Просмотр содержимого документа
«Елта?ба мен Ту туралы жыр»
Сабақтың тақырыбы: Елтаңба мен Ту туралы жыр
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларды жаңа тараумен таныстыру. «Елтаңба
мен Ту туралы жыр» мәтінімен таныстыру арқылы,
еліміздің рәміздері туралы білімдерін кеңейту.
2. Оқушылардың Отанға, туған жерге деген
сүйіспеншілігін арттыру. Сөздік қорларын,
шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Оқушыларды ынтымақтастыққа, патриоттыққа,
рәміздерді құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, ой қозғау, сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: слайд
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру.
Психологиялық дайындық
Ана тілім – бала шағым, өркенім,
Ана тілім – болашағым, ертеңім,
Ана тілім – сайын далам, жер, көгім,
Ана тілім – арман, ойым, өрнегім.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
«Мен не үйрендім?» тақырыбына шағын эссе жазып келу.
ІІІ топтан бір-бір оқушыға оқыту.
ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту.
Өткен тарау бойынша 7 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын орындату.
ІV. Жаңа сабақ.
Туған жер туралы бір шумақ ән тыңдату.
-Бүгін жаңа тарауды бастаймыз. Тарау – «Туған өлкем – тұғырым» деп аталады.
Ассосация әдісі.
-«Туған өлкем – тұғырым» дегенді қалай түсінесіңдер? Көз алдарыңа не елестейді?
-Отанымыз, туған жеріміз, ауылымыз, өскен жеріміз, мемлекетіміз, елбасымыз, рәміздеріміз.
-Дұрыс айтасыңдар, балалар. Туған жеріне, өскен еліне арнап жыр жазбаған ақын жоқ шығар. Өйткені кімге болсын өзінің туған жері ыстық. Бұл бөлімде сендер Отан, туған жер тақырыбына жазылған тамаша өлеңдермен, әңгімелермен және олардың авторларымен танысасыңдар.
Кез- келген мемлекеттің тәуелсіздігін білдіретін айрықша белгілері болады. Ол – мемлекеттік рәміздер. Мемлекеттік рәміздер белгілі бір мағына берерлік өзара үйлесімде орналастырылған жанды-жансыз заттардың бейнелерінен құрастырылады. Мемлекеттік рәміздер тәуелсіздік нышаны ретінде ерекше қадірленіп, оларға биік мәртебе беріледі және оларды құрметтеуге парыз етіледі. Мемлекеттік рәміздердің түр түсі мен қолданылу тәртібі Конституциялық заңда белгіленеді және қорғалады.
Мемлекеттік рәміздердің шығу тарихы сонау көне заманнан бастау алады. Ерте кезде әрбір ру-тайпаның өз таңбасы және таңба белгісі салынған байрағы болған.
Біз бүгін өз рәміздеріміздің пайда болуы туралы Кеңес Оразбекұлының «Елтаңба мен Ту туралы жыр» мәтінінен оқитын боламыз.
Олай болса, топтарға рәміздердің атауын бергім келіп тұр.
І топ: «Елтаңба» тобы
ІІ топ: «Ту» тобы
ІІІ топ: «Әнұран» тобы
Оңт Қазақстан обл Әл-Фараби атындағы
Сарыағаш ауданы Кеңес ҚазҰУ-дың журналистика
Дарбаза кеншары Оразбекұлы факультетін бітірген
«Егемен Қазақстан», «Ұлан» «Ай аттары қайдан шыққан?»,
Газетінде жұмыс жасаған. Қазір «Мүшел жас», «Наурыз көже»,
«Мөлдір бұлақ» журналының «Қанатты сөз – қазына»
бас ред орынбасары кітаптарының авторы
Оқулықпен жұмыс.
І топ: 1-оқушы мәтінді оқиды
ІІ топ: 1-оқушы түсінгенін айтады
ІІІ топ: тізбектей оқиды
Сөздік жұмыс:
Пырақ – қанатты арғымақ
Желік – күш қуат
Ауыздықтау – бағындыру
Мұғалім қосымша түсінік береді.
Ергенеқон- шатқалдағы қоныс дегенді білдіреді. Ергенеқон түркі халықтары қоныстанған Жерұйық мекен.
Қазақстан тарихы
Ежелгі
Қазақстан
тарихы
Қазақстанның
ерте орта ғасырлар
дағы мемлекеттері
Қазақстан
ның орта ғасырлардағы мемлекеттері
Қазақ хандығы мен жүздері
Ресей империясы құрамында
Қазіргі заман
Ғұндар мен сақтар- б.з.б 1-мыңжылдықта қалыптасқан ежелгі дәуірдегі тайпалар одағы, түркі қалықтарының арғы тегі.
Картамен жұмыс.
Картадан Дунай, Амур, Румды көрсету.
Рәміздер туралы видеоролик көрсету.
Мәтін соңындағы сұрақтар мен тапсырмаларға назар аударайық.
І топ: Қос Пырақ қандай елдерді аралапты?
ІІ топ: Қыран олардан не деп сұрайды?
ІІІ топ: Пырақ не деп жауап береді?
Енді балалар, Пырақ пен Қыран сөздерінен диалог құрайық. Ол үшін диалог дегеніміз не екенін еске түсірейік.