kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Д?ниетану п?нінен "Таби?атта?ы су" та?ырыбына саба? жоспары,презентация

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: Таби?атта?ы су, су ?оймалары туралы білім береді.

Міндеттері:

- О?ушылар су ?оймалары ж?не оны? т?рлерімен танысады;

-Суды? адам, ?сімдік, жануарлар ?міріндегі ат?аратын ролі туралы ??ымдарын тере?детеді;

-О?ушыларды?  глобус, картамен ж?мыс істеудегі іскерлік  да?дылары ?алыптасады;

-Таби?атты с?юге, су?а ?ам?орлы?пен ?арап, ?ор?ау?а, ?немдеуге ?йренеді;

-  Ж?пты?,топты? ж?мыстар ар?ылы о?ушылар диалог?а т?суге,ойларын  еркін жеткізуге да?дыланады;

- Білім алу?а ?ызы?ушылы?тары  оянады;

-?з-?зін ба?алай  білуге  т?рбиеленеді.

Саба?ты? т?рі: Аралас саба?

Саба?ты? ?діс-т?сілдері: Стикердегі тапсырмалар,  «Блиц-турнир»,  БББ кестесі, «Конверттегі тапсырмалар», Постер ??ру, Синквейн немесе эссе жазу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«дүниетану»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары пәні: Дүниетану 3 сынып


Сабақтың тақырыбы:Табиғаттағы су

Мерзімі: 12.12.2015ж.

Сабақтың мақсаты: Табиғаттағы су, су қоймалары туралы білім береді.

Міндеттері:

- Оқушылар су қоймалары және оның түрлерімен танысады;

-Судың адам, өсімдік, жануарлар өміріндегі атқаратын ролі туралы ұғымдарын тереңдетеді;

-Оқушылардың глобус , картамен жұмыс істеудегі іскерлік дағдылары қалыптасады;

-Табиғатты сүюге, суға қамқорлықпен қарап, қорғауға , үнемдеуге үйренеді;

- Жұптық,топтық жұмыстар арқылы оқушылар диалогқа түсуге,ойларын еркін жеткізуге дағдыланады;

- Білім алуға қызығушылықтары оянады;

-Өз-өзін бағалай білуге тәрбиеленеді.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Стикердегі тапсырмалар, «Блиц-турнир», БББ кестесі, «Конверттегі тапсырмалар» , Постер құру, Синквейн немесе эссе жазу

Сабақтың формасы: Жеке, жұптық, топтық.

Көрнекілігі:глобус, Қазақстан физикалық картасы ,үлестірме материалдары, маркер, қарындаш,А3 қағазы,

Сілтеме : оқулық: Дүниетану «Алматыкітап» 2014ж, оқыту әдістемелік нұсқау, қосымша материалдар

Күтілетін нәтиже:Өздігімен кез-келген тапсырмаларды орындай білуге машықтанады. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады; Шығармашылықпен жұмыс жасап, жеке қабілеттері ашылады.Оқушылар өздерін еркін ұстай отырып, ойларын тиянақты жеткізеді, тапқырлық қасиеттерін шыңдайды.

Табыс критерийлері:

А- Мен, топтық жұмыста топ мүшелерін бірлесіп жұмыс істеуге ұйымдастыра білемін; /Мансұр/

В- Мен, өзіме тапсырылған тапсырмаларды өзім орындай аламын; /Оразғали, Әділбек, Ергали/

С-Мен, топтық жұмыста өзгелердің пікірін тыңдап, түсініп, өз ойымды айтуға тырысамын / Рамазан/







Ойлау деңгейі

Сабақ-тың барысы

Уақыт

Оқып үйренудің мақсаты

Мұғалімнің

іс –әрекеті

Оқушының

іс – әрекеті

Бағалау









Білу

Ұйымдастыру кезеңі






ОүБжОБ

ОмОЖТ

СТОү

ОЖЕСО










ОЖЕСО

ОмОЖТ

АКТ

2 мин








4мин













5мин

Ынтымақтас-тық атмосфе-расын ұйым-дастыру





«Қайталау –білім анасы»

Білім-білік дағдыларын зерттеу









Жаңа тақы-рыпты ашу, мақсат белгі-леуде оқушы-лардың ойын дамыту.

Су тақырыбы-на байланыс-ты 2сыныпта игерген білім-білік дағдыла-рын еске түсі-реді.

«Стикердегі тілектер» Тақтадағы стикерлерді таңдап алу, шеңберге тұрып жақсы тілектерді оқып тілеу, тілектермен алмасу, стикер түсімен жұпқа бөлініп отыруды түсіндіру;

Сабағымызда /формативті бағалау / бағдаршам , басбармақ, смайликтермен, уәж айту арқылы өз білімімізді бағалайтынымызды ескерту.


  1. «Ауа» тақырыбына «Блиц-турнир» сұрақтарын қою

  2. 1. Ауаның қасиеттерін ата :


  1. 2. Ауаның құрамын көрсет :


3. Ауаның қозғалысы нәтижесінде қандай құбылыс болады?

4. Ауа ысынғанда, суынғанда қандай өзгерістер болады?

5.Ауаны ластайтын нелер?

6.Ауаны қалай қорғаймыз?


Жаңа сабақ тақырыбын ашу үшін ынтымақтастық атмосфересы кезіндегі таңдаған стикерлеріндегі сөздермен мақалдар құрап айту, жаңа тақырыпқа шығу, мақсат –міндеттерін белгілеу .



БББ кестесін тарату, су тақырыбына байланысты білетін білімдерін жазу,

Стикердегі тілектер-ді тілеп, тілектермен алмасып, қолдарына тиген түсімен жұпқа бөлініп отырады .

















Су, сулы, құдық, тіршілік, сусыз – сөздерін пайдала-нып мақал айтады, тақырыпты атау, мақсат қоюға ұмтылады.

БББ кестесінің бірінші бөлігін толтырады.










Басбармақ -пен бағалау




Түсіну

ОмОЖТ

ОүБжОБ






«Сергіту сәті»

10 мин







1 мин

Жаңа тақырып ты өздігімен игерту



Глобуспен жұмыс , арқылы табиғаттағы су, су қоймалары , олардың түрлері туралы айту ;

Оқулықпен жұмыс, «Оқы, Жұптас, Бөліс» әдісі арқылы жаңа тақырыпты өздігімен игеру, түртіп алу стратегиясы арқылы жазып алуға ұсыну





Бір, екі, үш,

Бойға жинап күш,

Азамат бол білімді,

Қанат жайып ұш!

Оқушылар оқиды, жұпта талқылайды, топпен бөліседі. «Түртіп алу »әдісі арқылы оқушылар қажеттісін жазып алады.



Қолпаштау


Қолдану

ТжДОО

ОүБжОБ


6 мин

Ізденгіштік қабілеттерін дамыту

«Конверттегі тапсырмалар» әдісі арқылы , сөзжұмбақ шешу арқылы Қазақстанның су қоймалары жөнінде қосымша мағлұматтармен таныстыру

Оқушылар жұппен, жеке жұмыс жасайды

Бағдаршам-мен бағалау

Талдау

СТОү

ОүБжОБ

ОБжК





8 мин

Шығармашы-лық қабілетте-рін дамыту

«Постер құру» арқылы табиғаттағы су тақырыбына байланысты игерген білімдерін толық көрсетуге тапсырма беру

Постерлерін орындап, қорғайды

Қолпаштау



Жинақтау

ТжДОО

ОүБжОБ

СТОү


6 мин

Жеке дара жұмыс істеуге дағдыландыру

БББ кестесінің 2,3 бөлігін толтыруға тапсырма беру,

Шығармашылық тапсырмалар синквейн, эссе , ребус құру ға тапсырма беру

Оқушылар өз таң-даулары бойынша тапсырма орындай-ды .

БББ кестесінің 3 бө-лігінде жазған тап-сырма үй тапсырма-сы ретінде беріледі.

Смайликпен бағалау

Бағалау

Рефлексия

СТОү

ОүБжОБ



3 мин

Оқушылар жаңа тақырып бойынша ал-ған білімдерін қорытынды-лайды, бағалау

Стикерлеріне сабақ туралы ойларын жазып, бағдаршамға жапсыруды ұсыну

Оқушылар өздерін бағалап, сабақ туралы ойларын бағдаршамға іледі


Оқушылар-дың өздік бағалауы, мұғалім ба-ғаны қоры-тындылай-ды.

Сөзжұмбақты дұрыс шешсеңдер, боялған торкөздерден жасырылған

Қазақстандағы ең ұзын өзеннің атын тауып,

қысқаша мағлұматпен танысасыз.


  1. Көктем кезіндегі судың қатты күйінен сұйық күйіне ауысуын көрсететін табиғат құбылысы.

  2. Күзде ауа райы салқындағанда пайда болатын жауын –шашын түрі.

  3. Күз кезіндегі табиғат құбылысы.

  4. Жетісу жеріндегі өзеннің аты.

  5. Биіктен құлап ағатын су қоймасы қалай аталады?


























































Қазақстанда 8500 өзен бар екен. Соның ең ұзыны – Ертіс өзені. Оның ұзындығы 4000 километрден көп, соның ішінде 1400 километрі Қазақстан жерімен ағады.

Ертіс Моңғол Алтайының батысынан Қара Ертіс деген атаумен басталып, Зайсан көліне құяды, одан ағып шығарда бәрімізге таныс Ертіс атын иеленіп, солтүстікке беттейді. Шығыс Қазақстан, Павлодар облыс-тарының жерімен ағып, Ресейдің Омбы облысына өтеді. Ертістің бірнеше саласы бар, оның ішінде ең белгілілері Есіл мен Тобыл.


Сөзжұмбақты дұрыс шешсеңдер, боялған торкөздерден жасырылған

Қазақстандағы суалып , құрып бара жатқан көлдің атын тауып,

қысқаша мағлұматпен танысасыз.


  1. Қазақстанның шығысындағы көлдің аты.

  2. Біздің ауданымыз қандай өзеннің жағасында орналасқан?

  3. Қазақстанның мұнайлы аумағындағы су қоймасының аты.

  4. Жердің астынан шымырлап шығатын су қоймасының аты.




































Қазақстанда көлдер өте көп. Олардың жалпы саны 5000-дай. Солардың ішіндегі ең үлкен көлдердің бірі Арал. Бірақ кейінгі кезде оның аумағы адамдардың ойланбай бейберекет пайдалануынан өте азайып кетті. Кей жерлерде Аралдың жағасы судан 100 километрге дейін қашықтап, су деңгейі

15 метрге дейін түсіп кеткен. Теңіздің құрғаған түбі тұздалып, сортаңдануда. Экологиялық жағдайдың нашарлануынан көлді мекендеген құстар мен жануарлар әлемін Барсакелмес аралына шұғыл көшіруде.






Сөзжұмбақты дұрыс шешсеңдер, боялған торкөздерден жасырылған

Қазақстандағы суы екі қасиетке ие көлдің атын тауып,

қысқаша мағлұматпен танысасыз.

  1. Судың газ күйінен пайда болатын табиғат денесі.

  2. Суы азайып бара жатқан көлдің аты

  3. Жетісу жеріндегі өзендердің бірінің аты.

  4. Судың қатты күйі.

  5. Жаздағы жауын –шашын түрі.

  6. Балқаштың қай жақ бөлігің суы ащы?







































Балқаш – Қазақстанның ең үлкен көлдердің бірі. Ол көлдің табиғат берген ерекшелігі суының екі қасиетке ие болғандығы. Балқаш көлінің батыс жағының суы тұщы да, шығыс жағының суы ащы. Ал көлдің осы екі бөлігін қосып тұрған жылғаның кеңдігі 8-ақ метр.





Просмотр содержимого презентации
«3cынып Иманкулова А.Б»

Мұғалімнің төлқұжаты     Аты - жөні: Иманкулова Айгуль Балтабаевна Білімі: Орта арнаулы , В.Воровский атындағы Павлодар педагогикалық училещесі, 1984 жыл. Мамандығы: бастауыш сынып мұғалімі, аға  вожатый Жұмыс орны: “Балтасап негізгі мектебі” КММ Санаты: бірінші Педагогикалық өтілі: 31 жыл Білімін көтеру: 2015 жыл ,3 деңгейлік курсы

Мұғалімнің төлқұжаты

Аты - жөні: Иманкулова Айгуль Балтабаевна

Білімі: Орта арнаулы , В.Воровский атындағы Павлодар педагогикалық училещесі, 1984 жыл.

Мамандығы: бастауыш сынып мұғалімі, аға

вожатый

Жұмыс орны: “Балтасап негізгі мектебі” КММ

Санаты: бірінші

Педагогикалық өтілі: 31 жыл

Білімін көтеру: 2015 жыл ,3 деңгейлік курсы

Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы су Сабақтың мақсаты: Табиғаттағы су, су қоймалары туралы білім береді. Міндеттері: - Оқушылар су қоймалары және оның түрлерімен танысады; -Судың адам, өсімдік, жануарлар өміріндегі атқаратын ролі туралы ұғымдарын тереңдетеді; -Оқушылардың глобус , картамен жұмыс істеудегі іскерлік дағдылары қалыптасады; -Табиғатты сүюге, суға қамқорлықпен қарап, қорғауға , үнемдеуге үйренеді; - Жұптық,топтық жұмыстар арқылы оқушылар диалогқа түсуге,ойларын еркін жеткізуге дағдыланады; - Білім алуға қызығушылықтары оянады; -Өз-өзін бағалай білуге тәрбиеленеді.

Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы су

Сабақтың мақсаты: Табиғаттағы су, су қоймалары туралы білім береді.

Міндеттері:

- Оқушылар су қоймалары және оның түрлерімен танысады;

-Судың адам, өсімдік, жануарлар өміріндегі атқаратын ролі туралы ұғымдарын тереңдетеді;

-Оқушылардың глобус , картамен жұмыс істеудегі іскерлік дағдылары қалыптасады;

-Табиғатты сүюге, суға қамқорлықпен қарап, қорғауға , үнемдеуге үйренеді;

- Жұптық,топтық жұмыстар арқылы оқушылар диалогқа түсуге,ойларын еркін жеткізуге дағдыланады;

- Білім алуға қызығушылықтары оянады;

-Өз-өзін бағалай білуге тәрбиеленеді.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың әдіс-тәсілдері : Стикердегі тапсырмалар, «Блиц-турнир», БББ кестесі, «Конверттегі тапсырмалар» , Постер құру, Синквейн немесе эссе жазу Сабақтың формасы : Жеке, жұптық, топтық. Көрнекілігі: глобус, Қазақстан физикалық картасы, үлестірме материалдар, маркер, қарындаш, А3 қағазы, Сілтеме : Дүниетану оқулығы «Алматыкітап» 2014ж, оқыту әдістемелік нұсқау, қосымша материалдар . Күтілетін нәтиже: Өздігімен кез-келген тапсырмаларды орындай білуге машықтанады. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады; Шығармашылықпен жұмыс жасап, жеке қабілеттері ашылады.Оқушылар өздерін еркін ұстай отырып, ойларын тиянақты жеткізеді, тапқырлық қасиеттерін шыңдайды. Табыс критерийлері: А- Мен, топтық жұмыста топ мүшелерін бірлесіп жұмыс істеуге ұйымдастыра білемін; /Мансұр/ В- Мен, өзіме тапсырылған тапсырмаларды өзім орындай аламын; /Оразғали, Әділбек, Ергали/ С-Мен, топтық жұмыста өзгелердің пікірін тыңдап, түсініп, өз ойымды айтуға тырысамын / Рамазан/

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері : Стикердегі тапсырмалар, «Блиц-турнир», БББ кестесі, «Конверттегі тапсырмалар» , Постер құру, Синквейн немесе эссе жазу

Сабақтың формасы : Жеке, жұптық, топтық.

Көрнекілігі: глобус, Қазақстан физикалық картасы, үлестірме материалдар, маркер, қарындаш, А3 қағазы,

Сілтеме : Дүниетану оқулығы «Алматыкітап» 2014ж, оқыту әдістемелік нұсқау, қосымша материалдар .

Күтілетін нәтиже: Өздігімен кез-келген тапсырмаларды орындай білуге машықтанады. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады; Шығармашылықпен

жұмыс жасап, жеке қабілеттері ашылады.Оқушылар өздерін еркін ұстай

отырып, ойларын тиянақты жеткізеді, тапқырлық қасиеттерін шыңдайды.

Табыс критерийлері:

А- Мен, топтық жұмыста топ мүшелерін бірлесіп жұмыс істеуге ұйымдастыра білемін; /Мансұр/

В- Мен, өзіме тапсырылған тапсырмаларды өзім орындай аламын; /Оразғали, Әділбек, Ергали/

С-Мен, топтық жұмыста өзгелердің пікірін тыңдап, түсініп, өз ойымды айтуға тырысамын / Рамазан/

  • Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың әдіс-тәсілдері : Стикердегі тапсырмалар, «Блиц-турнир», БББ кестесі, «Конверттегі тапсырмалар» , Постер құру, Синквейн немесе эссе жазу Сабақтың формасы : Жеке, жұптық, топтық. Көрнекілігі: глобус, Қазақстан физикалық картасы, үлестірме материалдар, маркер, қарындаш, А3 қағазы, Сілтеме : Дүниетану оқулығы «Алматыкітап» 2014ж, оқыту әдістемелік нұсқау, қосымша материалдар . Күтілетін нәтиже: Өздігімен кез-келген тапсырмаларды орындай білуге машықтанады. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады; Шығармашылықпен жұмыс жасап, жеке қабілеттері ашылады.Оқушылар өздерін еркін ұстай отырып, ойларын тиянақты жеткізеді, тапқырлық қасиеттерін шыңдайды. Табыс критерийлері: А- Мен, топтық жұмыста топ мүшелерін бірлесіп жұмыс істеуге ұйымдастыра білемін; /Мансұр/ В- Мен, өзіме тапсырылған тапсырмаларды өзім орындай аламын; /Оразғали, Әділбек, Ергали/ С-Мен, топтық жұмыста өзгелердің пікірін тыңдап, түсініп, өз ойымды айтуға тырысамын / Рамазан/
Жағымды психологиялық климат құру- білім игеру процесінің басты мақсаты. Білу  Түсіну   2 Қолдану

Жағымды психологиялық климат құру- білім игеру процесінің басты мақсаты.

Білу

Түсіну 2

Қолдану


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Д?ниетану п?нінен "Таби?атта?ы су" та?ырыбына саба? жоспары,презентация

Автор: Иманкулова Айгуль Балтабаевна

Дата: 12.04.2016

Номер свидетельства: 317781


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства