Технологическая карта урока
Тема урока
Илен с?йг?н — ир булган
Ф. И. О. преподавателя
Ахметханова Г.А..
. Укучыларны ?с?рл?р аша солдат хезм?те бел?н таныштыру.кил?ч?кт? ил сакчылары булырга тел?к уяту.
Цель урока
Укучыларны фантазия алымы бел?н таныштыру, хыяллана бел? осталыгын ?стер?, с?з байлыгын арттыру ?стенд? эшл??
Задачи урока
образовательные
развивающие
воспитательные
Балаларны? с?йл?м телл?рен я?а с?зл?р бел?н баету, белемн?рне практик куллану к?некм?сен камилл?штер?, й?герек уку к?некм?л?ре булдыру ?стенд? эшл??,д?рес итеп укый, с?йли , сорауларга ?авап бир? белерг? ?йр?т?.
уку техникасын , б?йл?нешле с?йл?мне,танып-бел? к?некм?сен ?стер?, ?зконтроль, анализлау, н?ти?? чыгару
м?ст?кыльлек, кызыксынучанлык,к?з?т?ч?нлек,табигатьк? м?х?бб?т т?рбиял?? Кыен х?лл?рг? калганда да авырлыкларны ?и?еп чыгарга ?нд??, к?нектер?, т?шенкелекк? бирелм?? хисл?ре т?рбиял??.
Планируемые результаты (УУД):
Личностные: (Л)
- у?ай уку эшч?нлеге кретериел?ренд? ?зб?я формалаштыру;
-кайгыртучанлык,кешелеклелек, эмоциональлелекне ?стер?;
Регулятивные:(Р)
- д?рес бурычын ??м максатын формалаштыру;
- ?з фикере?не ?йт?;
- эшч?нлекне планлаштыру, контрольд? тоту, б?ял??;
- танып-бел? эшч?нлеген формалаштыру;
Познавательные :(П)
- булган белемн?рне куллана бел?;
- ?йр?нг?нг?нн?н чыгып сорауларга ?авап табу;
- чагыштыру, н?ти?? ясау;
Коммуникативные :(К)
-фикере?не телд?н ?йт? бел?, башкаларны? с?йл?мен ты?лау ??м а?лау;
- парларда аралаша, эшли бел?;
Ресурсы: ?д?би уку д?реслеге
Тип урока:я?а тема
Технология, методы обучения:, фронталь, парларда эш
Этап урока
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
Ход урока
УДД
1.Оештыру моменты
У?ай психологик хал?т тудыру
с?ламл??
Тырышып эшл??л?р кешел?рне югарыга менгер?, Эш кен? кешене кеше ит?, тугры юлга к?ндер?.
М??ит Гафури
— ?йд?гез, укучылар, без д? ?з эшебезне башлап ?иб?рик.
Л, Р
2. Подготовка к активной учебной деятельности.
сораулар куялар, ?авап бир?л?р, группаларга б?л?л?р
Эш, хезм?т турында х?терл?ренд? калган м?кальл?рне ?йттер?.
2. Узган д?рест? хезм?т турында укыган ?с?рл?рне иск? т?шер?.
3. ?й эшен тикшер?. Ф. Яруллинны? «Эшне? аны? берние юк» шигырен яттан с?йл?т?.
4. Бары тик эшне белдер?че с?зл?рне ген? сайлап алу (казу, яту, карау, яру, чабу, уку, хезм?т ит?).
К ,П ,Р
3. Определение темы урока. Постановка учебных задач.
Сообщение темы урока.
Д?рес темасын формалаштыру
Д?рес темасын формалаштыру, максат кую
Хезм?т ит?» с?зтезм?се бел?н ??мл? т?з?.( м?гън?сен а?лату)
К ,П
4. “Открытие” нового знания.
Выполнение практической работы в группах.
Биремн?р формалаштыру, оештыру
Текст ?стенд?
2. В. Х?йруллинаны? «Кем ул солдат?» шигырен (м?ст?кыйль эш д?фт?ре, 25 нче бирем) уку.
3. Шигырь эчт?леге буенча ??г?м?.
— Солдат н?рс?л?р эшли?
— Малайлар а?а ни ?чен сокланып карыйлар?
Р ,П ,К
5.Усвоение новых знаний через решение учебной задачи .Первичная проверка знаний
Парларда эшд?рг?
-кайсы урынында килг?н
Биремне ?тил?р
. Шигырьне с?нгатьле итеп укыту.
5. Текст ахырында бирелг?н биремн?рне ?т??.
Р ,П ,К
6. Физкультминутка.
Л
7. Закрепление изученного материала
Текстны уку
парларда эш
?. Д?рзаманны? д?реслекне? 98 нче битенд? бирелг?н «Солдат булдым» шигырен уку.
2. Алда укыган шигырь бел?н икесен чагыштыру.
3. Солдат нинди сыйфатларга ия булырга тиешлеге турында с?йл?ш?.
4. Шигырьне чылбыр буенча с?нгатьле итеп укыту.
Р ,П ,К
8.Обобщение и систематизация знаний
Эчт?лек буенча сораулар
тулы ?аваплар
. Д?реслекне? 100 нче битенд?ге м?кальл?рне уку ??м а?лату.
Р,П,К,
Л
9. Рефлексия деятельности.
Эшч?нлекне кординациял??
Д?рест?ге активлыкны ??м а?лау д?р???сен билгел??
н?рс? ?йр?ндек;
Кемн?р кайсы т?г?р?кне алачак? Ни ?чен?
Р ,П
К ,Л ,Р
10. Итог урока
Йомгаклау, н?ти?? ясау
Шиг с?нг уку
Л ,П