчитель.Чисподобаласьтобі, Осене, як відповідалиучні? Вони дуже старались, трудились мабуть, трішкивтомились. Час і відпочити.
Осінь. Ятежпідготувала для вас цікавізавдання. І хочу, щобвиїхвиконали:
Загадки:
Невидимка ходить гаєм, всі дерева роздягає.(Осінь)
Без крил по небу літає,ніхтоїї не б'є, а вона плаче. (Хмара)
Рукавом махнув, дерева нагнув. (Вітер)
Про те, щовизнаєтеприслів'я і приказки, я тежвпевнилась. А тепервиконайтетакізавдання.
IV.Творча робота.
1. Утворітьнаступніприслів'я,
Серпеньстравуготує, а в саді.
вересень — заячий хвіст,
Вересневий час — та виганяєптахів з гаю.
Жовтень ходить по вісімпогід у нас.
краю рум'янець рок.
Листопадовий день, як спитає, чивдягнений
В листопаді голо та взутий.
Листопад — не лютий, вересень до столу
проте подає.
2. Літературнагра «Доповнивірш словами».
Ходить ...(осінь)по покосах,
в золоте фарбуєліс,
І горятьшовкові … (коси)
узажурених … (беріз).
Пада, в’яне … (лист) багряний,
золотиться сіножать.
Клен в сорочці … (вишиваній)
вийшов літо … (провожать).
— Вирушаючи на осіннюпрогулянку, придивіться довкола: дерева чарівниця-осінь прикрасила різнобарвними листочками. І так щедро обдарувалаосінь дерева, що листочки не витримують — літають, кружляють, падають. По те, що вони вміють танцювати, ви вже дізналися. А ще йдізнаєтеся, щоосіннімлистямможнанавіть... малювати. Так, так, малювати. Отже, урок малювання осіннім листям. .
Осінні листочки, щовизібрали на прогулянці, перетворимо на пензлики і намалюємоосінній листопад.
V. Розповідь учителя про те, як малюватиосіннімлистям.
— Давайте розкладемо 3-4 різні листочки на старій газеті поруч з вибраним кольоровим аркушем так, ніби вони впали на землю, асфальт, воду, або, кружляючи, танцюють у повітрі. Тепервізьмемопензлика, вмокнемойого у жовтуфарбу та зафарбуємозворотнюповерхнюпершогоосіннього листочка.
Далі обережно візьмемо за ніжку-хвостик той листочок, покладемо зафарбованим боком на свій аркуш паперу. Зверхуприкриємоклаптикомгазети та погладимодолонькоюдекількаразів. І що ж там у нас під газетою вийшло? Знімітьїї — і побачите диво: листочок, відчувши вашу любов, залишив вам на довгупам'ятьсвоє фото — жовтенькийвідбиток, точнісінько схожий на нього самого.
Тепер беріть інші листочки, фарбуйте їх у теплі осінні кольори червоною, оранжевою, коричневою фарбами і також друкуйте на своєму кольоровому папері. Робіть усе не поспішаючи, охайно, бережно, з любов'ю та ніжністюставлячись до осінніхлисточків, щоперетворилися у ваших руках на пензлики.
VІ.Закріпленнявивченого:
Діти, тожякою в народіназиваютьосінь?
А чому щедрою, багатою? Дивіться, якічудові дари. А яку ж користьвониприносять людям?
Осінь.Ідувід вас з любов’ю в серці
Іду, бо ще роботи безліч маю.
Хай радість щира вам озветься.
Здоров’я, нових знань бажаю.
Споживайтемоїпродукти і будьте завждиздорові. (Роздаєяблука).
VІІ.Підсумок уроку.
Ми сьогодні говорили про осінь, слухалипоезію, музику, милувалисьосіннім пейзажем, малювали листям. Ви прагнулипередатисвоївраження, всізнання з теми «Осінь». Хотілося б, щобвизавждибулиуважні до природи, розповідали про своїспостереження, намагалисяпередатиу словах власніпочуття.
(Оцінюванняучнів).
VІІІ.Домашнєзавдання.
Спробуйте і ви свої поетичні сили – складіть вірш про осінь.
Збіг урок наш, як коротка мить.
Дужешвидко час у грі біжить.
Щепопереду у нас багато кроків,
І цікавих, і важких уроків.ЧЕРВОНОПОЛЯНСЬКА ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ
Інтегрований урок з позакласного читання та образотворчого мистецтва у 4 класі.