kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Іменники-антоніми, іменники-синоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: Іменники - синоніми, іменники - антоніми.  Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників.

Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників, пряме й переносне значення слів; формувати вміння вибирати з ряду синонімів іменники, які відповідають змісту висловлювання;влучно використовувати слова в прямому і переносному значенні; застосовувати в мовленні багатозначні іменники; збагачувати мовлення учнів;  розвивати в учнів активне мовлення, культуру мовлення; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: «осіннє листя – завдання», картки для індивідуальної роботи та роботи в парах, смайлики, сигнальні картки, корона «Іменник», мікрофон, мультимедійна презентація, музична фізкультхвилинка.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Іменники-антоніми, іменники-синоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників.»

Корюківська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1






Урок з української мови

«Іменники - синоніми, іменники - антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників»

4 клас







Вчитель початкових класів: Чорна

Оксана Григорівна











Тема: Іменники - синоніми, іменники - антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників.

Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників, пряме й переносне значення слів; формувати вміння вибирати з ряду синонімів іменники, які відповідають змісту висловлювання;влучно використовувати слова в прямому і переносному значенні; застосовувати в мовленні багатозначні іменники; збагачувати мовлення учнів; розвивати в учнів активне мовлення, культуру мовлення; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: «осіннє листя – завдання», картки для індивідуальної роботи та роботи в парах, смайлики, сигнальні картки, корона «Іменник», мікрофон, мультимедійна презентація, музична фізкультхвилинка.

Інтерактивні технології:« Робота в групі »,« Мікрофон », « Мозковий штурм », вправа «Очікування»

Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.



Хід уроку:

І. Організація класу до роботи


(хвилинка емоційного настрою)


Нумо, діти, підведіться!

Гостям приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок


– Девізом нашого уроку будуть слова:

Щоб помилки хитрі, спритні

Не ховалися в рядках,

Щоб всі букви в кожнім слові

Опинились на місцях,

Будем дружно працювати,

Свою пильність розвивати.

Всі: раз, два, три, чотири, п’ять –

хочем все на світі знать!

- Для проведення сьогоднішнього уроку нам будуть потрібні підручники, робочі зошити, ручки, прості олівці, лінійки, щоденники, а також, гарний настрій, розум, кмітливість і бажання вчитися.

- Покажіть на смайликах, який у вас настрій.

- Побажайте один одному удачі і потисніть руку товаришеві.

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Таблиця «Очікування»

Цікавого уроку Гарних оцінок Нових знань

Змагань Очікування Презентації

Відкрити нове Роботи в групі Гри

- Завітала осінь-чарівниця до нас у клас барвистим листом, та не простим…На кожному – завдання від гості. І як тільки останній з них закружляє у осінньому танку, спливе час нашого уроку.

II. Актуалізація опорних знань

Перший листочок.

  1. Загадка:

Хто ти? Що? Твоє ім'я?

Імена – моя сім'я.

Знають всіх в ній поіменно,

А зовуть сім'ю ... (іменник).

-Зустрічайте господаря нашого уроку – Хлопчика-іменника.


Іменник. Я вживаюсь часто в мові,

Знаю хто? що? робить в полі.

Хто за партою сидить,

Що у кошику лежить.

Вивчим цю частину мови,

На дванадцять будем знать,

Бо така вона казкова -

Допоможе світ пізнать!

Іменник – велетенська, могутня, незрівнянна за можливістю поповнення новими словами частина мови. Бо людина завжди щось пізнане опредмечує.

Я приніс вам в конвертах осінні листочки. За кожну правильну відповідь ви отримаєте осінній листочок,

2.Інтерактивна гра « Мозковий штурм »

-Що називається іменником?

-Які іменники належать до назв істот і неістот?

-Які іменники називаються власними ?

-Наведіть приклади власних іменників.

-Які іменники називаються загальними?

-Більшість іменників належать до родів, яких?

-Як змінюються іменники?

-А чи знаєте ви, що половина усіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це - іменник.

А тепер розгорніть свої зошити і запишіть число…

3. Перевірка домашнього завдання (вправа 91, с. 47) 

— Назвіть виписані іменники. 

— Який рід і число мають виписані іменники? 

— Прочитайте, які речення ви склали. 


 4.Робота з індивідуальними картками.

Картка 1 .

 Прочитай текст. Випиши іменники, що вжиті в однині в один стовпчик, а у множині – в другий.


Хмаринки, хмаринки…..

Хмаринки, хмаринки, небес кораблі-

За ними я піснею лину.

Безсертя достойний лиш той на землі, хто любить свою Батьківщину.

Хто їй віддає свої дні молоді

І зве її сонцем, зорею,

хто з нею навік нерозривний в труді,хто в горі і в радості з нею.


Картка 2.

Випиши іменники, вживаються лише в множині.


Автомобілі, граблі, валянки, вила, гирі, проводи, ворота, шахи, чергові, цифри, вершки, сіялки, ножиці.


Картка 3.

Прочитай. Випиши в перший стовпчик іменники жіночого роду, у другий- чоловічого, а у третій- середнього.

Літак летить над Тихим океаном. Який вид! Горизонт у Землі яскраво- бордовий. Потім іде світло- блакитна смужка, яка переходить в чорне небо. З являється сонечко. Горизонт стає жовтогарячим.


Листок другий

5.Каліграфічна хвилинка.

– Урок продовжим без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Щоб рівно і гарно слова написати,

Нам з’єднання букв слід усім пригадати.

- Пп, пл, пр, праця

- марнує годує, людину а лінь Праця (записано на дошці, потрібно відновити прислів’я: Праця людину годує, а лінь – марнує).

-Виконайте звуко-буквений аналіз слова «праця»


- На яке питання відповідає слово «праця», яка частина мови?

- Яке ще слово відповідає на питання - що? (Ліінь).

- Діти, а яка особливість цих слів у прислів'ї? (Протилежні за значенням).

- То як називаються слова, що мають протилежне значення? (Антоніми).

- Наведіть приклади антонімі. (Ніч - день, зима - літо, радість - печаль…)


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку,мотивація навчальної діяльності

1.   Гра  «Утвори пари»

-         З єднай слова та їх пояснення( на дошці)

Синоніми            слова, що мають декілька значень

Антоніми              слова з різними коренями, але близькі за   значенням         

Багатозначні слова  слова протилежні за значенням.


Сьогодні ми будемо продовжувати знайомитися з іменниками - антонімами, синонімами і дізнаємось про багатозначність слів, про слова, вжиті в прямому і переносному значеннях, що дозволить увиразнити наше мовлення.


VI. Формування знань, вмінь і навичок учнів

Листок третій

- Послухайте, будь-ласка, загадки, відгадайте їх. Знайдіть антоніми

Я антонім слова літо,

В мене біла, тепла свита,

Хоч мороз люблю сама,

Адже звуть мене ... (Зима)


Я антонім шуму, стуку,

Уночі без мене мука,

Для спочинку наймиліша,

Відгадаєш, хто я ... (тиша).


1. Робота за секторами.
Учні жовтого і червоного секторів ,під керівництвом учителя, виконують вибіркове списування за вправою 93, с.47

Молодість- старість, батьківщина-чужина, мати- мачуха, згода-незгода, правдою-неправдою, радість-сум, початок-кінець.

Учні зеленого сектора самостійно виконують завдання подані на слайді.


Зміст слайду. (До іменників початок, багатство, батьківщина, свято,визволення доберіть подані в дужках антоніми і запишіть їх парами

( бідність, кінець, чужина, поневолення,будень)


2.Фізкультхвилинка з музичним супроводом.

Сидимо урок у класі, затекли всі руки наші.

Розім’ятись вже пора, встали всі: «Фізкульт - ура!»

Очі наші поморгали, ми всі в жмурки пограли,

Вправо – вліво, вгору – вниз, очі відпочили скрізь.

Покрутили головою і плечима повели,

Пальці трішки розім’яли, лікті в норму привели.

Щоб поставу гарну мати, спину рівно слід тримати.

Вправи ці нам допоможуть, вирівняти спину зможуть.

Вже пора понахилятись вправо, вліво і вперед,

Ліктями колін дістатись, а долонями паркет.

Дуже вправно присідали і уже в кінці стрибали.

Ось така фізкультхвилинка нас бадьорить кожен час.

Вдих і видих заспокоює. Краще всіх знання у нас!

Листок четвертий

Хто дід?

З’їжджалися дочки у гості до діда:

ось там Завірюха санчатами їде,

за нею Метелиця слідом мете,

Хурделиця Хугу з собою веде,

а тільки – но вітер у полі завіє,

як стануть на лижі Хуртеча й Завія.

нарешті удвох з Заметіллю приїхала

найменша – улюблена донечка Віхола. (дід Мороз)

Завірюха, Метелиця, Хурделиця, Хуртеча, Заметіллю – які це слова? (синоніми)

Пригадаємо, що таке синоніми? (Синоніми - це слова, одинакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням).

3.Словникова робота

То яку роль грають в мовленні іменники - синоніми? (вони дають можливість найточніше, найвиразніше і найвлучніше висловлювати свою думку).

А чи знаєте ви діти, що існують спеціальні словники антонімів і синонімів?

От наприклад у словнику синонімів до слова ліс подано аж більше 35 слів синонімів, а до слова йти аж 70. Деякі з них

( Ліс,гай, бір, перелісок, діброва,пуща, чорноліс, байрак)

-Що означають слова «перелісок», «діброва», «байрак»?

Нам в цьому допоможе « Великий тлумачний словник ».( Діти знайшли в словнику лексичне значення цих слів )


Перелісок- невеликий, рідкий лісок, або ділянка молодого лісу.


Діброва- листяний ліс, у якому часто переважає дуб.


Байрак- ліс в яру, в долині або яр, порослий лісом, чагарником.


4.Робота в парах.

1 картка

Вибрати найбільш влучне слово із синонімічного ряду іменників:


їжа, страва, харч, корм, пожива.


Восени люди заготовляють для тварин - __________. (корм).

Комахи під корою дерев знаходять - __________. (поживу).

У дорогу турист взяв із собою - _______ (їжу).

2 картка

Замінити словосполучення найбільш влучним іменником - синонімом.

Восени падає листя - ________ (листопад).

Сильний дощ - _______(злива).

Суха трава - _____ (сіно).


3 картка

Підібрати синонімічний ряд.


Хоробрість, ________________________________________________________

Райдуга,___________________________________________________________

Горизонт, ______________________________________________________________________


Перевірка виконаного завдання.

Листок п’ятий

Послухайте діти віршик і скажіть яке слово у ньому зустрічається найчастіше

Косу дівчина плете,

На косі трава росте.

Пляж найкращий на косі,

Поки ще трава в росі.

Із косою йде на косу,

Хлопець той, що траву косить.

-Яке це слово? (коса)

-Що означає це слово? (зачіска, частина місцевості, інструмент).

- Отже, це слово має кілька значень. Як такі слова називаються? (багатозначні)

-То які слова називають багатозначними? (які звучать однаково, але мають різне значення)

5.Робота за малюнками

(дві лисички – тварини, лисички - гриби)

(ключ-журавлиний, ключ гайковий, ключ скрипічний, ключ від замка),

В якому новому значення вживаються тепер слова:

1- двірник - в автомобілі, людина, яка прибирає;
2- диск - комп'ютерний, автомобільний, музичний

3- миша - тварина, комп'ютерна


6.Самостійна робота

  Скадіть з іменниками по два речення, дівчатка зі словом сонечко, а хлопчики - ручка так, щоб показати їх багатозначність за зразком .


Діти вишукувались на святкову лінійку. Марійка креслить відрізок під лінійку.

Лінійка – урочиста подія у школі.

Лінійка – шкільне знаряддя.

7. Пальчикова гімнастика

Один, два, три, чотири , п’ять - будем пальці рахувать.

Сильні, дружні, дуже пружні .

І на цій руці також - один, два, три, чотири , п’ять.

Сильні, дружні, дуже пружні, всі нам дуже нужні.

Листок шостий

Прочитайте діти словосполучення

Золота каблучка

Золота осінь

Золота людина

У якому значенні застосовується слово "Золота"? ( у прямому і переносному значенні

8. Робота за підручником (вправа 95, с.48)

- Прочитайте речення. Визначте, що це – текст чи окремі речення. Доведіть свою думку. (Це текст, тому що речення, поєднані між собою спільною думкою).

-Знайдіть іменники, вжиті в переносному значенні.

Чорне золото – вугілля.

Біле золото – бавовна.

Золото падає з неба – дощ.

9.Вибірковий диктант.

(1 варіант записує слова вжиті в прямому значенні, а 2 варіант – слова вжиті в переносному значенні, два учні біля дошки)

Холодний день – холодний погляд, різкий характер – різкий вітер, лютий звір – лютий мороз, сердитий вітер – сердитий дід, тепла хата – тепла зустріч, лагідна рука – лагідна дівчинка.

Перевіряють консультанти.

V. Корекція та поглиблення знань учнів

Листок сьомий

• Які ключі до неба добираються? (журавлині)

• Якою голкою не пошиєш сорочки? (Голкою ялинки, їжака)

• 3 якого крана не набереш води? (З підйомного).

VІ. Підсумок уроку

Листок восьмий

1. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.( вправа 96, с.49)

Учні червоного і жовтого секторів виконують завдання 2 (скласти і записати

по два речення з кожним іменником, уживаючи в прямому і переносному

значенні.

А учні зеленого сектору виконують 3 завдання, тобто підготувати усний опис

птаха, зображеного на фотографії.

Розгорніть щоденники і запишіть домашнє завдання.


2.Інтерактивна гра « Мікрофон » ( Вчитель дає учням по черзі мікрофон )

-Які іменники урізноманітнюють, увиразнюють, наше мовлення?( Чим більше людина в мовленні використовує синонімів, антонімів, слів у переносному значенні, тим мова стає милозвучнішою,багатограннішою.)

-Яким іменником ви охарактеризуєте урок? (Знання, гра, радість, захоплення, цікавість, інтерес)

-Чи виправдались ваші очікування?

Чим більше людина в своєму мовленні використовує антоніми, синоніми, багатозначні слова, пересипаючи свою мову прислів'ями та приказками, тим вона стає милозвучнішою, багатограннішою, адже недарма її називають солов'їною, порівнюють з піснею найспівочішої пташки - солов'я.











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Чорна Оксана Григорівна

Дата: 24.03.2017

Номер свидетельства: 402906


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства