Сынып | 1 |
Сабақтың тақырыбы: | Елің. Қастек Баянбай |
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Дамытушылық: Тәрбиелік: | Жуан және жіңішке жұп дауыстылар туралы ұғымдарын кеңейту. Қастек Баянбай өмірімен таныстыру, өлеңді түсініп, мәнерлеп оқуға үйрету,жуан және жіңішке жұп дауысты дыбыстарды сөз ішінен таба білуге жаттықтыру. Ойлау, есте сақтау, өз ойын еркін жеткізу, шығармашылық қабілетін дамыту. Оқушыларды елін, жерін сүюге тәрбиелеу. |
Оқыту нәтижесі: | Жеке ойларын ортаға салу, топқа ойын еркін жеткізе білу,басқаны үйрету жауапкершілігін сезіне алуға баулу. |
Әдіс-тәсілдері: | Көрнекілік,түсіндіру,сұрақ-жауап, бір-бірін оқыту, ой қозғау,топпен жұмыс, |
Көрнекілігі: | Қ.Баянбаевтің суреті, қағазға жазылған мақал-мәтелдер, суреттер, тапсырмалар. оқулық, дәптер, бор. |
Уақыты | Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Жұмыс түрі |
5 минут | Психологиялық дайындық | Оқушылардың амандасуы Психологиялық дайындық Қуанамын мен де, Қуанасын сен де. Қуанайық достарым Арайлап атқан күнге. | Ұжымдық |
Топқа бөліну мозайка әдісі бойынша | Оқушылар топқа бөлінеді. | Топқа бөліну |
10 минут | 1 тапсырма: «Біліміңді байқа» «Құмырсқа мен көгершін» әңгімесінде қандай жұп дауысты дыбыстарды білдік? 1 топ: Құмырсқа 2 топ: Көгершін 3 топ: Аңшы Айырмашылығын тауып айтқызу. Тақтаға сурет ілу Суреттің сөзін жазу. | Оқушыларға айтқызу. Бірнеше оқушыларға жазғызу. Оқушылар өз пікірін ортаға салу. Оқушылар топпен айту, тақтаға шығып жазу. Күн, Бұлбұл | Жеке топпен жеке |
15 минут | 2 тапсырма: «Білгенге маржан» Жаңа сабақ. Қастек Баянбаев 1936 жылы 15 қарашада Талдықорған облысының Талдыбұлақ елді мекенінде дүниеге келген. Қастек Баянбаев көптеген өлең жинағын шығарған. Соңын бірі «Елің» кәне барлығымыз тыңдаймыз. Өлеңді мәнерлеп оқуы. Оқушыларға оқыту Сергіту сәтін жасайды Тақтаға күнді жазу Қаңтардың отыз бірі Сынып жұмысы. Тақырыбы: Ұ-Ү жуан және жіңішке жұп дауыстылар Көркем жазу: Ұ-ұ Ұ-ұ Ұ-ұ Ұ-ұ Ұ-ұ Ү-ү Ү-ү Ү-ү Ү-ү Ү-ү 64-жаттығу.Өлеңнің соңғы шумағын көшіріп жаз, дауысты дыбыстарды тап. | Көреді, тыңдайды. Оқушылар тыңдайды. Оқушылар оқып береді. Оң қолымда бес саусақ, Сол қолымда бес саусақ. Бәрін менде қосқанда, Болды менде он саусақ. Дәптермен жұмыс жасайды. Дәптеріне әдемілеп жазу Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды табу | жеке Жеке Жеке, топпен |
5 минут | «Тездет, бірақ қателеспе» Ітоп: Мақал-мәтелді оқып «Ү» дыбысын табу Ана-біздің күніміз, Біз –ананың гүліміз. ІІ топ: Мақал-мәтелді оқып «Ұ» дыбысын табу Әке-бауырындағы бұлақ, Бала-жағасындағы құрақ. ІІІ топ: Мақал-мәтелді оқып «Ұ» дыбысын табу Отансыз адам-ормансыз бұлбұл. «Меңгере біл» Жуан және жіңішке жұп дауыстылардың айырмашылығын, ұқсастығын табу. | Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды табу ауызша Ұқсастығы: Екеуі де дауысты дыбыс Айырмашылығы: Жуан,жіңішке айтылуында . | Жеке Топпен Жеке Топпен |
3 минут | «Тапқыр болсаң, талас жоқ» Кім «Отан» туралы өлең біледі? әр топқа айтқызу | Оқушылар бір –бірімен ақылдасып ортақ шешімге келу | Жеке топпен |
4 минут | Қорытынды: Нені білдік? Не үйрендік? «Әлди жырын» кімге арнап айтады? Не туралы айттық? | Оқушылардың жауабы | Жеке |
1минут | Үйге тапсырма: | «Елің» жаттап келу, Ү-Ұ дыбысына сөздер жазып келу | Күнделікке жазу |
2 минут | Бағалау. Өзін-өзі бағалау Мұғалімнің бағалауы | Белгілерді алу сары, жасыл, қызыл. Бүгін барлығымыз белсенді қатыстық! -Ынтамен тыңдыдың! -Еркін сөйледің! -Жақсы көмектестің! Бәрін дұрыс ойлап, әдемі айттың! | жеке |
1-сыныпта барлығы 11 оқушы қызы-5, ұлы - 6. Оқушылардың жас ерекшілігі 6-7 жас аралығында. Тапсырма оқушылардың жас ерекшілігіне арнап жасалды. Оқушылардың барлығы сабаққа өте жақсы қызығушылықтарымен қатысып отырды. Момынжанов Ерназардың көңіл күйі болмай отырды, бірақ сабаққа деген ынтасы көтерілді. Оқушылар берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға сала білді. Сабақта бір-біріне деген сыйластығы көрініп отырды.